Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

jednoduchý výkonový omezovač proudu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 12:30    Předmět: Citovat

Ano, obchodníci blábolí kraviny, velmi často systémem Ctrl+C a Ctrl+V. Nikoho nic nezajímá (ve smyslu potřebných detailů), všichni jsou zároveň happy (pro mě zcela nepochopitelné).

Ten měnič kromě Lásky prodává řada dalších a všude ho popisují jako neizolovaný zvyšující (topologie zde velmi pravděpodobně, či spíš jak jinak než flyback).

Taková topologie fakt neumí pracovat při rovnosti vstupního a výstupního napětí. Resp. proud tím projde (přes cívku a diodu), ale transistor bude vypnutý (pokud to jeho budič umí => střída je nulová) a nebude fungovat žádné proudové omezení.

Ono by stačilo někde uveřejnit pořádnou fotku strany součástek s velkým rozlišením a člověk by z osazení odhadl řešení. Nicméně s jednou akumulační indukčností zázraky neuděláš (jedině ten buck-boost, ale ten zase obrací polaritu, což mi zde připadá velmi nepravděpodobné).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 13:20    Předmět: Citovat

Tady je hotový a docela drahý měnič s jednou cívkou.Bohužel nevyhovuje napětím ani výkonem.
https://dratek.cz/arduino/7186-regulator-napeti-step-up-down-dc-5-32v-na-1-30v-5a.html
https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/LTC3780.pdf

Otázka je, jak hodně by takový měnič byl stabilní (např. proudové omezení) při přechodu z jednoho módu do druhého.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 13:46    Předmět: Citovat

Hm, tak takový "inteligentní můstek" koukám umí funkci dle potřeby...

No, nekoukal jsem se všude, pravda a nestíhám sledovat všechny novinky. Obecně řečeno ale čím speciálnější součástka, tím větší problémy při ev. poruše.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 13:58    Předmět: Citovat

Su aj na vyssie napatia (napr. LT8705), ale nie su s tym hotove moduly za 5 eur...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 14:24    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Rovnakym napatim si vytvoril zbytocny problem. Aby mohol tiect prud, potrebuje rozdiel napati.

Budes potrebovat step-up menic a nabijacku 42V/4A. Nabijacku mozes pouzit hotovu, zvladnu casto 100-240V. To znamena, ze step-up menic by mal mat vystupne napatie v tomto rozsahu.

Napadlo mne jít i touto cestou. Že bych obětoval jednu tovární nabíječku a "trochu ji předělal". Tedy, že bych použil sekundární stranu té nabíječky. Prostě bych vyřadil primární stranu a napájel sekundár akumulátorem. Jenže tady vařím z vody a pravděpodobně má nabíječka zpětnou vazbu, která budí primár. Nebo se pletu? DC měnič na 100V jsem neviděl. Navíc toto napětí může být už i obsluze nebezpečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 14:32    Předmět: Citovat

A co to udělat tak, že to jedním modulem napětí akumulátoru snížím a pak tímto co jž mám budu regulovat na výstupní U a I. Tím bych tak nějak nahradil tu žárovku. Jen nevím, jaký rozdíl napětí je potřeba. Nechci kupovat moduly cestou pokus omyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 14:50    Předmět: Citovat

Nabijacka, samozrejme, potrebuje mat na vstupe vyssie napatie ako na vystupe. Preto ju navrhujem pouzit celu, len jej pripravit vhodne napatie na vstup (snad bude fungovat aj na DC).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st červenec 12 2023, 14:53    Předmět: Citovat

Hmmmmm....ten LT8705 vypadá velmi zajímavě.

Dokonce existuje hotový projekt "LT8705 Project - Telecom Voltage Stabilizer (36-80V to 48V @ 5A)" pro sw LTpowerCAD a LTspice, který by možná šel snadno modifikovat...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1638
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt červenec 13 2023, 6:34    Předmět: Citovat

Napadá mě trochen neelegantní řešení - zvyšující měnič s omezením proudu, do serie s ním výkonovou zenerku ( TL431 + trand) na 2,5V. Na zenerce se sice protopí cca 10W, celková účinnost trochu klesne ( asi o 6%) ale mohlo by to fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: út listopad 28 2023, 18:56    Předmět: Citovat

Ahoj lidi, tak mám za sebou "cyklosezónu" a pár postřehů a stále nemám řešení, které by mi vyhovovalo.
Vyzkoušel jsem několik DC/DC měničů a nenašel jsem žádný, který by uměl omezit proud pokud jsou napětí (vstupní i výstupní) téměř totožná. Je tam potřeba vždy rozdíl alespoň několika voltů (čím více tím lépe). Zkoušel jsem i https://www.laskakit.cz/step-up-boost-menic-cc-cv-10-60v--20a--1200w--dc-dc-nabijecka/ co mi doporučil Celeron a chová se to stejně jako ostatní DC/DC měniče.
Proto hledám řešení dál.
Shrnu to:
- dva aku packy stejného napětí 42V
- jeden napájí kolo a druhý je použit jako nabíječka toho prvního, je připojen přes nabíjecí konektor
- toto řešení bylo zvoleno proto, že oba dva acku packu mají v sobě podobnou BMS a lze je nabíjet stejnou AC nabíječkou, která byla dodána ke kolu 42/4A, Prostě aby to bylo uživatelsky blbu vzdorné.
- to co potřebuji je, že když připojím druhý acku pack k prvnímu přes napájecí konektor, je omezení proudu na hodnotu (4A). Nemusí se udržovat napětí na 42V, to bude postupně klesat, to mi nevadí. Proud poteče vždy jen, když bude mít druhý aku pack vyšší napětí.
- zkrátka první aku pack si nebude moci vzít více než 4A (to co hlídá nabíječka), bez ohledu na to, v jakých napětích se aku packy budou nacházet. Typicky může být max. rozdíl cca 12V (30V min. až 42V max.) Když se připojí dva akumulátory podobného napětí, tak nedochází k proudovému rázu. Pokud ale připojím nabitý druhý aku pack k vybitému prvnímu, tak je to proudová rána. Tomu musím zabránit proudovým omezovačem.
Cesta pomocí žárovek a rezistorů je špatně. To topí jak kamínka.
Nešlo by jí cestou proudového zdroje (tak jak se využívá u led modulů)?
Nebo nějaké jiné elegantní řešení?
Díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: út listopad 28 2023, 19:06    Předmět: Citovat

Především je potřeba detailně změřit všechny možné vlastnosti těch akupacků, popsat jejich hodnoty a řešení a vše nakreslit. Interní BMS do chování může vnášet zcela neočekávané a "náhodné" vlastnosti (jako všechna komplikovaná zapojení).

Už se v těch textových popisech začínám ztrácet (resp. se mi v nich nechce orientovat) a lehce zvažuju, že buď něco zásadního opomíjíš, nebo chceš něco nerealizovatelného.

Obecně řečeno jakýkoliv měnič může mít omezení či regulaci jak napětí, tak proudu a kombinaci obojího. Pokud neexistuje nic hotového, musíš stavět. Odkazy jsem dal nahoře.

Vymejšlíš si bejkárny, tak makej... Jo a rozhodně to nebude jednoduchý omezovač proudu, měl bys změnit název vlákna.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund