Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co nebrat z Hadexu ?
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 13:59    Předmět: Co nebrat z Hadexu ? Citovat

Lze brát za dobrou cenu zásoby starých součástek z pozůstalosti po zesnulém obchodníkovi, některé soudobé chemikálie a pod. S výhradami. Vesměs nedoporučuji brát tam jakýkoliv soudobý import.

Osobní zkušenosti:
- ventilátory - vadné pokud ne při prvním zapnutí, tak zanedlouho
- halogenové žárovičky 12 V, 20 W - deklarovaná životnost 2 000 hodin, reálně řádově 10 hodin
- nepájivá kontaktní pole, propojovací vodiče - povrch kontaktů je víceméně nevodivý
- knoflíkové články Tinko - s novým například kalkulačka funguje, ale od začátku hlásí vybitý
/
- tantaly Tesla TE131 47 uf / 6,3 V - mají svod v jednotkách až desítkách mA, koupil jsem jich před časem opravdu hodně a vypadá to, že jsou vadné všechny

Když je na problém upozorním, v reakci je vždy neochota přijmout jakékoliv opatření, stáhnout zboží z prodeje nebo aspoň upozornit na jeho třeba i nebezpečné vlastnosti. Takže nákup opatrně, na vlastní riziko. V případě sebemenší nejistoty důkladně zkontrolovat funkci okamžitě po doručení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 15:11    Předmět: Citovat

Ano, se starými tantaly nakupovanými v Hadexu tuším 15uF/16V jem měl také problém. Koupeno cca 30 ks, cena příjemná (1Kč), ale. Po osazení a zapnutí přístroje okamžitý průraz cca 3-5 z 24 osazených. Takže vše vyndat z oboustranné desky a když nevíte který je vadný tak to je lahůdka. Po zakoupení tantalů od jiného výrobce a vyrobených v současnosti už k žádnému průrazu nedošlo. Takže se starými tantaly TESLA opatrně a před osazením třeba zkusit připojit na max. dovolené napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 15:44    Předmět: Citovat

Koukám, že tady někdo ještě neslyšel ani nečet o tzv. "doformování" starších nepoužitejch elytů a tantalů obzvlášť před jejich uvedením do provozu při napětí vyšším jak 50% nominální hodnoty ... Ty kondenzátory je potřeba doslova zahořet, z výroby vytvořená vrstvička oxidu na aktivní elektrodě se bez přítomnosti polarizačního napětí časem zeslabuje a klesá její napěťová odolnost, takže pokud jsou kondíky starší než dejme tomu rok-dva, je potřeba je před uvedením do provozu na několik hodin připojit na polarizační napětí, začínat dejme tomu na 50% nominálu, nechat několik desítek minut až hodin připojený, zkontrolovat jestli se nehřejou a postupně zvyšovat třeba po hodině napětí +10% až na nominál, kde je potřeba nechat kondíky zas pár hodin "zrát". Naprosto bezpodmínečnej je tenhle postup u součástek klidně i už zapojenejch, který ale nebyly víc než několik let zapnutý - třeba odložený rádia a podobný přístroje je potřeba "probudit", jinak při tvrdým zapnutí hrozí právě to, co jste popsali - průraz oslabenejch elytů resp. jejich zničení velkým svodovým proudem. Kdybyste ty teslácký tantaly předem "doformovali", věřím tomu, že by jich odešel pouhej zlomek %, ne-li vůbec žádnej.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 15:50    Předmět: Citovat

Najlepsie je ich vobec nepouzivat a rovno vyhodit. Usetri sa tym kopa zbytocnych problemov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 15:54    Předmět: Citovat

Díky za zkušenost. Právě TE133 15 uF / 16 V z Hadexu jsem považoval za důkaz, že staré tantaly Tesla mohou být i v pořádku a u vadných TE131 jde o vadnou sérii, třeba o nějakou technologickou nekázeň. Teď už (nejen) u starších elektrolytů automaticky před osazením chvíli kontroluji svodový proud při napětí o cca 15 % vyšším, než je jmenovité. Tantaly s pevným elektrolytem nemají výraznou regenerační schopnost dielektrické vrstvy. U vadných TE131 svodový proud časem klesne jen o desítky procent a všechny jsou opravdu na vyhození. Když jich mám mnoho stovek, tak asi do elektroodpadu. Tantal je cenný prvek.
Kapkové tantaly Tesla jsem už měnil zkratované, při provozu nijak nepřetížené, získané kdysi někde jinde. Od jiných výrobců jsem se s tím asi nesetkal. Ale nejsem servisák, nemám tolik zkušeností. U NOS zásob tuzemských a z RVHP nacházím vadné kusy a vadné série nejrůznějších součástek. Ty vady jsou pro mne někdy nečekané a záludné, na první pohled nezjevné. Někdy naznačují laxnost výstupní kontroly.
Zatím se nebojím starých kapitalistických součástek, u kterých věrohodná patina naznačuje autentický NOS původ. Například zčernalé stříbření vývodů.
V praxi je očividně třeba odlišovat součástky pro retro hobby a pro profesionální konstrukce. Podle toho, co "se tak různě píše", bych u materiálu pro profi důvěřoval možná Farnellu a Mouseru. Jinak nevím. Žádný materiál z Hadexu bych neosadil do něčeho, co má být spolehlivé.

Ještě poznámka k jiné položce.
V Hadexu je nabídka laciných KU612 po stovce kusů, i KU611 jsou levně. Nevím, co Tesla změnila oproti původním KU601 a KU602 a proti nejstarším sériím KU611 a KU612, ale ty novější mají dost hrozné saturační napětí Uce. Katalog uvádí limit pro 1 A a ten je asi OK, ale pro spínané měniče jsoucí nad 1 A je to bída. Ty staré jsou dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 16:07    Předmět: Citovat

Lojza1 napsal(a):
Nevím, co Tesla změnila oproti původním KU601 a KU602

Možná to Tesla není, v tom má dost přehled Sinclair, ale už se tu dost dlouho neukázal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 16:07    Předmět: Citovat

k EKKAR:
Opravdu si myslíte, že má smysl to s TE131 ještě zkusit Vámi popsaným způsobem? Vy věříte, že při tak sníženém napětí klesne časem svodový proud z miliampérů na povolené desítky mikroampérů a vydrží tak i při jmenovitém napětí? Mně to připadá věcně jako zbytečný pokus, ale můžeme se vsadit. Pak bych do toho ten čas investoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 16:11    Předmět: Citovat

Ked ich mas vela, tak pohladaj nejaky vykup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 16:13    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Lojza1 napsal(a):
Nevím, co Tesla změnila oproti původním KU601 a KU602

Možná to Tesla není, v tom má dost přehled Sinclair, ale už se tu dost dlouho neukázal.


Jistý si nejsem. Vypadá to jako Tesla. Je to laciné jako nějaký starý šrot, kdo by to za tu cenu padělal. Tak by to Tesla být mohla. Ten růst saturačního napětí s rostoucí technologickou vyspělostí Tesly jsem pak ze zvědavosti pozoroval i u jiných KU, které jsem třeba kdysi odněkud vypájel. Je to u mne kasuistika, mimo těch KU601, KU602, KU611 a KU612 malý vzorek.

dodatek: Ale jasně, Tesla mohla přejít na outsourcing čipů nebo celých součástek (pouzdro by pak asi nebylo úplně stejné) a pak by to Tesla tak úplně nebyla. Taky by to nebyl soudobý asijský padělek. Vysvětlovalo by to horší Uce. To by věděl snad leda tehdejší zaměstnanec Tesly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 16:23    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Ked ich mas vela, tak pohladaj nejaky vykup.


Racionální mi přijde spíš ten elektroodpad. Nevím. Ono by to ve výkupu zas za tak moc peněz asi nebylo, abych si likvidaci komplikoval. Soudě už podle nákupní ceny nových tantalů. Nejsou toho kila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 17:19    Předmět: Citovat

https://www.kovopb.cz/divize-drahe-kovy/katalog-odpadu-drahych-kovu/
citace:
Tantal. kondenzátor 60% Ag
Cena cca 9100 Kč / kg


Tantal. kond. velký 10% Ag
Cena cca 1500 Kč / kg

A to naceňujú asi len obsiahnuté striebro, nie tantal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 17:49    Předmět: Citovat

Já vím, tantaly s tekutým elektrolytem viz foto na odkazu měly stříbrné pouzdro. Právě kvůli agresivitě toho elektrolytu. Ale kapkové tantaly mají tuhý elektrolyt a zapouzdření nějakým epoxidem. V těch je cenný asi jenom ten tantal.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 265
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 18:04    Předmět: Citovat

Na audiowebu se řešily mezielektrodové kapacity tranzistorů, rozlišení fake a originál. Ze zvědavosti jsem vzal několik KU (opravdu Tesel) a změřil jsem kapacity u stejného označení a různých výrobní sérií. Rozdíly byly obrovské, kapacita vypovídá o velikosti čipu. Prostě jako by to byly úplně jiné tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 18:52    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill


To jsem nezkoumal, ale trochu očekával, tak díky za informaci. Tesla se asi naučila splnit katalogové limity při úspoře plochy čipu. Pokud se zmenšily kapacity i u silnějších KU, tak by se z novějších sérií na stejnou pozici s podobným výsledkem prostě mohly použít typově silnější místo slabších. Staré KU601 a KU602 jsou stále k mání. Po kusových vzorcích jsem v Hadexu koupil trochu větší zásoby, časem i u nich změřím Uce. U KU601 jsem teď dostal jiné série. Vyvinul jsem si samokmitající měnič s regulací přisycením budicího proudového trafa. Jeho účinnost je slušná, hodně závislá právě na Uce. Tím se pro mne staré KU601 staly hodnotnými. Mívají ve stejné generaci výroby nižší Uce, než KU602. Ještě výraznější jsem to viděl mezi KU611 a KU612, celkově navíc na násobných hodnotách proti KU60x.
Doplnění: Dokládá to, že by se člověk měl podle okolností a cílů řídit katalogovými údaji součástí a nespoléhat se na vlastnosti demonstračního prototypu. Nemyslet si, že KU611 se automaticky hodí pro provozní proudy až někam ke 3 A, což je maximální přípustná hodnota, když limit Uce je deklarován pro 1 A a k tomu směřovalo i úsilí k úsporám u výrobce. Grafy s typickými křivkami nejsou důvodem k reklamaci originálních součástek. Jinou kategorií nejistoty jsou pak soudobé padělky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 19:25    Předmět: Citovat

Mám pocit, že malé KU a taky KU601 existují ve 2 variantách čipu.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Další
Strana 1 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund