Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo - zkreslení při reprodukci

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
chickadee



Založen: May 03, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 9:57    Předmět: Gramo - zkreslení při reprodukci Citovat

Sehnal jsem z druhé ruky gramo NC 440, ale dost mě zklamal. Při zapnutí motorku proniká do signálu z přenosky brum (není to moc, ale přeslechnout se to nedá a není to kabelem) a taky talíř při otáčení produkuje takové nějaké vrzání, které se přnáší do reprodukce. Nejvíc mě ale štve zkreslení zvuku, které postupně narůstá, jak se přenoska posunuje od kraje ke středu desky. Myslel jsem, že je to špatně nastaveným antiskatingem, ale tak to není - i když antiskating úplně vypnu, situace se nezlepší. (Předpokládám, že u středu talíře je už dostředivá síla malá, takže při "velkém" a-skatingu by tu došlo k "překompenzování".) Předtím jsem hrál chassis HC-43. Tam se to zkreslování projevovalo ještě víc. Uvažoval jsem, že mám špatné desky, ale že by všechny???
Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 10:36    Předmět: Citovat

Zkreslení narůstající při pohybu ramínka+přenosky ke středu desky je dost typickým syndromem více ohraných LP, to potvrzuje i ten druhý gramec HC-43. Jaký používáš zesík ? Signál vedeš původní přípojkou DIN (pětikolík) nebo vlastní úprava na 2xCINCH ? Nebo redukce ? Zkusmo propojit kovové částí (chassis) NC-440 krátkým kablíkem na svorku GND, tu má běžný zesilovač (receiver) vzadu na panelu hned vedle vstupu PHONO.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chickadee



Založen: May 03, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 11:02    Předmět: Citovat

Kabel jsem si vyrobil sám - DIN na 2×cinch, kabel je mikrofonní (symetrický) od firmy PROEL.

Pak mám ještě jeden z obchodu, hotový, ze stíněné dvoulinky, ale ten už nepoužívám, je zbytečně dlouhý.

Hraju přes integrovaný zes. Yamaha AX-492. Ten má PHONO vstup. Propojit chassis s GND svorkou jsem myslím zkoušel, ale ještě to prubnu. Myslím ale, že je prostě ten motor špatně odstíněný nebo je to vliv stáří přístroje na součástky (elektrolyt. kondenzátory atd.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31902
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 11:46    Předmět: Citovat

Taky nezapomeň na mikrofoničnost ramínka a přenosky - vůbec to nemusí být přenášené elektrickou cestou, podívej se na ložiska motorku, na jeho uložení do šasi - jestli se nepřenáší vibrace přes staré vyžvejkané gumové vložky atd. Stejně tak talíř se musí otáčet volně, nesmí drnčet nebo "tlouct" v uložení, řemínek nesmí mít "vyleželou" smyčku, která by vyvolávala rázy - ne všecky ruchy v gramofonové reprodukci jsou do výstupu přenášené elektrickou nebo magnetickou cestou!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 15:08    Předmět: Citovat

Vyměnils vložku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chickadee



Založen: May 03, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 20:24    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
Vyměnils vložku?


Jo, ta je nová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chickadee



Založen: May 03, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so květen 03 2008, 20:27    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Taky nezapomeň na mikrofoničnost ramínka a přenosky - vůbec to nemusí být přenášené elektrickou cestou, podívej se na ložiska motorku, na jeho uložení do šasi - jestli se nepřenáší vibrace přes staré vyžvejkané gumové vložky atd. Stejně tak talíř se musí otáčet volně, nesmí drnčet nebo "tlouct" v uložení, řemínek nesmí mít "vyleželou" smyčku, která by vyvolávala rázy - ne všecky ruchy v gramofonové reprodukci jsou do výstupu přenášené elektrickou nebo magnetickou cestou!


No právě. S tím mám problém. Zjistil mechanický hluk pochází z uložení talíře, při otáčení téměř neslyšitelně, ale přece rachotí. To se samozřejmě přenáší přenoskou. Mělo by to jít promazat, zkoušel jsem to, ale nevím pořádně, kudy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2008, 6:28    Předmět: Citovat

O tom, že by motorek způsoboval brum, pochybuji. Zkrátka tam máš někde špatně zapojené kablíky. A zkreslení, pokud nemáš ojeté desky a zesilovač není schit, způsobí jedině vadný hrot přenosky, nebo vadně nasazená chvějka hrotu v přenosce nebo už vadná celá přenoska. Chce se také podívat na uchycení hrotu v chvějce, někdy se uvolní a silně zkresluje a reprodukce je bez výšek. A pokud dokonce způsobuje hluk otáčení talíře, tak to už byl gramofon tak znásilněný, že je na vyhození.
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31902
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 11:37    Předmět: Citovat

chickadee napsal(a):
No právě. S tím mám problém. Zjistil mechanický hluk pochází z uložení talíře, při otáčení téměř neslyšitelně, ale přece rachotí. To se samozřejmě přenáší přenoskou. Mělo by to jít promazat, zkoušel jsem to, ale nevím pořádně, kudy.


Talíř zvedneš nahoru, je jen položený na subtalíři, který je zároveň řemenicí pohonu. Součástí subtalíře je i broušená osa, která leží na kuličce v tzv. patním ložisku - je to taková šachtice, upevněná na šasi a v ní je uložená ta svislá osa - je někdy celá z mosazi, jindy jen z bakelitu, každopádně by ale měla mít mosaznou (bronzovou) kluznou vložku a na dně kuličku. Osa subtalíře je do té šachty sice fest, ale stejně jenom nasunutá - takže ji opatrně za pootáčení vytáhneš ve směru osy talíře ven. Do šachtice nakapej olej - jemný, parafínový, aby nevysychal a nelepil se - dá se koupit v lékárně. A BACHA - nenacákej ho tam kýbl, 2-3 kapky bohatě stačí!!! Jednu kapku můžeš rozetřít i po části osy, která se zapouští do té ložiskové šachty a sesaď to zpátky do sebe - protoč to rukou a nasaď řemínek - mělo by to přestat, jestli ne, je vylágrované právě to pouzdro a Ty ho musíš buď nechat udělat jiné (u někoho na soustruhu), nebo se štěstím koupit jako náhradní díl v Litovli v servise bývalé TESLY - ETY Litovel. Kontakt je tady, dej si do "HLEDAT" klíčové slovo LITOVEL.

PLV napsal(a):
O tom, že by motorek způsoboval brum, pochybuji. Zkrátka tam máš někde špatně zapojené kablíky. A zkreslení, pokud nemáš ojeté desky a zesilovač není schit, způsobí jedině vadný hrot přenosky, nebo vadně nasazená chvějka hrotu v přenosce nebo už vadná celá přenoska. Chce se také podívat na uchycení hrotu v chvějce, někdy se uvolní a silně zkresluje a reprodukce je bez výšek. A pokud dokonce způsobuje hluk otáčení talíře, tak to už byl gramofon tak znásilněný, že je na vyhození.


Vida, PLV je u zdroje, může poradit přesně - jinak motorek může klidně způsobovat brum, protože je (většinou) napájený z 50Hz sítě a je mechanicky spojený se šasí - a záleží jen a jen na kvalitě tlumicích členů (jestli jsou staré a ztvrdlé nebo dobré, elastické), kolik jeho mechanických vibrací se do šasi přenese - a že ramínko je většinou na hrotech, dokáže nežádoucí ruchy z pohonu reprodukovat velmi čistě. To není elektrický nebo magnetický brum - to jsou mechanické vibrace, které produkuje rotující část pohonu "díky" nevyváženosti a elektromagnetickým silám - tyto vibrace by měly být utlumeny řadou pružných elementů (silentbloků), na kterých by měl ležet nebo být zavěšen pohon proti vlastnímu šasi - aby se vibrace nepřenášely do nosné desky a jejím prostřednictvím do dalších částí, jako je ložisko talíře a samotný talíř nebo ramínko a jeho prostřednictvím i přenoska. Jako test se mi osvědčilo sejmout řemínek, aby se netočil talíř, přenosku položit hrotem na horní desku šasi vedle talíře a zapnout pohon - pokud je tlumení OK, neměl by pohon být slyšet v reprodukci. Nezapomenout spustit zvedáček přenosky, je s ním mechanicky spřažen spínač, který při zvednutém rameni zkratuje výstupy přenosky na zem - neslyšel bys nic...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 14:30    Předmět: Citovat

Ještě k tomu brumu - zkontroluj zda je dobré uzemnění raménka. Pokud jo, by mohlo pomoct uzemnit taky plechový obal přenosky, pokud to není konstrukčně vyřešené z výroby. Taky pokud jsou v gramci udělané nějaké úpravy, může tam být nějaká nešťastná zemní smyčka ve které se indukuje padesátka z motoru nebo trafa (tedy nevím jestli v NC440 nějaké je).
Když jsem předělával svůj NC452, v prvních verzích úprav byl brum nesnesitelný. Později jsem to všelijakým čarováním s uzemněním a blokováním dostal pod úroveň šumu celé signálové cesty, i když se to ze začátku zdálo jako předem ztracené.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
chickadee



Založen: May 03, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 16:58    Předmět: Citovat

Díky všem za rady. Kouknu se na to. Ten hluk, jak jsem zjistil, byl přece jen do značné míry způsoben vložkou. Vyměnil jsem "trochu" historickou Shure M75-6 za modernější Ortofon OM-5E a ty divné hluky už skoro neslyším. Nicméně když rukou roztočím talíř (bez řemínku), tak to tam trochu rachotí, když poslouchám s uchem skoro nalepeným k talíři. Tak si s tím ještě pohraju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund