Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BM524
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2844

PříspěvekZaslal: út duben 30 2024, 19:23    Předmět: Citovat

Kdyby se někomu hodil ten manuál od Keszega v mírně učesané formě a cca 40x datově menší, tak je tady.

K tomu termistoru a jeho náhradě: kvůli rychlosti reakce regulační smyčky je potřeba zachovat co nejmenší hmotu (tedy velikost) aktivní části termistoru a s ohledem na minimální existující topný příkon její co možná nejlepší tepelnou izolaci od okolí (tedy ultratenké přívody a umístění v uzavřené kapsli).

Nebude to úplně easy...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út duben 30 2024, 19:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33984
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 30 2024, 19:29    Předmět: Citovat

Je odtrhnuty vyvod zo skla? To by sa mohlo dat opravit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2844

PříspěvekZaslal: út duben 30 2024, 19:34    Předmět: Citovat

Jo, to jsem se chtěl taky zeptat a napsat něco podobného už dřív...
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 6:04    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Je odtrhnuty vyvod zo skla? To by sa mohlo dat opravit.


Přesně tak, zkusím to ještě opravit pomocí vodivého laku, u jiných věcí se mi to už podařilo, a když to nepůjde, tak dojde na tu náhradu či shánění "nového" kusu.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 6:07    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Kdyby se někomu hodil ten manuál od Keszega v mírně učesané formě a cca 40x datově menší


Díky, to se může hodit.

JirkaZ napsal(a):
K tomu termistoru a jeho náhradě: ...


Tak to je logické. Jen škoda, že tam není žárovička ale termistor, ale tak to prostě už je. Alespoň mám si s čím hrát.

JirkaZ napsal(a):
Nebude to úplně easy...


To tak prostě je Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.


Naposledy upravil Neniu dne st květen 01 2024, 12:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2844

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 9:29    Předmět: Citovat

Neniu napsal(a):
rnbw napsal(a):
Je odtrhnuty vyvod zo skla? To by sa mohlo dat opravit.


Přesně tak, zkusím to ještě opravit pomocí vodivého laku, u jiných věcí se mi to už podařilo, a když to nepůjde, tak dojde na tu náhradu či shánění "nového" kusu.


Udělal bych spíš cosi jako přítlačnou konstrukci (hrot s pružinkou).

Nakonec existují tzv. pogo piny, možná by se k tomu daly využít (viz např. zde).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 12:11    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Udělal bych spíš cosi jako přítlačnou konstrukci (hrot s pružinkou).


Já už to mám vyzkoušené na jiné součástce. Prostě se nožička připojí pomocí vodivého laku a až to celé zaschne, tak se celý spoj, který fakt není pevný, zalepí pomocí epoxidu. Ten na skle i kovu velmi dobře drží a opravu to funguje dobře a i to celkem dobře vypadá, když se to hezky udělá.

Když to šlo s jedním speciálním digitronem, tak to snad půjde i tady Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 14:38    Předmět: Citovat

Důležité při té "opravě nožičky" je kromě zachování původního odporu i zachování výkonové citlivosti, abys dosáhl původní pracovní teploty (pracovního bodu), o časové konstantě nemluvě. Pracovní bod je nastaven "napevno" pomocí R76 a (na nejvyšším rozsahu) C55.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 15:54    Předmět: Citovat

Opravit by to mohlo jít, ale je to piplačka. Inspirace třeba zde....

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=99034

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: st květen 01 2024, 23:17    Předmět: Citovat

Tu dokumentaci od Keszega jsem trochu upravil, dal do pdf s OCR a upnul sem. Je s ní lepší práce. Nějakej pátek to tam vydrží.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st květen 08 2024, 10:10    Předmět: Citovat

Díky všem za soubory a nápady.

Tak 15NR10 už je zase v pořádku a nožička je na svém místě. Oprava proběhla klasicky: očistit co šlo, pomocí vodivého laku (použit EL-1) přilepit nožičku na její místo a počkat, až to všechno proschne. A pak další vrstva a ještě jedna. Nakonec zalepeno epoxidem a opět počkat, až to vytvrdne. Odpor vodivého laku je jen několik ohmů na cm délky, proti odporu součástky je to naprosto zanedbatelné. Případným změnám odporu při pohybu nožičky zabraňuje epoxid, protože se nic hýbat nemůže.

Generátor funguje jako před tou nehodou. Ale pořád stejně, takže rozsahy 10 - 100 Hz, 100 - 1000 Hz a 1 - 10 kHz šlapou dobře, napětí je v pořádku a frekvence sedí podle přepínačů. Na rozsahu 10 - 100 kHz je frekvence o něco vyšší než by měla být a napětí vyletí na více než dvojnásobek a to na obou výstupech, což je celkem logické, protože se zvedne napětí na výstupu budícího zesilovače. Přitom součástky se tváří normálně a podle měřících přístrojů také jsou.

Bude to nějaká úplná pitomost, ale přijít na ni... Ještě budu bádat.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: st květen 08 2024, 12:14    Předmět: Citovat

Může se jednat jen o nesprávné seřízení. Protože na nejvyšším rozsahu (10-100KHz) je trimr R241 zkratován, je jediným nastavovacím prvkem amplitudy trimr R13. Tím je třeba snížit nadměrnou amplitudu na tomto rozsahu. Teprve potom lze trimrem R241 nastavit správnou amplitudu na nižších rozsazích.
Dále je třeba porovnat výstupní amplitudu při nastavení společného hraničního kmitočtu 10kHz na obou rozsazích (1-10kHz a 10-100kHz), aby se vyloučila závada korekčních prvků C9, C11, L2, C55. Měřit nejlépe na neregulovaném II. výstupu.
Pokud nepůjde nastavit amplitudu nejvyššího rozsahu pomocí R13, bude závada ve sníženém přenosu β₂, t.j. v obvodu dvojitého T-článku. Tomu by napovídal i snížený regulační rozsah jemného ladění (R232/R233/R236), zmíněný na začátku vlákna. Vhodný a jednoduchý způsob lokalizace ve spleti přepínačů, rezistorů a kapacit mě nenapadá, bude to asi úmorná práce.
p.s.: Pro snazší orientaci přikládám schema s vyznačením obvodu t-článku, který je třeba kontrolovat. V podstatě tedy jde o přeměření tří kapacit (a jejich svodů) a jejich propojení skrze přepínač S7. Ostatní prvky jsou společné jiným rozsahům (ty jsou O.K.).
Wink



1až100kHz.png
 Komentář:
 Velikost:  182.98 kB
 Zobrazeno:  14 krát

1až100kHz.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: st květen 08 2024, 18:29    Předmět: Citovat

Díky za tu práci, třeba to někomu pomůže. Musím tentokrát, se skromností sobě vlastní, říci, že tohle je ze schématu patrno Very Happy

Oba zesilovače se chovají stejně, od asi 20 kHz dolů klesá jejich zesílení, pod asi 10 kHz to zesílení padá velmi prudce. Ale v celém rozsahu přenášení signál krásně čistě, bez zákmitů, bez svých oscilací. Chyba v nich tedy není, nebo je v obou stejná, což je nepravděpodobné.

Generátor mám doma, teďka v práci mám jen desky zesilovačů, mám tu lepší vybavení jak doma. Ale zase se mi nechtělo tahat mašinu z domova sem.

Odpory na dekadických přepínačích budou v pořádku, jsou společné pro všechny rozsahy a tam je vše v pořádku, jen ten nejvyšší rozsah zlobí. Čeká mne tedy ta nejhorší možnost, pustit se do hledání vadné součástky někde v tom T článku.

Může mi někdo vysvětlit, jak může samotný zesilovač pískat? Když vybudím zesilovač pomocného výstupu, tak jsou některé frekvence zřetelně slyšet a to jsou k zesilovači připojené jen a pouze měřící přístroje a žádná cívka tam není. Takže buď hrají polovodiče a nebo kondenzátory. Jen přijít na to, který to je. Dělá to při frekvencích od cca 1 kHz do asi 8 kHz, jinde to slyšet není.

Alespoň je nad čím dumat a bádat Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12517

PříspěvekZaslal: st květen 08 2024, 22:33    Předmět: Citovat

Neniu napsal(a):
...Oba zesilovače se chovají stejně, od asi 20 kHz dolů klesá jejich zesílení, pod asi 10 kHz to zesílení padá velmi prudce...
To je snad nějaká anomálie (nebo závada). Není důvod pro popsaný průběh zesílení. Napadá mě jen případ neúplně připojeného zesilovače k ostatním obvodům - chybějící blokování na vývodu 30-31 desky zesilovače nebo přerušení této cesty, popř. zemnícího spoje k bodu 9 desky detektoru. Doporučuji kontrolu zemnícího uzlu.
Neniu napsal(a):
...Čeká mne tedy ta nejhorší možnost, pustit se do hledání vadné součástky někde v tom T článku...
Pokud jsi schopen změřit ty tři kapacity, vyznačené na schematu, pak by to nemuselo být tak náročné. Jiné součástky T-článku se na problému neúčastní.
Neniu napsal(a):
...Může mi někdo vysvětlit, jak může samotný zesilovač pískat? Když vybudím zesilovač pomocného výstupu, tak jsou některé frekvence zřetelně slyšet a to jsou k zesilovači připojené jen a pouze měřící přístroje a žádná cívka tam není. Takže buď hrají polovodiče a nebo kondenzátory. Jen přijít na to, který to je. Dělá to při frekvencích od cca 1 kHz do asi 8 kHz, jinde to slyšet není...
Samozřejmě, že kondenzátory mohou "hrát", podobně jako elektrostatické reproduktory, jen je to jejich nežádoucí vlastnost. Hrát může i samotné měřidlo, pokud se zhorší filtrace C69/C70. Jen nevím proč zesilovač I nazýváš pomocným (resp. jeho výstup), pak si nejsem jistý, jest-li máme na mysli oba tentýž.
edit: Teď jsem si uvědomil, že jsi k té podivné charakteristice dospěl zřejmě měřením v práci, mimo domovský přístroj a na blokování vývodu 30,31 desky jsi zapomněl. A C22 je pouze 100nF...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1166
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2024, 8:59    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Napadá mě jen případ neúplně připojeného zesilovače k ostatním obvodům - chybějící blokování na vývodu 30-31 desky zesilovače nebo přerušení této cesty, popř. zemnícího spoje k bodu 9 desky detektoru. Doporučuji kontrolu zemnícího uzlu.


Přesně tak, zesilovače leželi na stole v práci. A protože se oba chovají stejně, tak z toho usuzuji, že jsou v pořádku. Podle všeho jim chybí zbytek přístroje, což je celkem logické.

masar napsal(a):
Pokud jsi schopen změřit ty tři kapacity, vyznačené na schematu, pak by to nemuselo být tak náročné. Jiné součástky T-článku se na problému neúčastní.


To je pravda, ale nejprve je potřeba ty kondenzátory v té změti na pájecích lištách najít. Nejsou totiž nijak označené. A pak to bude znamenat je rozpojit a měřit samostatně, každá kapacita je složena z několika kondenzátorů. Ale ono to půjde.

masar napsal(a):
Samozřejmě, že kondenzátory mohou "hrát", podobně jako elektrostatické reproduktory, jen je to jejich nežádoucí vlastnost. Hrát může i samotné měřidlo, pokud se zhorší filtrace C69/C70. Jen nevím proč zesilovač I nazýváš pomocným (resp. jeho výstup), pak si nejsem jistý, jest-li máme na mysli oba tentýž.


Díky za vysvětlení, pro mne je to novinka. Znám jen hrající odpory a polovodiče. K zesilovači byl připojený jen zdroj, generátor a osciloskop. A "hrál" skutečně ten zesilovač, přesněji některá z jeho součástek. Podle všeho to bude některý kondenzátor. Je otázkou, jestli má smysl po něm pátrat a případně jej měnit, když ostatní parametry jsou v pořádku.

masar napsal(a):
edit: Teď jsem si uvědomil, že jsi k té podivné charakteristice dospěl zřejmě měřením v práci, mimo domovský přístroj a na blokování vývodu 30,31 desky jsi zapomněl. A C22 je pouze 100nF...
Wink


Máš pravdu, k tomu došlo. Jsem trubka. Ale protože se oba zesilovače chovali stejně, tak mi to nepřipadalo divné. Oba jsou v pořádku.


S tím pomocným výstupem je to nějaké zamotané, teďka to ani nemohu najít. Je pravda, že výrobce jej nazývá výstupem referenčním a je to výstup II.

Zesilovač I a zesilovač II se od sebe liší jen tím, že ten I má regulaci zisku a jeden z výstupních kondenzátorů je menší.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund