Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA MC-600Q - Oprava gramofonu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so říjen 07 2023, 2:35    Předmět: Citovat

Nežer to tolik.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út říjen 10 2023, 20:52    Předmět: Citovat

Aktuální stav:

Takže po výměně C20 zůstává gramofon již zapnutý, výška talíře nastavena tak, aby motor "držel" synchronizaci, otáčky jsou OK, zelená LED nebliká ...

Výška hrotu je cca 5mm nad LP, zkusil jsem ji změnit šroubkem, který je k tomu určený, ale senzor nenajde začátek LP, zajede ke středu LP, potom zpátky, při opětovném stisku tlačítka START/ posuv raménka vpřed, přenoska dosedne na určené místo ...

Zkusil jsem změnit nastavení citlivosti vyhledávání trimrem P1 (SEA), ale nezdá se, že by došlo k nějaké změně ...
Původní polohu trimru jsem si označil a vrátil zpět do původní polohy ...

Přenosku Ortofon OMB5 jsem prozatím nahradil Fonica MF-110, v jednom starším fóru někdo psal, že OMB5 nelze použít, ale už jsem se nedozvěděl proč, MF-110 se přeci jen tvarem více podobá Tesle VM ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út říjen 10 2023, 21:12    Předmět: Citovat

Přenoska nesmí kolidovat "s naváděcí optikou". Z hlavy si nepamatuju, jestli OMB5 nečím překáží, to by věděl Luboš z NJ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 10 2023, 21:20    Předmět: Citovat

No má stylus s hrotem vystrčenej hodně dopředu před tu kolmici, na který jsou upevňovací šroubky, ale o kolik mm to je ti teď z fleku nepovím - ani jestli to už nekoliduje s tou fotozávorou v samým konci hlavy ramínka, která má podle odrazu IR poznat naváděcí oblast kraje desky nebo při posunu pauzu mezi skladbama - a posadit hrot do ní ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út říjen 10 2023, 23:26    Předmět: Citovat

Ale jo i OMB5 lze osadit ale vadí mi dva důvody. První je čistě estetický, který k této hlavičce vůbec nepasuje, a druhý problém spočívá v nutnosti dodržet při vyhledávání začátku desky výšku spodní hrany optického snímače 5,5 - 6 mm nad deskou kvůli ohnisku paprsku a jehla přenosky vychází již dost těsně nad deskou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 0:12    Předmět: Citovat

... A na co zaměřit ? Proč automatika vyhledávání začátku LP nefunguje ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 2:02    Předmět: Citovat

Na čele hlavy ramena jsou vedle sebe umístěný infraLED a fototranzistor, tuším že to byl KPX81 ( https://teslakatalog.cz/KPX80.html ) natočený tak, že jejich optický osy směřujou dolů s malou úhlovou odchylkou směrem k sobě = sbíhají se - a to tak, že kdyby byla na místě fototranzistoru druhá LED, paprsky obou těch LEDek by se protnuly zhruba 1cm pod nima. Elektronika je nastavená tak, že pokud fototranzistor zaznamená světlo IRdiody odražený od lesklýho povrchu vinylu, elektrickej zvedáček ramene spadne dolů. Problém je v malý citlivosti fototranzistoru, kterej vyžaduje malou vzdálenost od povrchu desky, aby odraz světla LEDky "viděl", jinak přenoska přejede ten okraj, na kterým by se měl zastavit posun a hrot spustit na desku. U přenosky OMB5 je stylus s chvějkou vystrčenej dolů a dopředu a když se rameno ve zvednutým stavu nastaví tak vysoko, že hrot tutově nemůže škrtnout o drážky, tranzistor je moc daleko a "nevidí dost zřetelně odraz světla LED" - a když se nastaví níž, aby fototrand líp "viděl", hrozí že hrot škrtne o desku ... Viděl jsem jedno řešení - k tomu originálnímu fototranzistoru se dal do Darlingtonu další, SMD NPN tarnzistor hned na jeho vývody s dalším jedním maličkým SMD odporem - výsledný zešílení a tím i rozdíl proudu mezi osvětleným a neosvětleným fototrandem se zvýšil asi 10x a bylo pomoženo, zvedáček fungoval jak víno. Bohužel, bylo to na návštěvě a konstruktér nebyl doma a jeho paní mi jaxi taxi těžko mohla dovolit šťourat se v jejich parádním gramci, takže jen vím, že "to byly strašně pidimrňavý součástky, táta to letoval s dvěma lupama, ale od tý doby to nezlobí..."
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 7:37    Předmět: Citovat

Nejprve mechanicky správně nastavit tu výškovou vzdálenost od patky hlavičky přenosky k desce, ten kužel paprsku se právě potkává na těch 5-6mm a tam je také největší citlivost snímání.
Už z principu optického snímače je nejhorší pro odraz paprsku černá barva, to u desky zachraňuje lesklý povrch.
Pokud v zapojení není nějaká jiná vada, není žádný problém k dosažení žádané citlivosti (bez jakéhokoliv přídavného tranzistoru ke KPX 81, vždyť oni jej mají i nakreslen ve schématu a u žádného mnou projitého kusu nebyl ani osazen), dokonce při téměř maximálním vytočení běžce P1 k C4, (ze strany spojů otáčet proti hodinovým ručičkám) je citlivost již tak vysoká, že při zvednutí ramínka ze stojánku a posunu k desce, již detekuje stříbrný povrch základny gramce než vůbec dojede k desce.
Pro zjednodušení nastavení, aby se nemuselo pořád znovu dokola zapínat start a rychle měřit lze optické vyhledávání zapnout trvale po propojení
měřícího bodu TP 10 drátkem na +9V větev. Poté lze na měřícím bodě TP 9 měřit účinek citlivosti senzoru i při ruční manipulaci s ramínkem. Při zvednutí ramínku ze stojánku nastavit P1 optimálně tak, aby změřené napětí na bodě TP 9 bylo bezpečně nad bodem 4,5V a při přejetí ramínka nad desku musí toto napětí zase bezpečně klesnout pod 4,2V - to by měl být ten minimální práh pro rozpoznání desky.



Clipboard.jpg
 Komentář:
 Velikost:  86.28 kB
 Zobrazeno:  33 krát

Clipboard.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 8:09    Předmět: Citovat

Rodiče provozovali MC-600Q několik let, největším problémem byl vždycky prach, kterej se vinou statický elektriky nachytal na ty miniaturní štěrbiny, kterýma ta IR "závora" pracuje - a detekce okraje desky přestala fachčit. Vždycky na čas pomáhal štěteček a štěrbiny vymetat, ale když se prach dostal dovnitř do toho kanálku a chlupy štětce na něj nedosáhly, musel přijít ke slovu vysavač a prach jím vycucnout. Máti vždycky když mě viděla tahat hadici a šmoulit s ní kolem přenosky ječela jak Viktorka nad splavem, že to rozbiju, protože ten gramec coby vrcholovej typ z litovelský produkce stál nemalej obolus oběživa, jenže vždycky když jsem to následně zapnul a ono to chodilo, ztichla. Samozřejmě, při příštím ucpání těch štěrbin prachem ječela zas ...
Já to nepochopím - to byl takovej problém učunit tam jednoduchej nosič diody & fototrandu z plexiskla/PMMA, kterej by stačilo jen ometat zvenku - a kterej by v cestě toho IR světla neměl ty blbý uzounký štěrbiny, který se zapráší snad už po 2-3 hodinách provozu gramce? Nepomáhalo nic, ofukovat desky, stahovat z nich statickej náboj, otírat těsně před přehrátím prach dokonce navlhčenou utěrkou (nefungovala ani vlhká, ani suchá) - prostě i pod uzavřeným deklem se do těch štěrbin prášilo a dělalo to bordel v automatice vyhledání okraje desky.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 10:07    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):
Nejprve mechanicky správně nastavit tu výškovou vzdálenost od patky hlavičky přenosky k desce, ten kužel paprsku se právě potkává na těch 5-6mm a tam je také největší citlivost snímání.
Už z principu optického snímače je nejhorší pro odraz paprsku černá barva, to u desky zachraňuje lesklý povrch.
Pokud v zapojení není nějaká jiná vada, není žádný problém k dosažení žádané citlivosti (bez jakéhokoliv přídavného tranzistoru ke KPX 81, vždyť oni jej mají i nakreslen ve schématu a u žádného mnou projitého kusu nebyl ani osazen), dokonce při téměř maximálním vytočení běžce P1 k C4, (ze strany spojů otáčet proti hodinovým ručičkám) je citlivost již tak vysoká, že při zvednutí ramínka ze stojánku a posunu k desce, již detekuje stříbrný povrch základny gramce než vůbec dojede k desce.
Pro zjednodušení nastavení, aby se nemuselo pořád znovu dokola zapínat start a rychle měřit lze optické vyhledávání zapnout trvale po propojení
měřícího bodu TP 10 drátkem na +9V větev. Poté lze na měřícím bodě TP 9 měřit účinek citlivosti senzoru i při ruční manipulaci s ramínkem. Při zvednutí ramínku ze stojánku nastavit P1 optimálně tak, aby změřené napětí na bodě TP 9 bylo bezpečně nad bodem 4,5V a při přejetí ramínka nad desku musí toto napětí zase bezpečně klesnout pod 4,2V - to by měl být ten minimální práh pro rozpoznání desky.


Chtěl jsem propojit Měřící 10 s +9V větví a nastavit, jak popisuješ, ale zjistil jsem, že mám "všude" jen 8.45V ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 10:32    Předmět: Citovat

Na přesný hodnotě napětí moc nezáleží, důležitější je, aby bylo co nejlíp vyfiltrovaný = aby mělo co nejmenší střídavou složku. Někde jsem čet, že elektronika by měla fungovat ještě při 7,5V - aspoň tak byla navržená.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 10:44    Předmět: Citovat

Tak jsem TP10 propojil s +9V (8.45V) ...
Když měřím napětí na TP9, naměřil jsem opět těch 8.45V ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 10:55    Předmět: Citovat

Jasně, +9V v napájecí části nenaměříš, většinou všechny gramce byly nastaveny někde kolem +8,5V , ale samozřejmě jsem myslel to napojit na toto +8,5 V napájecí napětí.

A když pod optiku přistrčíš něco lesklého, tak to napětí nepadá? Ono musí začít padat až je něco pod optikou a začíná vidět. Když P1 nastavíš na maximum citlivosti jezdcem k C4, také nic?
Pokud to napětí na TP9 zhruba nespadne pod 4,2V (krapet pod polovinu napájecího napětí) když je přenoska nad lesklou částí desky, tak ji nevidí a samozřejmě nerozpoznává okraj desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 12:26    Předmět: Citovat

Dal jsem pod headshell CD, tedy něco lesklého, napětí se neměnilo ...
Přidalším zapnutí, bylo najednou na TP9 cca 5V a senzor reagoval na zmšnu napětí ... Potom tam zase bylo těch cca 8,5V a nic, odpojil jsem konektor od raménka, vyčistil, trimr jsem nastavil, jak popisuje Luboš, ale raménko jednou kleslo asi 1-2cm před LP, při dalším zapnutí kleslo správně na zaváděcí drážku ...
Na trimru jsem napětí trochu přidal a zjistil jsem, že mi raménko trochu plave směrem zpátky, ubral jsem anti-skating a zdá se, že se to povedlo, asi 10 pokusů a vždy najede přenoska na začátek LP ...

PS: Asi jediný gramofon, kde zátěž na hrot 2 gramy odpovídá na stupnici anti-skatingu číslu 2 je na mém SONY PS-X60 ...

A ještě "obrazek_cenzuraí" dotaz: Pokud by ten senzor s některými LP, ať už picture nebo barevnými, nebo černé LP s odlišným "leskem", výškou, atd ... byl nespolehlivý a jen by raménko "kroužilo" na LP, tak jsem si všiml, že když je trimr vytočený proti směru hodinových ručiček, raménko se v podstatě skoro nepohne, talíř se roztočí a tlačítky lze raménko posunout na určené místo přehrávání ... Byla by to možnost, použít gramofon jako "poloautomat" ?

Díky všem za Váš čas ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 11 2023, 16:00    Předmět: Citovat

Jistě, když nefunguje automatický vyhledání kraje desky (libovolný velikosti), můžeš použít manuální nastavení směrovýma tlačítkama a hrot spustit na desku v místě, který si vybereš. Akorát se občas trefíš do oblasti signálovejch drážek, takže ti to nebude písničku hrát od úplnýho začátku.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund