Zdravím rádiosrdciarov.
Mám jeden kus tohto rádia, ktorý som našiel v zlom stave v chotári pri kovidových vychádzkach. Doslova. Nebudem ho reštaurovať, chcem ho využiť na experimenty. Má dve napájacie napätia, 5V a 13V. Ja to chcem napájať z batérii 6V. Koncový stupeň nevyužijem, takže tých 13V nebudem musieť riešiť. Až na to, že tých 13V je ešte privedených na posledný stupeň MF T6.
Rozmýšľam, prečo je celý MF zosilňovač napájaný zo zdroja +5V, iba posledný stupeň využíva 13V. Mám očakávať nejaké výraznejšie zmenšenie zosilnenia, keď aj na posledný MF tranzistor pripojím iba 6V z bateriek? Nezdá sa mi, že by to malo mať vlyv na zosilnenie, keď záťaž tvorí iba rezonančný obvod. Je pri vyššom kolektorovom napätí väčšia "strmosť"? Alebo je tam nejaký iný dôvod? Vďaka za odpovede.
Schéma sa nachádza na tomto odkaze:
https://media1.webgarden.cz/files/media1:628cfa010cca9.pdf.upl/440A%20Galaxia%2C422A%20Spiritual.pdf
Ja som si dovolil z toho urobiť obrázok, aby som vyznačil situáciu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 18761 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá prosinec 02 2022, 23:48 Předmět:
Na FM by nemělo vadit, že tam je jen 6 V, jen nf signál bude o nějakých 6 dB slabší. Na AM rozsazích by mohl při tak nízkém napájecím napětí stupeň omezovat, ale silný signál místního vysílače už u nás nehrozí, menší rozsah AVC nejspíš taky nebude vadit.
Jak píše Hill, je to kvůli požadavku na rozsah AVC, které musí hlavně v případě AM řídit zesílení v dost velkém rozmezí, pokud je zájem i o pásma KV. Současně je žádoucí aby AM detektor pracoval s dostatečným signálovým napětím kvůli linearitě detekce. Při úpravě pracovního bodu bázovým děličem by neměl emitorový proud KF124 klesnout pod 2 mA (závislost Ft na Ie).
-> Hill, Crifodo: Vďaka páni za ponaučenie. Priznám sa, že ma nenapadlo, že rozkmit na poslednom stupni MF môže by tak veľký. Mám v tomto málo praxe, nikdy som na MF nemeral. Chcem skúsiť tento prijímač preladiť a zachytiť NDB OKR. Takže signál určite nebude mať veľký rozkmiť, skôr bude treba MF vyhnať do veľkého zosilnenia. Možno zvýsim Ic T6, aby som mu pri 6V napájaní trochu vykompenzoval pokles zosilnenia.
Rádio som vybral zo skrinky a je jasné, že s takou klimatickou a biologickou odolnosťou, akej majiteľ to rádio v posledných rokoch vystavil, v Tesle nepočítali. Takže najprv umyť a vysušiť, potom skontrolujem stav korózie súčiastok. Myslím, že to pôjde celkom ľahko rozchodiť.
Výstup budem mať na sluchátka 4k => pripojím ich za C110. Poničený koncák a reproduktor odpojím. Potenciometre (výšky, hĺbky) sú zatuhnuté a nepotrebné => C102 pripojím rovno na bázu T8. Potenciometer hlasistosti skúsim rozchodiť, alebo vymeniť. V tomto štádiu už by to mohlo hrať na drátovú anténu. Z feritovej antény sú tam len úlomky, ale nešťastie v tomto prijímači je kuriozita, že obsahoval ladiace obvody aj na feritovej anténe a aj v krabičkách na pripojenie drátovej antény. Bol to štandard luxusných prijímačov tej doby, alebo plýtvanie? Mne sa to teraz hodí, aspoň nemusím vymýšľat náhradu za zničenú FA.
Preladenie bude horšie, nemám prakticky žiadne vybavenie. V práci preladím pomocou osciloskopu oscilátor. Vstupné obvody budú horšie, nemám šanciu vyriešiť súbeh, takže asi rozvoľním Q pomocou paralelného R. V prvom rade ale skúsim po preladení oscilátora pripojiť priamo na C46 kus drátu a možno už to bude stačiť.
Preladenie oscilátora -> hrnčeková cievka červená, slúži pre SV aj DV vlny. Nechce sa mi vymýšľať inú cievku, ani prevíjať. Potrebujem DV oscilátor preladiť vyššie cca o 150 kHz. Vsádzam na to, že zmenšenie C74 bude stačiť a oscilátor nevysadí.
A načo to celé je? Ak z toho nič nebude, aspoň sa niečo nové naučím. Je to príjemné hranie, pri ktorom sa človek naučí to, čo chce. A hlavne ma to baví Prikladám pár obrázkov a prajem pekný víkend.
IMG_20221202_211227.jpg
Komentář:
Velikost:
106.49 kB
Zobrazeno:
30 krát
IMG_20221202_211454.jpg
Komentář:
Velikost:
133.76 kB
Zobrazeno:
38 krát
IMG_20221203_092226.jpg
Komentář:
Velikost:
165.1 kB
Zobrazeno:
52 krát
IMG_20221203_092255.jpg
Komentář:
Velikost:
125.46 kB
Zobrazeno:
35 krát
IMG_20221203_092315.jpg
Komentář:
Velikost:
135.93 kB
Zobrazeno:
37 krát
Naposledy upravil robos dne so prosinec 03 2022, 10:16, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 11401 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: so prosinec 03 2022, 10:12 Předmět:
robos napsal(a):
Nebudem ho reštaurovať, chcem ho využiť na experimenty. Má dve napájacie napätia, 5V a 13V. Ja to chcem napájať z batérii 6V. Koncový stupeň nevyužijem, takže tých 13V nebudem musieť riešiť.
jaký máš důvod pro použití s 6V baterií ?
nebylo by lepší si sehnat 12V gelový akumulátor vyřazený ze staré UPSky ?
Ten by šel přímo připojit přímo k výstupu síťového zdroje a při provozu na síť ho nabíjet a při odpojení by ti to hrálo normálně z té baterie . . .
jen bys přidal vypínač k baterii, aby to šlo vypnout . . .
A ten akumulátor 12V/7Ah by se za reproduktor bez problému měl vejít.
Ahoj, vedel som, že sa na to niekto spýta Môže byť aj 12V, tento variant sa prirodzene ponúka. Ide o to, že v práci je oficiálne zakázané pripájať do siete zariadenia, ktoré nie sú zrevidované. Nechcem to zbytočne porušovať, preto som si povedal, že to "hodím" na baterky. 6V poskladám veľmi jednoducho.
Či to chcem nejako prevádzkovať do budúcna a vyriešiť to napájanie akumulátorom, to neviem. Ten prijímač je aj mechanicky dosť poničený, takže asi využijem len DPS na experimenty. Ja sa na tom veľa naučím, nikdy som nemal príležitosť merať na prijímači.
Nejsem takový optimista, jestli to rádio bylo vystaveno mokru a hnilobě. potíže se dají čekat u isostatů, u svitkových kondů a možná u mf traf, ale to poznáš.
Laděný obvod s cívkou na feritce je běžný, myslím že někde v servisním návodu budou parametry aby se dalo v případě potřeby dodělat na novou tyčku.
Ohledně napájení, pokud to nemá x hodin hlaholit na repro, tak musí stačit úplně malá a levná Pb gelovka 12 V 1,3 Ah používaná do alarmů, pojízdných dveří atd.
potíže se dají čekat u isostatů, u svitkových kondů a možná u mf traf
Isostaty prestreknem a dúfam, že nebudú vyložene hrdzavé. Starých kondenzátorov mám plnú krabicu, niečo určite nájdem. Jediné, čoho sa obávam, je stav tých MF filtrov...
Fuj, ten hnus snad len vystriekat hadicou alebo sprchou. A nechat dobre vyschnut. Prepinacom to snad uz viac neublizi.
mám dilemu, ako očistiť DPS. Viem, že niekto sprchuje, ale mne sa stalo, že som tak zmazal popisy z kondenzátorov. Asi zvolím štetec a mydlovú vodu. V pondelok kúpim isoprop a prejdem to znovu.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 31928 Bydliště: Bratislava
Zaslal: so prosinec 03 2022, 12:37 Předmět:
Ked sa to zmazalo vodou, tak izopropanolu to asi tiez neodola.
Velky problem je so starymi stupnicami na skle v lampovych radiach - neda sa to cistit vobec. Staci sa jej dotknut zo zadnej strany skla a uz to opadava.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 18761 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so prosinec 03 2022, 12:58 Předmět:
Až to rozchodíš a budeš hledat optimální pracovní bod T6, nalaď nějakou stabilní AM stanici, vezmi trimr asi 3k3, do série mu dej pro jistotu odpor asi 180 Ω, abys nevyrobil ani nedopatřením zkrat, a to celé připoj paralelně k R40.
Měř napětí na C79, trimrem pomalu snižuj hodnotu odporu a najdi polohu, při které bude napětí na C79 nejnižší. Trimr se sériovým odporem pak změř a nahraď ho pevným odporem nejbližší hodnoty.
Dá se to i s (tentokrát) slabou stanicí na VKV, kde naopak budeš hledat maximální napětí mezi vývody C97.
Vzhledem k použitému tranzistoru KF124 na pozici T6 ale nečekej zázrak - ten kolektorový proud se snížením napájecího napětí z 13 V na 6 V zase nijak výrazně neklesne, takže možná to, co bys změnou emitorového odporu očekával získat, ani nebude stát za řeč.
Na čištění podobně zaprasených přístrojů používám čistící pěnu. Celé chassis vypěnit, nechat působit a když pěna začne sedat, vyfoukat vzduchem. Kdyby bordel zbýval, tak zopakovat. Potom samozřejmě nechat důkladně vyschnout. Typ pěny si nepamatuju přesně, juknu se večer v práci. Je drahá, ale lepší neznám. Používá jí i Škodovka když při montáži něco ušmudlají.
Pro napájení podobných věcí používám tři nebo čtyři dosloužilé Li-ion články (z noťasu, z ručního nářadí) doplněné o BMS/balancér za čtyřicet korun. Nabíjí se to z jakéhokoli zkratuvzdorného adaptéru s o něco vyšším napětím, napáječem od notebooku, z laboratorního zdroje a podobně.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6Další
Strana 1 z 6
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.