Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dražickej vodorovnej bojlér 200L
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 16:51    Předmět: Dražickej vodorovnej bojlér 200L Citovat

Je to pár dní, co jsem si do měrový jímky vedle termostatu bojléru zastrčil sondu Dallas, co ukazuje teploty přes net do PC.
Pár dní jsem to sledoval a vyhodnotil, že ta polyuretanová tepelná izolace na bojléru stojí pěkně za prd. Bojlér nabitej ve 20 hodin na 61℃ má po 12 hodinách teplotu 49℃ a to bez jakýhokoliv odběru. Bojlér je ve sklepě, kde je cca 17℃, oběhovka na teplý není, takže to je opravdu jen ztráta prostupem izolací. Ten bojlér nemá ani konzolu přímo na tlakovou nádobu, kde by byly ztráty vedením do konzole ale je ve venkovním loži až za izolací. Výstupní roura je zaizolovaná šedivou pěnovou trubkou tlustou 20 mm. Udělal jsem pokus a pod víko termostatu, kde není žádná izolace, jsem vrazil 30 cm terč z izolační vaty tl. 5 cm. Trochu se to zlepšilo, voda schladne míň o 2-3℃. To je teda na pytel, za 12 hodin ztráta 3 KWh každej den a to bez odběru. A nebo cca 6 KWh za celej den.
No překvapuje mě, že v dnešní době, kdy se šetří kde to jen jde a všude se cpou desítky cm izolace jim na tuhle izolační mizérii neskočí nějakej státní dozorovej orgán, co by je donutil tu izolaci dost zásadně zlepšit. No bojlér by byl sice dražší ale jestli by měl průměr a dýlku o 10-15 cm větší, tak by to asi zase tak moc nevadilo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 17:04    Předmět: Citovat

Nějak se traduje 1kWh/den. A ono měření ukáže víc. Já ho mám dodatečně izolován a je fakt, že původní povrch bojleru pod izolací je teplý, takže asi nad 35stC.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 549
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 17:06    Předmět: Citovat

Anzto v dohledne dobe budu resit nakup noveho bojleru, tak se zeptam: da se vubec koupit neco lepsiho? A pokud jo, neni uvnitr vic izolace, nez objemu vodni nadrze?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 17:45    Předmět: Citovat

Zdá sa mi to trochu veľa, ležatý 200L Tatramat má uvedené necelé 2kWh/24h
EDIT: ešte mi napadlo, že keď sa to merá v jímke, tá je smerovaná dole ku dnu, čiže senzor je v chladnejšej vode, oproti vrchu. Ak by bolo možné merať niekde pri vrchu, tak by nemal byť taký výrazný pokles teploty za 12h.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 18:05    Předmět: Citovat

Dražice 200 l mají mít ztrátu kolem 1,4 kWh / 24 h. Údaj platí pro teplotu vody do 60 °C a teplotu okolí 20 °C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 18:52    Předmět: Citovat

Jak vidno, tak podle měření nemají. Kdyby to byla sklem izolovaná Konvekta, tak řeknu že se sklo sesypalo zezhora dolů, slehlo, nebo navlhlo ale polyuretan, co je nenavlhavej a nemění objem? Ty 3 stupně nižšího okolí nemůžou mít takovej vliv. Až se dnes vykoupu, tak zavřu vstupní ventil a uvidíme. Ještě mě totiž napadlo, jestli není shnilej jednocesťák na vstupu, pak by mohly změny objemu vody "pumpovat" studenou sem a tam.

vicious, Dražice maj jímku vodorovnou téměř v ose ležatýho bojléru. Topná jímka pro keramickou patronu je dolů v úhlu asi 15°. Vrstvení u ležatýho bojléru o průměru tlakový nádoby cca 70 cm je téměř zanedbatelný proti svislýmu, kterej má minimálně dvojnásobnou vrstvu vody.
Teoreticky bych mohl sondu přehodit k výstupní trubce ale to bude měřit povrch nádoby a částečně ochlazování z vývodní trubky. Jinde se na komoru nedostanu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 20:33    Předmět: Citovat

Jen bych připomněl, že to AI je jen textový model, spíš textový agregátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 20:33    Předmět: Citovat

Mám Tatramat, na dotek dlaní je povrch citelně teplejší. Má alespoň garantovanou tepelnou ztrátu, což jsem u Dražic nenašel.
Dále mám v provozu bojler OCEAN instalovaný asi v roce 1995. Tam na dotek dlaní žádnou vyšší teplotu nepozoruji. Navíc za dobu provozu tohoto bojleru již odešly dva bojlery Tatramat. Pokoušel jsem tedy tenhle podle Googlu italský výrobek sehnat, ale bez úspěchu. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 21:57    Předmět: Citovat

Jenže ta voda se chová prasácky. Ona totiž není úplně izolant jak se říká. Sice se hezky vrství takže když odpustíš třeba 50litrů vody tak se ti na čidle teplota nezmění. Jenže postupem času se mírně začne ohřívat spodní studená vrstva vody od té teplejší. (Než se to zase hezky rozvrství) nemůže to být tebou měřená ztráta?
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 22:03    Předmět: Citovat

ještě přiložím pro názornost.
Je to graf z mého bojleru v noci kdy se neohřívá. Mám ho rozdělený na 5tiny a jsou tam 4 čidla. Spodní má nejmenší teplotu horná nejvyšší. A jde tam vidět jak se postupně spodní vrstva po odběru a poklesu teploty nahřívala od vyšších a ty chladly.



snimek.png
 Komentář:
 Velikost:  20.31 kB
 Zobrazeno:  15 krát

snimek.png



_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 22:04    Předmět: Citovat

A nemáš ten bojler zanesenej šutrem? Kdys ho naposledy čistil? Jen tak mimochodem, chtěl jsem si taky dát ležatej bojler a známej topenář mi to rozmluvil, že stojej za *ovno. Tak jsme tam nakonec dali stacionární.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2708

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 23:32    Předmět: Citovat

jirka5 napsal(a):
ležatej bojler mi topenář rozmluvil, že stojej za *ovno.

Ze zvědavosti: Proč? Jak ten výrok zdůvodnil?

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: pá březen 08 2024, 23:46    Předmět: Citovat

Tvrdil mi, že dojde při odběru teplé vody mnohem rychleji k promíchání zbývající teplévody v bojleru s nově přiteklou studenou vodou, k čemuž právě pomáhá ten ležatý tvar bojleru. Jak jsem koupil, tak prodávám, ale ten pán je starý fachman a provedl mi všechny instalatérské práce v naprosto špičkové kvalitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 1:38    Předmět: Citovat

Pucuju ho každý 3 roky a zároveň dávám novou anodu. Jsem tak naučenej z Konventy, z ní se pokaždý vyndalo kolečko písku. A když vydržel 6-7 let, tak to byl zázrak. Byl vymazanej nějakým keraflexem nebo podobným sajrajtem a pod tím to vyžíralo lesklý fleky asi jako dlaň velký. Problém byl, že neměl anodu a ty topný tyče přímo ve vodě "sákly nějaký bludný proudy" který vyžíraly ty bílý fleky. Ale zase se dala celkem levně koupit náhradní holá nádrž a vše přestojit. Byl kombinovanej na elektriku a ústřední topení a měl měděnej registr za dost těžký prachy, podobný ceně náhradní nádoby. Idolace byla vata v Al futrálu ze dvou půlek spojenejch páskovejma objímkama s bednovejma uzávěrama.
Dražice se chovaj na stejný vodě jinak. Je zevnitř smaltovanej a nerezne. A při čištění vyndám tak lopátku písečku a vnitřek ostříknu hadicí a nechám vypoušťákem vytýct. Anoda bývá na hodně místech vyžraná asi tak na poloviční "objem". Těsnění příruby vydrží jedno čištění, pak ji pro sichr měním.
to jirka5: Na přítoku studený je u mýho lažatýho takovej klobouk, co novou vodu nepustí nahoru aby se nemíchala s teplou ale směruje jí na dno bojléru. No a svislej tam stejně mít nemůžu, ve sklepě je nízkej strop jen 195 cm a to by se tam tenkrát kombinovanej bojlér ani kloudně nevešel a při čištění by se musel sundávat ze zdi, protože by nešla kvůli jímkám a topným tyčím či komoře pro keramickou patronu nešla příruba vytáhnout.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2024, 7:45    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
...jde vidět, jak se spodní vrstva po odběru a poklesu teploty nahřívala od vyšších a ty chladly.

Podobně reaguje indikátor teploty bojleru LX Dražice. Po větším odběru (např. napuštění vany) se zvedne o několik stupňů, po asi půlhodině klesne pod původní teplotu.

Mimochodem hodnoty na současných dražických indikátorech jsou poněkud matoucí. Z umístění popisu na stupnici není teplota jednoznačně jasná. Venku při pokojové teplotě ukazuje 40 °C, snad proto, že teplota se z nádrže snímá bezkontaktně (vzduchová mezera).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund