Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měřič průrazného napětí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 19:24    Předmět: Citovat

to barnodaj: To je vlastně zjednodušená varianta schematu, co jsem dával výše. Dokonce i ty trafa 230/2 x 18V jsou stejný.
Vzal jsem čínskej třímístnej modul 100V DC a k němu ubastlil předřadník 100 MΩ. Pokud přes něj pošlu 500V do modulu, tak tam teče 5uA. To je na pytel, tudy cesta nevede. Jedině vybádat zapojení modulu, vykuchat vstupní dělič a udělat si svůj. Jenže plošák elektroniky je překrytej displejem, to by znamenalo odpájet a odsát 24 noh displeje. Vypadá to že v tom je klon ICL7107, bez multiplexu, proto hromada noh displeje.
Jak jsem již jednou psal, na polovodiče by mě stačilo měření do 1500V, na vyšší napětí by stačilo přepínání 300/900V a přepojování zdířek po 300V, posčítat co je zapojený a přepnutý, což umí to schema, co jsem dával výše.
Myslím, že autor měl taky boj s vhodným voltmetrem, proto zvolil tenhle způsob. Něco tam k tomu i naznačuje.
Edit: V tom voltmetru je dělič ze vstupu 998K a do země 1K. Můžu zkusit co se stane když dám 10K do země. Ale netuším, jakej vstupní odpor má použitej převodník. To by znamenalo venkovní předřadník 10 x vyšší než mám nyní. Kurňa, i když použiju 1206 20M, tak to bude šílená štangle

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 20:25    Předmět: Citovat

U semice můžeš koupit třeba toto:
https://www.semic.cz/r-1g-1-2w-5-hva12/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2024, 22:46    Předmět: Citovat

Asi sa snažím o podobnú konštrukciu so šiestimi trafami...
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15331
Obmedzenie prúdu som zatiaľ nedomyslel, ale mám takú predstavu že v jednom režime manuálne prepínanie výstupného odporu, alebo v druhom sofistikovanom režime automatické prepinanie výstupného odporu arduinom tak, aby bol výstupný prúd povedzme rádovo konštantný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 0:28    Předmět: Citovat

Trochu jsem laboroval s čínským modulem voltmetru na DC 100V. Vyměnil jsem "spodní odpor" děliče z původních 1k na 10K. Základní rozsah bez "horního odporu" děliče na zobrazení 99,9 má 200mV a vnitřní odpor 10K.
Předpokládám, že budu měřit jen do cca 5 KV, (na displeji 5.00) na což bude potřeba na vstupu 100mV. To znamená dělící poměr se zanedbáním proudu z děliče 49999:1 a "horní odpor" děliče 499,99M a proud celým děličem 10uA na 5KV. To je ještě hrozně moc. Dejme tomu, že mě bude dost zajímat jen rozsah 0-1000V a to by děličem teklo ještě použitelných 2uA.
Doprčic, co s tím? Pokud zvětším "spodní odpor" na 20k, tak se dostanu s "horním odporem" těsně pod 1T. Proud by se sice na 5KV snížil na 5uA, jenže mám obavu, jestli to je vůbec realizovatelný kvůli izolačním odporům, vlivům vlhkosti a jiný duchařině.
No zkusím udělat tu kaskádu násobičů podle schematu, co jsem dal na minulý stránce a zkusím, jakej proud dokáže dát aby byla zachovaná možnost sčítání po 300V nahoru.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 8:15    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Pokud zvětším "spodní odpor" na 20k, tak se dostanu s "horním odporem" těsně pod 1T. Proud by se sice na 5KV snížil na 5uA, jenže mám obavu, jestli to je vůbec realizovatelný kvůli izolačním odporům, ....
Dostaneš se těsně pod 1G, ne pod 1T.
Odpor 1G má například VN sonda FLUKE určená k multimetrům. To ještě není duchařina.
Jako druhé opatření můžeš zvýšit tvrdost násobiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 8:19    Předmět: Citovat

Nedá náhodou 1000V do 1T (předpokládám Ω) 1nA? Na toto jsi přišel jak?

Odpor 1GΩ mají v Semic trade asi za 16korun.

A v česku vyrábí Blatná



odpor.png
 Komentář:
 Velikost:  7.48 kB
 Zobrazeno:  9 krát

odpor.png



blatná.png
 Komentář:
 Velikost:  34.39 kB
 Zobrazeno:  16 krát

blatná.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 10:52    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Dostaneš se těsně pod 1G, ne pod 1T

Nojo, ty řády, stydím se. Embarassed Ale proud mám snad správně.

Trochu mám obavu, že ten odpor ze Semic 1G /1,2W při dýlce tělíska 11 mm opravdu dlouhodobě snese 8KV. Navíc 5% a ppm taky dost vysoký. A další věc je, že bych ho musel doladit na správný zobrazení "spodním odporem" děliče a ten je naprosto nepřístupnej pod displejem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 10:59    Předmět: Citovat

Jirko, já mám horní část VN děliče v měřiči průrazného napětí sestavenou ze sériové kombinace spousty (teď fakt nevím kolika) SMD odporů velikosti 1206.

Levné, vždy dostupné, vlastnosti si v podstatě libovolně nastavíš jak hodnotou a počtem, tak (a to především) fyzickým uspořádáním.

Třeba meandr (a to i 3D) má výhodu v malé velikosti, dá se udělat i systémem "vrabčí hnízdo" (pochopitelně odpory nepájet přímo na sebe, ale prostřednictvím propojek z drátku - to kvůli potřebné pružnosti).

Na napětí do 2 kV ale není problém DPS z kvalitního FR4.

Zalití do opět kvalitního neacetického silikonu je samozřejmost (pochopitelně po dokonalém vyčištění).

Obrázek části vnitřku měřiče je v příloze (omlouvám se za kvalitu, fotka vznikla kdysi dávno narychlo "nějak", stejně jako celý měřič). VN generuje upravený měnič pro CCFL trubici (na výstupu má násobič) - to je ten modul viditelný zboku.

Tento měnič je napájený z LiIon 18650 přes další měnič (step-up s MC34063), protože vyžadoval 12V.

Zobrazení je 3,5místným voltmetrem s ICL7106, ten je napájen z 18650 přes třetí měnič (step-up s galvanickým oddělením kvůli zemi ICL7106).

Měřič přes jeho jednoduchost (možná právě kvůli ní?) a výrobu cestou nejmenšího odporu používám už léta k naprosté spokojenosti.



menic_a_vn_delic.jpg
 Komentář:
 Velikost:  244.49 kB
 Zobrazeno:  22 krát

menic_a_vn_delic.jpg



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 12:20    Předmět: Citovat

Já vím, psal jsem, že to bude pořádná štangle. 1206 seženeš celkem běžně jen 10M. To by znamenalo v prvním případě 50 odporů a druhým dokonce 100.
Ale na Farnellu to vypadá nadějně, v 1206 mají 20, 22, 82, 100 a 200M za pakatel v 10 ks. Zkusím koupit 100 a 200 a snad se tolerancema něco poskládá.
Na Mouseru jsem nepochodil, velký množství.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 12:29    Předmět: Citovat

Nepodceňuj Umax odporu dle datasheetu a běž (množstvím) na zlomek této hodnoty!
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 15:55    Předmět: Citovat

Jasně, 200V na jeden maximálně, spíš míň. Uvidíme až ubastlím kaskádu kolik bude jeji Umax a pak to rozpočítám.
Musím pochválit mistra Bučka, balíček s asi 25 položkama dorazil 22 hodin od objednání. U českého dodavatele už léta ne zcela běžná to věc. Ale Farnella zatím nikdo netrhl, 19 hodin.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st březen 27 2024, 19:59    Předmět: Citovat

200V se obecně uvádí pro 1206 jako maximum, takže bych dal třeba nějakých 50 (pokud očekáváš dlouhodobou stabilitu).
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2024, 7:17    Předmět: Citovat

Vyhnul bych se odporům v řádu G ohmů a už vůbec ne 1206, protože se přeruší a vyjiskří stejně jako v Lemech. Použil bych poctivé THT rezistory aspoň 0.5W, které zaručeně snesou 200V/ 1 kus, nebo ještě lépe staré poctivé lakované zelené rezistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2024, 7:59    Předmět: Citovat

Proto že jsme na bastlírně zeptám se, a jak velký hřích by byl zvednout měřící proud na 20 - 25 µA. Měřící přístroj bude pravděpodobně připojený k výstupním svorkám trvale, a jeho vstupní proud prostě přebytečný proud "požere"? A odpadnou problémy s jeho spotřebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: čt březen 28 2024, 8:10    Předmět: Citovat

Nestalo by se nic a zlepší se přesnost měření. V Lemech je měřící proud 10mA.

Naposledy upravil samponek dne čt březen 28 2024, 8:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund