Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezkontaktní relé G3MB-202P-5VDC - vyřešeno.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 19:14    Předmět: Citovat

A odpojuje vůbec set top box po vypnutí napájení antény? - Já osobně jsem tuhle funkci vypnul, protože jsem měl, teda mám - ale nepoužívám anténu napájenou 12V zdrojem ještě z doby, kdy se o DVB-T psalo jen v odborných časopisech. Od doby, co jsem přešel na IP TV ji již nepoužívám vůbec.
Ale pokud jsi si jistej že Ti set top box po vypnutí stopne napájení antény a že máš výstup napětí do antény oddělen kondenzátorem - třeba anténní výhybkou - tak by spínání zdroje 12V napětím z konektoru STB neměl být problém. Kondenzátor v anténním konektoru je nutnost, protože všechny rozbočovače, co jsem měl v rukách kromě anténního signálu roztahaly napájecí napětí ze zdroje 12V po celým TV okruhu (Anténa a dvě TV), proto jsem do všech ostatních anténních konektorů dával 1nF keramický kondenzátor, přes který prošel TV signál, ale stejnosměrný proud už ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 21:06    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
A odpojuje vůbec set top box po vypnutí napájení antény? .....

Napájení antény 5V v boxu je samozřejmě vypnuté. Můj anténní zesilovač potřebuje 12V, proto používám externí zdroj s anténními výhybkami. Anténa pro DVB-T je připojena jen k tomu boxu. Jinak doma mam kabelovou TV a žádný náš TV nemá PVR ani DVB-T tuner. Pro nahrávání mám proto ten box se dvěma DVB-T tunery (levný do 1000 Kč, ale pro ten účel vyhovuje).

Můj dotaz byl na to optorelé. Nechápu, proč mi FETY v tom relé nespínají napájení 230V toho zdroje pro anténu, když LED-ka v relé má prokazatelě 5 a pak 10 mA z USB zapnutého boxu. Napětí 5V jsem si vytáhl z kabelu, kterým je k boxu připojen HDD pro záznam a přehrávání.
Nechce se mi věřit, že by se FETY odpálily nárazovým proudem kondenzátoru zdroje, když špičkový proud výstupu relé je 1A. Také se mi nechce věřit, že by ta součástka byla od novoty vadná.
Ještě zkusím krátkodobě napájet LED špičkovým povoleným proudem 50 mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 22:13    Předmět: Citovat

Někdy si rozeber takový zdroj - nebo mrkni do set top boxu, jaký jsou tam pojistky. 1A je tam docela běžně a má to nějaký důvod. Podle mě je problém v tom náběžným proudu. Když třeba strkám do zásuvky zdroj 12V/2A, co mám k rádiu Silvercrest, tak to v zásuvce pěkně prskne a vylítne žhavá jiskra.
Co jsem teda pochopil, tak používáš k ovládání toho relé napětí, co leze do nějakýho USB z toho boxu. Budeš muset použít výkonnější relé na 5V, nebo ovládat meziokruh, který bude spínat výkonový prvek. Tím meziokruhem může být síťové napětí a výkonový prvek relé, které lze ovládat síťovým napětím. Primární relé může být ten Tvůj spínač, nebo 5V relé v DIL provedení. Nezapomeň dodržet mezi meziokruhem a boxem dostatečné galvanické oddělení.
Jinak pokud trváš na jednom relé, tak prodávají podobný Tvému, s ovládáním na 5V a max proud 2A.
https://pajenicko.cz/elektronicke-ssr-rele-omron-g3mb-202p-5v-240vac2a
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3122

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 7:10    Předmět: Citovat

Když vykucháš zesilovač z antény typu polské síto, tak ten jede i na 5V z STB a tím odpadá relé nebo optotriak a dráty kolem a taky se zvýší bezpečnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 7:42    Předmět: Citovat

Zrovna tohle potvrdit nemůžu, ba pravý opak jsem zažil...
Po spuštění první verze DVBT jsem kdysi zkusil napájení zesilovače polského síta (s dvojicí BFR90,91 uvnitř) z 5V vnitřního (přes menu zapínatelného) zdroje set-top-boxu. Nešlo nic. Přitom stb těch 5V na ant. konektoru dával.
Po zařazení výhybky a přivedení 12V napájení po kabelu k sítu všechny dostupné programy OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3122

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 7:59    Předmět: Citovat

Zesilovačů vykuchaných z antén mám tři různé druhy, liší se tvarem a velikostí destičky, všechny obsahují dva tranzistory, patrně jsem trefil na ten který na 5V jede. Pracovní body jsou 1.9V při 5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 8:07    Předmět: Citovat

A co s tím vyjebat takhle: https://pajenicko.cz/miniaturni-regulovatelny-zdroj-1-2v-24v-az-3w
Nastavíš to na 12V a připojíš to do USB přímo, nebo se napojíš k tomu disku. Po přivedení napájení to začne dávat nastavený napětí - tlačítkem to jde vypínat. budeš s tím napájet anténu.
Samponek:
Ano, zesilovači na 12V sníženým napájením nic neuděláš, ale jeho zesílení je o dost menší. Jeden čas jsem testoval možnost snížení zisku napětím 7V až 9V za pomocí univerzálního adaptéru do zdi ze stabilizátorem. Při 6V jako by tam skoro nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 8:17    Předmět: Citovat

Myslim, ze ten menic spolahlivo z(a)rusi prijem z anteny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 12:33    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Myslim, ze ten menic spolahlivo z(a)rusi prijem z anteny.
S rušením signálu od antény ze spínaného zdroje namám žádný problém. Zesilovač na svorkách antény (používám nějaký zesilovač vymontovaný ze síta) funguje naprosto spolehlivě. Zkoušel jsem kdysi také napájení zesilovače z 5V anténního vtupu boxu, ale to nefunguje dobře.

Zkusil jsem zvýšit proud LED diody v optorelé na maximální hodnotu 50 mA. Podle očekávání to problém nevyřešilo. Jediné možné vysvětlení proč FET v relé nespínají je, že buď bylo relé od počátku vadné, nebo FETY odešly nárazovým proudem při nabíjení vstupního kondenzátoru měniče.

Vrátil jsem se k tomu původnímu mechanickému relé. Ta poklepovost mi nevadí, protože v provozu do relé nikdo neklepe. Vysvětlením toho občasného lepeni relé může být mikrosvár na kontaktech při nárazovém proudu kondenzátoru, pokud k sepnutí dojde blízko vrcholku sinusovky.
Relé má podle jeho datasheetu maximální proud kontaktu 5A. Zařidil jsem proto do serie se spinacím kontaktem odpor 100 ohm, který omezí špičku na 3A. Úbytek na odporu je zanedbatelný a ztrátový výkon na odporu je také bezvýznamný. Zdroj má pracovat od 100 do 240 V AC. Takže klidně mohu dát ten omezovací odpor i 270 ohm a tím omezit špičku na 1,1 A
Nyní to trápim na stole s odporem 270 ohm opakovaným zapínaním do USB při zdroji připojém na zesilovač. Zatím jsem nezaznamenal žádné přilepení (přivaření) kontaktu.
Zda to vyřešilo problém s lepením kontaktu budu informovat po nějaké době bezchybného provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 7:14    Předmět: Citovat

Tak to omezení nárazového proudu vstupního kondenzátoru zdroje pro anténu sériovým odporem 270 ohm se osvědčilo. Původně použité elektromechanické relé funguje nyní spolehlivě, lepení (mikropřivaření) kontaku zmizelo. To optorelé s FET jsem poslal do křemíkového nebe. Děkuji kolegům za diskuzi a náměty.
Zvláštní poděkování patří kolegovi Artaban001 za námět k použití miniaturního regulovatelného zdroje 1.2V-24V ( https://pajenicko.cz/miniaturni-regulovatelny-zdroj-1-2v-24v-az-3w ). Tady jsem ho nepoužil, ale za ty drobné peníze se někdy může hodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so listopad 11 2023, 11:27    Předmět: Citovat

Po 3 měsících bezchybné funkce odešel ochranný miniaturní sériový odpor s kontaktem relé 270 Ω / 0,25 W. Na odporu nybyly vidět žádné stopy od přehřátí.
Důvodem nemohlo být přetížení. Mohl odejít samovolně jako každá jiná elektronická součástka. Pravděpodobně mu do "věčných lovišť" pomohl impulzní odběr měniče pro napájení antény. Špičkový nabíjecí proud do vybitého vstupního kondenzátoru zdroje je 0,81 A a tomu odpovídá krátkodobě špičkový výkon 150 W. To by mohla být příčina přerušení toho odpůrku.

Vyměnil jsem jej za výkonněšjší odpor. Mohlo by to vydržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund