Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ručkovej voltmetr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 14:15    Předmět: Ručkovej voltmetr Citovat

Mám ručkovej voltmetr na ss. i st. napětí od 0-250V a na něm v zadu je taková cívka s bavlněnýho drátu 0,05mm asi 580z připojená do série s měřákem a tu jsem měl přerušenou.Muže mi někdo říct na co tam ta cívka je?Já ji sice přemotal,ale budík mi ukazuje při 80V jen 50V a tak je to až do 200V to už je jen asi o 20V mínˇ a pak už je to skoro srovnaný a 220 až 235 už to sedí.Dá se tou cívkou ten rozsah nějak upravit?(přimotat či odmotat závity)Prostě mi nesedí originál stupnice.To že si to mám znovu ocejchovat chci nechat jako posladní variantu,je to originál stupnice a té je škoda.Předem Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 17:02    Předmět: ten drát je..? Citovat

A měřil jsi odpor toho drátu na té původní cívce? Určitě nebyl měděný a měřidlo není deprézského systému, ale elektromagnetické. Tomu by odpovídaly odchylky naměřené hodnoty.
Ta cívka je předřadný odpor v sérii se systémem. V zásadě jde nahradit normálním odporem s kovovou vrstvou. Ten odpor se nastavuje na maximální výchylku. A pak by měly sedět i ostatní údaje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 18:13    Předmět: odpor Citovat

Pokud měřák ukazuje méně, tak je třeba odmotávat, až bude ukazovat správně.

Jen je divné, že po převinutí se odpor tak zvednul. Čím jsi to převinul? Použil jsi stejný drát ? Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 18:36    Předmět: Citovat

Jelikož byl přerušený a nebylo vidět kde,nedal se změřit,musel bych změřit určitou délku a pak počítat a laborovat,ale víte jak je to s odmotáváním.Sem tam se přetrhne a nakonec vznikne stejně chumel.Ale proč tam nedaly rovnou odpor?Já teda zkusím odmotat,jestli to bude lepší.Celkově to ted má odpor něco kolem 15k,ale že na horním rozsahu to sedí?Leda že by se při změně odporu nahoře ručička hnula nahoru třeba jen o 5V což by nebylo tak hrozný a na spodním jelikož má pružina menší odpor by se rafička pohla o těch 30V jinak si to nedovedu vysvětlit.Je to možný?Drát jsem měřil bohužel jen mikrometrem na průměru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 18:55    Předmět: odpor Citovat

Každý rozsah má svůj odpor, jenže ty odpory bývají obvykle zapojeny v sérii. Pokud se pak změní odpor nižšího rozsahu, je u vyšších rozsahů ta změna jen malé procento a u těch nejvyšších to třeba není ani poznat.

Vinuté odpory (z odporového drátu) jsou tam proto, že jsou stabilní a odpor mají teplotně nezávislý. Pokud se nahradí měděným drátkem, je údaj voltmetru závislý na teplotě.
Odporové dráty jsou ze slitiny vybrané tak, aby jejich závislost na teplotě byla minimální.

Moderní odpory s kovovou vrstvou jsou pro běžný měřák dostatečně stabilní, jen se jejich odpor nedá odvíjením přesně nastavit. Je ale možné zkusit broušením drážky do tělesa odporu zvýšit opatrně odpor na potřebnou hodnotu. Ovšem při současných cenách levných multimetrů je to skoro zbytečná ztráta času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 19:15    Předmět: nelinearita Citovat

U měřidel je vždy něco za něco: buď bude muset mít dvě stupnice (jednu lineární pro stejnosměrné a druhou pro střídavé rozsahy, protože tam bude vidět vliv usměrňovače), nebo bude systém zvládat střídavé a stejnosměrné napětí - a to přímo umí mimo jiné elektromagnetické měřidlo. Už z principu elektromagnetu má špatnou linearitu, tak se to kompenzuje zčásti tvarem pólových nástavců, ale ani to neznamená, že výchylka ručky do méně než třetiny stupnice bude ukazovat kdovíjak přesně. Vždyť se tato stupnice dělá pro konkrétní měřidlo zapojené v konkrétním obvodu s konkrétním vnitřním odporem. Jak do toho sáhneš a netrefíš to zpátky, bude buď kecat v celé délce stupnice, nebo se zhorší její linearita.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 19:16    Předmět: Citovat

Ještě že můžu odmotávat,naopak by to bylo horší.Já vím že při dnešní ceně multimetrů je to ztráta času,ale je to budík 80×80mm a je ho škoda a navíc byl za mou oblíbenou cenu společně s ampérmetrem téže velikosti a sice zadarmo!Díky odmotám a doladím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2005, 19:36    Předmět: Měřák Citovat

Předřečníci poskytli mnoho dobrých rad, já bych vzhledem k tomu, že měřák
je zadarmo zkontroloval, jestli má v pořádku ložiska, zda nemá hysterezi
/nesmí změnit výchylku po poklepu,nesmí ručička zaujímat různé výchylky
při najíždění na stejnou hodnotu shora či ze spodu/ aby přístroj nebyl ukazovátkem ale měřícím přístrojem určité přesnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: po září 26 2005, 13:42    Předmět: Citovat

No bohužel jsem zkoušel ubrat odpor i přidat a pokaždé stejné když to bylo dobré na vyšším napětí,tak to nesedělo na nižším a naopak.Budík se mi zdá mechanicky v pořádku.Když jsem naladil tak asi zlatý střed,tak na nižším mi to dělalo 15V a na vyšším taky kolem 15V a uprostřed dobrý.Zkrátka furt mi tam lítá 30V.Tak asi ho budu muset ocejchovat znovu po svým.Nevíte někdo kde by se dal stáhnout nějakej program na popis budíků,případně na popis panelů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po září 26 2005, 18:10    Předmět: Měřák Citovat

Pokud jsou na původní stupnici dvě prodloužení rysky z malým černým kroužkem znamená to ůsek zajištované přesnosti.Šlo by o elektromagnetický systém a ten by se choval jak popsáno.

Stupnice se popíše měkkou tužkou ve správných bodech.Pak se stupnice přilepí isolepou na větší desku.Propisotem nakreslí dílky a čísla.Z výhodou
se používá jehly zapíchnuté do středu otáčení ručičky,pak se nám dílky pěkně trefují do jednoho bodu.Při troše štěstí se podaří i dílky rozkreslit
na větším poloměru a pravítkem vrátit na původní.TESLA bude závidět. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: po září 26 2005, 18:49    Předmět: Citovat

No budu si stím muset asi pohrát,nic jinýho mě nezbyde.Každopádně díky všem.Ještě tam mám ten ampérmetr a ten jsem nezkoušel jestli sedí,tak doufám že bude OK.Ještě se musím svěřit s jednou věcí,měl jsem to říct asi na začátku,ale ten budík jsem totiž zkoušel na triakový regulátor.Chci si udělat regulátor 0-230V s budíkama a tak si říkám,jestli to není tím,že ten triak vlastně ořeže sinusovku,ale já to na začátku popletl.Je to naopak při 50V(měřeno analog i digitál multimetrem) mi budík ukazuje víc 80V a né jak jsem psal mínˇ a na 230V mi ukazuje už normálně 230V,tak si říkám kdyby to bylo mínˇ jak jsem původně psal,tak bych si řekl je to tou ořezanou sinusovkou,ale je to naopak.Může na to mít vliv ten regulátor?Já totiž nemám autotrafo,vše jem vždy zkoušel na tenhle regulátor,jde s ním regulovat bez problémů i indukčnost a je až do 22A,tak proto ho chci s budíkama,reguluji s ním i svářečku.Takže nakonec jsem tu cívku na budíku musel v podstatě přimotat,ale já to zkusil s odporama a nedoladil jsem to,jak jsem už psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po září 26 2005, 19:43    Předmět: Triak Citovat

Triak neořeže sinusovku. Vysekává z ní kusy. Vzniklý průběh se dá těžko měřit i drahými přístroji RMS. Obyčejnými přístroji nelze naměřit žádné rozumné hodnoty.

Takže - jak víš, že místo 80 ti to ukazuje 50 V? Těžko takhle říci, která hodnota je správná. To by bylo potřeba opravdu nejdříve zkusit s regulačním trafem. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po září 26 2005, 20:23    Předmět: Ruckový voltmetr Citovat

Přístroje které vymysleli naši předkové před mnoha lety plně vyhovovaly do doby než byla vynalezena dioda.Zapojíme li např páječku Ujm=110V
přes diodu na napětí 220V bude páječka asi o 10% přetížená.Podobné zapoje
ní by vyhovovalo pro galvanisaci kde je důležitá střední hodnota proudu.
Jedna půlperioda zrušena - poloviční galvanický efekt.Pro stanovení efektiv-
ních poměrů u páječky je třeba použít mocninných a odmocninových
vstahů. Teplo je přece odpor krát proud krát proud.
Nebude li proud procházet celou půlperiodou není přesnost u klasických
měřidel zajištěna.Dají se dělat korekce podle ůhlu otevření.
Pro cejchování měřidle použít zásadně odporové děliče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: út září 27 2005, 14:26    Předmět: Citovat

Nemám rád slovíčkaření,ale budiš,měl jsem napsat misto ořeže-odřeže,ale myslím všichni pochopily a z toho že mi ukazuje jinak vycházím že jsem provedl měřění dvouma jinýma měřidlama a ty ukazovaly naprosto to stejný i když se jim tedy nedá asi věřit při tomhle řízení.Takže ještě zkusím osciloskop a ten to snad rozsekne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund