Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak jednoduše plynule rozsvítit 2 LED v sérii?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tomas12345



Založen: Nov 07, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 14:23    Předmět: Citovat

citace:
Krabička s elektronikou může být klidně pod rádiem. Jakmile je mosfet zapájen v obvodu, už mu nic nehrozí. Rezistory stačí na 1/4W. I na tom 56Ω, kterým teče největší proud, bude ztráta cca 50mW, což je prd .
pro tu LED žárovku, co tam máš, by toto schéma použít nešlo. Muselo by se to řešit jinak. Minimálně jiný mosfet, protože během náběhu by byla výkonová ztráta nad hranicí v datasheetu.

Dobře, díky za radu a za pomoc. Kdybych se v budoucnu rozhodl řešit i ten druhý kastlík, mohl bych ti napsat sz? Chápu že to zabere čas a máš i jiný starosti, tak se ptám, navíc bych to nechtěl zadarmo Agree
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tomas12345



Založen: Nov 07, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 14:36    Předmět: Citovat

citace:
Zdravím Tomáši. Asi máš málo starostí. Buď rád, že v autě funguje vše jak má. Z mého pohledu je odpověď v posledních čtyřech slovech Tvého příspěvku.
Luboš

Ahoj Luboši, v autě byl od výroby místo kastlíku popelník, a to i pro nekuřácký interier. Po dlouhým rozmýšlení jsem se rozhodl předělat ho na malý kastlík i s decentním osvětlením. Stavba mě baví, dělám to ve volným čase už asi měsíc. Celkově je tohle auto můj velkej mazel a vrtám se v něm prakticky neustále Smile Ber to tak že někdo zajde po práci třeba do hospody a já zase do garáže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 15:08    Předmět: Citovat

@Tomas - klidně se ozvi. Pokud budu vědět, poradím.
Jinak se nenech rozhodit, bastlení je přece o tom neustále něco vylepšovat, tak proč ne auto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 15:55    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
@PavelFF - chlubit se tím, že se mi nerozjela LED do sebezničení, když jí teče 20mA - pravděpodobně její nominální proud... nevím, co bych na tohle řek. při tomhle proudu se ani nezahřeje => nedojde k posunu VA charakteristiky => k "samozničujícímu" ději nemůže dojít.
Nemusíš na to říkat nic. Ani to nebylo chlubení. Ale potvrdils právě sám, co se tady marně snažím EKKARovi vysvětlit: Pokud je ledka zapojená na tvrdý zdroj napětí (bez omezení proudu, bez sériového odporu) právě tak velkým, aby tekl jmenovitý proud, tak se žádné blesky nekonají. Při tomto proudu (jedna při 20mA , jiná při 1A - ale musí být jmenovitý) se prostě nezahřeje natolik, aby se rozjela destrukce.

Neshořela mi nízkopříkonová ledka, neshořela mi ani 3W ledka. EKKAR nerozlišuje druh ledky. Prostě ledka bez sériového odporu shoří a basta. Stačí pár mV a je to.

Samozřejmě vůbec netvrdím, že provozovat ledku bez omezovače proudu je vhodné. Ale není to nemožné pokud se splní podmínky.

Prvotně mě zaujalo geniální tvrzení, že "Při rovnosti napětí zdroje a součtu Uf obou diod by teoreticky neměl procházet žádnej proud, protože nebude žádnej rozdíl potenciálů ...". Tak jsem se zapojil do debaty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 18:53    Předmět: Citovat

No, kdybys vzal ledku, dal ji do mrazáku a pak do ní pustil Ia na hraně datasheetu, dejme tomu 25mA a sledoval co se bude dít, až se začne ohřívat, asi by ses dočkal Smile přinejhorším ještě na ni "posvítit" infrazářičem.
Já nerozporuji napěťovou stabilizaci a netvrdím, že je to nemožné, pouze poukazuji na to, že (nejen) pro tento případ to není nejvhodnější řešení. Pokud mám Ia = konst., pak je mi fuk, jak se mění napětí, nebo teplota, svítím prakticky pořád stejně => proudový zdroj to řeší. A o to tu šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 20:23    Předmět: Citovat

A kdybych ji ochladil na -270K a pak ohřál plamenem na 420K a proud nastavil na hraně datašítu, tak by to bylo ještě lepší Smile

EKKAR psal o jednorázovém fotoblesku apod. O zmražování a následném ohřevu infrazářičem se nezmínil. Mluvil o samovolném ohřevu ze jmenovitého proudu (ty taky) a předpokládám, že nevycházel ze stavu hlubokého zmrazení (ale třeba jo).

Takže podmínky přitvrdily. Zkusím to s mrazákem. Dovedu ale jen asi -19°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 20:31    Předmět: Citovat

No, v autě asi -273°C nebude Smile
Ale -10 až +50 je celkem reálné. Tedy pokud se ještě stále bavíme o původním znění tématu. Jinak to postrádá smysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 22:28    Předmět: Citovat

Aha. Nebavíme se o původním znění tématu. To považuju za vyřešený případ. Jen jsem zase jednou nevydržel nereagovat na EKKARa, což je vyhlášený pohádkář a autor mnoha vtipných přirovnání. Jenže s pravdivostí svých projevů mívá problémy, což mě dráždí. S autem to nemá nic společného.

Každopádně jsem zkusil i ochlazení ledek v mrazáku při teplotě kolem -20°C.

Za pokojové teploty byly hodnoty 2,27V/20mA/45,4mW a 3,52V/0,85A/3.0W Červené údaje jsou považovány za jmenovitý proud.
V mrazáku jsem pak nastavil stejný jmenovitý proud obou ledek (tj. 20mA a 0,85A) při teplotě -20°C. To vyžadovalo zvýšit napětí UF na 2,52V a 3,63V.
Pak jsem diody vyndal z marazáku a nastavil stejné napětí UF jako v mrazáku. Za pokojové teploty tekly proto větší proudy:2,52V/42,8mA/108mW a 3,63V/1,067A/3,87W.

Skok z -20°C do +20°C simuluje nárůst z +20°C do +50°C(neumím nastavit stabilní teplotu okolí +50°C).

Každopádně diody přežily a svítily, i když výkon na nich vzrostl z 50,4mW na 108mW a z 3,086W na 3,87W. Žádné fotoblesky se nekonaly.
Kdybych posadil počátek pokusu na pokojovou teplotu a ne do mrazáku, byly by změny výkonů asi menší a pro diody šetrnější.

Pořád tedy tvrdím, že za kontrolovaných podmínek je možno napájet ledku z tvrdého zdroje napětí. Praktická využitelnost mě nenapadá, ale jde to.

Číňani na to naopak přišli už dávno. Baterie ve svíticí klíčence sice mají nenulový vnitřní odpor, ale on se zas tak moc neprojeví. Při nové baterii ledkou teče třeba trojnásobný proud než při skoro vybité. Není to jen vnitřním odporem, je to hlavně velikostí napětí baterie.



Ledka 1 50mW.jpg
 Komentář:
 Velikost:  65.4 kB
 Zobrazeno:  27 krát

Ledka 1  50mW.jpg



Ledka 2 - 3W.jpg
 Komentář:
 Velikost:  131.03 kB
 Zobrazeno:  30 krát

Ledka 2 -  3W.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 22:41    Předmět: Citovat

LED sice test prezili, ale ako dlho by vydrzali? Hlavne tie vykonnejsie, ktore maju problemy so zivotnostou aj pri dodrzani menoviteho prudu.

2-rocnu zaruku by si na to asi nechcel drzat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4964
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 22:52    Předmět: Citovat

Takže 2,27V pri izbovej teplote a 2,52V pri -20°C. Pokiaľ by to bolo lineárne, to by bolo pri 60°C asi 2,02V, že áno. Teda pre 20mA. A keď sa tam nechá 2,00V vždy, tak je vyriešené celé teplotné pásmo. Akurát na 20mA to bude svietiť iba pri 60°C, pri nižšej teplo to bude svietiť menej, možno polovične, a v mrazáku asi vôbec.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 23:11    Předmět: Citovat

Pochopil jsi to úplně správně. Jenom změna odporu s teplotou asi nebude lineární a taky bude záležet na konkrétním typu diody.
Třeba ta červená dioda má nějak moc vysoké napětí na červenou ledku. Možná není tak úplně červená.
"Bílá" ledka má zase úplně jiné křivky.

Rozdíl ve svítivosti při proudech (5 -10-20)mA, když se za normál vezme 10mA , není příliš velký.

Ale já tady nepropaguju používání ledek bez omezovače proudu. Už vůbec ne v širokém rozmezí teplot. Jen říkám, že neshoří. A někdo už by po mě chtěl dvouletou záruku Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 23:35    Předmět: Citovat

PavelFF (nejenom):

já mám mj. zásadu neprasit. Poctivý technik se snaží dělat věci co nejlépe a s rezervami, ne stylem "mně to funguje" (čti náhodou, za nějakých určitých předpokladů atd. apod.).

PRCák má zásadu "prasit co to jde, a pak ještě, následně ještě trochu víc". Chce se mi z toho opakovaně zvracet.

Myslím, že evropská civilizace vyrostla na poněkud jiných základech, než PRCák (říká se tomu solidnost, čest, fair play atd.).

Je katastrofa, že na to skoro všichni zapomněli. Nebo se tak chovají v úchylném opojení, že nějaký krám zase bude levnější...

Případně jim chybí základy vzdělání a pak úplné hovadiny považují za rovnocenné kvalitním řešením (věc, která mě nikdy nepřestane šokovat).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 12 2023, 23:52    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
...
Třeba ta červená dioda má nějak moc vysoké napětí na červenou ledku. Možná není tak úplně červená.
...
Taky se mi to nějak nezdá - nejstarší červený LEDky který mám ve větším množství, jsou vrchlabský LQ1102 - červený rozptylky https://teslakatalog.cz/LQ1101.html a podle mýho měření je jejich Uf o mnoho neliší od katalogový hodnoty - je v rozptylu asi ±50mV kolem 1,6V, měřeno při 20mA. Úplně nejstaší červený, vybrakovaný bůhvíodkud, mají Uf těsně nad 1,5V, zatímco modernější mně neznámý značky, ale jsou to 3mm rozptylky s plochým čelem, mají Uf asi 1,8V - prakticky stejný s oranžovýma a zelenýma. Červenou LEDku s Uf 2V při nominálním proudu jsem snad ještě v životě nepotkal ... No a u těch vrchlabskejch LEDek naprosto běžně platilo, že kdo je zkoušel napájet tvrdým napětím, přišel o ně a hodně rychle - i kdyby nastavoval sebepřesnějc. Moderní osvětlovací LEdky s hnilíkovou základnou nebo plošně pájený na hnilíkovou podložku mají totiž úplně jinej odvod tepla z futrálu a tím i z čipu, než kulatý LEDky vhodný spíš jako signálky - tam se čip ochlazuje jen do jednoho drátovýho (hranatýho) vývodu tlustýho ani ne milimetr a samozřejmě že se tak ve srovnání s těma osvětlovacíma i daleko dřív přehřeje a odletí do křemíkovo-galium-arsenidovýho nebe ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: po listopad 13 2023, 9:26    Předmět: Citovat

@PavelFF: Díky za pokus => že LED by to bez problémů přežila. Zjevně ji procházející proud nestačí zahřát natolik, aby došlo ke zničení. Člověk se holt pořád učí.

Tedy původní zapojení od prodavače by zjevně fungovat mohlo. To, že to není úplně košer nehraje roli, PRCák taky neřeší, jak dlouho by to vydrželo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strana 7 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund