Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reflektory a direktory na YAGI anténě.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2007, 21:48    Předmět: Reflektory a direktory na YAGI anténě. Citovat

Na DVB_T tuneru v rekordéru SONY RDR-HXD870 si ověřuji v paneláku ve Studénce příjem digitální TV na okraji dosahu vysílače Ostrava Hladnov - 39 kanál. Přímý směr na vysílač není možný, v místě umístění antény (viz snímek) jsem dosáhl na nějaký odraz nejlepší příjem s parametry "Síla signálu kolem 80%, kvalita kolísá od 50 do 100 %". Přesto se obraz občas (ale vždy v nějakém nevhodném místě programu) tak na 1 až 2 sec zasekne, i když na kvalitě nepozoruji poklesy pod 50 %.
Provizorně jsem použil stařičkou anténu YAGI ze "sklepových zásob", délka dipólu je 290 mm, což odpovídá tak pro kanály 21 až 26. Přes plastové okno je protažen provizorně kousek dvojlinky, hned za oknem je širokopásmový zesilovač asi 25 dB.
Nebijte mne za ty provizorky a širokopásmový zesilovač, mám zde dotaz na praktiky antenáře.

Pokud pro zlepšení zisku antény zkrátím na této anténě jen dipól na délku 240 mm (pásmo 33 až 39 kanál), má podstatný vliv na zisk antény také délka stávajících reflektorů (jsou dlouhé 360 mm) a direktorů (220 až 205 mm), nebo je s klidným svědomím mohu nechat stávající, protože jejich úměrným zkrácením bych získal už jen zanedbatelné další zlepšení zisku.



IMG_0778-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0778-1.jpg
 Velikost:  72.01 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5135
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2007, 22:21    Předmět: Citovat

V tomhle případě bych se bil za každý dB zisku,což znamená striktně dodržet rozměry odpovídající kmitočtu. Takže zkrátit,záleží ovšem také na roztečích direktorů. Ovšem nejlepší by bylo tu anténu namířit přímo na vysílač,chytat nějaký odraz je vždy nouzové a nespolehlivé řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2007, 22:31    Předmět: Citovat

Pokrať ty prvky a šoupni je v odpovídajícím poměru blíž k sobě (rozteč tu taky hraje roli!).
U odrazu existuje vždy riziko, že plocha, od níž ten odraz chytáš, není stabilní, můžou se před ní pohybovat větve, případně může jít o vektorový součet více odrazů, s tím si nemusí vědět rady dekodér, i když síla signálu je dostatečná. Nakonec ani výpadek kvality ti to nemusí zobrazit: je-li kratší, než doba obnovení údajů pro ty dva bargrafy, pruhy se ani nehnou.

Jo, mimochodem: ten černý kabel od antény je koaxiál nebo dvojlinka?
Jestli jde o dvojlinku, jako že nejspíš ano, ztrácíš dost signálu právě na ní.
Dej na dipól krabičku se symetrizačním členem a koaxiálem táhni signál už z antény.


Naposledy upravil Hill dne ne listopad 25 2007, 22:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2007, 22:34    Předmět: Citovat

Fuj, dvojlinka - to snad už ani neexistuje, a jestli ano, pak jedině jako šňůra na věšení prádla nebo takových nešťastníků, kteří si nedojdou do krámu pro symetrizační člen a koaxiální kabel...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2007, 23:30    Předmět: Re: Reflektory a direktory na YAGI anténě. Citovat

Brozicek napsal(a):

Nebijte mne za ty provizorky a širokopásmový zesilovač, mám zde dotaz na praktiky antenáře.


A už je to tady. Napsal jsem ať mne nebijete za provizorky a už jsem jich pár dostal, jen jsem otevřel pusu.

Za dva roky budeme mít v Ostravě plné digitální vysílání a nemá vůbec cenu dávat anténu na střechu (ochrana proti blesku, povolení atd.), odkud vidím na směr Ostrava Hladnov, když je stále k dispozici analog. Také ta dvojlinka vytažená zespodu šuplete a použitá k přechodu přes okno je jen 60 cm dlouhá, abych nemusel vrtat pro kaoxiál otvor přes rám okna nebo stěnu paneláku. Každý z nás ví, že zesilovač patří na anténu a ne za okno. Když jsem zkoušel, zda vůbec zachytím digitál, měl jsem anténu "vystrčenou z okna na smetáku" s řádně upevněným zesilovačem na dipólu a řádně použitý koax. Když jsem pak anténu upevnil podle obrázku a původní koax protažený pootevřeným oknem jsem nahradil tím kouskem dvojlinky, sám jsem byl překvapen, že na síle a kvalitě signálu (měřené na přijímači) se nic nezměnilo. Ten malý kousek dvojlinky asi nebude mít tak fatální vliv jak se všeobecně očekává, pokud je na obou koncích řádně přizpůsobený.

Vážím si odpovědi kolegy Hilla. Než abych "přiměřeně" předělával anonymní průmyslovou starou anténu, zbastlím si anténu podle "Jan Kožehuba - montáž a údržba TV antén, strana 236". Uvidím, zda pak s tím ty dva roky vydržím. V tom rekordéru SONY je příjemné, že proti analogu u DVB-T příjmu stačí pak v EPG jen vybrat žádaný program a jedním tlačítkem naprogramovat TIMER podle údajů z EPG. Proto to zkouším a ptal jsem se na "váhu" vlivu direktorů a reflektoru na zisk antény. Když je to podstatné jak soudí Hill, tak již vím co dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 9:09    Předmět: Citovat

Dva roky ? Jsi velký optimista Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 13:01    Předmět: Citovat

Hlavně bys neměl zapomínat na to, že YAGI v nehomogenním poli poněkud ztrácí na významu, což pro odražené signály a anténu někde u země dost často platí - na tohle je lepší síto.

Za dvoulinku bych mu nespílal, pouze ho upozornil, že by měla být tažená v rozumné vzdálenosti od všech pro tyto kmitočty "vodivých" částí (ovšem pokud znáš místo, kde má signál "uzel", tak tam si klidně zatluč hřebík). Pokud to dodržíš, má menší útlum než většina koaxů.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 26 2007, 14:13    Předmět: Citovat

Tak pod tohle, co napsal ZdenekHQ se taky klidně podepíšu.
Záleží na tvaru pole, jestli je nehomogenní, tedy na samotný dipól posouvaný dopředu ti síla pole periodicky roste a klesá, znamená to, že se pohybuješ "šachovnicí", v níž se periodicky mění fáze signálu (to je ten vektorový součet několika odrazů). V důsledku to znamená, že také záleží na rozměrech antény - část prvků vždy rezonuje na příslušném kmitočtu, některé ale s opačnou fází, takže vlastně dojde k potlačení užitečného signálu.
V takovém poli je žádoucí co nejkratší anténa (síto, backfire, corner).
Když tomu pomůžeš ještě širokopásmovým zesilovačem v místě, kde je značná úroveň nějakého analogového signálu, vznikne křížová modulace, se kterou si dekodér neví rady. Můžeš pak mít 100% úroveň signálu a přesto to bude koktat a kostičkovat, protože se kvalita dostane někde na 50% a méně.
Zkus to napřed tak, že anténu budeš pomalu zvedat. Když bude úroveň v rozsahu výšek aspoň 1m stabilní, bude se hodit síto. A zesilovač bych tam koukal nedávat. Pokud ano, pak by měl být pro skupinu kanálů, na kterých očekáváš digitální signál. Nebo před něj zařadit odlaďovač naladěný na kanál s nejsilnějším nežádoucím signálem.

Je to duchařina. Jsi-li obdařen dostatečnou trpělivostí, máš šanci uspět.
Zde totiž platí pravidlo, že tu neplatí skoro žádná pravidla, tedy, až na tu trpělivost.

OT: ještě se ze Studénky jezdí na Příbor z jiného nádraží? Nebo už dávno tomu...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2007, 10:00    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Je to duchařina. Jsi-li obdařen dostatečnou trpělivostí, máš šanci uspět.
Zde totiž platí pravidlo, že tu neplatí skoro žádná pravidla, tedy, až na tu trpělivost.

OT: ještě se ze Studénky jezdí na Příbor z jiného nádraží? Nebo už dávno tomu...?


K tomu Příboru. I když se postavil koridor, to externí nástupiště ("železniční SET TOP BOX") zůstalo zachováno a je funkční. Některé vlaky ale odjíždějí na Příbor i z hlavních nástupišť, tak jsou z toho příležitostní cestující zmatení.

O duchařině a trpělivosti kolem antén se mi dodnes zdá, když jsme 20 let lovili analogový signál v údolí na Podhradí u Vítkova a natáčeli antény na jiný odraz, když někde vykáceli kousek lesa. Nakonec to vyřešil satelit (TaT a CS Link).

Ten můj panelák nemohli blběji ve vztahu k vysílači Hladnov postavit. Na přiložené mapce je poloha antény v 1.patře vyznačena červenou šipkou, směr Ostrava Hladnov černou dlouhou šipkou. Z jižní strany stíní ta posunutá stěna přilehlé kostky, tam by musela být anténa na 3 m dlouhé tyči od mého balkónu. Na severní straně, kde mám anténu, je směs odrazů a nějakého pole v "polostínu" za hranou třípatrového domu. Na výzkumy homogenity pole bez měřící techniky na okně paneláku nejsou podmínky. Ten bargraf v DVB-T přijímači je příliš informativní a nereaguje na malé změny (navíc musím mít hlavu otočenou o 180 °, abych viděl obrazovku).

Přes tento handicap už nyní pomohlo to, že jsem jen vyměnil dipól na té Yagině pro 22. kanál za dipól pro 39. kanál (na víc zatím nebyl čas). Bloknutí obrazu již nepozoruji, jen sem tam několik kostiček. Bez zesilovače to nejde vůbec. Po nahrazení zesilovače jen symetrizačním článkem ukazuje přijímač nulovoý signál (což je pitomost, nulu nejde zesílit, takže za 0 je považován signál, který již nelze dekódovat).

Zkusím ještě 5-ti prvkovou anténu (té by tak neměla vadit nehomogenita pole) a 12-ti prvkovou anténu podle "Kožehuby". Myslím, že s tím přežiji dobu, než zde bude kvalitní digitální signál z Hošťálkovic nebo Veselského vrchu u Oder.

Dík za názory a diskusi.



Orientace antény.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Orientace antény.JPG
 Velikost:  21.56 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2007, 18:08    Předmět: Citovat

Za takovou architekturu & urbanismus by se mělo věšet, pokud možno za koule a do průvanu. Prostým nastavením baráku vůči světovým stranám znemožnit části obyvatel přístup k individuálnímu příjmu bych zařadil mezi (zlo)činy, zákonem označované jako hrdelní... Mám podobnou zkušenost - na nejbližší a nejkvalitnější terestrický signál poskytující vysílač "vidí" jen byty v čele domu (= na té úzké straně), ostatní mají smůlu, protože vysílač mají "za rohem" a k jeho příjmu by museli mít také asi 3m dlouhé výložníkové ráhno - což zákonitě nepovolí vlastník domu = SBD. Ti sice tvrdí, že individuální antény nejsou potřeba, protože byty jsou dostatečně zásobeny signálem z kabelovky, ale za tu se i za pouhou omezenou nabídku (tytéž programy, které lze chytit "vzduchem" + regionální "městský" kanál) musí krom zákonného koncesionářského poplatku musí platit dalších 119,- Kč měsíčně!!!

BTW - kolik pater má ten Váš panelák? Nebylo by totiž jednodušší a pro příjem i výhodnější vyšoupnout anténu nahoru na střechu, odkud by měla zaručeně lepší výhled na vysílač? A tam signál zlehka pozesilovat a nacpat do kabelu směrem dolů k přijímači?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2007, 20:47    Předmět: Citovat

U toho zesilovače pozor na jednu drobnost -měl by mít horní propust na vstupu, jinak ho dokáže krásně vyvést z míry na DVB-T blízký hovor na mobilním telefonu (mobil sice vysílá na 900Mhz, ale modulace nosné je kolem 270kHz a to je právě to bzučení, co ruší NF i VF zesilovače).
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund