Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosím poraďte - C v obvodu stř. a obdélník. proudu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
feryakt
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 11:33    Předmět: Citovat

Prostudoval jsem zprávu o měření.Chybí mi údaj o Sa a Sb.Čím se měřilo
napětí? Hodnoty byly třímístné a asi odečítány digitálně.Digitály často měří správně pouze při 50Hz.Průběh sinusový,obdélníkový a pila mají vliv na
velikost odečítaného napětí.
Návrat nahoru
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 15:17    Předmět: Citovat

Dobrý, panové, jenom maličkost pro bubo10: Kirchhofův zákon samozřejmě funguje vždycky, ale pro skutečná napětí, tedy buď vyjádřená jako okamžité hodnoty nebo jako časové vektory v komplexní rovině. Pro jakési abstrakce nazývající se efektivní hodnota a podobně funguje jenom někdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 16:40    Předmět: Citovat

Přečti si to celé i s přílohou. Narážka na KZ byla v souvislosti s tím, že naměřené hodnoty byly: Ur=1,5V, Uc=5V, Un=7,4V. Udělej trojúhelník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 18:09    Předmět: Citovat

Celé to bylo měřené pomocí programu RC 2000 na PC a sondy se prostě jen přicvakly k odporu a kondíku a měřily, víc o tom nevím,protože nám to nikdo nevysvětlil. Ještě k těm hodnotám napětí, program měl teoreticky ukazovat efektivní hodnoty (to je Uc a Ur ) a napětí Un se nastavovalo na generátoru a ten zase pro změnu ukazoval maximální hodnoty.

Ještě pro zajímavost jsem se dneska ptal prof. Dvořáka a ten tvrdí že je to dobře a že tam skutečně je na odporu napětí 1,5V, Uc=5V a Un=7,42V a z toho plyne ten zbytek jako I=1,51mA Xc=53,05k ohmu a Z=53,06k ohmu, tak pak nevím kdo je tu na hlavu,jestli já a nebo ten krám program Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 19:45    Předmět: Citovat

1,5V/1kohm=1,5mA souhlasím

Xc=53kohm souhlasím

5V/53kohm=94uA to dá rozum

Co nechápu je, jak v sériovém obvodu přes odpor teče 1,5mA a přes kond 94uA.

Asi půjdu sežrat diplom.

Jaké jsou vnitřní odpory měřáků?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 20:27    Předmět: Citovat

TAk to tedy netuším,protože to celý bylo nějak napojený na PC, ale každopádně se vsadím,že obě sondy měly stejnej odpor. Víc toho o tom nevím, bohužel Cry Viděl jsem to prve v životě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 21:11    Předmět: Citovat

womacka naposledy m.j. napsal(a):
Ještě pro zajímavost jsem se dneska ptal prof. Dvořáka a ten tvrdí že je to dobře a že tam skutečně je na odporu napětí 1,5V, Uc=5V a Un=7,42V a z toho plyne ten zbytek jako I=1,51mA Xc=53,05k ohmu a Z=53,06k ohmu, tak pak nevím kdo je tu na hlavu,jestli já a nebo ten krám program Wink

Pořád nechápu, jak může být napájecí napětí větší, než součet Ur+Uc. Může být nanejvýše stejné (při f-->0 nebo f-->nekonečnu), na frekvencích mezi tím musí být vždy Un<Ur+Uc. Za předpokladu, že ve všech případech mluvíme o stejné hodnotě sinusového průběhu (všechny efektivní nebo špičkové, případně všechny střední).
Zkrátka bubo10 tu uvádí hodnoty správně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 21:30    Předmět: Citovat

bubo10 << já se nechci nikoho dotknout. Reaguji jen na tuhle větičku:

bubo10 napsal(a):

...
2. při sinusu jsou naměřeny blbosti - nefunguje Kirchofův zákon.


Takže ano, blbosti jsou naměřeny, pokud měříme milivoltmetrem například efektivní hodnoty. Pokud ovšem na 3-kanálovém oscilu budeme sledovat obě napětí na R a C i napětí zdroje, tak pro libovolný okamžik Kirchhof bude platit. Zdravím. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 21:56    Předmět: Citovat

No, kdybys sledoval celou diskusi zjistíš, že jsem chtěl zadavatele upozornit na nesmyslné hodnoty, popř.aby doplnil o jaké druhy napětí se jedná.
Já jsem jenom dedukoval, že ze zadaných hodnot je něco ef a něco max. A to jaxi do společného výpočtu bez koeficientů nejde.

Je mi celkem jedno,jestli jsi můj výklad nepochopil, důležité je, že to pochopil ten, co to potřeboval. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
womacka



Založen: Dec 27, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 22:15    Předmět: Citovat

Problém je v tom,že to potřebuju já a mám to na zítra. Ale teď už je to asi jedno,něco jsem do toho protokolu napsal. Jinak jsem o pár přízpěvků výš psal,že ten program rc 2000 ukazovalefektivní hodnotu (to je Uc a Ur) a generátor ukazoval maximální (to je Un) Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 04 2008, 15:55    Předmět: Citovat

bubo10 napsal(a):
No, kdybys sledoval celou diskusi zjistíš, že jsem chtěl zadavatele upozornit na nesmyslné hodnoty, popř.aby doplnil o jaké druhy napětí se jedná.
Já jsem jenom dedukoval, že ze zadaných hodnot je něco ef a něco max. A to jaxi do společného výpočtu bez koeficientů nejde.

Je mi celkem jedno,jestli jsi můj výklad nepochopil, důležité je, že to pochopil ten, co to potřeboval. Confused


[noflame]
Já ji sledoval a tvůj výklad jsem pochopil Wink Ale nelze říci, že fyzikální
zákon neplatí, když platí. O nic jiného nejde.
[/noflame]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bubo10



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá leden 04 2008, 19:14    Předmět: Citovat

Tak, když už se pošťuchujem:

2. při sinusu jsou naměřeny blbosti - nefunguje Kirchofův zákon.

bylo myšleno takhle:

při sinusu jsou naměřeny blbosti, s uvedenými hodnotami by nemohl platit KZ a to je nepřípustné - nemožné - to nelze - je něco špatně v zadání. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund