Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

K: TV Tesla 4213U-1 Mimosa

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: st únor 09 2022, 11:42    Předmět: K: TV Tesla 4213U-1 Mimosa Citovat

Ahoj,
koupím telku Tesla 4213U-1 Mimosa. Pokud možno zachovalý a kompletní stav.
Předem díky za případnou nabídku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st únor 09 2022, 13:44    Předmět: Citovat

Nabídnout nemůžu (nemám), ale neodpustím si:

Jedna z prvních značek na kterých jsem po vojně (konec 60. let) začínal (tuším hned druhá - úplně první byl Kriváň).
Nešlo VN - a když už jsem byl v koncích (i po výměně spodní cívky na VN trafu) - maje k dispozici jen brožurku ing. Kožehuby: "Televízia, nič jednoduchšie" a sch. v Kottkovi - tak teprve potom jsem přišel na příčinu:
Vadná PY88 - samozřejmě jsem ji zkoušel (měnil) hned jako první - jenže, . . .
Jenže původní byla tuším teslácká a já v obchodě koupil dederónskou!?
A pointa?: ta teslácká měla kterousi elektrodu propojenu (v baňce - bylo to okem vidět!) na kolíky-piny 8 i 9 - kdežto dederónská jen na 8-ičku?! Přitom na patici byl drát zapájený zase jen na 9-ce; 8 nepoužita. Takže drát končil "v luftě" (doslova ve vakuu té baňky - bylo vidět konec toho pinu) Surprised Sad
Přitom oprava spočívala jen v tom, že stačilo proklemovat na patici tu 9 i s 8-ičkou a mohly se používat obě elky (bezproblémově). Tohle tedy v Pardubicích nedomysleli Surprised
Tak takovými "výdrby" jsem kdysi (před víc jak 50-ti lety) začínal Laughing Sorry za OT.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: st únor 09 2022, 18:02    Předmět: Citovat

S tím zapojení vývodů PY88 těžko říct. Lotos i Kamelie má anodu na připojenou na devítce. Moc se mi nechce věřit, že u následující Mimosy by to dali na osmičku.

Nehledě na to, že sice opravdu existovaly dvě verze zapojení pomocných vývodů anody sloužících jako podpora vnitřní konstrukce elektronky. Mám doma PY88 dederáckou RFT, pak Polamp a Tesly.

Odlišná je jen Tesla, kde se konstrukce upravila z důvodu zamezení přeskoků z anody na žhavící vlákno.

RFT A Polamp co mám odpovídají staršímu provedení Tesly - viz obrázek. A všechny mají vyvedenou anodu na osmý i devátý kolík, takže jaká značka PY88, že to byla?

Nehledě na to, že tato vada je velmi dobře měřitelná, prostě když VN trafo nemá napětí, tak zkusím jiskru z katody PY88, když jiskra není, tak změřit měřákem a když nic nenaměřím, je jasný, že vada je v obvodu PY88 a není důvod lézt do VN transformátoru.

Je mi ale jasný, že když člověk začíná, dělá různý psí kusy, taky jsem se jich už nadělal dost a určitě ještě nadělám.... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st únor 09 2022, 21:34    Předmět: Citovat

Jarda-k napsal(a):
...
Je mi ale jasný, že když člověk začíná, dělá různý psí kusy, taky jsem se jich už nadělal dost a určitě ještě nadělám.... Very Happy

Přesně tak - jak jsem už napsal, v TV technice jsem byl úplný začátečník. Předtím jsem opravoval jen toho Kriváně - vlastně úplně první tvp (Blankyt) ještě na vojně - předtím jsem pouze zbastlil (ještě na průmce-SPŠE: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=75405&highlight ) radio Super Mír:

Probíhalo právě MS v hokeji a Blankyt na rotě "oněměl" - obraz šel. Měli jsme mezi sebou dokonce jednoho TV opraváře, ale ten se k opravě neměl Evil or Very Mad
Tak jsem se do toho pustil já (ač nezkušený - předtím jsem telku viděl jenom "zepředu"). K dispozici pouze schéma, šroubovák, páječka a tužková fázovka. Po oddeklování a sundání i plech. krytu "z ellytů" jsem prošel fázovkou po "plusových vývodech" ellytů - no a za jedním odporem (dráťák: 1,3kΩ/2W?) fázovka nesvítila - chybělo napájení NF koncovky zvuku!
Po zaimprovizování - paralelním spojením dvou vrstvových 1W-aťáků 3K2 (nic vhodnějšího jsme nesehnali) a naletováním za vadný dráťák - se zvuk rozjel a já byl "slavný". Hokej byl zachráněn Rolling Eyes

A s Kriváněm to byla taky "sranda" - byl jsem doma jen pár dnů po vojně a přišel jsem ke strejdovi - a že prý nejde Kriváň. Měli právě čerstvě vymalovaný pokoj.
Na obrazovce 5 stlačených obrazů vedle sebe. Tak jsem se toho ujal. Telku jsem oddekloval; otočil na bok a sundal i spodní dekl - vypadlo na zem ferokartové jádro se závitem a drážkou pro šroubovák.
Tak jsem hledal, odkud mohlo vypadnout - našel jsem cívku (bez jádra), kam pasovalo. Jenže - 5 obrazů i nadále - proto jsem si koupil tu brožurku od ing. Kožehuby.
Nakonec jádro vypadlo z úplně jiné cívky (řádkový osc.), které jsem si předtím nevšiml a v té (do které jsem ho zašrouboval - nějaká linearita?) zřejmě už i předtím žádné nebylo. No, ale než jsem na to přišel, tak jsem si trochu "pocvičil" ("zbytečně" nakoupil i nějaké elky, ...), ale nakonec telku rozchodil.
No a k závadě došlo proto, že jádro bylo na samém kraji cívky - téměř vyšroubováno a žádné pojištění - vosk; gumička; apod. (aby byl obraz v synchronu) - a přenášením telky a drcnutím (malování), to jádro vypadlo - takže taky kuriózní závada Wink

Jarda-k napsal(a):
S tím zapojení vývodů PY88 těžko říct. Lotos i Kamelie má anodu na připojenou na devítce. Moc se mi nechce věřit, že u následující Mimosy by to dali na osmičku.
...

Ale i Mimosa (telka byla zase mé sestřenky - začínal jsem "v rodině") měla drát (na patici) na 9-ce (jak píšu výše). Sch. je třeba tady Mimosa (str. 4 pdf)
Ale ta nová elka (možná jsem ty značky u obou popletl - njn, tehdy se psal rok 1969, či 70? - je to víc než 50 let! -
"a skleróza nebolí, ale nachodíš se" Laughing ) měla zapojený systém "jen na kolík 8"!
Když jsem si pak dal před oči obě elky, bylo vidět propojku 8-9 (u původní: 9-ka uvnitř zahnuta a nabodována k 8-ičce!) a na nové (žiju v domnění, že RFT - ale krk z to nedám), byl systém zapojen jen na 8-ičku; 9-ka končila nad zátavem, v baňce! Sad
Pokud máš k dispozici PY88 více výrobců (jakože asi máš, když se zabýváš renovacemi - nakonec to i píšeš), postav je vedle sebe a porovnej - jenom vím, že pak stačilo propojit na patici tu 9-ku s 8-ičkou a telka jela i s novou lampou Shocked Rolling Eyes

EDIT:
To dvojí provedení PY88 je pro mně (i po letech!) novinkou - z které knihy máš to foto?
Já měl v té době ale opravy tvp jen coby-hobby - dělal jsem tehdy (přes 30 let) ve fabrice a živilo mně to (jako OSVČ) až od r. 1995 Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt únor 10 2022, 8:30    Předmět: Citovat

Co si vzpomínám , tak s PY88 značky RFT byl problém u TV řady ORAVA 229 (první celotišťákové šasi). Tam byl některý u tesláckých PY88 nevyužitý kolík spojený s kostrou a pokud se tam dala RFT a dotyčný kolík se neštípnul, tak střílel rezistor v anodovém napájení (tuším že 39 Ohmů).

Jak to bylo u Mimosy nevím, ale nedivil bych se žádné anomálii - tím že byla z Tesly Pardubice, nekopírovaly se do ní neduhy ani zlepšováky Oravského závodu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt únor 10 2022, 11:30    Předmět: Citovat

Njn - ale teď jsme kolegovi Jarda-k udělali z jeho původně "nákupního" vlákna, vlákno nostalgické. Sám jsem k tomu přispěl, hned ve svém 1. příspěvku (i když jsem se mu tam hned omlouval).

Když už se ale tady debata tak rozjela a kolega Jarda-k se do ní rovněž zapojil, možná by si mohl tady (v této poptávkové sekci) otevřít vlákno nové (se stejným názvem i požadavkem) a toto by mohl nějak vhodně přejmenovat (třeba: "Jak jsme kdysi začínali", nebo nějak podobně) a admin by ho pak přesunul třeba do sekce Opravy a restaurování starých elektropřístrojů, anebo do nové sekce Historie a vzpomínky na doby dávno minulé.


Jj - taky si vzpomínám na tuším Orava 134 (taky už celotišťákové šasi) :
V OMF-ce byly 3 elky: E1=EF183 a E2a3=EF80. Když jsem nahrazoval kterousi z EF80, tak ta nová měla taky nějak odlišně udělaný systém v baňce (odlišně zapojen na kolíky-piny) a kterési napětí se mně zkratovalo na GND (zemní folii DPS).
Nechtěl jsem pouze odcvaknout ten "nepotřebný-kritický" kolík elky (to by se ta elka taky mohla někdy dát zasunout pootočeně!) a raději (i když pracněji) jsem kolem její dutinky v patici odškrabal mezikruží v Cu folii DPS tak, aby patřičný pin zůstal "na ostrůvku" (kdykoliv to šlo vrátit - kápnutím kapky cínu z ostrůvku na zemní folii) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: pá únor 11 2022, 8:09    Předmět: Citovat

Momentalne sa jeden predava v Ziari nad Hronom. Inzerat z Bazosa:
https://ostatne.bazos.sk/inzerat/134252467/tesla-mimosa-televizor.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá únor 11 2022, 9:21    Předmět: Citovat

Je dost neuvěřitelné, že jednotný evropský typ elektronky měl od každého výrobce jinak zapojené kolíky. To ale neomlouvá výrobce televize, protože kolíky označené jako i. c. se v přístroji nesmí nikam zapojovat...

Ještě lepší je, že dederonské elektronky měly kratší kolíky než ostatní. Byl s tím problém u některých tesláckých televizí, kde objímka pro DY86 měla uprostřed nýtek s podložkou. Teslácká DY86 tam fungovala, ale dederonská v objímce nedržela.

Jinak ta Orava 134 je dost vzácný typ, podle všeho se vyráběly, nicméně žádný dochovaný kus není znám Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá únor 11 2022, 16:29    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Jinak ta Orava 134 je dost vzácný typ, podle všeho se vyráběly, nicméně žádný dochovaný kus není znám Smile

Tak tímto jsi mně Lukáši docela dostal - i když ty to asi budeš vědět, pokud se vám ji nepodařilo sehnat ani do Třeště Shocked

Já si docela přesně i vybavuji, kterému "zákazníkovi" jsem ji tehdy (v 70. letech), s tou výše uvedenou "závadou", opravoval.
Jenže kde bude dnes asi její konec? - majitelé se už před mnoha lety rozvedli (manžel nebyl rodák z našeho města, tak odešel a já ho od té doby neviděl. Paní byla rodačka a žije tady stále). A když tak nad tím uvažuji, tak si nevzpomínám, že bych ji (tedy tu Oravu 134) opravovával ještě někomu dalšímu - tak to bude asi jak píšeš, bude jich jako šafránu.
Mně k ní zbyla jen ta "skládačka-harmonika" (schéma, ...) přesně taková, jak je na webu http://www.oldradio.cz/tvp.htm - stejně jako k dalším Oravám (číselně označovaným), příp. ještě k některým tvp z řady Salermo Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: pá únor 11 2022, 19:48    Předmět: Citovat

miroja napsal(a):
Momentalne sa jeden predava v Ziari nad Hronom. Inzerat z Bazosa:
https://ostatne.bazos.sk/inzerat/134252467/tesla-mimosa-televizor.php


Vypadá velmi dobře. Škoda že je 600 km daleko... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 8:05    Předmět: Citovat

Ak by si mal chut v buducnosti si pren prist na Liptov, teoreticky by som ho vedel vyzdvihnut v Ziari nad Hronom (sporadicky tadial chodievam na SC) a nejaky cas u seba uskladnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 23:28    Předmět: Citovat

Bohužel to je ještě víc z ruky než kdybych si pro to zajel rovnou do toho Žiaru.
Kdyby tak byl někdo od Brna nebo tak kdo do Žiaru jezdí, tam už bych se vypravil. Ale snad se také něco vyskytne trochu blíže. Taková vzácnost to snad zase není.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: út únor 15 2022, 8:45    Předmět: Citovat

Ako povies..viac ti uz asi nebudem vediet pomoct.
Keby to bolo cosi mensie, mozno by som to po znamych vedel poslat do OL alebo Prahy, ale takuto velku telku si netrufam.
Nakoniec, nieco som ja uz takmer dvomi rokmi posielal jednemu z fora do Prahy a pokiaL viem minimalne tristvrte roka po dovezeni do Prahy si to nebol vyzdvihnut aj ked to bolo zadara.. Doteraz som od neho nedostal info, ci si to uz bol vyzdvihnut, alebo to este stale v Prahe znami skladuju......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarda-k



Založen: Feb 16, 2011
Příspěvky: 138
Bydliště: Kaznějov

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2022, 10:37    Předmět: Citovat

Tak Mimosu jsem už před časem sehnal a už ji mám i v chodu. Pokud by někoho zajímaly další informace o této i jiných TV z Pardubic viz:
https://www.radio-forum.cz/domains/radio-forum.cz/viewtopic.php?f=5&t=2746&start=20

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund