Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Generálka čelovky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 10 2023, 16:48    Předmět: Generálka čelovky Citovat

Mám tady asi 8 let starou čelovku s možností zapnutí svícení 1 - 3 - 7 LEDek. Ledku 1 jsem už měnil, nechal jsem omylem čelovku svítit pár dní v tašce mezi hadrama a asi se přehřála. Dal jsem tam bílou vysokosvítivku.
Nyní začínají odcházet dvě LEDky z polohy 3, proti ostatním svítí mnohem míň.
Nezkoumal jste prosím někdo jak u těhle čelovek maká ten flusanec na napájení LEDek zezadu na plošáku ke kterýmu jsou LEDky připájený?
Napájení je 3S malý Eneloop. Ledky jsou zapojený jedna, dvě paralelně a čtyři paralelně. Žádný proud vyrovnávací odpory tam nejsou, plošák přímo do flusance. Takže ve flusanci jsou tři zdroje proudu, pro jednu, dvě a čtyři LEDky?
Ptám se, protože pokud vytáhnu kteroukoliv LEDku a zapojím ji přes miliampérmetr, LEDka se nerozsvítí a nejdivnější je, že pokud je odpojená jedna LEDka, tak nesvítí ani jedna z ostatních.
Otázka je, když vyměním všechny LEDky za stejnej maloproudovej vysokosvítící typ, zda to bude s flusancem makat. A jestli to má cenu se s tím matlat, protože po poslední výměně je to celý zvodoodolněný silikonem, takže by bylo i něco kucháníčka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 11:42    Předmět: Citovat

Co jsem měl čelovky na monočlánky, tak LEDky svítily přímo z baterie, čip dělal jen "posuvný registr", kterým jsi přepínal za pomocí tlačítka skupiny LEDek. Omezení proudu bylo jen vlastní LED a později stavem baterie - Ale i tak šly svítivky brzo do háje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2828

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 12:29    Předmět: Citovat

Zda se s tím "matlat" nebo ne, to záleží na osobních prioritách a momentálním (ne)dostatku času.

Já vždy vycházím z toho, že opravit lze skoro všechno, ale pak samozřejmě nastupuje i otázka technického řešení a s tím souvisejících časových či finančních nákladů. Někdy tam fungují i mimoekonomická hlediska (oblíbenost, nenahraditelnost atd.).

Věcně k té čelovce: nepíšeš, jak je koncipovaná (myslím tím celkovou koncepci, ať už materiálovou nebo konstrukční, a samozřejmě kvalitu výroby).

Za mě: kdyby to byla hodnotná věc (ve smyslu výše napsaného), určitě bych se snažil, jinak asi ne (tzn. nikoliv za každou cenu).

Do PRCáckého "asfaltového fleku" fakt nevidíš a nejen časem se může stát cokoliv...

Vlastním už docela dlouho PRCáckou čelovku z Hutermannu a kromě dodaných 2x 18650 (to byla klasická PRC tragédie) je OK. Moc ji nepoužívám, ale slouží dobře. Má PWM regulaci jasu a jednu centrální LED, píšou Cree (a možná výjimečně ani nelžou), lze u ní posuvem krytu s čočkou měnit ohnisko, čili úzký či široký paprsek a stála pár stovek včetně nabíječe.

Důležité části jsou kovové.

Kupoval jsem ji s vědomím, že jde o PRC výrobek, ale "zaštítěný" léta fungující tuzemskou firmou, která si na nic nehraje. Kromě aku zmíněných výše mě to nezklamalo.



Hutermann_HLED-36.jpg
 Komentář:
 Velikost:  264.34 kB
 Zobrazeno:  68 krát

Hutermann_HLED-36.jpg



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 16:26    Předmět: Citovat

Jirko, vidím tam nějakej informační nesoulad, ten Hutermann z odkazu není na 18650 a 4 x tužku.
Asi se na tu starou vybodnu a kouknu někde po nový jednočipovce s ostřením.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 18:00    Předmět: Citovat

Osobně používám dvě čelovky EMOS E-943, protože když jednu používám, druhou nabíjím. Mají vestavěný akumulátor a speciální mód, který zapínám spíš omylem - kdy před čelovkou mávneš rukou a ta zhasne, a stejným způsobem svítí. Má 3 úrovně svitu - používám střední, na kterým by to mělo vydržet 6 hodin svitu a zrovna vím, že není aktívní ten "mávací mód". Ostření to nemá a svit to má akorát na práci - na jeskyňářství a daleké svícení to není. Díky tomu, že to nemá objektiv, nestává se, že se čelovkou o něco praštím, i když si ji dám na helmu, nebo helmočepici
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2828

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 21:57    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Jirko, vidím tam nějakej informační nesoulad, ten Hutermann z odkazu není na 18650 a 4 x tužku.
Asi se na tu starou vybodnu a kouknu někde po nový jednočipovce s ostřením.


Já jsem nikde nepsal, že by Hutermann byl na 4 tužky...

Celý příspěvek byl pouze informativní a měl (případně!) vyvolat reakci obsaženou ve Tvé druhé větě Wink

Osobně 18650 miluju, protože jsou to za léta asi nejdotaženější aku, velmi snadno a příjemně se používají a třeba z vyřazených NTB packů je jich stálý přísun (obvykle v dobře použitelném stavu).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 12 2023, 9:29    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Osobně 18650 miluju, protože jsou to za léta asi nejdotaženější aku, velmi snadno a příjemně se používají a třeba z vyřazených NTB packů je jich stálý přísun (obvykle v dobře použitelném stavu).


Na malý odběry jsou 18650 z NTB dobrý ale od tý doby, co mi dorazila Y1035+ tak z nich zas tak moc nejásám. Mám tady zrovna 6 let starej blok z AT-compu, kde jsou paralelní dvojce. Víš, kolik ty dvojce mají vnitřní odpor? 70-95 mΩ. A to všechny tři patra. Takže 6 let stará 18650 má jedna 0,14-0,2 Ω. Dost nepoužitelný. Až je rozdělím od sebe, tak je změřím jednotlivě.
Když si vemu rok starou 2Ah vrtačkovou Parksajdu, co má povolených 20A odběru, tak jsem naměřil 14-16 mΩ a 2,5Ah Parksajdy mají kolem 20 mΩ. To už použitelný je.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2828

PříspěvekZaslal: čt říjen 12 2023, 10:26    Předmět: Citovat

Zase to černobílé vidění...

Já preferuju malé proudy a tam vyhoví skoro všechny.

Když potřebuju větší, koupím nový značkový 18650 s definovanou možností vysokého odběru a to nikoliv od PRCáka.

Když potřebuju ještě větší, tak paralelizuju (to se dá do nekonečna), nebo volím LiPol, či LiFePO4.

Prostě není co řešit (alespoň v tomto případě a díky za to).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17819
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 12 2023, 11:56    Předmět: Citovat

No vidíš, zase bíločerný vidění. Laughing
Já preferuju Liion velký proudy na pohony, aspoň 20 lépe 30A/článek. V Life v kapcitách řádově ampérhodiny toho moc na výběr není a v Lipol bych chtěl vidět něco dostupnýho s vybíjením 45-90C, co nepochází od PRCáka, vše z jedný fabriky. Navíc po dvou letech používání je jejich vnitřní odpor na popelnici. Jedinný co je k použití je Dualsky a GensAce a to jen protože jsou vybíraný a tříděný. Ostatní je šmejd, kterej se nafoukne už jen skladováním ve Storage režimu.
Pak si kup elektroauto...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2828

PříspěvekZaslal: čt říjen 12 2023, 12:22    Předmět: Citovat

Na obhajobu PRC LiPol (ano, umím ho i ocenit, pokud je co):

dva (možná 3?) roky mám 3 LiPol akupacky přesně dle foto v příloze (výrobcem by měl být GensAce). Ne, netahám z nich čínské sliby, jen cca 20 (možná max. 30) A. Používám v éru jen v normální sezóně (tedy když je teplo atd.), nabíjím pomocí iCharger 106b+, pochopitelně s balancováním (nabíjecí proud tuším 3A?).

Ty aku jsou naprosto stejné jako při koupi...

Výběrem "nějak" vyrobených aku určitě nezajistíš jejich pozdější nenafukování. V tomto případě prostě jde o slušnou kvalitu už v návrhu a během výroby. Jak vznikla, to ví jen PRCák...

Osobně tipuju na něčí dlouhej bič a malej dvorek, ale třeba je to nějak jinak...



Tattu_FunFly_1550_3S_100C-crop.jpg
 Komentář:
 Velikost:  61.6 kB
 Zobrazeno:  37 krát

Tattu_FunFly_1550_3S_100C-crop.jpg



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund