Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

detektor otáček motoru s výstupním spínačem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 10:42    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
A nezapomenout nakoupit automotiv, kondíky, odpory, tranzistory,... Q-100/Q-200. Smile


Kontrolní otázka: v ÚJV kupujete součástky od PRCáka na psíkovi?

Jestli to přes smajlík bylo myšleno vážně, pak sorry.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 10:44    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
JirkaZ napsal(a):
No tak pak je celá "řídící jednotka" s 32 bit MCU samozřejmě těžký overkill, nicméně zcela v duchu dnešních absurdních "řešení"...
Nemusí to být absurdní, čip koupíš za pade, máš zaměstnance, který ho umí programovat a dá to za hoďku. Nebo koupit 8 bit MCU za 20 Kč, donutit zaměstnance, aby se to naučil programovat, zaplatit mu školení a měsíc práce a pak servisovat štěpkovače (přehrání nového firmaware), protože to programátor na poprvé nedal na jedničku. Bude se ten levný historický osmibit za pět let ještě vyrábět, jen aby jsi po 100 ks prodaných strojů nemusel celé martirium opakovat?


Absurdní to je z hlediska tzv. neautorizovaného servisu, tj. normálních oprav.

Pro sosajícího výrobce je to asi tak, jak píšeš, ale to mě vůbec nezajímá...nebo tady kopeme za ně?

BTW: kdyby to bylo obvodově řešeno jako diskrétní či "polodiskrétní", tak je to nadčasové.

Jenže právě toto je dnes zcela nežádoucí (takže z mého pohledu se to snažím rozvracet jak můžu a dělá mi to dobře).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 10:48    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Cust napsal(a):
A nezapomenout nakoupit automotiv, kondíky, odpory, tranzistory,... Q-100/Q-200. Smile


Kontrolní otázka: v ÚJV kupujete součástky od PRCáka na psíkovi?

Jestli to přes smajlík bylo myšleno vážně, pak sorry.
Nepracuju v ÚJV, nikdy jsem nepracoval, a jak to tak zpovzdálí sleduju, ani nikdy pracovat nebudu. Smile A automotiv kupuju jen když mám zakázku pro elektroniku do aut (aktuálně FEL ČVUT). Jinak kupuju polovodiče povětšinou TI, Analog Devices, Wolfspeed, Microchip, STMicrelectronics, Toshiba, Infineon... že si to nechají vyrábět v číně? No já za to nemůžu. Například tišťáky si nechávám vyrábět na Moravě, když je to pro mne tak taky v číně. Krabice nakupuju v evropě, ale kolegové si je na zakázku nechávají vyrábět v číně. Holt je to 5x levnější...

Jinak to vše bylo myšleno jako vtip.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 10:51    Předmět: Citovat

Pardon, ÚJF, kdo si ty zkratky má furt pamatovat Wink

Ale je to za jedním plotem, nebo ne?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 10:56    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Pro sosajícího výrobce je to asi tak, jak píšeš, ale to mě vůbec nezajímá...nebo tady kopeme za ně?

BTW: kdyby to bylo obvodově řešeno jako diskrétní či "polodiskrétní", tak je to nadčasové.
To máš pravdu, ale já teď dělal zakázku, kterou jsem udělal čistě diskrétně. Je to složité jako prase, nakonec jsem musel přistoupit k osazování na obě strany. Celé jsem to ručně osazoval (cca 20 ks) a je to opruz, náročné časově. Zákazníkovi jsem se snažil naznačit (pro případnou novou verzi), že když tam dám jeden 32 bit ARM z overkill kmitočtem a flash pamětí kterou nikdo nikdy nevyužije, tak to bude na součástkéch za polovic a za práci za třetinu. Oprava je pak jednodušší výměnou. Myslet na to, že to možná bude použije jeden bastlíř, který je schopen si to opravit? Nevím, na to bych nehleděl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 10:58    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Ale je to za jedním plotem, nebo ne?
je
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 13:07    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Tedy pokud není ještě nějaký háček v SW (třeba odpínání pohonu za jiných režimů než jen malé otáčky).

Jiný dráty do toho nevedou, takže jinou funkci u toho neočekávám.

JirkaZ napsal(a):

Jo a pokud to má SPZ, tak to jezdí na STK, nebo ne? Kdyby ano, je třeba si dát pozor i na příp. hyperaktivního technika s byrokratickou povahou, který po zjištění "cizího" prvku bez homologace začne dělat peklo... Toto by řešila montáž do původního krytu.

Bude to v takové schránce u baterky a při vší úctě k technikům STK, když tam bude elektroinstalační krabice s dráty, tak to určitě zkoumat nebudou.
Výrobu nového PCB do původního obalu už jsem jednou řešil - pozotovum bylo, že ta mechanická část tím byla vyřešená a stačilo udělat správně velkej plošňák. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá říjen 13 2023, 13:10    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
A nezapomenout nakoupit automotiv, kondíky, odpory, tranzistory,... Q-100/Q-200. Smile Jo, zde můžeš olovnatou pájku.

Bezolovnatou pájku se nám zaměstnavatel snažil vnutit a na ruční pájení to je fakt mrtvá technlogie. Takže na stole máme krásnou Pb-free špulku a v šuplíku PbSn Very Happy
Automotive součástky asi nepřichází v úvahu. Vyhrabu něco v šuplíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 15 2023, 18:04    Předmět: Citovat

_luky_ napsal(a):
Bezolovnatou pájku se nám zaměstnavatel snažil vnutit a na ruční pájení to je fakt mrtvá technlogie.
Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 5:35    Předmět: Citovat

Ahoj, tvrdíš, že je tam relatívně složitý ovládací modul zdánlivě jen pro odepínání pohonu od motoru - a co když je součásti desky i motorhodinové počitadlo a tím i funkce, která nutí běžného uživatele - zaměstnance se základním zaučením k předepsané udržbě, jako je třeba výměna oleje a pod.
Pokud jsi zručný programátor, stejnou službu by mělo zvládnout i Arduino, či podobný produkt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 470
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 13:25    Předmět: Citovat

Arduino otáčkoměr se spínáním obvodu viz ODKAZ.
Asi by neměl být problém vynechat nepotřebné komponenty a upravit, někým kdo to umí, program otáčkoměru v Arduinu, aby dělal to co požaduje _luky_. Případně si úpravu nechat udělat přímo od prodejce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 13:34    Předmět: Citovat

Mám tady na papíru nakreslený dvě varianty:
1) 2x555 (jednou jako tvarovač, podruhé jako komparátor s hysterezí)
2) Arduino nano

Štěpkovač jsem si dovezl domů, tak se tomu budu o víkendu věnovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund