Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OPTICKÝ ODDĚLOVAČ LINKOVÉHO AUDIO SIGNÁLU

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 9:23    Předmět: OPTICKÝ ODDĚLOVAČ LINKOVÉHO AUDIO SIGNÁLU Citovat

Potřeboval jsem k PC připojit kvalitní sluchátka. Sluchátkový výstup z PC reproduktorů, to je totální katastrofa, a připojení sluchátek přímo na výstup zvuk. karty se mi také nezdálo to pravé.
Postavil jsem tedy tranzistorový zesilovač pro sluchátka s korekcemi. Zvuk má skutečně vynikající, ale,ale,ale!
Když jsem k němu při oživování připojil CD player, vše šlapalo na 100%. Ovšem po připojení k PC jsem narazil na starý známý (a častý) problém, země zesilovače a zvuk.karty si spolu prostě nerozumějí.
Tak jsem začal hledat na netu, a nalezl jsem linkový oddělovač
A-COUPLER AVX158

Mělo by to eliminovat zemní smyčky a všechny další neduhy audio výstupů z PC. Podle katalogového listu to má velice slušné parametry. Rozsah 15Hz-30kHz a přijatelné zkreslení.
Aby oddělovač opravdu fungoval, musí být i zdroje pro napájení vstupních a výstupních obvodů oddělené. Proto má tento oddělovač dva napájecí konektory. Výrobce doporučuje použít dva 12V síťové adaptéry (+/-30%).
Protože mám v zásobě dostatečné množství součástek, i trafíčko, nebude pro mě problém poskládat takovýto zdroj:

Trafo má dvě oddělená sekundární vinutí, takže se vlastně jedná o dva oddělené zdroje.

Ale než oddělovač objednám, přeci jenom bych se chtěl zeptat, jestli náhodou někdo z vás už s ním nemá nějaké zkušenosti?
Našel jsem na netu nejrůznější návody jak oddělit line z PC, někteké i velice krkolomné. Někdo např. použil oddělovací trafa vykuchaná z audio výstupů starých tesláckýh televizí. Možná to i funguje, ale jednak se mi rozhodně nechce prolézat šrotiště a rabovat staré televize, a potom COUPLER-AVX158 stojí necelých tisíc korun, což se mi zdá jako rozumná investice.
Co vy na to?

Ještě pro úplnost onen zesík pro sluchátka:


Korekce i zesilovač vyžadují napájení +/- 15V, takže jsem k tomu do malé plastové krabičky (skryté za stolem) postavil stab. zdroj s 7815 a 7915 s malým 8W trafem 2x24V a ten to krásně utlačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 14:40    Předmět: Re: OPTICKÝ ODDĚLOVAČ LINKOVÉHO AUDIO SIGNÁLU Citovat

Nevím co je na prolézání šrotu špatného, já to dělám skoro denně Laughing a nestydím se za to.
1000kč za oddělovač se mi zdá šíleně moc, možná se mnou budou mnozí polemizovat ale prostě se mi to tak zdá. Použití těch starých oddělovacích tráfíček je sice možné a dokonce to i funguje, ale jen pro omezené frekvenční pásmo. Rozhodně to hifi nebude. Používám je pro oddělení u své CB stanice když ji připojuji k PC. Kámoš stavěl oddělovač s optočleny, pokud se dobře nastaví pracovní body tak zapojení funguje velmi dobře, zkreslení se nám nepodařilo naměřit (náš generátor měl asi 0,5%, takže vlastní zkreslení oddělovače bude určitě menší). Zapojení je velice jednoduché, nemám to tady ale stáhl to někde na netu.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 15:15    Předmět: Citovat

No 1k za tohle se mi zdá opravdu hodně. Raději bych si to postavil: http://www.belza.cz/audio/optozz.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 18:36    Předmět: Citovat

Ve zdroji použij stabilík (7812) a v usměrňovači překleň každou diodu keramickým kondem 10n až 100nF. Výstup trafa před gretzama by měl mít kolem 15V, pokud z toho budeš chtít tahat větší proudy.. Když budeš pořizovat za těžký prachy optooddělovač, tak ať i zdroj za něco stojí. A nezapomeň ty keramiky dostatečně napěťově dimenzovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 09 2007, 19:06    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že se v profi linková i mikrofonní trafa pořád používají, zatímco tyhle pseudooptické oddělovače nikoliv (zkreslení, dynam. rozsah), raději bych volil klasiku, nebo optooddělovač s ADDA strukturou, což je bohužel drahé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: so listopad 10 2007, 16:10    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Ve zdroji použij stabilík (7812) a v usměrňovači překleň každou diodu keramickým kondem.............

Schema zdroje je pouze ilustrační, samozřejmě že finální zdroj nebude takto očesaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 8:06    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
No 1k za tohle se mi zdá opravdu hodně. Raději bych si to postavil: http://www.belza.cz/audio/optozz.htm

Tak jsem na to kouknul, vypadá to docela jednoduše. Myslím, že to bude asi v podstatě to samé, co je v tom Couperu.
Ale i autor (p.Belza) podotýká,
Cituji:
"I když má oddělovací zesilovač relativně malé zkreslení a velmi dobrý odstup od šumu, praktické zkoušky a měření ukázaly, že potlačení rozdílového napětí (mezi zeměmi) se zhoršuje se vzrůstajícím kmitočtem. Zesilovač velmi dobře funguje při odstranění brumu, vznikajícího zemními smyčkami, v extrémních případech si však nedovede poradit s rušením od spínaných zdrojů".
Tak nevím. myslím že podobně na tom bude i ten kupovaný oddělovač. Mě z PC neproniká ani tak brum, jako spíš velice výrazný šum a praskání na vyšších kmitočtech.
Vyzkoušel jsem digitální výstup (S/PDIF) a jako DAC použil MDrekorder. Zvuk vynikající bez jakéhokoliv rušení. Možná bude lepší dát se touto cestou. Minidisc je už přebytečná, neprodejná věc, a dá se využít jako velice kvalitní DAC.
Dalo by se uvažovat i o tomto převodníku: http://www.belza.cz/digiaudio/adac.htm ale tam je problém sehnat ty IO, a musím se přiznat, že do oboustranné SMD desky se mi také moc nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 9:04    Předmět: Citovat

zkousel jste nekdo pouzit na audiotechniku izolacni zesilovac HCPL-7840?
Podle katalogu (zkresleni 0,1proc, fbandwidth 100kHz) by se to dalo i snad pouzit.
jeho cena je neco pres stovku a pak to potrebuje jeste jeden operak zapojeny jako rozdilovy zesilovac
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 10:58    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
zkousel jste nekdo pouzit na audiotechniku izolacni zesilovac HCPL-7840?

Našel jsem tohle:


Ale vypadá to že je to jenom obrázek z datasheetu.
Nějaká aplikace vyloženě pro audio nikde není.
Musel by na to vletět nějaký profík. (Třeba Sendyx? Wink )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 11:46    Předmět: Citovat

Nainstaluj příslušnou cifru do mého účtu, uděláme vzorek, provedeme měření vlastními i placenými silami, poslechový test a dovíš se, jaké to má vlastnosti, no problem... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 14:57    Předmět: Citovat

Teď jsem ještě našel tohle:


750,-/kanál je sice dost, ale nepotřebuje to zdroj, je to jenom odd. trafo pro audio. Nebylo by to nejjistější?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 18:04    Předmět: Citovat

Chtělo by to nějaký seriózní popis parametrů, něco jako přebuditelnost, frekvenční charakteristiku a tak. Zkus se u toho výrobce přesněji informovat, ale určitě bych to nekupoval když řekne že je to prostě dobré a zvuk je skvělý.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2007, 6:48    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
Chtělo by to nějaký seriózní popis parametrů......

Parametry zde: http://www.volny.cz/mgberan/tabs/Tab_Trafa.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund