Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co všechno potřebuji pro zapojení mini FVE?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 16:20    Předmět: Co všechno potřebuji pro zapojení mini FVE? Citovat

Zdravím, chtěl bych si postavit doma vzhledem k dnešním cenám elektřiny malou solární elektrárnu, cca. o výkonu 300W. vybral jsem komponenty, ze kterými by to údajně mělo fungovat, ale jelikož si nejsem 100 procentně jistý, tak se ptám zde, jestli by se tu nenašel nějaký odborník, který by mi řekl jestli toto opravdu fungovat bude, popřípadě mi doporučil něco jiného.
Zde přikládám odkazy na komponenty:
https://www.hadex.cz/g927-solarni-regulator-mppt-1224-20d/
https://dum.bazos.cz/.../Prodam-pouzite-amorfni...
https://www.aliexpress.com/item/1005004284363752.html...
Ještě bych se chtěl zepat na jednu věc, jelikož už jsem vyčerpal svůj rozpočet, a nevešel jsem se do něho z baterií, chtěl bych se zeptat jestli by tomu nějak hodně vadilo, kdybych tam dočasně připojil klasickou 80Ah 12V startovací baterii Varta. Vím že by se to nemělo, ale bylo by to jako dočasné řešení než koupím nějakou gelovou nebo AGM baterii která tam patří, jde mi hlavně o to abych tím nezničil regulátor, nevyhořel jsem a baterie po 2 dnech nezdechla. V budoucnu bych ještě chtěl do systému přidat větrnou elektrárnu (jednu vrtuli), protože u nás dost fouká, a myslím že by to vyrobilo celkem dost energie, bude potom možné a bezpečné připojit k baterii ještě jeden regulátor ke kterému bude připojena vrtule?
Díky za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:37    Předmět: Citovat

Vyhoří to, maximální napětí regulátoru je 90V a panel má 93V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:44    Předmět: Citovat

S tím regulátorem jsem si právě nebyl vůbec jistý, ale říkal jsem si jestli je tam třeba nějaká tolerance že 3V není zas tolik, ale radši si nechám poradit od někoho zkušenějšího, protože s tímhle nemám vůbec zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:47    Předmět: Citovat

Regulátor je stavěný na panely, které mají cca 35V, takže ho v tomto případě nelze použít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:47    Předmět: Citovat

Co s tym chces napajat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:51    Předmět: Citovat

Jsem fanoušek staré elektroniky, a starého pouličního osvětlení, a jelikož jsou dnes ceny elektřiny takové jaké jsou, tak z toho chci napájet občas nějaké CRT televizory, ale hlavně výbojková svítidla třeba aby mi na to celý večer svítila lampa z výbojkou 125W, nebo nějaké staré 100W žárovky atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
OMA50



Založen: Mar 17, 2013
Příspěvky: 218

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:52    Předmět: Citovat

Kdyby se změnila politická situace nemusel bys žádnou FVE dělat....

Několik faktů.
-Elektřiny je u nás dost.
-Cena výroby je v haléřových hodnotách.

Podobné je to u plynu.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 17:54    Předmět: Citovat

To je pravda, ale bohužel je situace taková jaká je a při mých spotřebách energie nemám moc na výběr. Bude to aspon malá úleva pro peněženku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 18:00    Předmět: Citovat

Ked budes vecer svietit a do rana nechas bateriu vybitu, tak ju velmi rychlo znicis. Nasledne zistis, ze ta elektrina "zadarmo" zo solaru je dost draha a namiesto setrenia penazi ich vyhadzujes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 18:05    Předmět: Citovat

A kdybych si koupil baterie o velikosti 200Ah, a vždy bych je vybil třeba na 20 procent, tak by taky brzo odešly? nevím jak se to počítá, ale nemyslím si že výbojka co má 125W by mi vybila do 0 200Ah za cca 3 hodiny svícení. Ale samozřejmě říkám že nevím jak se to počítá, jen odhaduji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 18:19    Předmět: Citovat

Solár na 300W je ekonomický nesmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 18:24    Předmět: Citovat

Plánuji to časem zvětšit, zatím na to nemám penize abych to pořídil najednou, a taky to chci vyzkoušet. Jsou to amorfní panely o výkonu cca 93W, plánuju koupit 3 na zkoušku a později když tak nějaké dokoupit a zapojit je paraelně, a chtěl bych aby to ve finální podobě v budoucnu mělo 1000W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7917
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 18:55    Předmět: Citovat

Těch pár dnů, kdy dá panel alespoň to co je deklarováno, ty už jsou za námi. Nyní už to bude stále rychleji klesat. Skončíš někdy v říjnu, kdy začnou mlhy a oblačnost. To platí o solárech všeobecně. PS Ale letos byl na soláry velmi příznivý rok. Snad nejlepší za 10 let.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 621

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 19:55    Předmět: Citovat

Na rovinu ti řeknu, že na elektřině i když bude za 10Kč/kWh tak neušetříš...
Kamarádovi jsem postavil ostrov v kombinaci 2x panel 180W + měnič SRNE MPPT SR-ML2420 + aku 44Ah z Felicie, co už v zimě nechtěla startovat + AC měnič MENAWELL 700W připojený na baterii přes pojistku a odpínač.
Ten SRNE má výstup pro napájení světel - klesne napětí na baterii, tak to samočinně odpojí, aby se baterie nepoškodila. Ten velký měnič má taky tuto funkci. Důvod byl, že by se jinak muselo zakopat cca 600m kabelu od čezu.
Reálně to jede o víkendech od pátku odpoledne do pondělního rána od dubna do konce října.
LEDky 12V 5W to utáhne prakticky bez omezení. Velký měnič utáhne vrtačku, televizi nebo nabíječku notebooku po dobu asi dvou hodin a zapíná se tlačítkem jen v případě potřeby.
Přes zbytek roku je to rádo, že to baterku udrží v nabitém stavu. Panely jsou namotovány, aby se na nich sníh neudržel. Když počítám náklady a práci a životnost optimisticky 10 let bez baterky, tak kWh vychází na asi 12Kč.
Velké mínus od kamarádovy ženy je, že to neutáhne vysavač nebo rychlovarnou konvici...
Na jaře plánujeme upgrade na 10let starou 74Ah AGM baterku "VOLVO" - v zimě mi při -20°C po týdnu stání hlásila vybitá baterie, ale nastatovala Smile.
Na svícení 125W žárovkou by stačil měnič 350W, akorát nevím jak by se mu líbil start výbojky. Většina těch MEANWELL měničů má vypnutí při napětí baterie 10,5V, takže poškození hlubokým vybitím nehrozí.
Pak ještě plánuju vlastní verzi LED světel s měničem, která by snížením jasu signalizovala blížící se vypnutí - je to dost nepříjemné, když to znasne z ničeho nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2022, 20:48    Předmět: Citovat

HF_Tech napsal(a):
Přes zbytek roku je to rádo, že to baterku udrží v nabitém stavu.

Máš tam něco blbě. FV nemám, ale měl jsem experimentálně zapojený 10W panýlek, přebytečná energie tekla do dvou startovacích Pb aku, a ještě mi je to přebíjelo. Měl jsem to tak asi dva roky, když jsem potřeboval baterku, prostě jsem ji vzal a po použití zase vrátil. Vždy v nich bylo šťávy dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund