Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Pluto - doplnění VCR režimu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
martinklima4032Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá září 24 2021, 15:35    Předmět: Tesla Pluto - doplnění VCR režimu Citovat

Zdravím,
pokoušel jsem se u televizoru Tesla Pluto (4159AB) doplnit přepínač pro zkrácení časové konstanty řádkové synchronizace kvůli reprodukci obrazu z videorekordéru, a to dle postupu úpravy z Technické informace č.53, strany 46. Pouhé připojení napětí z pinu 3 IO A250D na pin 8 přes odpor 2k7 mělo za následek akorát deformaci obrazu v horní části, po doplnění odporu 1k z pinu 9 vůči zemi, což je v TI uvedeno jen jako další doporučená úprava, se již obraz i vůči stavu bez úpravy krásně ustálí, přestane v horní části "plápolat" a vodorovně se vlnit.
Nicméně, při provozu v tomto režimu se ozývá z oblasti VN transformátoru mimo obvyklého pískotu ještě slabé pomalé cvakání, kmitočet odhaduji 50Hz nebo nižší. Zajímalo by mne, čím může být tento zvuk způsobený a zdali při provozu v režimu se zmíněnou úpravou nehrozí poškození VN zdroje či obvodů řádkového rozkladu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xscZaložen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 6671

PříspěvekZaslal: pá září 24 2021, 17:32    Předmět: Citovat

Připojení Ub na pin8 v podstatě vyřadí R8C8, reakce je pak velmi rychlá ale málo stabilní. Spojení pinu 9 se zemí přes odpor 1k nechá tento pin připojený přes ten odpor, což zajistí že obvod reaguje rychleji než je běžné, ale pořád je k dipozici i upravený filtrační člen s delší časovou konstantou.
Pokud je z rozkladu slyšet 50Hz, tak to nejspíš znamená, že během vertikálního zatemnění ten obvod na chvíli ujede, nejspíš kvůli nepřesnosti VHS. Asi bych se podíval osciloskopem, zda je to zkrácení skokem, nebo je pomalé. Pokud dojde skokem ke zkrácení řádku, může to mít na koncový stupeň vliv, pokud je to plynulé, nevadí to. Na druhou stranu tyhle 12V TV mají dostatečnou rezervu v osazených součástkách, takže jsou odolné i vůči větším chybám v řízení rozkladu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinklima4032Založen: Feb 06, 2018
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá září 24 2021, 19:46    Předmět: Citovat

Zkusil jsem do televize přivést (přes modulátor) signál z kompozitního videovýstupu mobilního telefonu, u něhož předpokládám přesné časování, a ve "VCR režimu" se cvakání ozývá stále, ačkoliv s nižším kmitočtem než při přehrávání VHS. V "běžném" režimu se cvakání, s nižším kmitočtem, ozývá jen při přehrávání některých VHS kazet nahraných na jiných videorekordérech, to samé platilo i před úpravou televizoru. Nepřesnost vstupního signálu tak má na tento jev určitý vliv, avšak nejspíše nejde o hlavní příčinu.
Ještě pro upřesnění: Cvakání ve "VCR režimu" se ozývá v celém použitelném rozsahu nastavení základního kmitočtu řádkového rozkladu, zmizí až při hodnotách, kdy se obraz začne již rozpadat. Nastavení fáze na tento jev nemá žádný vliv.
Osciloskop nyní bohužel nemám k dispozici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na adrese admin (zavináč) ebastlirna.cz


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.11 sekund