Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička Samsung rb29fsrndww Moc chladí.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 153
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2023, 19:46    Předmět: Chladnička Samsung rb29fsrndww Moc chladí. Citovat

Zdravím, sestra má chladničku samsung rb29fsrndww a věci na dveřích lednice zmrzly. Na displeji měla nastavenou teplotu 5st. Po zvýšení na 7st, je v lednici 0st. Lednice prý občas vypne a pak zase jede. Jak často vypíná a spíná nevím. Nemám ji u sebe, nemohu vysledovat. Technik radil , že má lednici vypnout na dva dny a pak zapnout. Stav je takový, že nastaveno 7st a v lednici 0st. Co dál.Bude to řešit s technikem, aby jsme věděli kolik stojí oprava. Jen mi prosím poradte , na co se zaměřit, kde najdu teploměr , atd. Servisni manuál jsem nenašel. Děkuji za jakoukoli radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 12:59    Předmět: Citovat

Klasika, únik chladiva a oprava nebude na dlouho. Měřils teplotu v mrazničce?

Naposledy upravil kejki dne so srpen 19 2023, 6:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1703
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 17:06    Předmět: Citovat

Pravidelné vypínání a zapínání kompresoru se provádí u lineárních kompresorů, ale invertorové kompresory běží trvale. Tato kombinovaná lednice má invertorový kompresor. Otáčky kompresoru jsou řízeny frekvenčním měničem, který je regulován z řídící jednotky. Po zapnutí by měl kompresor běžet trvale a dle potřeby chlazení se jen snižují nebo zvyšují jeho otáčky, ale úplně vypínat by se neměl leda při detekci nějaké závady. Pokud se invertorový kompresor odstaví z důvodu nějaké detekované závady mezi něž může patřit i pokles množství chladiva pod určitou mez tak by lednice měla signalizovat poruchu a sama v takovém případě nenaběhne leda po odpojení a připojení napájení.

Únik chladiva se projevuje spíš tím, že je v chladničce teplota vyšší než nastavená a je problém vůbec dosáhnout nastavené teploty. Teplota výrazně nižší než nastavená se v těchto problematických případech obvykle nevyskytuje.

Pokud je teplota v prostoru chladničky dlouhodobě výrazně nižší než nastavená tak to vypadá spíš na problém s regulací teploty řídící jednotkou případně s čidlem teploty nebo došlo k částečnému zamrznutí některého z průduchů k teplotnímu čidlu uvnitř. Teplotní čidlo bude ukryté někde uvnitř poblíž některého s průduchů, ale jeho přesné umístění neznám. Pokud dlouhodobé odmrazení (viz popis dále) nepomohlo pak by si s tím technik měl poradit.

Chladnička v této kombinované lednici je vybavena vnitřním ventilátorem, který přes průduchy na zadní stěně chladničky zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty v prostoru chladničky. Pokud by ventilátor odešel mohlo by to mít také podobné následky.

To co poradil technik ohledně odstavení na dva dny naznačuje, že mohlo dojit k vytvoření ledu uvnitř některého z průduchů a vzduch z chladničky se k teplotnímu čidlu dostává velmi problematicky což může způsobovat tu dlouhodobě výrazně nižší teplotu než je nastavená. V takovém případě obvykle pomůže chladničku i s mrazákem vyprázdnit, poté vypnout a nechat vypnutou tj. trvale zcela bez provozu po dobu cca 2 až 3 dny, přičemž po celou tu dobu je vhodné nechat dveře chladničky i mrazáku mírně pootevřené. Po třech dnech by se veškerý případný led uvnitř kanálků měl bezpečně roztopit a po zapnutí by pak problém měl zmizet. Pokud problém po takovémto dlouhém odstavení nezmizí pak je to na servisní zásah, ale opravu doporučuji nechat raději na technikovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
davemh



Založen: Jul 02, 2016
Příspěvky: 348
Bydliště: Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 21:09    Předmět: Citovat

Tuhle lednici jsem měl, a chovala se jako klasická "lineární". (co je na tom vlastně lineárního, když umí jen zap/vyp?)
Invertor se stará o plynulý náběh, odpadají proudové rázy a blikající zářivky, a při provozu skutečně lehce mění otáčky. Ale rozhodně neběží stále, patrně by se kompresor neuchladil. Po šesti letech jsem ji vyměnil pro únik chladiva - mrazák ok, lednice nešla pod 10C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2023, 23:25    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
V takovém případě obvykle pomůže chladničku i s mrazákem vyprázdnit, poté vypnout a nechat vypnutou tj. trvale zcela bez provozu po dobu cca 2 až 3 dny

Zbytečný čekání. Pokud mám už moc zamrzlej mražák a nebo je potřeba ledničku nebo mražák vymejt, vyházím šuplata ven a přikreju je tlustou prošívanou dekou.
Pak mražák nebo ledničku mírně nakloním dozadu a do ledničky dám desetilitrovej kýbl horký vody a ledničku zavřu. U šuplíkovýho mražáku dám na nejspodnější kovovej registr jednoplotýnkovej vařič 600W a mražák zavřu. Za 2-3 hodiny je vše bez ledu. Akorát se musí asi tak každou půlhodinu vyčerpat voda, proto to naklonění dozadu aby netekla na zem po otevření dveří. Odmražení a následný vymytí je takhle záležitost maximálně 4 hodin. Žrádlo z mražáku odizolovaný prošívanou dekou poklesne za tu dobu o cca 3-4 stupně, což není nijak zásadní.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 6:57    Předmět: Citovat

Nemá tenhle Samsung klapku pro proudění vzduchu mrazák - lednice? Mohlo to namrznout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 153
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2023, 15:39    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rady, informace předám majitelce lednice a pak se ozvu jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 6:49    Předmět: Citovat

kejki napsal(a):
Klasika, únik chladiva a oprava nebude na dlouho. Měřils teplotu v mrazničce?


Chceš mi říct, že když z lednice vypustím chladivo, tak mi bude chladit lépe jak nová? Very Happy

Jinak já mám taky invertorovou a normálně zapíná a vypíná. Jen kompresor postupně nabíhá snad půl minuty, podle měřáku spotřeby el.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1703
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2023, 10:08    Předmět: Citovat

Ptal jsem se na to vypínání invertorového kompresoru na technické podpoře Samsungu a tvrdili, že se invertorové kompresory v lednicích Samsung za provozu lednice nevypínají, ale že může dojít k tak výraznému snížení otáček, že se to pak někomu jeví jako by kompresor stál, protože je v tom stavu prakticky nehlučný, ale nestojí. Dá se to prý ověřit měřením spotřeby. U lednic kde není invertorový kompresor a kde dochází ke skutečnému úplnému zastavení kompresoru klesne spotřeba pod 1W tj. pouze napájení řídící jednotky. U lednic s invertorovým kompresorem když klesnou otáčky na minimum tak, že se zdá jako by se kompresor zastavil, ale ve skutečnosti nestojí, bývá spotřeba okolo 5W nebo i víc, a to je právě ten stav kdy invertorový kompresor běží na úplném minimu, ale stále běží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st srpen 23 2023, 16:26    Předmět: Citovat

dracekvo napsal(a):
kejki napsal(a):
Klasika, únik chladiva a oprava nebude na dlouho. Měřils teplotu v mrazničce?


Chceš mi říct, že když z lednice vypustím chladivo, tak mi bude chladit lépe jak nová? Very Happy

Jinak já mám taky invertorovou a normálně zapíná a vypíná. Jen kompresor postupně nabíhá snad půl minuty, podle měřáku spotřeby el.
Ale ne, někde jsem to potkal, že fungovala jen půlka, na tu druhou už chladivo nedošlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 153
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út srpen 29 2023, 19:42    Předmět: Citovat

Tak pokračování s lednicí co moc chladí. Mám ji u sebe . Po rozebrání a kontrole čidel teplot, jsem se do stal ke klapce vzduchu, která pouští vzduch z mrazící části do lednice. Je ZLOMENÁ. Slepení sekundovkou. Odzkoušení funkce v pořádku. Ale objednal jsem novou , protože to lepení nemusí mít dlouhého trvání, protože při zavírání , klapka dost tlačí na konec své dráhy a proto asi praskla únavou materiálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stanimir



Založen: Jan 08, 2005
Příspěvky: 296
Bydliště: u Č.B.

PříspěvekZaslal: so září 02 2023, 7:18    Předmět: Citovat

Kamárád má taky lednici Samsung a měl přesně tu samou závadu. Takže díky fóru se jí podařilo opravit. Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 17:57    Předmět: Citovat

dracekvo napsal(a):
kejki napsal(a):
Klasika, únik chladiva a oprava nebude na dlouho. Měřils teplotu v mrazničce?


Chceš mi říct, že když z lednice vypustím chladivo, tak mi bude chladit lépe jak nová? Very Happy

Takže takhle to funguje, pokud je termostat v mrazáku, což některé typy mají https://kutilska.poradna.net/questions/3203424-termostat-ve-stare-lednici-nahrada
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund