Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj AUL 310

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
reklamacie



Založen: May 30, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 6:39    Předmět: Zdroj AUL 310 Citovat

Dobrý den, mám zdroj AUL 310 a vyskytla sa mi takáto závada. Trvale svieti led červená i zelená, na voltmetri ukazuje cca. 5V ale na výstupných svorkách je to prepólované . Regulácia není funkčná, ani prúd,ani napatie. Prúd na jeho meradle je 0A ale na svorkách namerám 5.5 mA . Pri vytočení ovládacích potenciometrov naplno klesne prúd i napatie asi o polovicu. Zbytok zdroja je funkčný, a po prehodení dps sa závada objaví na opačnej strane, takže asi vadná deska. Nemáte niekto dobrú radu kde začat ? Porovnávanie dosiek je dost náročné vzhladom k stiesneným podmienkam vnútri zdroja. Ďakujem vopred za každú radu. J.L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 7:33    Předmět: Citovat

Předpokládám, že přehazuješ desky zdrojů 0-36V. Máš od toho dokumentaci? Když se ti to stěhuje s deskou, tak to na ní je na 99%.
Začal bych elektrolytama, hlavně malých kapacit do 20uF, bývají suchý. Větší kapacity bývají dobrý. No a potom ručkovej Avomet na měření odporu, položit obě desky na stůl a hledat rozdíly. Mělo by tě to navýst do místa, kde je závada. Digitálním ohmetrem ale většinou nic nenajdeš.
Viditelně není něco načatýho, prasklej koncík, očouzenej nebo prasklej odpor, zlomená přívodní noha k tranzistoru s plechovým pouzdrem? To jsou dost klasický závady 30 a více let starý techniky.
http://www.bbelmix.is-best.net/download/manual/zdroj/AUL-310.pdf?i=1

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 8:27    Předmět: Citovat

Stejnou závadu jsem řešil na zdroji AUL 210, který vevnitř bude asi dost podobný, a příčina byla v utaveném tranzistoru KF5xx, který budí koncový KD503. Ve schématu výše je označen V35. Tento tranzistor je výkonově poddimenzovaný a při velkém odebíraném proudu a malém výstupním napětí se hřeje. Raději jsem tam dal silnější.

Tenhle zdroj celkově není moc dobře řešený, zapojení je dost překombinované, nemá přepínání odboček a na KD se při odběru maximálního proudu při nízkém výstupním napětí protápí skoro 100 W. Obě půlky zdroje mají jeden společný chladič, který není moc velký. Navíc KD má pod upevňovacími šroubky izolační podložky, které stářím zkřehnou, rozsypou se a ztratí se přítlak KD na chladič. Starší šedivé zdroje Aritma s germaniovými tranzistory jsou celkově daleko líp řešené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
reklamacie



Založen: May 30, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 9:05    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Předpokládám, že přehazuješ desky zdrojů 0-36V. Máš od toho dokumentaci? Když se ti to stěhuje s deskou, tak to na ní je na 99%.
Začal bych elektrolytama, hlavně malých kapacit do 20uF, bývají suchý. Větší kapacity bývají dobrý. No a potom ručkovej Avomet na měření odporu, položit obě desky na stůl a hledat rozdíly. Mělo by tě to navýst do místa, kde je závada. Digitálním ohmetrem ale většinou nic nenajdeš.
Viditelně není něco načatýho, prasklej koncík, očouzenej nebo prasklej odpor, zlomená přívodní noha k tranzistoru s plechovým pouzdrem? To jsou dost klasický závady 30 a více let starý techniky.
http://www.bbelmix.is-best.net/download/manual/zdroj/AUL-310.pdf?i=1
Ano predpokladáte správne prehadzujem desky 0-36V. Dokumentáciu mám, ale na deskách neni viditelná žiadna spálená ani prasknutá súčiastka. K tým kondíkom ma to navádza tiež, pretože to nebola náhla smrť ale postupne sa dĺžka poruchy predlžovala. A až teraz to lahlo úplne. Takže půjdem merať. Dík za inšpiráciu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zolda



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 10:18    Předmět: Citovat

Koukni se na ten hlavní elyt 5G, mívá upadlý plusový vývod a druhá možnost je ten hovňák M15 v předregulaci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reklamacie



Založen: May 30, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 12:22    Předmět: Citovat

Zolda napsal(a):
Koukni se na ten hlavní elyt 5G, mívá upadlý plusový vývod a druhá možnost je ten hovňák M15 v předregulaci
Ale to by snad robilo furt na jednej strane, a mne závada "cestuje" s prehodením desky. No samozrejme vyskúšam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 15:57    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):

Tenhle zdroj celkově není moc dobře řešený, zapojení je dost překombinované, nemá přepínání odboček a na KD se při odběru maximálního proudu při nízkém výstupním napětí protápí skoro 100 W.


Přepínání odboček jako stará Aritma to mít nemusí, pokud je funkční tyristorová předregulace. Nebo je tak blbě navržená, že pustí do lineáru moc velký napětí?
Tyhle tyristorový předregulace měla ve zdrojích už stará IBM360/370. Rusáci ji opráskli do svých kopií EC1030 a EC1033 do mrtí a kupodivu i s jejich bambukama to chodilo naprosto spolehlivě. Těch zdrojů bylo v celým EC možná 100 ks, za 10 let nikdy žádnej na tyristorovku neodešel. Ale pravda, byly jen na konstantní napětí, 5, 12 a 26V.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 16:53    Předmět: Citovat

Aha, ten tyristor je předregulace. Myslel jsem, že přepěťová ochrana... Moc jsem to schéma nezkoumal a když jsem v tom měřil, bylo na výkonovém tranzistoru 50 V, tím pádem jsem dále nepátral a usoudil jsem, že se na něm protápí vše. Zřejmě ta předregulace začne působit až od většího proudu. Nicméně to ostatní, co jsem psal, platí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zolda



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 19:19    Předmět: Citovat

Pokud tam máš 50V tak ti ta předregulace nefunguje.Ta by měla udržovat na výkonovém tranzistoru cca 10V. Čili tyristor nabíjí ten hlavní elyt asi o 10V výš, než je nastavené výstupní napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 28 2023, 23:37    Předmět: Citovat

Peca, Zolda má určitě pravdu, nemaká předregulace. Ten Tvůj utavenej budič koncáku je následek, né vlastní porucha, pokud jede předregulace tak budič "vypaluje" mnohem míň. Jestli je to ještě aktuální, porovnej napětí v předregulaci s druhou půlkou, případně zkus "diskotéku".
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reklamacie



Založen: May 30, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2023, 9:51    Předmět: Citovat

Zolda napsal(a):
Koukni se na ten hlavní elyt 5G, mívá upadlý plusový vývod a druhá možnost je ten hovňák M15 v předregulaci
Takže závada odstránená. Vadný budiaci trand, V35, KF 508 ,prerušený B E, B C. Už to chodí tak ako má, bolo treba "poladit" max. výstupné napatie. Ďakujem za konzultáciu. J.L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reklamacie



Založen: May 30, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt červen 29 2023, 9:56    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Stejnou závadu jsem řešil na zdroji AUL 210, který vevnitř bude asi dost podobný, a příčina byla v utaveném tranzistoru KF5xx, který budí koncový KD503. Ve schématu výše je označen V35. Tento tranzistor je výkonově poddimenzovaný a při velkém odebíraném proudu a malém výstupním napětí se hřeje. Raději jsem tam dal silnější.

Tenhle zdroj celkově není moc dobře řešený, zapojení je dost překombinované, nemá přepínání odboček a na KD se při odběru maximálního proudu při nízkém výstupním napětí protápí skoro 100 W. Obě půlky zdroje mají jeden společný chladič, který není moc velký. Navíc KD má pod upevňovacími šroubky izolační podložky, které stářím zkřehnou, rozsypou se a ztratí se přítlak KD na chladič. Starší šedivé zdroje Aritma s germaniovými tranzistory jsou celkově daleko líp řešené.
Dík za nakopnutie, bola to tá KF 508. Len mi je divné že to umieralo postupne. Pekný den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 30 2023, 22:19    Předmět: Citovat

A chodí ti ta předregulace? Kolik máš na výstupním tranzistoru napětí C-E pokud máš nastaveno třeba 5V na výstupních svorkách? Pokud víc než 20V tak nejde předrugulace a za chvíli to KF-ko bouchne znova.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 10:26    Předmět: Citovat

A nezabírá ta předregulace náhodou až od určitého proudu? Bez odběru by se ten tyristor asi těžko otevíral tak krátce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund