Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Led na 230V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2007, 13:08    Předmět: Citovat

Tak jsem zkousel to zapojeni podle MARCELTOva schematu s nasledujicim vysledkem: naptí na diodách bylo 284V (ovšem s menším kondenzátorem - jen 33mikro) a proud byl tuším 15,8mA. Zase ale rostl, tak jsem to nechal rust jestli se to nahodou nejak neustali (s nadeji ze kdyz to prezilo dvojnasobnej proud tak to snad prezije... nechal bych to stoupat nejvys na 20mA). Behem asi minuty to stouplo na 17mA a v tom okamziku to opet ZHASLO. (Ampermetr ukazoval naky hodnoty v radech desetin mA). Tak jsem to odpojil a kdyz sem to zapojil znova tak jedna diodka nesvitila. Kdyz sem ji chtel vymenit tak jsem ovšem svoji neopatrnosti odpalil dalsich par diodek, takze si musim opatrit novy at muzu pokracovat v testovani... az je budu mit tak to znova odzkousim a napisu zas vysledek.

PavelFF napsal(a):
Musíš si ujasnit, jestli budeš pouštět do diody 4mA nebo 25mA.
Pokud to budou 4mA, pak sériový odpor, který ti všichni doporučují, nebude mít nijak velkou ztrátu (můžeš sériový odpor rozložit na 9 menších odporů - do každého pouzdra jeden).


ale 4mA je i na Ledky hrozne malo, ne?

PavelFF napsal(a):
Abys zjistil, co asi tak zamýšlel výrobce , měl bys vzít 3 nové AAA suché baterie (ne akumulátory), které mají udáváno napětí 1,5V a měřit, jaké tam jsou poměry při 9 ledkách. Akumulátorky (NiMh) dávají jenom 1,2V , ale jsou dosti tvrdé, takže dohromady to je těch 3,6V.


Obavam se ze vyrobce zamyslel akorat to, aby to svitilo alespon minutu kdy si tu baterku zakaznik zkousi na vietnamskym stanku... je to urcite taky od sikmonu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2007, 20:29    Předmět: Citovat

No, pôvodne som vám nechcel kaziť radosť zo sériového radenia LED na 230. Známy vyrábal osvetľovacie rampy tiež na 230V, ale často sa mu stávalo, že niektorá LED nesvietila, po dotyku prstom sa rozsvietila. Takisto záhadne občas niektorá odišla nadobro, aj keď mala vetva stabilizátor prúdu, a boli použité rovnaké typy LED, z rovnakej série, napájané na 70% menovitého prúdu. Nakoniec použil 24V zdroj a LED-y zapojil sérioparalelne s vyrovnávacími odpormi... Holá, holá
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2007, 20:44    Předmět: Citovat

Ono je taky základ úspěchu používat jen kvalitní součástky a ne nějaký laciný shit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9765
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2007, 21:43    Předmět: Citovat

I já bych řešil serioparalelní kombinací na menší napětí, protože:

1. Když budu LED lištu napájet transformátorem a napětím třeba 24V a transformátor použiju tovární adaptér, výrobce za mě vyřešil ochranu před nebezpečným dotykem a zkratem - Mají většinou nevratnou ochranu proti přehřátí.

2. Jak už tady někteří naznačili tak napětí na přechodu LED je závislé na
teplotě. I když to napětí teplotně ujede třeba jen o 0.2V, tak při počtu 100LED je to již nezanedbatelná hodnota 20V. A proto se stejně musí použít stabilizátor proudu. Při jeho konstrukci se musí dodržet bezpečnostní požadavky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 8:47    Předmět: Citovat

helios napsal(a):
No, pôvodne som vám nechcel kaziť radosť zo sériového radenia LED na 230. Známy vyrábal osvetľovacie rampy tiež na 230V, ale často sa mu stávalo, že niektorá LED nesvietila, po dotyku prstom sa rozsvietila. Takisto záhadne občas niektorá odišla nadobro, aj keď mala vetva stabilizátor prúdu, a boli použité rovnaké typy LED, z rovnakej série, napájané na 70% menovitého prúdu. Nakoniec použil 24V zdroj a LED-y zapojil sérioparalelne s vyrovnávacími odpormi... Holá, holá


k seriovym diodam na vysoke napeti je dobre pridavat vysokoohmicky rezistor paralelne ke kazde doiode. Je to z toho duvodu, ze odpory jednotlivych diod v zavernem smeru jsou dost odlisne (i z jedne linky) a timto se to vyvazi (zabrani se poskozeni diody zavernym napetim - poskodi se dioda s nejvetsim vnitrnim odporem - v pripade LED je to tusim jeste pravdepodobnejsi)
(doufam ze jsem nikoho neopakoval, uz se mi nechtelo znovu procitat cele vlakno)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 9:52    Předmět: Citovat

To máš sice pravdu, ale ty LED v kaskádě jsou trvale v propustném směru.

Když funguje jedna LED s rezistorem na nízké napětí, není důvodu, aby nefungovalo X LED s rezistorem na vysoké napětí. Procentuání změna napětí s teplotou je zhruba stejná. Jen odvod tepla může být horší. Já sám mám v trafopájce místo žárovky čtyři bílé LED antiparalelně s jedním rezistorem bez diod, a ani časté spínání jim nevadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 9:59    Předmět: Citovat

pokud jsou trvale v propustnem stavu, tak odpory paralelne s diodami ztraci smysl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 10:28    Předmět: Citovat

Já se obávám, že některé laciné LED nevydrží trvale ani těch 20mA. Kdesi jsem zaslechl, že do některých věcí se schválně cpou nikoliv standartní vysokosvítivky s velkými čipy a dobrým odvodem tepla, ale nízkopříkonovky v přetíženém režimu. Pak je taky životnost minimální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 10:42    Předmět: Citovat

jankop napsal(a):
Já sám mám v trafopájce místo žárovky čtyři bílé LED antiparalelně s jedním rezistorem bez diod, a ani časté spínání jim nevadí.


Me kdyz rupla zarovka na trafopajecce tak sem si do toho pouzdra zarovicky (do bajonetu) dal LEDku pres gretsak (non-smd i s predradnym odporem) a z bajonetu puvodni zarovky vycuhuje jenom LEDka... byla to piplacka, ale je to krasny Wink kdyztak to pak vyfotim Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 11:56    Předmět: Citovat

No já to nemám zas tak krásný, ale funguje to dobře. Mě tam trčí čtyři LED. A klidně to taky nafotím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 12:56    Předmět: Citovat

citace:
Když funguje jedna LED s rezistorem na nízké napětí, není důvodu, aby nefungovalo X LED s rezistorem na vysoké napětí. Procentuání změna napětí s teplotou je zhruba stejná.
To si myslím taky, takže by teoreticky mělo být jedno, jestli je napájím z 24V nebo z 320V.

Spíš bude asi příčina v tomto :
citace:
Já se obávám, že některé laciné LED nevydrží trvale ani těch 20mA. Kdesi jsem zaslechl, že do některých věcí se schválně cpou nikoliv standartní vysokosvítivky s velkými čipy a dobrým odvodem tepla, ale nízkopříkonovky v přetíženém režimu. Pak je taky životnost minimální.

Protože jinak se nedá podivná úmrtnost některých ledek vysvětlit.

Vzal jsem cvičně 3 asi 15let staré zelené ledky TESLA na 20mA a spojil je za sebe. Dost jsem je potrápil. Při proudu kolem 250mA začaly svítit oranžově a bylo na nich asi 14V. Přesto po několikavteřinovém chodu a opětném vychladnutí a při normálním proudu znovu svítily zeleně.

Při delším týrání jedna ledka už jen slabě žhnula a měla na sobě asi 9V. Ostatní dvě zezelenaly a svítily normálně(napětí zdroje 14V). Z té jedné se kouřilo a žhnula asi 20 vteřin, než se přerušila úplně. Staré ledky vydrží dost - myslím, že maximální povolený proud byl 50mA. Bohužel zas tolik nesvítí jako moderní ledky.
Návrat nahoru
zbek



Založen: Nov 06, 2005
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 21:28    Předmět: Citovat

Mě ty panely svítí zatím v pohodě. Při použítí 140 ledek byla jedna špatna Shocked od výrobce . Proud ledkama cca 18mA . Puvodně jsem chtěl jenom 8mA , ale moc to nesvítilo tak sem to zved.
Bílá LED 17 000mCd, cena byla 15Kč

_________________
zbek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2007, 23:01    Předmět: Citovat

Ako som už písal mne na chodbe svieti 40 LED zapojených v sérii bez problémov už nejakí ten rok a ani jedna mi ešte neodišla len pôvodne som tam mal 20mA ale to svetlo bolo strašne silné a večer s toho boleli oči, tak som ubral prúdu na 10mA a už je to tak akurát. Ako píše ““Sendyx; Ono je taky základ úspěchu používat jen kvalitní součástky a ne nějaký laciný shit.““ tak mu dám za pravdu, ja som tiež na skúšku kúpil zopár tých lacných a keď som zistil že mi ich polovica nesvieti alebo len chvíľu a LED bola kaput, tak som zistil že som nakoniec nič neušetril !!!
_________________
Čo ta nepáli nehas ! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
flanel



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá listopad 23 2007, 8:06    Předmět: Citovat

Tak ty novy diody sem uz sehnal a pustil se opet do zkouseni...
A jak sem slibil, pisu sem vysledky Wink :

Kdyz to zase zapojim presne podle MARCELTOva schematu (jen kondik mam trochu mensi), tak uz to sviti a nezhasina. Napeti diodach celkove nakejch 280V a proud kolem 11mA. Zkousel jsem jak to bude vypadat s nejakym delsim provozem, tak sem to nechal svitit asi hodinu (vic casu sem zatim nemel - radsi to mam zatim na ocich a nenechaval sem to pusteny treba pres noc... abych to mohl v pripade nejakyho problemu vypnout) a behem tej doby se proud pomalu vysplha na neco malo pod 14mA (kdyz sem na to kouknul po tej hodine, hybal se proud mezi 13.6 a 13.8 ). Po odpojeni byly diody jak uz tady nekdo zminoval, lehce vlazne.

Zdalo se mi ze by ty diody mohly svitit trosku vic a Marcelto mi poradil at si zkusim na jednej diode na nejakym nizkonapetovym zdroji zjistit, jaky maj mit provozni hodnoty... tak sem si ji zapojil na 5V nabijecku od mobilu s predradnym 5-kohmovym potenciometrem... pri proudech nad nakejch 22mA uz proud zacal docela rychle stoupat. (Takze predpokladam ze ty diody budou na standartnich 20mA) A kdyz sem tam pustil nakejch tech 13mA (jako pri zapojeni na 220V) tak ten proud prakticky nerostl. Takze v tom zapojeni na 220V se LEDkam jeste porad asi neco nelibi. Nebo myslite ze je to v poradku? Nemel bych tam dat ten vetsi kondik? Ted tam mam 33MFna 350V.

Jakej byste tam nechavali proud? Kdyz jsou to teda pravdepodobne diody na 20mA?

O vikendu to necham bezet dyl at vidim jak se to bude chovat v delsim provozu.

pozn.: pokud mi budete radit jakej by ste tam pousteli proud, vezte ze to ma bejt na trvalej provoz a odvod tepla bude minimalni (ledky uzavreny v hlinikovym pouzdre, ale ne primo v kontaktu s tim hlinikem... ulozeny budou jen v tenkym derovanym plastu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund