Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystal a dsPIC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 0:37    Předmět: Krystal a dsPIC Citovat

Ahoj. Pokouším se rozjet dsPIC30F2020 s externím krystalem. Bohužel se mi to nedaří, krystal se nerozkmitá. Zatím používám vnitřní RC oscilátor. U externího krystalu jsem zkoušel kapacity 22pF i jiné (12, 15, 18, 27, 56 pF), ale bez výsledku.

Snažil jsem se něco o krystalech zjistit, ale moc zdrojů není.
HC49U - pouzdro
+-30ppm - odchylka frekvence
FT 10.000 MHz - nápis na pouzdru, co znamená FT netuším
CL = 32pF - zátěžová kapacita (load capacitance)
Co = ? - kapacita k zemi (shunt capacitance), nezjistil jsem, většinou jsou hodnoty u jiných krystalů tak 7pF
Rs = 30 Ohm - sériový odpor?
f = 10MHz - základní frekvence kmitání
P = ? - nezjistil jsem, většinou jsou hodnoty u jiných krystalů tak 1mW

Jediné co jsem ke krystalům našel je vzorec pro výpočet frekvence a to ještě netuším zda je správny a jak zjistit L a C:
wp = odmocnina( 1/odmocnina(LC) * (1 + C/Co) )

Zajímaly by mě i ostatní parametry a výpočty (výpočet správné hodnoty kapacit, výkonu atd.), můžete doporučit nějakou lit., nebo nejlépe nějaké stránky, příp. poradit jak na to?

Krystal jsem zkoušel v zapojení krystalového oscilátoru s invertorem a kapacitami 22pF k zemi. Kmitá. Dokonce kmitá i s PIC18F4550. Bohužel ne dsPIC.

Direktivy mám v kódu nastavené takto (ono ani moc vybírat nejde):

_FOSCSEL(PRIOSC_PLL)
_FOSC(CSW_FSCM_OFF & OSC2_CLKO & HS)
_FPOR(PWRT_128)

Nevíte jak bych ho mohl rozchodit? Netuším co změřit, jak postupovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 4:19    Předmět: Citovat

Bohužel se mi to nedaří, krystal se nerozkmitá

Nevím jak zrovna u tohoto obvodu, ale občas se stává, že se krystal nerozkmitá. Nedělej si hlavu s výpočty, nejjednodušší je:

1. Zkoušet měnit kapacitu kondenzátoru.
2. Zkusit jiný krystal, nejlépe z jiného zdroje.

Pro začátek je dobré vždy zkusit kapacitu výrazně snížit. Se sníženou kapacitou se některé krystaly rozkmitají (poznatek z praxe). Dál se s tím nemá cenu trápit a je lepší zkusit jiný krystal.

Jinak o krystalových oscilátorech vyšlo už dříve celé jedno číslo modrého AR, ale číslo opravdu nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 11:26    Předmět: Citovat

Dej na rozkmitávací invertor ještě odpor 1MO.Dělá se to.Podívej se zda
dáváš injekci hodin na správný pin a ten není na zem.
Rozkmit.invertor musí rozkmitat všechno.Za něj se musí dát další hradlo
pro oddělení /vstup mikropr.se jmenuje XTAL1/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 14:34    Předmět: Citovat

Základní údaje:
http://www.krystaly.cz/index_2a.htm

Vlevo je přepínač do češtiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 16:58    Předmět: Citovat

Díky. Vytvořil jsem si krystalový oscilátor (invertor+2x22pF+10MOhm+krystal). Takhle samostatně krystal kmitá. Pokud nastavím:

_FOSCSEL(PRIOSC_PLL)
_FOSC(CSW_FSCM_OFF & OSC2_IO & EC);

a na pin OSC1 připojím výstup toho mého oscilátoru, dsPIC se rozběhne a vše je v pořádku. Pokud ale nastavím HS (high speed oscilator) místo EC (external clock), a k dsPIC připojím krystal+2x22pF, tak to prostě nejde - krystal se nerozkmitá, dsPIC nerozběhne.

Zkoušel jsem měnit různé kapacity: 12, 15, 22, 27, 47pF, v různých kombinacích a nic. Zkoušel jsem i kapacitní trimr místo jednoho z těch dvou kapacitorů a různě jsem měnil kapacitu. Zkoušel jsem jejich různé kombinace. Zkoušel jsem přidat 10MOhm odpor paralelně s krystalem a pořád nic. Prostě se u dsPIC krystal nerozkmitá.

Nechápu čím to může být způsobeno. Že by nějaká vada toho dsPICu?
Budu se s tím muset smířit a zkusit jiný krystal jak píše tandel, jestli to pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 17:23    Předmět: Citovat

Proč jsi se nesmířil s tím co jasně napsal TANDEL.Krystaly jsou různé
a potřebují ke kmitání různé podmínky.Nezkusils jít s kondíky pod 10pF.
Je to málo pravděpodobné ale když jsi ztratil tolik času zkus i to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 17:49    Předmět: Citovat

citace:
Proč jsi se nesmířil s tím co jasně napsal TANDEL.

Protože nevěřím na náhodu. Všechno na něčem závisí. A jsem bojovník Very Happy

Menší kondík než 12 pF nemám po ruce, jen ten kapacitní trimr od 3 pF. A tahle kombinace nefungovala. Až půjdu na nákup, tak pořídím menší kapacity, nový krystal a uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 18:05    Předmět: Citovat

Dej dvě kapacity de serie a bojuj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund