Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přeladění vysílačky Tesla PR21

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 19 2023, 20:23    Předmět: Přeladění vysílačky Tesla PR21 Citovat

Ahoj, válí se mi doma Teslácká vysílačka Tesla PR21, vysílačka se ke mne dostala přelazená na 73.25, a 73.35Mhz, a já bych se rád pokusil jí přeladit na 107.80, nebo přibližně někam tam. Chtěl bych to použít na pokusy z vysíláním MMSSTV, a vzhledem k tomu že většina lidí se kterými se znám, a kteří by to ze zvědavosti rádi vyzkoušeli přijmout, na to nemají vybavení, tak bych to chtěl udělat takhle aby jim stačilo obyčejné rádio, a mobil nebo počítač. Nikdy jsem to nedělal, a vůbec netuším jak na to, jediný co vím že základ toho na jaký frekvenci to vysílá je krystal, který budu muset vyměnit, ale za jaký, podle čeho a jak najdu ten správný co potřebuju, a bude samotná výměna toho krystalu stačit? na internetu jsem našel nějaký návod jak tuhle vysíalčku přeladit, ale ne na tuhle frekvenci ale do CB pásma, a vzhedem k tomu že to je o hodně níž tak nevím jestli nebude potřeba ještě něco navíc než je v těchno návodech popsaný.
Budu rád za jákékoliv rady nebo popřípadě zkušenosti s tím.

(rizika vysílání na této frekvenci jsem si samozřejmě vědom)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po červen 19 2023, 20:44    Předmět: Citovat

Mám pocit že je to z 73 na 107MHz nereálné. Musel by jsi vyměnit všechny dívky oscilátoru, závěsu, ks vyst filtru atd atd. Legálnost vysílání v pásmu FM rádia neřeším.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 19 2023, 20:56    Předmět: Citovat

Aha tak to je dost složitý, je pravda že je to o dost no, a třeba na 88 by to nešlo bez těch všech výměn cívek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po červen 19 2023, 21:17    Předmět: Citovat

S touto RDS nemám zkušenost ale všeobecně, jen doladenim to určitě nepůjde. Určitě změna kapacit ale tím se zase změní Q. Prostě přeladit RDS, to raději postavit novou a nebo sehnat něco hotového.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 19 2023, 22:35    Předmět: Citovat

Ahoj. I kdyby se podařilo laděné obvody umravnit tak, aby to na to CCIR pásmu vysílalo, tak ti to moc nepomůže, protože tato stanice je konstruovaná pro uzkopásmovou FM, tj. modulační zdvih max. +/- 4,5kHz, kdežto rozhlasové vysílače používají zdvih max. +/- 75kHz. Ve výsledku bys byl slyšet velmi slaboučce a v šumu.

Na takové pokusy je možno použít tzv. rozhlasovou štěnici, ale návodů i z klasických součástek najdeš víc.

Nejlepší by bylo, kdyby sis pořídil FM transmitter do auta, a máš vystaráno.

Pozor na vysílání na horním konci pásma na a nad 108MHz. Je to letecké pásmo a je dobře monitorováno. Mám s tím, naštěstí ne osobní, zkušenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červen 20 2023, 6:26    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
na internetu jsem našel nějaký návod jak tuhle vysíalčku přeladit, ale ne na tuhle frekvenci ale do CB pásma

kde jsi to našel ?
dej sem odkaz, zajímá mě to
mi-ro napsal(a):
Mám pocit že je to z 73 na 107MHz nereálné. Musel by jsi vyměnit všechny dívky oscilátoru, závěsu, ks vyst filtru atd atd.

PR21 je stejná jako WXV020, ty žádný "závěs" nemají . . .
pouze krystaly pro příjem a pro vysílání. Šířka použitelnosti bez přeladění je jen několik MHz kolem původní frekvence.
Přepínač má pouze 3 polohy (3 kanály).
Jinak obecně se dá přeladit téměř cokoliv a kamkoliv,
ale chce to alespoň základní znalosti VF techniky, poradit si s tím.
je potřeba si uvědomit na co byla původně PR21 určená a z toho vycházet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červen 20 2023, 7:53    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
obecně se dá přeladit téměř cokoliv a kamkoliv,
ale chce to alespoň základní znalosti VF techniky

Potvrzuju. I s těmi znalostmi a vybavením to bude docela pracná honička, kmitočet krystalu se násobí, s čímž je počítáno i ohledně výsledného zdvihu. Frekvenční modulace se provádí "natahovací cívkou" a ne každý krystal je vhodný. Dál je potřeba vlézt do každé příslušné kostřičky pod plechový kryt a měnit kondy pájené na špičky, měnit příslušná vinutí cívek...
hrál jsem si s tím v dobách kdy byly stanice drahé a věnovaný čas levný, při přelaďování na CB. Dneska bych to viděl jako velký nesmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červen 20 2023, 11:41    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
hrál jsem si s tím v dobách kdy byly stanice drahé a věnovaný čas levný, při přelaďování na CB. Dneska bych to viděl jako velký nesmysl.

přesně, je to tak . . .
v 90tém jsem přelaďoval staničky také . . .
sehnat tehdy pořádnou a levnou ručku na CB, byl problém.
tehdy jsem přelaďoval germaniové VXW-010 a VXW-100 . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 20 2023, 17:22    Předmět: Citovat

Na tu myšlenku mě přivedlo téma na tomhle foru:

https://rozpad.cz/viewtopic.php?t=4370

Podle toho co tam píšou tak by mělo stačit vyměnit jenom ten krystal.
Tady je ještě odkaz na nějaký popis a parametry té vysílačky, (ze stejného fora), kde je rozsah frekvenci až nad FM pásmo do letadel, zde je odkaz:

http://pr-22.nazory.cz/


Jinak nad 108Mhz rozhodě nepůjdu, na to si dávám pozor, o letadlech vím, a nejsem moc daleko od letiště, takže to je věc na kterou já dávám docela pozor.
Jinak přepínač kanálu má 3 polohy nakreslené, ale ve skutečnosti má jen 2 polohy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červen 20 2023, 17:41    Předmět: Citovat

TeslaPC napsal(a):
Na tu myšlenku mě přivedlo téma na tomhle foru:
https://rozpad.cz/viewtopic.php?t=4370
Podle toho co tam píšou tak by mělo stačit vyměnit jenom ten krystal.

. . . kde jsi tam viděl, že by to někdo přelaďoval na CB jen změnou krystalů ???
nic takového tam není !!!
výměnou krystalů, které jsou mimochodem drahé jako prase, se dostaneš akorát několik kanálů vedle toho původního . . . v to samém kmitočtovém rozsahu kde to bylo, nic víc . . .
jo a k tomu přepínači, dá se zablokovat i jen na jeden kanál podle toho kam dáš takovou podložku, která má výstupek a působí jako blokace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 20 2023, 18:06    Předmět: Citovat

Aha, já mám za to že jsem to někde viděl že to někdo přeladoval na CB, ael za žádnou cenu to nemůžu najít. Tak se na to vykašlu, a tuhle si nechám na pokusy ve starým VKV, vymyslím to z něčím jiným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červen 21 2023, 5:55    Předmět: Citovat

I kdybys něco úspěšně a la FM přeladil, zůstává problém jak zmínil mikras, na normální FM rádio ti tvoji kamarádi nedostanou použitelný signál kvůli rozdílnému modulačnímu zdvihu. Potřebuješ modulovat tak +-50 kHz pokud chceš přijímat na běžný vkv přijímač. Na to stačí třítranzistorový jakovysílač bez krystalu navázaný do vhodné antény, ideálně takové která nedá příčinu k aktivaci příslušné instituce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund