Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kdo má v křižovatce přednost?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:10    Předmět: Kdo má v křižovatce přednost? Citovat

Chlapi, jen se chci ujistit, že nejsem ještě úplně blbej.
Na této křižovatce jsem jel po Veslařské zprava, na semaforu doleva dolů zase na Veslařskou. A vjel mi do cesty nějakej vůl z té slepé ze zákazu vjezdu. Chtěl jet rovně na Veslařskou. Ovšem on má z jeho strany značku dej přednost v jízdě a na semafory vůbec nevidí, z jeho strany prostě nejsou. Předpokládám, že jsem byl v právu, když jsem očekával od něj přednost. On musí dát přednost všem, protože nemůže tušit kdo má kde jako barvu a kterej směr jede.
Občas bývá semafor vypnutej a křižovatka se řídí jen značkama hlavní (vertikální) a vedlejší (horizontální). Pak bych mu přednost dávat měl.
Nebo se mýlím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:34    Předmět: Citovat

Milý forbiddene, moc se v tom nevyznám, ale nemáš tam odbočovací pruh? Pokud ano, pak je tuším pravidlo zipu. Pokud jsi jel od vody zdola.
Takže, pokud jsi ale odbočoval v křižovatce, pak máš přednost zprava či ze semaforu. Ano, odbočovací pruh nemusíš využít. Leda že bys chtěl předjet ty v odbočovacím pruhu. Ale to by sis koledoval o ťukanec, ale byl bys v právu, i s ťukancem.

1) z odstavného pruhu najíždím ve stylu zipu
2) k čemu mi je rozbité auto, když jsem měl pravdu. Pár vteřin mě nezabije, nejhorší je srážka s blbem. Co víš, zda to nebyl zloděj, zda nespěchal v důležité věci či zda neměl zrovna slabou chvilku.
Víš jak se blbě bourá, když jsi ohleduplný?
A nemáš dobrý pocit, že jsi lepčí než on? Hepší.

PS: Platil by ten, co má horšího advokáta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:34    Předmět: Citovat

To tam z jeho strany není ani alespoň kmitavé oranžové světlo, signalizující funkční světelnou signalizaci?

A z tvé strany je semafor ve směru vlevo sestavený ze šipek nebo jen standardní semafor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:38    Předmět: Citovat

Ano, bohužel se mýlíš. I na zelenou na semafory mu při odbočování doleva musíš dávat přednost, když on jede (v protisměru) rovně nebo i když bude zabočovat doprava. Tebe nemusí zajímat, jestli tam on má semafor nebo ne, ale to, že jsi povinen i na ty semafory (své) dávat přednost protijedoucím při odbočování doleva. Nikde se nedovoláš s tím, že ty jedeš dle semaforu a on ne, protože tam žádný nemá a dodržuje standardní silniční pravidla.
Když pojedeš jako on rovně nebo budeš zabočovat vpravo, tak hned uvidíš proč je on v právu, když pro něj protijedoucí auto jede ze svého pohledu doleva a možná na nějaké semafory, které on nemůže vidět a kříží ti cestu. Potom to budeš mít hned jasnější. Tak možná pochopíš to, co si zase on mohl asi myslet o tobě, protože on tam nemá žádnou značku "Dej přednost v jízdě" (aspoň ji nevidím). Hlavně, že se nic nestalo. Wink Já to vysvětlení pochopil podle upraveného obrázku.



Křizovatka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  48.51 kB
 Zobrazeno:  37 krát

Křizovatka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:44    Předmět: Citovat

2rudolf02: Já jel zprava a odbočoval jsem doleva na most přes řeku, dolů. Odbočovací pruh je z opačnýho směru.
2Cowley: on z jeho strany má jen dej přednost v jízdě, na semafory nevidí.

Vycházím i z toho, že on má jednoznačně značku dej přednost v jízdě a vůbec netuší, která silnice je hlavní. Neví, jestli já v protisměru nepřijíždím právě po hlavní a to že odbočuju vlevo pro něj stejně znamená, že mi musí dávat přednost.

Koukněte se na tu křižovatku na Panoramě, tam jsou vidět i značky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:48    Předmět: Citovat

p 32, koukáš špatně, on tam tu značku má.
https://mapy.cz/turisticka?pano=1&pid=91083015&newest=1&yaw=2.386&fov=1.257&pitch=0.024&x=16.5590713&y=49.2118632&z=20&base=ophoto


Naposledy upravil kbulda dne po květen 22 2023, 19:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:48    Předmět: Citovat

Dej tady nějaký odkaz. Já to na gůglu nemůžu najít, abych se podíval, jestli tam ta značka o přednosti pro něho je. Pokud je, tak musí dávat vždycky každému přednost a další diskuse o tom už neexistuje.
Jo, tak ji tam má, jak vidím od kbuldy. Laughing Takže měl dávat bez výjimky přednost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:50    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Vycházím i z toho, že on má jednoznačně značku dej přednost v jízdě a vůbec netuší, která silnice je hlavní. Neví, jestli já v protisměru nepřijíždím právě po hlavní a to že odbočuju vlevo pro něj stejně znamená, že mi musí dávat přednost.
Tohle je ovšem tvá špatná představa. Standardní osazení křižovatky bývalo na hlavní jen značka hlavní, na vedlejších kolmo k ní jen dej přednost. Žádné dodatkové tabulky. Teprve pokud hlavní vede jinak, musí se přidat dodatkové tabulky s vyznačením hlavních a vedlejších. V téhle křižovatce bys měl přednost jedině, pokud by tam místo kulaté zelené svítila zelená šipka doleva. Ale ta tam není.
p32 napsal(a):
Takže měl dávat bez výjimky přednost.
Ne, neměl. Je na tom uplně stejně jako ten z druhé strany, když nejdou semafory. Pokud jede rovně, musí mu ten, co odbočuje doleva dát přednost.

Naposledy upravil xsc dne po květen 22 2023, 19:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:51    Předmět: Citovat

Zkus tento odkaz. Je to pohled z jeho směru do křižovatky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:52    Předmět: Citovat

Jo, už jsem se díval od kbuldy. Máš pravdu.
Ano, pokud by měl semafor i ten druhý, tak by přednost platila jen při té zelené doleva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:54    Předmět: Citovat

Ještě přidávám obrázek z jeho pohledu. On vidí jen toto, netuší barvy a ani netiší, která je hlavní, a kterým směrem jede. Podle mě je to docela matoucí.


křižovatka ze slepé se zákazem.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.2 kB
 Zobrazeno:  61 krát

křižovatka ze slepé se zákazem.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:55    Předmět: Citovat

Tam bude standardní terčový semafor a proto musíš dát přednost všem vozidlům z protějšího směru. Ať jede rovně proti tobě nebo by jel doprava, tzn. tam kam ty.

Kromě problému se semaforem vidím problém v chybějící dodatkové tabulce s vyobrazením křižovatky (hlavních a vedlejších silnic).


Naposledy upravil Cowley dne po květen 22 2023, 20:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:58    Předmět: Citovat

Ano, je to díky těm neuplným semaforům matoucí. Ale není pravda, že netuší, která je hlavní. Bez dodatkových tabulek je to prostě standardní kolmé křížení, jedna silnice je hlavní, jedna vedlejší. Takže když přijíždíš a vidíš dej přednost, hlavní je ta kolmo na tvůj směr. O semaforech nevíš, chováš se podle značky.
Pokud přijíždíš z druhé strany, tak zas nevíš, že on nemá semafor. Jedeš na kulatou zelenou a to znamená dávat přednost protijedoucím vozidlům, jako kdybys očekával, že on tam má kulatou zelenou taky.


Naposledy upravil xsc dne po květen 22 2023, 19:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:59    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Standardní osazení křižovatky bývalo na hlavní jen značka hlavní, na vedlejších kolmo k ní jen dej přednost. Žádné dodatkové tabulky. Teprve pokud hlavní vede jinak, musí se přidat dodatkové tabulky s vyznačením hlavních a vedlejších.


Pokud je to tak, tak jsem se asi zmýlil, chápu. Pak teda ale nechápu smysl osazení jen třemi semafory, místo standardních čtyř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 20:01    Předmět: Citovat

Smysl je jediný - někdo ušetřil. Jako vždy má takové šetření následky - tady nejednoznačnost. Ale ty se musíš chovat jen podle toho, co vidíš ve svém pruhu, o osazení druhé strany nevíš a tak předpokládáš, že je stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund