Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kde jsou registrováni ti co mají vyhlášku 50 ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2023, 16:32    Předmět: Citovat

Asi tak. Znal jsem jednoho elektrikáře, kterého měli u zaměstnavatele za zkušeného mistra, vždyť dělal 25 let rozvody na několika sídlištích - a s padesátkou se přišlo na to, že nebyl ani vyučený v oboru. A do důchodu dělal v autoservisu. Nepustili ho ke zkouškám a hotovo.
Naproti tomu jsem měl tu čest dělat s Panem elektrikářem, vyučeným u Siemense, po něm dělat revizi byl zážitek: nejen, že to bylo bezpečné a fungovalo to, ale bylo to také přehledné a krásné. To ještě provozní elektrikář směl předělávat i rozvaděče. Jenomže neuměl tak dobře česky, aby udělal testy.
Dnes už na nás koukají někde, doufám, že shora, a možná, že to doblázněné počasí máme od toho, jak si tam můžou ukroutit hlavy nad námi, co to tu vlastně vyvádíme...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2023, 17:46    Předmět: Citovat

@JirkaZ: sporák, který jsem dával jako příklad, je spotřebič pevně připojen k elektrické síti. A proto je VETZ.
Přístroje "na šňůře" neberu jako vetz automaticky, ty se pravidelně kontrolují (ČSN EN 50699).
A zdravotní, důlní a další - tam je vyloženě nežádoucí, aby se jim v tom "hrabal" obyčejný elektrikář. A proto pro ně platí jiné předpisy.
@Hill - tvé dva příklady jsou dnes schůdné. Mistr může dělat mistra s §4, pokud je proškolen pro činnost, kterou bude dělat (viz. už citovaný vodař zapojující bojler).
A stejně tak by dnes dopadl Pan elektrikář od Siemense.

A jen tak k dnešní době - byl jsem doslova uprošen, abych šel pozapojovat zásuvky a vypínače do části RD. Kabely natažené ve zdi - jen pozapojovat...
Takže zásuvkový obvod tažen 3x2,5 - což je v pořádku, ale v barvách šedá, černá, hnědá. Jiný prý nebyl. Pro změnu schodišťák - propojení mezi vypínači - černý, modrý, zelenožlutý. Odmítl jsem to a už mě nikdy nikdo neukecá.
pro neznalé připomínám, že zelená/žlutá je vyhrazená barva pro zemní vodič a nesmí se přeznačovat. Tak ani tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 6:32    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
@Dekker: Znovu - už dle 50/78 nemohla osoba bez vzdělání mít vyšší paragraf než §4. Takže pokud měla, bylo to v rozporu se zákonem a odvolána měla být už dávno. délka praxe v tomto případě nehraje roli.


Já todle nerozporuji, jen jsem citoval a přejímal info od jinejch. Nemám dokonale načtené všechny právní předpisy a podobně a ani nejsem právník. Musím se v tomto spolehnout na to co se dovím od jiných, kteří mají být erudovanější zvláště když je to něco co se mě netýká, neprovádím kontrolu ani nic podobného.

DukeNuke napsal(a):
Každé EZ je VTZ. Např. sporák je EZ a tudíž VTZ. Takže obsluhovat ho může jakákoli osoba, ale opravovat, či něco měřit už osoba s min. §4. (pokud je NN).

Co se týče prací doma - pokud neměníš průřezy, nebo jištění, pak revizi nepotřebuješ.


Tady si trochu odporuješ. Pokud by každé EZ bylo VTZ tak by jsi musel provádět doma pravidelné revize jak spotřebičů tak elektro instalace.

Pokud by to bylo tak jak říkáš. tak potom by jsi si doma mohl leda tak vyměnit žárovku, vše ostatní by už bylo porušení zákona o VTZ. Což naštěstí není. EZ v bytech a rodinných domech je VTZ pouze do dokončení stavby.
A co se týče opravování elektrospotřebičů doma.
KDyž ti řeknu, že jsem si včera opravil sporák protože byl špatný přívodní kabel, který jsem si změřil. Pošleš na mě IP? nebo TIČR? že jsem prováděl zásah do VTZ bez povolení? myslím, že by se ti vysmáli.

A k oné revizi. ano nepotřebuješ ji, ale zase se doporučuje u podobných zásahů, jako je třeba rekonstrukce koupelny, kde dochází k úpravě rozvaděče a celkově pevné instalace, si tu revizi nechat udělat. Jak to má revizák tedy řešit když sis to dělal samodomo, jelikož na to máš paragraf, ale nemáš ičo? to mě zajímá a to je věc která některým revizákům přijde zbytečná jakožto zákonný požadavek u RZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 10:35    Předmět: Citovat

Tak pro Dekkera ještě jednou - a omlouvám se za spam:
DukeNuke napsal(a):
@JirkaZ: sporák, který jsem dával jako příklad, je spotřebič pevně připojen k elektrické síti. A proto je VETZ.
Přístroje "na šňůře" neberu jako vetz automaticky, ty se pravidelně kontrolují (ČSN EN 50699).
A zdravotní, důlní a další - tam je vyloženě nežádoucí, aby se jim v tom "hrabal" obyčejný elektrikář. A proto pro ně platí jiné předpisy.
K dalšímu:
Bez el. kvalifikace si doma opravdu můžeš tak akorát vyměnit žárovku.
S kvalifikací můžeš udělat to, na co máš papír.
"Jak to má revizák tedy řešit když sis to dělal samodomo, jelikož na to máš paragraf, ale nemáš ičo?" - pokud je to vše v pořádku, tak to revizák za nějaký bakšiš napíše na sebe. Obvykle to rakhle chodí.
Až půjdeš za tři roky na obnovu, tak se tam ptej. nebo dávej větší pozor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 11:57    Předmět: Citovat

To DukeNuke: možná se tu honíme kolem sloupu zbytečně. Možná mi jen prostě nejde do hlavy to, že by elektroinstalace v Rodiném Domě či Bytu v paneláku. Spadala pod VTZ .... ať jsem četl kdekoliv tak všude padlo to, že takováto instalace po dokončení stavby a provedení VRZ a skolaudování již není brána jako VTZ a tudíž není bráno ani VTZ to když tam mám připojenej sporák pevným přívodem protože je to 7kW indukce.

Nebo snad jako když mi odejde sporák takto připojenej a já ho budu měnit tak pak musím nahánět revizáka aby mi udělal VRZ jelikož došlo ke změně? Jako se to děje když ve fabrice vymění motor u stroje?

Omlouvám se pokud to fakt nechápu a nebo se prostě nemůžeme domluvit na přesné specifikaci.


A co se týče onoho samo domo. Neřešme teď co můžu a co nemůžu dle toho na co mám papír. Ale pokud ten revizák nebude mít registrované ičo na tičru, že může dělat elektro dodavatelsky tak to asi těžko bude moci napsat na sebe ne. Nedošlo by tak náhodou k porušení zákona? nařízení?

Co se týče dávání pozor. tak jak jsem psal výše. přednášející byla zaměřená hlavně na ochranu před blesky, tam není o čem debatovat. Tam se schodneme, že je to hodně špatné v jakém je to stavu obecně. Ale netuším zda si budu tuto debatu za 3 roky pamatovat. Je i otázka kdo bude v té době přednášející.

ještě jednou se omlouvám pokud to vypadá, že tvrdohlavě trvám na jednom a tom samém. Přístup k VTZ je jasný. Ale kam spadá Elektroinstalace právě v RD či bytu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 12:36    Předmět: Citovat

Dekker: umíš číst?

Tuto stránku jsem odkazoval o něco výše a tady je tamní odkaz, protože jim nefunguje.

Nevidím tam nic v tom smyslu, že by se zařízení dělila podle toho, jestli jsou v bytě/RD nebo ne.

Jiná věc je vymahatelnost. Jinými slovy bolševik si může vyslintat co chce a pokud to není schopen vymáhat, pak má pech.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 13:34    Předmět: Citovat

JirkaZ - dík.
A k té vymahatelnosti - pokud vyfakturuješ práci na EZ dodavatelsky, pak se to TIČR dozví a pošle ti dopis, že děláš něco, nač nemáš oprávnění. Že se tak děje se dočteš na fórech zaměřených na silnoproud. A můžou udělit pokutu. Jak moc je to vymahatelné, či není, těžko říct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 14:09    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
pokud vyfakturuješ práci na EZ dodavatelsky, pak se to TIČR dozví


Asi jsi chtěl napsat VEZ, nikoliv EZ.

Jakpak se to Velký Bratr dozví? Platí si agenty, má někde šmírovací software nebo jak to je (pochopitelně zákonně) zařízeno?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 14:10    Předmět: Citovat

uznávám své špatné pochopení. Dle 190/2022 by tedy EI v rodiném domě měla být VTZ třídy 2.

Ale je to opravdu tak když EI v rodiném domě či bytu nespadá pod SUIBP a tím ani pod BP?

Samozřejmě pro elektrikáře co tam bude něco dělat jakožto řemeslník je to VTZ protože je to vlastně jeho pracoviště. Ale pro obyvatele není (kromě hromosvodu, ale ten tu neřešíme).

Možná prostě jen nedokážu pochopit tu právničinu a nebo se mi to už motá. Protože se vlastně o nic jiného než právničinu nejedná (možná se pletu).

Pokud je tímto vyřešeno on kam spadá EI v rodiném domě rád bych se pokusil dobrat správné odpovědi na moji otázku jka by tedy měla dopadnou RZ instalace v bytě po provedení rekonstrukce koupelny samodomo někým kdo sice má paragraf, že to může vykonávat, ale nemá ičo a revizák co mu to přišel zrevidovat nemá oprávnění od tičru k vykonávání elektrické instalace dodavatelským způsobem, ale v RZ musí být uvedeno ičo a číslo oprávnění subjektu jež provedl instalaci.

Možná to zase jen blbě chápu a nebo řeším něco úplně mimo. Kdyžtak prostě napište, že je to blbost a už to nebudeme dál řešit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 14:19    Předmět: Citovat

Dekker: prostě se normálně lidsky s někým domluv.

Hlavně to pro Boha nepiš na web, čte to úplně kdokoliv a je nemálo jedinců, co vlezdoprdelství, šmíráctví, bonzáctví a podobné "ovčanské povinnosti" mají jako svoji životní náplň.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 14:29    Předmět: Citovat

To JirkaZ: já se s nikým domlouvat nemusím. Todle byla jen hypotetická otázka která vyplynula z debaty po přízpěvku
Cust napsal(a):
workhard napsal(a):
A revizáka nebude zajímat nějaké tvoje osvědčení, ale oprávnění od TIČRu.
No, revizák to podle mě řešit nemusí, ten řeší, jen jestli je zařízení bezpečné (splňuje aktuální bezpečnostní normy)... Ale tady si nejsem zcela jistý.


pak se to celé rozjelo.

Revizi bych řešil možná tak v době až bych šel do vlastního bydlení kde by byla potřeba rekonstrukce koupelny, ale to bych stejně s největší pravděpodobností nechal dělat firmou. Ať se nemusím patlat s odpadem, rozvodem vody atd, hlavně to bude i rychlejší. A v takovém případě to bude mít na starosti ona firma. Já si maximálně udělám dohled aby to udělali řádně.


A co se týče onoho šmíráctví tak na to jsem trochu právě narážel onou otázkou jak by to asi dopadlo když bych veřejně napsal, že jsem si u indukční desky, která má příkon 7kw (což dle normy už má být připojeno pevným přívodem a ne odpojitelnou zásuvkou) vyměnil přívodní kabel. Nahlásil by mě takovejdle jedinec komu? tičru? IP? živnostenskému úřadu? policii?

je to jen vtipná poznámka, možná trapná to souhlasím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 915

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2023, 17:53    Předmět: Citovat

Odpověď na tu otázku je jasná - děláš to pro sebe, zkoušku máš, neměnil jsi ani průřez, ani jištění, takž je to v pořádku. Není třeba nic bonzovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strana 7 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund