Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čtení hodnoty odporového výstupu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 14:58    Předmět: Čtení hodnoty odporového výstupu Citovat

Zdravím,

mám analyzátor spalin (Lambda sondu) Brager BCA-02, kterým sleduji kvalitu spalování kotle ÚT. Naměřenou koncentraci zbytkového kyslíku umí tento analyzátor posílat buď přes datový výstup, nebo odporový výstup. Datový výstup mám obsazený, je k němu připojený Wi-Fi/LAN modul Brager Media Bord, který data posílá do cloudu BragerConnect, kde si je mohu odkudkoli prohlédnout, ale pouze údaje aktuální, není možné si je uložit a později s nimi pracovat, jako třeba udělat si graf. Já bych si data rád ukládal a zpětně prohlížel a třeba nějaký ten graf vytvořil a tak mě napadlo, že by k tomu šel využít oporový výstup analyzátoru, který je momentálně nevyužitý.
Byl by tu někdo ochotný a poradil mi čím číst hodnoty odporového výstupu a zároveň je převést na obsah zbytkového kyslíku v % a poté uložit, třeba na SD kartu? Interval ukládání hodnot bych si představoval někde mezi 1 až 5 min. po dobu kdy v kotli hoří dřevo, tj. asi 3,5 až 4 hod.
Vlastnosti oporového výstupu:
Hodnoty odporu odeslané ze zařízení odpovídají koncentraci kyslíku ve spalinách.
Odpor v děliči 1,5 kΩ
Referenční napětí 3,3 V
Rozlišení ADC 4096 bitů

Podrobné parametry výstupu jsou v příloze.



bca-02_návod_v1_05-23.jpg
 Komentář:
Parametry odporového výstupu analyzátoru spalin Brager BCA-02
 Velikost:  296.8 kB
 Zobrazeno:  56 krát

bca-02_návod_v1_05-23.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2401
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 17:36    Předmět: Citovat

Zapojil bych výstup jako spodní odpor děliče a pustil do toho z reference 10V a výsledné napětí na děliči bych četl analogovým vstupem nějakýho plc.

nebo rpi, arduino, cokoliv....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 21:48    Předmět: Citovat

A proč nepřipojit dva "datalogery" paralelně? Jeden cloudovej, druhej třeba s nějakým hádrujýnem?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 21:54    Předmět: Citovat

To by musel byt znamy datovy format alebo komunikacny protokol alebo co to pouziva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 0:01    Předmět: Citovat

Dík za snahu poradit. Kdyby to šlo, tak bych uvítal podrobnější informace. Jak ohledně toho čtení odporového výstupu, tak i té datové komunikace. K té i já přidávám podrobnější info.
Analyzátor má v nabídce nastavení možnost komunikovat dvěma datovými režimy, podle toho co je k němu připojené. V případě připojení zařízení Brager, jako třeba výše zmíněný modul Media Bord, spolu komunikují v režimu Bragerbus, což je uzavřený (ne)standard firmy Brager.
Pro komunikaci s jinými zařízeními než Brager, je možné nastavit režim Modbus podporující standard sériového přenosu RS485. V návodu je k tomu dokonce i nějaká charakteristika a popis registrů. Stránky návodu přikládám. Návod byl v Polštině a překlad jsem si dělal sám pomocí Google překladače a DeePlu, tak překlad nemusí být všude úplně perfektní.
Největší problém je ale v tom, že pro mně je PLC, RPI, Arduino i "hádrujýno" Very Happy naprostá španělská vesnice.

A až teď, když připravuji stránky návodu k vložení sem, si tak říkám, že bych asi raději naměřená data sbíral tím datovým režimem, protože je při něm přenášená i teplota spalin, kterou bych také rád ukládal. Ta data bych nepotřeboval sbírat nějak dlouhodobě, nebo při každém topení, tak by mi nevadilo při tom odpojit analyzátor od modulu Media Bord.



bca-02_návod_v1_05-15.jpg
 Komentář:
 Velikost:  287.39 kB
 Zobrazeno:  35 krát

bca-02_návod_v1_05-15.jpg



bca-02_návod_v1_05-16.jpg
 Komentář:
 Velikost:  253.99 kB
 Zobrazeno:  29 krát

bca-02_návod_v1_05-16.jpg



bca-02_návod_v1_05-17.jpg
 Komentář:
 Velikost:  264.45 kB
 Zobrazeno:  34 krát

bca-02_návod_v1_05-17.jpg



bca-02_návod_v1_05-18.jpg
 Komentář:
 Velikost:  254.36 kB
 Zobrazeno:  26 krát

bca-02_návod_v1_05-18.jpg



bca-02_návod_v1_05-19.jpg
 Komentář:
 Velikost:  157.9 kB
 Zobrazeno:  25 krát

bca-02_návod_v1_05-19.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 10:34    Předmět: Citovat

Jak psal dj_Paul, odpor převést odporovým děličem na napětí, to zpracovat Arduinem (s přístupem na web) a poslat na cloud - třeba www.tmep.cz.
Cena bude minimální, za cloud se (asi) nic neplatí.

I když - když už to má datový výstup na RS485 s protokolem Modbus, tak by se vyplatilo to číst datově. Získáš nejenom hodnotu kyslíku, ale i teplotu atd. Modbus přes RS232 z Arduina není problém a převod na RS485 asi taky ne, moduly na převod RS485/232 jsou skoro zdarma. A poslat to na ten TMEP.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 10:53    Předmět: Citovat

Jo, určitě přes tu RS485ku a Modbus, ale chce se to naučit programovat nějaký strojek a mít ponětí jak převést RS485ku na Rx/Tx signály do procesoru a nejlépe to mít i galvanicky oddělené. Není to pro člověka, který se v problematice neorientuje úplně easy. Né že by to bylo složité, ale já třeba na první dobrou nezkonstruuju ani jednoduchý spalovací motor. Není to složité, ale bohužel se v tom neorientuju.
Á propo, RS485 se dá adresovat, takže se jde napojit na linku paralelně... A i kdyby nešlo, tak můžeš jen linku poslouchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2408

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 14:29    Předmět: Citovat

Nebyl by jednodnodušší nějakej program, kterej by v pravidelných intervalech vyzobával data z cloudu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2401
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: út leden 30 2024, 15:00    Předmět: Citovat

Na čtení modbusu a zobrazení dat používám Virtuino
https://virtuino.com/
je free, funguje na windows i androidu

Čtu teplotní sensory s modbus RTU, to přes převodník RTU/TCP a zobrazuji.
To virtuino to umí i logovat, posílat do cloudu....

Jen je potřeba se s tím naučit pracovat, není to úplně easy, ať už ten modbus, tak virtuino.
Je ale všude dost tutoriálů

už jsem to sem jednou dával



meteo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  222.24 kB
 Zobrazeno:  22 krát

meteo.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: st leden 31 2024, 14:43    Předmět: Citovat

Díval jsem se na web toho Virtuina, ale je tam toho víc a nevím s čím a jak začít.
Zkouším si zjistit něco o Arduinu, zatím jsem našel na webu bastlirna.hwkitchen.cz e-knihu Průvodce světem Arduina, tak se do ní kouknu. Kolem roku 2016 jsem si koupil knihu Arduino Uživatelská příručka od Computer Pressu, ale ta mě nějak neoslovila, moc jsem tomu nerozuměl, tak jsem jí odložil a dál se o Arduino nezajímal.
Uvidím jestli se chytnu s tou novou e-knihou.
A asi se také zeptám v Brageru jestli by nešlo nějak data od nich stahovat, nebo jestli nemají v plánu služby jejich cloudu rozšířit, že by třeba data nějaký čas uchovávaly a grafy z nich dělal ten cloud. Napíšu jim, že bych si takovou funkci cloudu přál. Už jsem si s jedním člověkem z jejich technického oddělení psal a měl mně dát vědět až budou mít otestovaný a připravený k ostrému nasazení nový firmware modulu Media Bord a zatím se neozval, tak se tím připomenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: pá únor 02 2024, 19:19    Předmět: Citovat

A pak je tady taky živý obraz.
Procesor je možné koupit třeba u Lásky .

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund