Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

79L07
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2007, 14:52    Předmět: Citovat

to Split: jo,eagle spoji vsechny wire,ktere jsou ukonceny zemi(obracene T, napriklad)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červen 14 2007, 21:43    Předmět: Citovat

citace:
takze zemnenie je naprd?Kruci spagat tak to som potom nemusel v eagli prekreslovat cely plosak. Otazkou je ci eagle spoji vsetky konce oznacene zemou ak tam take nieco je.A podarilo sa ti zohnat konstantanovy drat?
Nejlepší by bylo, kdyby bylo všechno zemněno paprskovitě do jednoho bodu u R3 (proudový bočník).
Dobastlil jsem to drátovými spoji a původní země jsem semtam proškrábal. Moc hezky to nevypadá.
Autor se spokojil s tím, že údaj naprázdno na rozsahu 20kW byl v jeho případě 0,12kW, což mi dost vadilo. Není divu, zemní spoje jsou dělané jednak bez rozmyslu a jednak dosti slabým spojem. Když sepne ledka D6("20kW"), posunou se stejnosměrné údaje na voltmetru o pár desítek watů. Nakonec jsem to skutečně dolaďoval velikostí proudu diodou D6 a délkou propojky mezi zeměmi na obou deskách, ale nula teď sedí na obou rozsazích. Ale jestli ti nevadí, že to bude ukazovat naprázdno kolem 100W, tak se tím nemusíš zabývat.


Taky jsem musel asi 10x zmenšit odpory ve zpětnovazebních obvodech zesilovačů, protože to bylo rušené špičkama od komparátorů a zdroje 2,5kHz a například to vůbec nevyhodnotilo průchod proudu nulou, protože komparátor si v tom bordelu nedokázal vybrat.

S odporovým drátem ti neporadím, u nás ho prodávají např. v GESu či EZK. Já ho měl ze starých zásob. Rozmotat nějaký starý cihlový odpor asi není řešení, protože pravděpodobně nepůjde pájet (není z konstantanu).
Návrat nahoru
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: út červen 19 2007, 18:18    Předmět: Citovat

rozhodol som sa pre zlozitost tento wattmeter nestavat a postavit jednoduchsi (6/92).Len akurat tak trochu nechapem to analogove nasobenie.
_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: st červen 20 2007, 5:47    Předmět: Citovat

staval uz niekto tento wattmeter?
_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 20 2007, 21:18    Předmět: Citovat

Nestavěl jsem ho, ale jak vidno z postupu při oživování, je přitom nutné být tak trochu umělec a mít notnou dávku štěstí, aby skutečně měřil jak má (nutné párování tranzistorů, prohazování tranzistorů navzájem, seřizování na přibližně správný průběh, vliv různé teplotní závislosti charakteristik tranzistorů, apod).

Proto mi přišla metoda násobení za pomocí PWM mnohem elegantnější a proto jsem začal stavět watmetr od Krajči. Nakonec si nestěžuji a přístroj (po několika úpravách) chodí jak má.

Je ještě jeden watmetr od I.Strašila. Taky jsem ho cvičně postavil a chodí, i když v některých ohledech ne úplně podle očekávání.

http://www.strasil.net/index.php?text=wattmetr

Je třeba brát v potaz , že někteří konstruktéři nedoceňují takové "malichernosti" , jako je napěťová nesymetrie operáků a úbytky na zemních vodičích, i když jejich přístroje zpracovávají napětí o velikosti desetin milivoltů. Pak nesedí nula, nebo ukazují pokaždé jiný údaj, pokud měříš jednocestně usměrněnou zátěž s diodou v různých polaritách.

Doporučuji ti přece jen wattmetr od Krajči.
Návrat nahoru
istrasil



Založen: Jul 30, 2005
Příspěvky: 71
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 23 2007, 12:01    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Je ještě jeden watmetr od I.Strašila. Taky jsem ho cvičně postavil a chodí, i když v některých ohledech ne úplně podle očekávání.


A co je proti ocekavani?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 24 2007, 9:10    Předmět: Citovat

istrasil napsal:
citace:
A co je proti ocekavani?
Pane S., psali jsme si o tom maily někdy v prosinci 2005. Jsem ten šťoural, co se mu nelíbilo , že to ukazuje dvě různé hodnoty při měření zátěže zapojené přes diodu různými směry.

Velmi záleží na tom, aby IC1 měl co nejmenší napěťové nesymetrie nebo se musejí vykompenzovat přídavnými odpory. Pokud je použit libovolný nevybíraný operák na místě IC1 a program ukazuje po zapnutí větší K než cca +-1, tak to prostě ukazuje v obou polaritách diody různě.

Zanechal jsem pokusů v okamžiku, kdy by bylo bývalo nutné zakoupit dražší Atmel 168, takže nevím, jak je na tom váš přístroj dnes.
Návrat nahoru
istrasil



Založen: Jul 30, 2005
Příspěvky: 71
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2007, 10:08    Předmět: Citovat

Aha, škoda že jste nezkusil tu verzi v6b, kde je zavedená kompenzace téhle chyby. Neříkám že pracuje dokonale (pracuje dobře jen tehdy, kdy je napájecí síť symetrická - takže na normálních rozvodech je to v pohodě, za slabým oddělovacím trafem nebo za agregátem je lepší kompenzaci vypnout), ale teď jsem to zase zkoušel a rozdíl je u 60 W žárovky na oba směry diody nějakých skákajících +-0,2 W a to nevím, jestli to není kolísáním sítě. Kompenzace offsetu OZ zesilovačů proudu (ta původní - "káčko") ukazuje 37/7, mám tam nevybíraný čínský bastard.

Důvod té chyby, která se u starších verzí objevovala, je celkem zajímavý - nedělá to vlastní napěťová nesymetrie OZ zesilovačů proudu, ta je vykompenzována hned při startu, ale ujetí referenčního napětí od 2,5 V / 2 vlivem nestejných odporů v děliči a offsetu OZ, který tvoří virtuální zem. Tohle ujetí se snaží vyrovnat ta "káčková" korekce a dělá to pochopitelně blbě - protože nesymetrie je hlavně na napěťovém vstupu, kde není ničím vyrovnávaná (jedna půlvlna je větší než druhá -> u symetrické zátěže se vlastně nic výrazného neděje, nesymetrické zátěže měří s chybou). Protože jsem nechtěl dělat další změny v zapojení (ideální by bylo natáhnout na jeden vstup AD procesoru referenční napětí), počítá se střední hodnota z napěťového vstupu, což je hodnota rovná referenčnímu napětí, a o změnu této hodnoty proti teoretické (2,5 V / 2) se při dalším zpracování hodnota signálu na napěťovém vstupu upravuje.

Aby ty kompenzace pracovaly co nejméně, bylo by vhodné osadit jako OZ nějaký kvalitnější kousek, třeba OP491 (doufám, že doba vybírání OZ a kompenzování offsetů trimrama už snad pominula, to byla vždycky děsná otrava) a hlavně jako odpory děliče 2,5 V / 2 (R8, R10) dát 0,1% odpory. Ale vzhledem k tomu, že jde o opravdu jednoduché zařízení, tak myslím, že jde o zbytečné prodražení, s aktuálním firmwarem na ATMega168 to pracuje dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 24 2007, 10:43    Předmět: Citovat

to istrasil: Nechtělo se mi kupovat pokusně další ATMEL (tehdy myslím za 130Kč), když jsem neměl jistotu, že výsledky nové verze budou prokazatelně lepší.
Nový silnější Atmel byl zvolen zejména kvůli přidávání dalších fičur a neměl jsem tehdy dojem, že chybě nesymetrie přikládáte patřičnou pozornost.
Návrat nahoru
istrasil



Založen: Jul 30, 2005
Příspěvky: 71
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2007, 12:15    Předmět: Citovat

Ono v tom původním byly dva bajty Flash volné a do toho fakt nešlo narvat jediný potřebný výpočet:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 24 2007, 13:33    Předmět: Citovat

to split: Takže ve světle nových okolností ti doporučuji stavbu wattmetru I.Strašila (Zatraceně, nemám z toho žádnou provizi! ).

Wattmetr je stavebně jednoduchý, rozlišení je na desetinu wattu, neobsahuje nedostupné součástky(pokud máš možnost naprogramovat Atmel), bočník se nemusí vyrábět , program je volně ke stažení, má další funkce, a když budeš do autora hučet, upraví ti některé funkce Smile

Mně například trochu vadilo, že to ukazovalo činný výkon větší, než zdánlivý. I když v rámci uváděné přesnosti to bylo v pořádku.
Návrat nahoru
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2007, 14:14    Předmět: Citovat

jj..ale robim to ako socku takze zrovna dvakrat sa mi obhajovat nechce pracu ktora obsahuje naprogramovany Atmel jednak preto ze Atmel sa ani neucime na skole programovat
_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: po červen 25 2007, 17:20    Předmět: Citovat

nasiel som dosti zaujimavy wattmeter..a zda sa byt dost jednoduchy..

http://www.edaboard.com/viewtopic.php?t=47646&highlight=wattmeter

_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: st březen 12 2008, 11:31    Předmět: Citovat

vsimol som si ze par mesiacov po uverejneni clanku digitalni wattmetr a fazomer vysla oprava k tomuto clanku v ktorej sa spomina zmena odporu pre napajanie ledky a tiez je este spominane napajanie destainnej bodky
_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund