Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

2,4 kontra 5
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 16:52    Předmět: Citovat

Tak jsem dostal informaci od síťaře z jedný velký firmy, že TPlink 741, co mám, jsou pověstný tím, že časem výkonově vadnou. Mám ho určitě už 8 let. A asi na tom něco bude, vyhrabal jsem starej Zyxel P600 a s pendrekem od 741 je podle scaneru na mobilu najednou z 78dBm 56dBm a data běhaj bez problému.
Tak tu 741 vyhodím a dám místo ní Archer C50 V4 AC1200.
Jo a taky jsem se ptal na ty Powerlinky kontra solární střídače. Je to alchymie, s některejma to jde, z některejma nejde. Nebrat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 17:01    Předmět: Citovat

Poskytovatelé řeší často problémy s TP-Linky např. aktuální https://telekomunikace.cz/d/41981-zranitelnost-v-routerech-tp-link-cve-2023-1389/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7423

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 17:24    Předmět: Citovat

To se obvykle řeší instalací OpenWRT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 17:41    Předmět: Citovat

Ne pokaždé, třeba ovladače Atheros ath11k nejsou stále dokonalé (o ath12k škoda mluvit), protože se musí použít patche aplikované ručně před kompilací a např. u MediaTeku MT7922 je taky plno problémů, výkon pouze 3dBm atd.
Další věc je, kdo si na to jen tak troufne? Nahodit základní image a LuCI web interface není většinou konečná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 0:40    Předmět: Citovat

Tak mám Archer C50 V4 AC1200 doma a zapojenej. No a mám s ním 2 problémy:
1/ Nevím, jestli maká 5G, mobil mi na 5G scaneru nic neukazuje. Přitom by pásmo 5G měl mít, ovšem nevím, jestli maká, nikdy před tím jsem na něm připojení na 5G nezkoušel. V nastavení mobilu jsem k 5G nic nenašel.
Jestli má 5G telka Panasonic nevím, budu muset vyhrabat manuál.
V Archeru mám 5G povolenou a nastavenou stejně jako 2,4G jen za Name mám přidanou 5-ku.
2/ Síla signálu a dosah je sice lepší než u původního TP-linku 741 ale horší než u Zyxelu, co jsem zkoušel o víkendu. Zyxel (ADSL2) měl původně jen plošákovou anténu, osadil jsem místo ní 18 cm pendrek. Jestli má kvůli tomu lepší dosah, netuším. Obojí starý bylo jednopendrekový, Archer má dva pendreky, myslel jsem, že dvoupendrek bude mít lepší a silnější pokrytí. Předpokládám, že ty zadní asi o 2 cm delší jsou 2,4 a boční, kratší jsou 5G. Zkoušel jsem pendreky různě natáčet a na scaneru mobilu na 2,4 téměř žádnej vliv. Televize o patro níž přes Wifi 2,4 nejde, tak jak nechodila dřív, signál od sousedů 15m přes ulici naproti a dvě cihlový 60 cm zdi je prostě silnější než cca 7 metrů přes dřevenej strop a jednu 15cm zeď. Zkoušel jsem natvrdo kanály 2, 6 a 11 a stále špatný.
Ještě že to stálo jen 9 stovek, jinak vyhozený peníze. Zas jeden PRCáckej sráč. Evil or Very Mad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 1:44    Předmět: Citovat

V 'Dual Band Selection' máš zapnuté obě pásma? Možná má aplikace skeneru 5GHz pásmo rozdělené na 36-64 a 100-165, kde mezi nimi půjde přepínat, takže záleží na jakém kanálu ten Archer vysílá, ale to pouze tipuji. Každopádně v Nastavení/Wi-Fi by měly být vidět obě SSID (2,4 i 5GHz).
Předpokládám, že máš na obou rozsazích ve 'Wireless Advanced' nastavený 'Transmit Power' na 'High' a snad nemá soused něco extra.
Mám otestované, že mezi 100 a 1000mW je na skeneru v mobilu rozdíl až 30dBm v pásmu 5GHz a 12m vzdálenosti přes dveře, ale to jen díky čínskému firmware, protože jinak je maximum 100mW.
Nyní můžeš dát původní 741 o patro níže a máš to vyřešené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 11:44    Předmět: Citovat

Trochu jsem pokročil. Archer na 5G vysílá, na TV Panasonic ve stejným patře to jeho SSID nabízí a přifázovat jde. Druhej, stejnej Panasonic o patro níž taky najde 5G ale je jen jedna čárka, sousedi jsou 1-2 čárky na 2,4G.
Tak jsem ten Panasonic ve stejným patře nechal na 5G a ten na spodním jsem dál zkoušel na 2,4G. A zjistil jsem zajímavou věc. Pokud ten Archer stojí na poličce nad PC v patře zadníma anténama 2,4G ke zdi, tak se asi antény rozladí a dosah je špatnej. Stačí Archer otočit o 90 st aby byly zadní antény asi 12 a 20 cm ode zdi a signál na dolním Panasoniku vyskočí o 20db. V tý zdi jde rozvod 230V a tak to asi stahuje. Zajímavý je, že na 5G když je jedna boční anténa namáčknutá na zdi, tak to dosah neovlivňuje.
Transmit Power je na obojím :High, Beacon:100, RTS a Fragmentation: 2346, DTIM:1, Enable Short GI.
Mobil má 5G buď odprásklý, nebo ta apka 5G nescanuje a nebo PRCák lže že v něm má být a není.
No vypadá to, že Archer bude použitelný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 9:37    Předmět: Citovat

Jestli to má takové výkyvy jen pootáčením na poličce, tak by možná stálo za to, zkusit přesunout ten router do více míst po místnosti.
Jakou appku v telefonu používáš? Mám oblíbenou tuhle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 11:16    Předmět: Citovat

piCZus napsal(a):
Dá se použít další AP připojené LAN kabelem

Takhle jsem to řešil také, a je to asi nejlepší řešení, kde nevadí ani zasekané pásmo, protože když jste tomu svému toroidu (vyzařovací diagram "pendrekové" antény) co nejblíž, tak to funguje i tak. Akorát by to nemusel každý smažit naplno, ale s překvapením jsem zjistil, že jsou i routery, kde není možnost regulace výkonu… Question Rolling Eyes

Celeron napsal(a):
Archer má dva pendreky, myslel jsem, že dvoupendrek bude mít lepší a silnější pokrytí.

To se dělá jenom kvůli polarizaci, mají být vůči sobě o 90°
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 17:09    Předmět: Citovat

Na větší dům se zahradou a kdoví čím by byl ideální WiFi Mesh, kde probíhá řízené předávání.
V tom mém AX3600 běží jako základ OpenWrt a nad tím nějaké hnusné GUI od Xiaomi, ale to není vůbec potřeba. Navíc v GUI nejde nastavit ani Radius server nebo WPA3, protože každý v domácnosti máme své přihlašovací údaje. Návštěvám dáváme přihlašovací údaje, které jednou za čas smáznu a vytvořím nové. Regulaci můžu zadávat v jednotlivých dBm.
kód:
BusyBox v1.25.1 (2021-03-05 09:17:27 UTC) built-in shell (ash)

 -----------------------------------------------------
       Welcome to XiaoQiang!
 -----------------------------------------------------
  $$$$$$\  $$$$$$$\  $$$$$$$$\      $$\      $$\        $$$$$$\  $$\   $$\
 $$  __$$\ $$  __$$\ $$  _____|     $$ |     $$ |      $$  __$$\ $$ | $$  |
 $$ /  $$ |$$ |  $$ |$$ |           $$ |     $$ |      $$ /  $$ |$$ |$$  /
 $$$$$$$$ |$$$$$$$  |$$$$$\         $$ |     $$ |      $$ |  $$ |$$$$$  /
 $$  __$$ |$$  __$$< $$  __|        $$ |     $$ |      $$ |  $$ |$$  $$<
 $$ |  $$ |$$ |  $$ |$$ |           $$ |     $$ |      $$ |  $$ |$$ |\$$\
 $$ |  $$ |$$ |  $$ |$$$$$$$$\       $$$$$$$$$  |       $$$$$$  |$$ | \$$\
 \__|  \__|\__|  \__|\________|      \_________/        \______/ \__|  \__|


root@XiaoQiang:~# iwconfig
wl0       IEEE 802.11axa  ESSID:"Tajne_5G"
          Mode:Master  Frequency:5.32 GHz  Access Point: 28:D1:27:XX:XX:XX
          Bit Rate:2.4019 Gb/s   Tx-Power=10 dBm
          RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:AC7E-F036-7185-14FF-DFE5-XXXX-XXXX-XXXX   Security mode:restricted
          Power Management:off
          Link Quality=0/94  Signal level=-96 dBm  Noise level=-96 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

wl2       IEEE 802.11b  ESSID:"MIIOT_DEV"
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated
          Bit Rate:0 kb/s   Tx-Power=10 dBm
          RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality=0/94  Signal level=-92 dBm  Noise level=-92 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

wl1       IEEE 802.11axg  ESSID:"Tajne"
          Mode:Master  Frequency:2.472 GHz  Access Point: 28:D1:27:XX:XX:XX
          Bit Rate:573.5 Mb/s   Tx-Power=10 dBm
          RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:CA9B-2F79-3AD1-9BEF-C056-XXXX-XXXX-XXXX   Security mode:restricted
          Power Management:off
          Link Quality=0/94  Signal level=-97 dBm  Noise level=-97 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3316
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 06 2023, 18:25    Předmět: Citovat

V paneláku používám Archer C7 a 5G valí v pohodě přes stěnu, chodbičku až do kuchyně takže pokrytí je v pohodě. A to jsem měl strach co jsem si přečetl jak je to 5G tragické s prostupností přes stěny a panel byl pomalu zakázaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 9:54    Předmět: Citovat

Celkem by mě zajímalo, jak je to s tím automatickým přidělováním kanálů na 2,4. Když jsem Archer nainstaloval, tak jsem nechal natvrdo zapnutej kanál 11, protože tam bylo jen něco hodně slabýho. A druhej den byl na kanálu 11 nacpanej soused odnaproti se signálem o 20 dBm slabším, před tím byl na kanálu 2. Tak jsem dal automat, moje 2,4 se přesunula na kanál 6. A dnes koukám, že ten odnaproti je tam taky. Tohle se dělo už s původním TP 741. Mám samozřejmě WPA2 tak proč mě ten soused neustále sleduje? O elektronice nemá páru, určitě ani netuší na kterým je kanálu. Pokud on ruší mě, tak já musím rušit jeho. Tak proč neustále leze za mým nejsilnějším signálem? A proč můj Archer nejde jinam a i v automatu tvrdne na kanálu 6?
Dokážete mi to někdo vysvětlit a poradit co s tím?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 10:26    Předmět: Citovat

To by měla být vymoženost před rušením nebo útoky, kdy se AP přeladí na jiný "volnější" kanál. To, že se potkávají na jednom kanále, není zrovna dobrá vizitka této vymoženosti, kór když se sousedovo AP pokaždé přeladí k tomu tvému. Osobně jsem natvrdo na 13. kanále, protože poskytovatelé většinou kanály 12. a 13. vynechávají kvůli zařízením z USA, kde se tyto kanály většinou vynechávají/nepovolují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 07 2023, 10:46    Předmět: Citovat

Zajímavý je, že pokud Archera vypnu, tak se během 5 minut přestěhuje jinam. Přitom mám asi o 9 m dál Comtrenda VR3026 a za ním nedolejzá. Asi že má vzhledem ke vzdálenosti dBi o dost nižší.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3316
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 1:27    Předmět: Citovat

Nedalo mě a koukl jsem na obsazení kanálu. Taky jsem měl auto ale dost se jich drží mezi 1-7 kanálu. 13 to jistí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund