Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kabel VFPD90, co je zač, případná náhrada.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 20:45    Předmět: Kabel VFPD90, co je zač, případná náhrada. Citovat

V ARB82/2 strana 58 aneb připojení AND-1 k AZJ-462 a u pojení desek Z-143 a Z-144. Jsem narazil na to že se má použít vodič VFDP90, podle popisu v amáru jde o kroucenou dvojlinku, případně v podání propojení Z-143 a Z-144 půjde asi o plochý kabel tvořený z kroucených dvojlinek. Na propoji mezi dvěma jednotkami JZS-1(A) aneb SAPI-1 je použit plochý kabel z kroucených dvojlinek, kde je vždy jeden vodič z páru připojen na zem, předpokládá, že to bude asi ten VFDP90 ale jistotu nemám.

Nevěděl by někdo něco bližšího ke kabelu VFDP90 případně o nějaké vhodné náhradě?

Už delší dobu tak po troškách hledám, ale krom klasických plochých kabelů se mi nedaří nic adekvátního najít. Případně někde nají kroucenou dvojlinku z licny co drží tvar s průřezem žíly cca plochého kabelu a že bych si ten plochý kabel utkal … má doma několik kousků takto tvořeného originál kabelu … z dětských let najdu i dětský tkalcovský stav takže by to bylo i na čem spáchat.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 20:58    Předmět: Citovat

Mozno interny LVD SCSI kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 21:10    Předmět: Citovat

LVD SCSI to má už moc jemné vodiče ale v principu je to co hledám.
_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 352
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 21:43    Předmět: Citovat

O vejkendu můžu kouknout, myslim, že mám někde něco takovýho.
Jak to potřebuješ dlouhý?
https://sep.yimg.com/ca/I/yhst-90432262887525_2272_56392487
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 22:13    Předmět: Citovat

Dík za nabídku ale ty SCSI kabely jsou už moc tenké, to co hledám je variace na klasické ploché kabely s roztečí žil 1,27mm, spíše ty ploché barevné kabely z KABLO Kladno, ale v krouceném provedení. Nedaří se mi najít ani něco v duchu zvonkového drátu ale z licny s průřezem tak 0,15-0,25mm bez vnějšího pláště že bych si ten plochý kabel utkal.

Aneb na poctivou TTL logiku jaksi klasický plochý kabel s prokladem zemí nestačí … kroucený pár je kroucený pár.

Zítra jsem, dám fotky, co mám na mysli.

Taky by mě zajímalo co je to ten VFDP90 jediné co tuším, že jde o kroucený pár s impedancí 90 ohm.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 22:49    Předmět: Citovat

Mám kousek plochého krouceného kabelu. Ale nebude to Kablo. Spíš něco západnějšího a pozdějšího. Už nevím z čeho to je.
Napočítal jsem 11 párů na šířce asi 18mm.



Kabel kroucený.jpg
 Komentář:
 Velikost:  217.6 kB
 Zobrazeno:  27 krát

Kabel kroucený.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 22:53    Předmět: Citovat

toto? https://www.tme.eu/cz/details/1700-10/ploche-kabely-vicebarevne/3m/1700-10-100ft/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 23:27    Předmět: Citovat

PavelFF
To vypadá velmi podobně (snad je to i ono) jen to má více baviček i párů (16 jestli jsem to dobře spočítal) to, co je použito v tom propojení van JZS-1(A).

dj_Paul
jo to je co se pokouším najít ale ta konkrétní varianta má jednu velkou vadu na kráse a to je ta podložka na které je to nalepené aneb to nevadí při samořezných konektorech, ale při potřebě roztrhat konec na jednotlivé žily, aby bylo možno zapájet do FRB konektoru je pěkný vopruz. Stejně je udělaná i ta nekroucená barevná varianta. To, co je použito v tom propojení van JZS-1(A) je jen čímsi slepeno, nemá rovné úseky a jde krásně roztrhat na jednotlivé žíly.

Tuším, že asi nic stejného asi nenajdu tak jsem ochoten si ten kabel i utkat ale zatím jsem nenarazil ani na vhodnou krocenou licnu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1271
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po leden 23 2023, 23:44    Předmět: Citovat

A tak kdysi (fakt dávno) jsem si dělal ploché a kroucené ploché kabely z licny, namotané na láhev a slepené (na láhvi pomazané) lepidlem na novodur. Sundat to šlo dobře a trhat po žilách nebo po párech taky. Záleží kolik toho potřebuješ
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 795
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 0:52    Předmět: Citovat

Něco má Farnell, Distrelec
Nebo EBAY:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=flat+twisted+cable&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=flat+twisted&_osacat=0

Pamatuju si ty kabely jako propojení tiskárny Consul a IQ151, ale bohužel jsem už doma nic nenašel...

Asi nejlevnjší a v metráži:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=flat+twisted+cable&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=flat+twisted&_osacat=0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 1:53    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
A tak kdysi (fakt dávno) jsem si dělal ploché a kroucené ploché kabely z licny, namotané na láhev a slepené (na láhvi pomazané) lepidlem na novodur. Sundat to šlo dobře a trhat po žilách nebo po párech taky. Záleží kolik toho potřebuješ
Ještě jedna metoda byla - natáhnout ty dráty(licny) v izolaci vedle sebe na prkno, podložit obyčejnou hnědou papírovou lepicí páskou lepidlem k drátům - a dráty namazat Fatracelem po celý šířce. Upevnění stačilo příčným páskem překližky nebo prkýnka a svěrkou na koncích vytvářenýho plochýho kabelu. Páska proto, že když lepidlo proteklo skrz, dala se po namočení odloupnout a lepidlo nenadělalo žádnou škodu na podložce. Nejdelší pásek kterej jsem takhle vytvořil, byl pro modelový kolejiště TT a měřil bez pár cm 6m, obsahoval celkem 29 žil po 0,5mm² - sloužil jako hlavní napájecí a signalizační sběrnice pro analogově řízenou hlavní trať kolejiště, každej úsek měl barevně odlišený napájení trakce, napájení osvětlení, signalizaci na semafor a jeden vodič pro případnej přestavník plus zem ... Kolejiště jsme s tátou nikdy úplně nedokončili, bo si pro něj v nedožitejch 51 letech přišla Zubatá a mašinky v podobě dědictví shrábla vdova pro nejmladšího syna (kterej je pak zničil na pískovišti, ale to už je jiná kapitola), ale v době kdy umřel už jsme měli hrubou mechanickou stavbu tratí včetně výhybek odzkoušenou a začínali jsme s drátováním jednotlivejch úseků ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: út leden 24 2023, 21:43    Předmět: Citovat

Tak jsem našel fotku toho tkaného krouceného plochého kabelu viz příloha, ty lepené kroucené ploché kabely mám vyfocené ZDE.

Těch tkaných kroucených kabelů pár zbytků mám, takže na nějaké drobnosti stačit budou. Ty lepené kroucené kabeli nemám volné, jen je mám na něčem, co nechci brakovat aneb jako funkční věc to má pro mě větší cenu. Je to součástí propojení dvou jednotek JZS-1(A) kdy na datové sběrnici je cca metr dlouhý spoj mez zakončovacích odporů a ono to zcela spolehlivě funguje. Teorie tvrdí, že u TTL je za dlouhý spoj považován takový co je delší než 30cm aneb nad 30cm je potřeba vedení přizpůsobit. Jen vlastní propojení má 75cm z toho kabel 60cm. Mám v provozu pojení JZS-1A s JPN-1 přes desky DPR-1 a ZDP-1 kde s originálním kabelem KB-22 (kulatý 30 žilový kabel) to nechodí (asi hlaví problém bude ZRMD-1 či spíče její automatické přičítání adresy tj. odraz/přeslech na vedení) a s kabelem co je cca poloviční délku ale původem z úplně něčeho jiného (stejný kulatý 30 žilový kabel) to chodí a to signál mezi oběma konci kabelu je oddělen sběrnicovými budiči. S klasickým plochým (šedým) kabelem s prokladem zemí se situace výrazně zlepšila, ale pořád to není ono … byl to test pro případnou repliku jednoho zařízení aneb jak moc může být dlouhý kabel na sběrnici CPU.

Takže pátrám, zda se nedá někde koupit plochý kroucený kabel, co je použit v historické technice, případně nezbude než si ho vyrobit ale to bude chtít aspoň sehnat ten kroucený pár z licny a to z izolace která se pokut možno při pájení nerozpouští.

Za vyzkoušení by stála i ta tkaná metoda ale to nejprve chce schrastit vhodnou kroucenou dvojlinku, aneb ta bude držet snad po hromadě sama (bude namotaná rovnoměrně a nebe mít snahu se rozmotat).

Nenašel my někdo v historických katalozích něco bližšího k tomu VFPD90 aneb co jsem zatím hledal ve svém skromném archívu tak jsem na něj nenarazil.

Pokut jde o délku kolik bych toho chtěl … no pokut to půjde koupit jako hotový kabel tak ideálně celé klubko aneb ať je do zásoby … kdo to má pořád někde hledat a kupovat po troškách.

Charos
Ta kroucená varianta by byla asi vhodná jen, kdyby to byl dvou drát a né tří drát.

EKKAR
To lepení v paneláku nebude asi úplně ono ale dík za návod jak na to, co se koukám tak ten TATRACEL jde koupit a je na PVC takže by to bilo na kabeli s PVC izolací.



tkany_plochy_kabel.jpg
 Komentář:
tkany_plochy_kabel.jpg
 Velikost:  111.09 kB
 Zobrazeno:  29 krát

tkany_plochy_kabel.jpg



_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund