Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární nabíječ olověného akumulátoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LadaW
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 0:06    Předmět: Solární nabíječ olověného akumulátoru Citovat

Zdravím, chtěl bych si postavit solární nabíječku olověného akumulátoru (vetšinou v alarmech, 12V). Jsem trochu skeptický k solárním článkům a proto se raději ptám zda by se to např. tímto modulem dalo sestrojit. Je mi jasné, že 81mA jsem strašně málo, na nabíjení tohoto olověného akumulátoru. Ale jistě by existuje způsob, jak tohoto dosáhnout.
Pokud by měl někdo ještě typ na obvod, který odpojí při plném dobití tohoto akumulátoru, budu vděčný. Very Happy
Návrat nahoru
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 1:36    Předmět: Citovat

Problematika solárního dobíjení je poněkud virtuální...

Parametry solárního článku jsou určitě uváděny při IDEÁLNÍCH podmínkách, tj, maximálního světelného záření na panel.
Je třeba určitého rozumu, fotovoltaický článek nebude mít nekonečně konstantní energii, apod. Jeho účinnost od výroby klesá..
Výkon modulu bude určen jedině přímým náklonem ke slunci, jinak nutno počítat se ztrátou účinnosti.

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 8:48    Předmět: Citovat

Jak píše Sidtim, solární technika v pozemních podmínkách je dost o čarování s náklonem a taky o počasí - to platí speciálně o našich zeměpisných šířkách. Vzhledem k tomu, že Tebou uvažovaný Pb akumulátor je tzv. hermetický gelový, které nemají rády přebíjení nad 13,8V, doporučil bych ve spojení s výše zmíněným solárním panelem ochranu formou připojení paralelního stabilizátoru - jednoduše řečeno trošku výkonnější Zenerovy diody. Také nepíšeš nic o uvažovaném zařízení, které by mělo být akumulátorem napájeno/zálohováno - i podle tohoto odběru a jeho četnosti se musí uvažovat dobíjecí zdroj. Osobně bych ty moduly raději zapojil 2 nebo možná i 3 paralelně, abych měl jistotu, že v době minimálního oslunění mi ten akumulátorek určitě dobijí - ponechání ve vybitém stavu vede u Pb aku k sulfataci a tím ztrátě doby života. Naopak - pokud bude vysoké oslunění a akumulátorek nabitý, není nic jednoduššího, než nadbytečnou energii proměnit výkonovým prvkem na teplo a vyzářit do okolí. Navíc si uvědom, že parametry solárních článků jsou udávány ve formě, která je matoucí - napětí a proud uvedené prodejcem nejsou tzv. nominální neboli dosažené současně - ale jsou buď a nebo - panel má buď až 18V, ale to je napětí bez odběru neboli NAPRÁZDNO, nebo dodává až 38mA - ale to je V ZATÍŽENÉM STAVU, při napětí 12V. Pro odvedení nadbytečného proudu mimo akumulátor bych se nebál použít obvod TL431, možná pokud bych zjistil, že se příliš ohřívá, bych ho posílil nějakým vnějším tranzistorem s malým chladičem - výkonová ztráta stejně nebude větší než 0,5W = musí se "spálit" jen rozdíl mezi napětím panelu a napětím nabitého aku krát nejvyšší dosažitelný proud. To v nejhorším případě znamená 18V (plné napětí panelu) mínus 13,8V(nabitý aku), výsledný úbytek je 4,2V, a to celé krát maximální proud dodávaný panely - neboli cca 114mA nanejvýš - a to je 0,4788W, ono to právě díky neideálnosti panelů bude méně... Nezapomenout do série mezi výstup panelu(ů) a akumulátor vřadit diodu, která zabrání zpětnému toku proudu do zastíněného panelu - nejlepší je Schottky, kvůli malému úbytku napětí v propustném směru - a bohatě stačí typ na propustný proud 1A se závěrným napětím cca 50V.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jonapo



Založen: Jul 02, 2005
Příspěvky: 184
Bydliště: slovensko

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 10:47    Předmět: Citovat

Dobrý den,
takéto zariadenie solár modul aj s nabíjacou elektronikou sa predáva na
internetovom obchode Conrad electronic,je to odskúšané na chate cca jeden
rok a funguje to dobre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 12:34    Předmět: Citovat

řekl bych že stavba solárního panelu se moc nevyplátí musel by jsi někde sehnat levně solární články, navíc se používá i speciální sklo který se bude špatně schánět, ještě navíc maj asi špatně napsaný napětí v tom odkazu, podle obrázku je to jeden článek a ten má napětí 0,48v a ne 4,8v
kupoval jsem v TIPA solární panely pro nabíjení 12v aku mají 38 článků ,6w výkon a stálo to 1400kč ale už jsem je za tyhle prachy nikde nevyděl dnes stoji tenhle panel caa 2000kč
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladaW
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 12:54    Předmět: Citovat

EKKAR děkuji za vyčerpávající odpověď. Bylo mi hned jasné, že to nebude jen tak a tvou odpovědí se budu dále zabývat. Přece jenom v případě neúspěchu bych ale sáhl po hotovém řešení...
Jonapo bohužel jsem na Conradovi takovou nabíječku nenašel, mají tam jen solární pro klasické monočlánky. Pokud by si věděl přesně kde to najít, tak prosím o link. Jinak se také budu poohlížet po hotovém řešení jinde...
cafenet Pokud si takovou nabíječku dělal, neměl by si nějaké howtočko, nebo schéma? Při konstrukci bych se tebou nechal inspirovat...

Zatím děkuji za reakce...
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 13:15    Předmět: Citovat

Zkus se nejdřív podívat na stránky firmy SOLARTEC, konkrétně http://www.solartec.cz/cs/vyrobky-a-sluzby/technicke-udaje/sady-rezu.html , to jsou samostatné řezy článků, ze kterých si můžeš vybrat a sestavit pro sebe vhodný panel. Celé hotové panely nabízejí také, na stránkách je i ceník a kontakt. Můžeš posoudit, co se vyplatí a co ne. Známý používá na chatě panel cca 30x50cm, dobíjí s tím 40Ah baterii pro auta, na kterou mu jede přenosná TV a tranzistorák + si s tím občas posvítí na cestu, když si potřebuje v noci odskočit a je pod mrakem. Tvrdí, že baterku na chatu doveze na jaře nabitou a na podzim ji nabitou odváží zpátky. Bližší nevím, jestli má nějakou ochranu před přebíjením nebo regulátor, jsem neměl možnost zkoumat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 13:55    Předmět: Citovat

- nabijecí elektroniku jsem nestavěl
- kamoš si dělal panel ze solárních článku, vysledek byl funkční, cenově podobnej s kupovaným panelem, vzhledově otřesnej, a životnost to bude mít určitě malou
- članky jsou drahý, používá se spec. sklo zepředu , a teplotně odolná folie ze zadu některý panely mají sklo i ze zadu (zvětšení učinnosti)
- na gelovej pb aku mam připojen panel s napařeným křemíkem pouze na udržování baterie kterej se běžně prodává za cca 800kč k udržování auto nebo moto baterie, pišou max proud 80ma ale nejvíce jsem naměřil 60ma na ostrem slunci, napařovanej křemík je schopnej davat plný napětí i bez ostrého slunce na rozdíl od polykrystalického nabo monokystalického křemíku, proudově je natom ale hodně špatně a životnost by měl mít asi jenom 7 let, poly nebo momo krystal. křemík bude pravděpodobně makat 20 let někde dokonce psaly že panel je schopnej makat 70let s určitým poklesem výkonu
- dale mám připojeny 2 ks 6w panelu k bp aku z auta, a mam tim trvale osvětlené schodiště, napájí to asi 40 ks led, opět bez jakekoli regulace nabijení, v zimě je baterka mizerně nabijená v létě se vaří kyselina, zatím jsem to neřešil, na zimu by to chtělo ještě další 2 panely, a tim z toho vznikne docela drahá hračka, svítí mi to tady asi 3 roky aku jsem musel v zimě jednou nabit nabiječkou v letě z toho nabijím mobil,PMR ..atd
- na srazu radioamateru v holicích prodávali nějaký Ostraváci články z nějakech solárních svítilen za 50 kč, 9v 40ma panely měly ale vadný pajecí kontakty, ale podařilo se mi to opravit
- někde na webu jsem viděl stránku kde nabízejí články s nezaručenejma parametrama za cca 1/2 ceny (pravděpodobně odpad Solartec-u) osobně bych do toho ale nešel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po prosinec 31 2007, 14:46    Předmět: Citovat

Taktiež doporučujem navštíviť http://www.solartec.cz/cs.html Majú tam slušný výber panelov za prijateľné ceny.
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 18:55    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund