Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovč
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 9:14    Předmět: Citovat

Když vše vyjde dobře, budeš si moct za pár let na tohle téma koupit moji publikaci. Zatím mám 80 stran a je toho tak třetina zamýšleného textu. Ptát se na podobné zásady na fóru je špatný vtip.

Ale abys nebrečel, zásady jsou : je třeba zvolit postup, jehož výsledkem bude bezpečný výrobek s požadovanými parametry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pete



Založen: Jan 04, 2005
Příspěvky: 60
Bydliště: Lubenec

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 9:20    Předmět: Citovat

Jasně to bych si rád přečetl pošlu ti do soukromých zpráv svůj mail, jestli budeš tak hodný a pošleš mi to Smile, narazil jsem na tuto diskusi ale myslel jsem, že už je to zapomenuto Smile

dík za konstruktivní pomoc

Pete
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12484

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 9:24    Předmět: Citovat

citace:
jsem myslel, že "diskuzní fórum" je to proto, že se o problémech diskutuje, samozřejmě, že sháním literaturu a studuju to než se do něčeho pustím, spíš mně zajímaly zkušenosti ze stavbou

Ano, o problémech se zde diskutuje a to někdy dlouze, neúnavně a někdy i zbytečně. Ale ty jsi žádný problém zatím nepřednesl, tak se hned neurážej. Stavět elektronkové nf zesilovače je dnes velmi módní a tady na bastlírně velmi často diskutované téma. Když si je jen zběžně projdeš, zjistíš, že problémů může být velmi mnoho, že do stavby se pouští i totální laikové, kteří neznají ani Ohmův zákon. Já jsem stavěl el. zesilovače kdysi, když tranzistory ještě velké výkony nezvládaly. Při jeho konstrukci je třeba dbát na jisté obecné zákonitosti. Např. je nutno zajistit, aby elektronky neohřívaly svým teplem okolní součástky. Elektronky pracují obvykle s relativně velkým napětím a vysokými impedancemi. Z toho důvodu je nutné dobře zvážit rozvržení vstupních a výstupních obvodů z hlediska ovlivňování nežádoucími zpětnými vazbami a důsledné používání stínění signálových cest a způsob jejich vedení (krátké spoje, zamezení kapacitních i indukčních vazeb). Zajistit dostatečnou vzájemnou vzdálenost síťového a výstupního transformátoru a jejich natočení popř. stínění. Použití kovového šasi je nezbytné (byly tu i konstrukce "na prkénku"). Sám se zmiňuješ o nebezpečí přeskoků mezi napěťově namáhanými místy. Těmito místy jsou hlavně spoje vedoucí k primáru výstupního transformátoru, což je zvláště důležité při snaze je zároveň stínit. Při konstrukci je třeba nejprve "oživit" žhavicí okruhy, které by měly být samostatně pro výkonovou a budící část zesilovače. Zásady správného vedení uzemňovacích vodičů z hlediska zamezení nežádoucích smyček platí samozřejmě i zde. Používat kvalitní konstrukční materiály (sokly pro elektronky).
Tohle všechno a mnoho dalšího se samozřejmě dočteš i v literatuře. Nemá cenu zde všechno rozepisovat.
Píšeš, že to bude kopie zesilovače Marshall, ale jedním dechem dodáváš, že transformátory budou z Music-70. Takže pozor na dodržení pracovních impedancí konc. elektronek.
Ode mne zatím vše. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pete



Založen: Jan 04, 2005
Příspěvky: 60
Bydliště: Lubenec

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 9:32    Předmět: Citovat

předně musím říci, že jsem se neurazil, jen počínající diskuze o ničem mi vadila, jinak díky moc za tvé postřehy, mimochodem jsem tu přečetl o tomto problému snad všechno a většinou to byly poučné příspěvky, ani jsem nechtěl aby tu někdo opisoval knihu Smile, zabývám se elektronikou spousty let ale elektronkový zesilovač jsem nikdy nestavěl tak mně spíš zajímali názory kolegů, řeším totiž základní otázku jestli se do toho vůbec pouštět, jestli se při dodržení nějakých zásad dá dosáhnout uspokojivého výsledku a tak .......... diskuze která se rozběhla byla myslím trošku "mimo mísu"........ jestli něco napsat či nenapsat mne nezajímá.... kdo chce ať napíše, kdo nechce ať píše na jiné fórum Smile

jěště jednou Ti moc dík Pete
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 10:52    Předmět: Citovat

Pete napsal(a):
Jasně to bych si rád přečetl pošlu ti do soukromých zpráv svůj mail, jestli budeš tak hodný a pošleš mi to Smile, narazil jsem na tuto diskusi ale myslel jsem, že už je to zapomenuto Smile

dík za konstruktivní pomoc

Pete

Very Happy to si delas srandu ne? Uz vidim, jak ti Sendyx posila rozepsanou knihu, ktera pujde do tisku a bude chtit patrne dostat nazpet nejakou "odmenu" za vynalozeny cas na jeji sepsani. Wink

Nejake zasady by mohly byt v Lamparne, kterou vydava BEN. Ale vysvetlovat to v diskuzi je fakt nerealizovatelne. Jedine rozumne je brouzdat, brouzdat a brouzdat a shanet a shanet a shanet po stripkach informace. Vychazet z funkcnich konstrukci, jejich layoutu, usporadani soucastek a vodicu, atp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pete



Založen: Jan 04, 2005
Příspěvky: 60
Bydliště: Lubenec

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 11:05    Předmět: Citovat

ach jo..... já od nikoho žádnou knihu nechci já pouze odpovídal radixovi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 11:06    Předmět: Citovat

Pete napsal(a):
ach jo..... já od nikoho žádnou knihu nechci já pouze odpovídal radixovi

Sorry , vetsinou se reaguje na predchozi prispevek, kdo se pak v tom ma vyznat.


Naposledy upravil stepa dne pá duben 25 2008, 11:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 11:08    Předmět: Citovat

Zatím žádná SZ nepřišla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 18:24    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Když vše vyjde dobře, budeš si moct za pár let na tohle téma koupit moji publikaci. Zatím mám 80 stran


člověče, ty jedeš jak Státní nakladatelství technické literatury, tam taky v roce 1979 člověk koupil publikaci, která šla k autorské korektuře v roce 74! Very Happy

Dnes je zvykem vybalovat na krámě z palety životopis včetně nekrologu v takovém termínu, že na Olšanech je ještě vlažná urna!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 18:50    Předmět: Citovat

No jo, jenže já ke tvorbě nemám 6 tajemníků a 40 bidelníků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 19:04    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
No jo, jenže já ke tvorbě nemám 6 tajemníků a 40 bidelníků.


Na co tajemníky, buď to nosíš v hlavě a nebo ne, jestli ano, tak s věkem to už bude jenom horší Twisted Evil
Text namluvíš do mp trojky a předáš dé té péčku, obrázky nakreslíš na papír a předáš k překreslení nebo editování tamtéž. Osobně se mi víc zamlouvala schémata malovaná kresličkou než novodobé BENácké výtvory které smrdí Eagly a Orcady na sto lánů, labely jako kráva a popisky větší než to co popisují Grcek navíc k lampám by mi to připadalo jak pěst na oko.
No a až to bude, jen zkoriguješ nad pstruhem a moselským někde ve vinárně a za týden to jde do tisku! Rolling Eyes
V dnešní době se železo kuje horké, nebo spíš stříká plast, za dva roky už může být po boomu lampáčůchtivých bastlířů a my se tu budeme boxovat o rýži!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 25 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Zasada elektronkových věcí je nešmatat do toho, když je to pod napětím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund