Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Deska VHF modulátoru TDA5660P

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 9:36    Předmět: Deska VHF modulátoru TDA5660P Citovat

Kdysi jsem dostal tyto dvě desky označené 4PB 000 82 04 A-3 až na IO osazené součástkami TESLA a tedy i Teslou vyrobené. Tranzistory jsou KF255 a KF 190. Jedna deska má bílou tečku a samolepku R6, druhá šedou tečku a R10. Pravděpodobně je to naladěné na 6 nebo 10kanál. Bohužel se mi na netu nepodařilo dohledat video? satelit? a následně dokumentaci, kam se tento díl montoval. Hodilo by se schema(nastavovací předpis), očividně to bylo vestavěné v plechové krabičče s tím, že VF zesilovač byl oddělen přepážkami. Potřeboval bych si to upravit na 1 a případně 2 kanál, protože se pomalu blíží doba, kdy bych se chtěl pustit do restaurování 4002A. Díky za případné informace.


vhf modulátor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  115.44 kB
 Zobrazeno:  181 krát

vhf modulátor.jpg



vhf modulator1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  110.19 kB
 Zobrazeno:  234 krát

vhf modulator1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 11:22    Předmět: Citovat

Tahle věc nejspíš vůbec nebude vyrobená Teslou, i když vyloučit se to nedá. To 4PB... je zřejmě jen označení desky na zakázku vyrobené v Tesle Přelouč. Deska je osazená součástkami z druhé poloviny 80. let, ale nemá nepájivou masku a označení pozic součástek, což už bývalo v té době běžné. Svědčí to o kusové výrobě, ale zase ne jen tak ledajaké, protože deska je pravděpodobně pájena cínovou vlnou. Soudím, že se jedná o výrobek nějakých vojenských nebo policajtských dílen, možná i VÚZORTu, možná i speciální výroby v Tesle Přelouč.
Modulátor měl zřejmě sloužit jako doplněk pro použití běžného televizoru k systému průmyslové televize čert ví kde - v base, na ulici, v utajovaném objektu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 11:42    Předmět: Citovat

jirka5 napsal(a):
Soudím, že se jedná o výrobek nějakých vojenských nebo policajtských dílen, možná i VÚZORTu, možná i speciální výroby v Tesle Přelouč.
Modulátor měl zřejmě sloužit jako doplněk pro použití běžného televizoru k systému průmyslové televize čert ví kde - v base, na ulici, v utajovaném objektu?

podobné modulátory se dělaly i k "sálovým" počítačům, ale tohle opravdu bude až z druhé poloviny 80tých let . . .

zapojení kolem toho brouka-modulátoru je tady: TDA5660P
zbytek by mělo být jednoduché zkreslit, pro představu co s tím . . .

. . . dokumentace k této konkrétní desce nejspíš nikde nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 13:27    Předmět: Citovat

Sice to je halovaná deska co se v Přelouči dělaly (hlavně oboustranky s prokovem) až do konce plošáků koncem devadesátek ale není na ní archivní číslo. To bylo většinou někde na kraji, 5 číslic cca 5 mm vysokých v rámečku. Tohle číslo měly všechny sériový desky kromě zakázkových a melouchů chlapů ve výrobě. Už ani jeden nežije, tak to můžu napráskat. Embarassed
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 15:31    Předmět: Citovat

Schema jsem nakreslil podle desky. Úprava bude spočívat ve vyletování C9 a R7, protože zesilovač pro můj účel prozatím nepotřebuji. Modulátor dám do krabičky z pocínovaného plechu. Napájení přepokládám 12V. L5 doladit na mezinosnou zvuku 6.5MHz. L4+L2+jádro -naladit jádrem nosný kmitočet požadovaného kanálu, pokud nepůjde změnit C8 případně závity L4 a L2. Předpokládám, že výstupní článek C29+L8+L9 bude mít vliv na promodulování signálu - doladit C29, případně dodat do cívek jádra(nejsou osazena), zkusit doladit jádry nebo roztažení závitů. Existuje stabilnější zapojení, kde do série s L2 se zapojí krystal. L4 a C8 se připojí na 7 a 3 IO TDA5660P. Pro naladění 1.kanálu OIRT by byl potřeba krystal 49.75MHz?


modulatorsch.png
 Komentář:
 Velikost:  13.58 kB
 Zobrazeno:  230 krát

modulatorsch.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 16:42    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že potřebuješ přeladit z 6. kanálu na první, tak budeš muset kapacity přidávat a závity cívek spíš smrsknout k sobě, nebo lépe přidat jádro. V každém případě ten výstupní článek C25-C29, L8+L9 od oka naladit nepůjde, to by chtělo rozmítač. Pro jednoduchost by stačilo brát signál i před ním. Docela by mě zajímalo, jestli je naladěn jen jako obyčejná propust, nebo i upravuje charakter na AM-VSB. Složitý je na to dostatečně.
Ten vstupní zesilovač podle mě slouží k zavedení nosné, samokmitající zapojení vypadá jinak a využívá vývody 3 a7 i v případě použití LC obvodu místo krystalu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 16:51    Předmět: Citovat

vombat napsal(a):
Pro naladění 1.kanálu OIRT by byl potřeba krystal 49.75MHz?

kanál R1 obraz 49,75 MHz a zvuk 56,25 MHz



Kmitocty_TV_kanalu.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kmitocty_TV_kanalu.pdf
 Velikost:  146.23 kB
 Staženo:  1053 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 16:53    Předmět: Citovat

Krystal bych zatím neřešil. LC obvody v té TV na tom budou se stabilitou hůř vzhledem k jejich stáří a tepelným změnám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 18:32    Předmět: Citovat

Rozmítač bohužel nemám. Jestli to chápu dobře, tak aby mi fungoval oscilátor musím ještě propojit L4C8 s vývody 3 a 7. Původně to tedy fungovalo tak, že pře zesilovač se přiváděla nosná a obvod C8, L4 a L2 byl naladěn na rezonanci této nosné. Deska má na sobě 5 místné číslo bez rámečku cca.4mm vysoké. Na fotce je také vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 18:42    Předmět: Citovat

Ano, tak tomu rozumím podle různých variant zapojení v katalogu:
https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/45823/SIEMENS/TDA5660P.html
Bez nastavení rozmítačem bych bral signál přímo z toho symetrizačního trafa bez výstupního filtru. Pravda, nebude to korektní VSB, ale pro počáteční nastavení to postačí stejně jako jiný běžný modulátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 16 2021, 10:42    Předmět: Citovat

Z vraku SAT RX100 Tesla Pardubice jsem vykuchal UHF modulátor, označení desky i 5 místné číslo a technologie výroby jsou podobné. Takže i první deska má původ v Pardubicích.


uhf1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  173.62 kB
 Zobrazeno:  156 krát

uhf1.jpg



uh2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  163.54 kB
 Zobrazeno:  144 krát

uh2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 16:40    Předmět: Citovat

Byla tu zmínka o Tesle 4001/2 a nízkých kanálech OIRT. Před lety jsem se pokusil navrhnout odpovídající stylový modulátor, osazený KF125 v oscilátoru nosné obrazu, v oscilátoru zvukové mezifrekvence a 2x ve vyváženém modulátoru. Oba oscilátory teplotně kompenzované a stabilní. Na tak nízkých kanálech se mi LC rezonátor osvědčil jako naprosto vyhovující řešení.
Ve svém řešení jsem se zaměřil mj. na dostatečně (tj. správně) silnou nosnou zvuku, protože u mnoha televizorů je běžné různé chrčení. Moje řešení má proto v kolektorech tranzistorů modulátoru RLC rezonátor ostře laděný právě na nosnou zvuku. Vstup videa obsahuje korekci výsledné amplitudově frekvenční charakteristiky i nezbytnou korekci fázově frekvenční charakteristiky. Dokonalá korekce je obtížnější, jednoduchá ale dobře vyhovuje i pro plné rozlišení a barevný obraz.
Nevíte někdo, jestli integrované obvody pro TV modulátory mají modulační obvod řešen tak, že dovede generovat pro opačnou polaritu vstupu výstup s převrácenou fází? Případně, není to přepólování spojeno s nějakou nepřesností, která by třeba byla ve zvuku slyšet nebo v obraze vidět? Díval jsem se do datasheetu výše a tohle jsem tam nezahlédl. Není to k elektronkovým televizorům stylové, ale neznám tyto specializované obvody a jen ze zvědavosti by mě to zajímalo, když už jsem to vyřešil jinak s nutností zmíněných korekcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 21:45    Předmět: Citovat

Ale to v katalogovém listu je: modulační signál je pozitivní video o amplitudě 1 V, je to kreslené i u měřicích zapojení u pinu 10. 0 V synchronizace , +1 V bílá.
Jestli bude modulace pozitivní, nebo negativní, určuje pin 12. Když je nezapojený, je nosná modulovavá negativně, čili synchronizační impulsy mají největší amplitudu.

Edit: oprava překlepů


Naposledy upravil Hill dne čt únor 24 2022, 18:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: st únor 23 2022, 22:33    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď. Přiznám se, že jsem to opravdu jen přelétl a neviděl jsem tam vnitřní schéma modulátoru. Myslel jsem si, že mi to třeba někdo hned z hlavy napíše a ušetří mi tím možná marné studium rozsáhlého dokumentu. Pokud v parametrech píšou hloubku modulace, jak teď koukám, tak tomu rozumím tak, že modulátor nezvládne invertovat nosnou při překmitu modulační úrovně přes relativní nulu. Což se děje na světlých místech obrazu přinejmenším pokud se do videa zamíchá dost silná mezifrekvence zvuku. Pozitivní resp. negativní modulaci jsem tím dotazem nemyslel, to je něco jiného a s konstrukcí modulátoru to myšleným způsobem nesouvisí. Já jsem to tedy vyřešil ve svém modulátoru tak, že zvuková mezifrekvence je dost slabá a zesílí se filtrem na výstupu modulátoru. Kdyby byl modulátor dvojitě vyvážený a dost dobrý, nebylo by to nutné. Jen nevím, jestli se něco takového v některých integrovaných modulátorech vyskytuje. Tedy, předpokládal bych to spíše v nějakém profesionálním modulátoru na desítkách MHz, jehož přefiltrovaný výstupní signál by se pak ve směšovači konvertoval směrem vzhůru. Ale třeba se na malém levném spotřebním čipu dá vytvořit dost dobrý dvojitě vyvážený modulátor i pro vyšší stovky MHz. Nevím to, nepohybuji se v této oblasti.

Doplněno: ve vnitřním schématu LM1889 vidím dva dvojitě vyvážené modulátory pro pásmo VHF. Jak je to s modulátory UHF ale stále nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund