Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Může katoda elektronky sama ztratit emisi?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 23:02    Předmět: Citovat

to je snad úkol pro studenta druhého ročníku průmyslové školy, doplnit plynulou regulaci k jakémukoliv měřiči?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 23:11    Předmět: 3L31 Citovat

Výroba elektronek byla ke konci přemístěna z Tesly Rožnov do Tesly Třinec a tam "goroli" byli velmi naštíru s kvalitou. Dodnes pamatuji na obrovské množství ještě během záruční doby odcházejících elektronek PL500 a 504. Takže jesli tam vyráběli i tu 3L31, tak se není co divit. Mám za to, že v Rožnově elektronky uměli. Obdobné to bylo i s elektronkami typů ECL a PCL. Po převedení jejich výroby v rámci RVHP z Rožnova do Polska (Polam, Telam) velmi stoupla jejich poruchovost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 23:18    Předmět: Citovat

Třinec snad běžel víceméně souběžně s Rožnovem, ne ? Rozhodně EL34 z Třince jsou mnohem lepší než z Rožnova. Výroba se v Polsku taky dělala nezávisle, obecně jejich lampy stály za kulové.

Co by mne zajímalo, kdy se začala dělat výroba ve Vrchlabí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 23:20    Předmět: Citovat

2 Crifodo - ano, jde to dodělat do čehokoliv, ale když stejně neměříš elku v pracovním zapojení, tak je to poněkud nanic. BM215 elku trápí střídavým Ua, takže se o měření v prac. bodě nedá mluvit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 23:39    Předmět: Citovat

Vrchlabí snad pamatuje elektronky ještě za Němců, tam v kopcích přece vakuová technika začínala, TV v Tanvaldu atd. Každopádně už za dvouletky tam běžela výroba lamp. Později snad nějaké ty kalkulačky a displeje.
http://homel.vsb.cz/~ruc060/Soubory/KAPIT4.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 6:52    Předmět: 3L31 Citovat

Žhavicí proud elektronek je při jmenovitém žhavicím napětí správný, 100mA +- 4mA dle kusu. Pohledem dovnitř je vidět, že všechna čtyři vlákna normálně žhaví. Ty elky jdou "přesvědčit" k normálnímu anodovému proudu jen trvalým přežhavením. Zkoušel jsem to u té Tesly 3101B, tedy v reálném zapojení koncového stupně, navíc v přístroji, o kterém vím že je v pořádku (mj. jsou v něm vyměněny všechny vazební kondenzátory, takže zde není problém např. se svodem z anody předchozího stupně na G1 3L31). Zapojil jsem to přes redukci, měřil proud výstupákem a žhavil zvenku z regulovatelného zdroje. Musel jsem elku přežhavit z jmenovitých 1,4V na 1,8-2V podle kusu, anodový proud stoupl ze 4-5mA dle kusu na svých obvyklých 8mA (v tomto přístroji) a rádio hrálo úplně normálně. Delším provozem v těchto podmínkách však anodový proud dále nestoupá. Po nažhavení jmenovitým napětím spadne na původní hodnoty, nebo se ještě mírně zhorší.
Proto si myslím že je něco s katodou. Nemohla být emisní vrstva nějak špatně nanesena a během let se z drátků prostě odloupat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 9:12    Předmět: Citovat

Mám tady naskenovaný zajímavý článek o regeneraci elektronek z Radioamatéra 1949, zájemcům pošlu mailem.
O regeneraci jsem se pokoušel mnohrát, úspěch byl střídavý. Lépe šly asi regenerovat staré elektronky se 4 V žhavením. Moderní už méně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 16 2007, 11:11    Předmět: Citovat

jaká je orientace těch žhavicích vláken vůči připojení katodového úbytku vzhledem k anodě? je to u všech elektronek s děleným vláknem stejné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so listopad 17 2007, 10:09    Předmět: Citovat

Tak jsem se na to díval, dá se to zjistit pohledem do elektrodového systému. Kladný pól vlákna je vždy dole, i u elektronek s dvojicí paralelních vláken (1L33). Je to nejspíš z čistě konstrukčních důvodů. Napínací pružinka žhavicích vláken je totiž nahoře, často bývá vidět jen při šikmém pohledu nahoru, je skryta pod zrcátkem getru. A ta pružinka je přibodovaná k nosnému sloupku G3, aby se nemuselo vymýšet jiné ukotvení. Tímto je G3 hned spojena s K, horní konec vlákna je tedy za katodu a dolní za žhavení.
Jen u 3L31, tam jsou dvě sekce po dvou vláknech a jde to zvenčí spojit sériově či paralelně. Běžnější je spojení paralelní, na žhavení 1,4V. Tam je pak zase nahoře mínus a dole plus, na všech čtyřech vláknech. U sériového spojení na 2,8V žhavení (proto 3L31) je na jedné sekci mínus, na druhé plus a s G3 je spojen střed.
Jen u elektronek, kde je katoda zcela oddělena od G3 (DF97) nebo u VKV triod (DC90) je v systému další sloupek pro přibodování napínací pružinky žhavicího vlákna. I tak je ale dle katalogu orientace vlákna stejná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund