Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aktivní anténa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1874
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 17:58    Předmět: Citovat

Většina těhle dreků má zisk zesilovače řízenej napájecím napětím. některý polský síta měly potík na napájecím zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 19:36    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
mám pocit, že nějaký aktivní prvek je tu . . . .
. . . nebo tam byl.
můžeš udělat detailnější fotku toho místa ?


Tam je jenom dírka, ucpaná "bakelitovým" obdélníčkem. Viz foto z obou stran:
Zdůrazňuji, nic jsem z toho nevypájel, nic z toho nevypadlo, nic v provozu nevyhořelo. Jestli se dá zisk takového zesilovače regulovat změnou napájecího napětí - jak tu píše scorpions-cz, tak to ani nemusel být podvod, ta signalizace. Fakt jenom někdo zapomněl tam vrazit tranzistor Very Happy .



IMG_20200429_201619.jpg
 Komentář:
 Velikost:  100.36 kB
 Zobrazeno:  121 krát

IMG_20200429_201619.jpg



IMG_20200429_202000.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20200429_202000.jpg
 Velikost:  138.83 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1874
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 19:43    Předmět: Citovat

Ten "bakelitovej" obdélníček je SMD tranzistor. Úrovní napájecího napětí se řídí zisk zesíku a svit LEDky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 19:47    Předmět: Citovat

Dej před objektiv foťáku čočku, budeš mít hned makrofoto a možná si přečteme i typ tranzistoru.
"obdélníček" Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 21:11    Předmět: Citovat

AZK401 napsal(a):
Tam je jenom dírka, ucpaná "bakelitovým" obdélníčkem

aby sis udělal představu jak se dá obyčejným telefonem vyfotit "bakelitový obdélníček" . . .
. . . celá krabička má rozměry 20x25 mm
telefon je Redmi Note7 víc jak rok starý

. . . taky je škoda, že když pošleš SZ, už nečteš odpověď



IMG_20200429_214724.jpg
 Komentář:
 Velikost:  243.25 kB
 Zobrazeno:  124 krát

IMG_20200429_214724.jpg



IMG_20200429_214624.jpg
 Komentář:
 Velikost:  148.21 kB
 Zobrazeno:  130 krát

IMG_20200429_214624.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31860
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 29 2020, 23:40    Předmět: Citovat

To by se nejdřív tihle takzvaně chytrý uživatelé ještě chytřejších chytrofounů museli zajímat o to, jak se na jejich kapecním mozku nastaví focení v režimu MAKRO. Bohužel když si myslí, že MAKRO je jen řetězec velkoobchodních supermarketů a jen někteří políbení ajťáckým bacilem chápou, že se tak může jmenovat malej jednoúčelovej podprográmek, budeme dál vídat "detailní" fotky, nad kterýma by jeden blil jak Alík ... Mimochodem ten MAKRO režim umí i můj z něčího pohledu prastarej Samsung Core Prime s Andrákem "pětkou" - to není hypernová výsada rok starejch typů ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 5:28    Předmět: Citovat

Tak tohle je proti tomu co jsem tenkrát viděl já, doslova luxus v plné palbě. V té co jsem tenkrát měl na stole já nebylo ani trafo, myslím, že ani tišťák, o tranzistoru nemluvě... Jestli na ní někdy natrefím, tak vám ji určitě vyfotím, ale tehdá jsem o ebastlírně neměl ani tušení a měl jiné starosti než fotodokumentovat čínské ojebávky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 8:38    Předmět: Citovat

Tak jo, dostali jste mě. Tímto se omlouvám neznámému výrobci za pomluvu výrobku a ctěnému shromáždění za obtěžování.
Přiznám se, že jsem do svých 70 let nikdy SMD tranzistor neviděl Embarassed a MAKRO režim nepotřeboval.

Alespoň jsem se ale z odkloněného vlákna dozvěděl, v čem je chyba v připojení mého mobilu k PC. Takže já vidím diskuzi jako přínosnou Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 8:38    Předmět: Citovat

Nedostali. Co všechno umíš Ty, neumí zase někdo jinej, třebaže místní nadlidé se o tom ten zbytek snaží přesvědčit, že oni by to uměli taky a líp.
Na tom svém Olympusu jsem sice přišel na to, jak se nastavuje režim makro, ale bohužel to asi není to makro, jaké bych zde potřeboval.
Je to prostě starý foťák a tehdy se za vychytané "makro" považovalo vyfocení květu pampelišky z 10cm.
Ale věřím, že ty nabušené 10MPx foťáky v mobilech už to dokáží mnohem líp, nebo i moderní digitální foťáky, pokud je někdo má navíc k telefonu.
Já stejně rejžácký šrot dokumentovat moc nepotřebuju, vím o něm dobře a cejtím ho na kilometr, jak pes fenu.
Stačí mi na to hodinářský okuláry, dva měřáky, pilníček a známý rentgenář ze Zbrojovky v Brodě Very Happy
EDIT:
Teďka mi došlo, že jsem z několika těch polských sít ty zesilovače vykuchával, když to odešlo.
To síto se pak dalo s normálním zesilovačem použít, byť jen na 2-3 roky, než se na povětrnosti rozpadlo.
Zkusím se podívat v krabici se zbylými anténářskými díly, jestli tam něco nezbylo. Tam ale býval nějaký vývodový tranzistor v TO92 naplocho a s krátkými vývody.
Takovýhle bizár s smd trandem a vývodovými součástkami, roztahanými cikcak, to se jen tak nevidí..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 8:58    Předmět: Citovat

AZK401 napsal(a):
Tak jo, dostali jste mě. Tímto se omlouvám neznámému výrobci za pomluvu výrobku a ctěnému shromáždění za obtěžování...

Neomlouvej se, ta anténa si omluvu stejně nezaslouží, protože její vlastnosti na většině míst naší země stačí tak akorát na to, abys na ni chytil rýmu, když si s ní stoupneš do průvanu.
A "ctěné shromáždění" tu taky je od toho, aby na něco přišlo, tak jaké obtěžování?
Hlavně, že to někam vedlo.
sinclair napsal(a):
...Takovýhle bizár s smd trandem a vývodovými součástkami, roztahanými cikcak, to se jen tak nevidí..

To bývalo u prvních polských anténních zesilovačů taky, asi tranzistory vyžadovaly nějaké jiné šumové přizpůsobení, nebo bylo potřeba vykompenzovat náklon frekvenční charakteristiky, nevím. Ale hrály tam roli i délky vývodů odporů, když se odpor "přitáhl" k desce, zhoršil se šum na vyšších kanálech. Jestli to bylo poklesem zesílení, nebo zvýšení šumové figury zesilovače, to už dnes nezjistím.
Tahle konstrukce to silně připomíná.
Ke cti Polákům ale musím přiznat, že v době předmobilové (nebo v době NMT) byla ta jejich síta s vestavěným zesilovačem skutečně užitečná - když udávali zisk sestavy 34 dB, dalo se spolehnout na to, že nejméně 30 dB uprostřed pásma to má. A tu regulaci zisku napájecím napětím ty řízené zesilovače uměly velmi dobře. Až časem začaly být ty předzesilovače zdrojem potíží, protože přibylo blízkých zdrojů rušení. Na analog se dalo koukat i na zarušený, na digitál to nejde. Fenomén polského síta bledne a vstupuje spíše do divokých snů anténáře....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 370

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 11:45    Předmět: Citovat

Zdravím,
tak asi byl SMD tranzistor o cent levnější než THT.

Vzduchové cívky bývají občas zdeformované z důvodu konečného doladění,
ale v tomto případě bych tomu moc nevěřil.

U kvalitní antény použití zesilovače (předzesilovače) chápu (pokrýt ztráty ve svodu, nižší šumové číslo ...) ale u těchto pokojových křápů to nechápu, možná jeden tranzistor zvýší výslednou cenu antény na dvojnásobek, protože je aktivní, to se prodává zákazníku lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 12:01    Předmět: Citovat

Širokopásmový zesilovač v sítu, nebo v pokojové anténě byl vždy problém, u toho síta mnohdy neřešitelný a bylo těžko to jejich majitelům vysvětlit, že za dvě stovky se nedají čekat zázraky.
U pokojového provedení se tak často zjistilo, že při rozdílech úrovní dvou přijímaných signálů VHF a UHF jen o 30dBuV, se optimální místo příjmu nachází asi 30cm pod stropem a v roztodivných křivoúhlech k oknu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 12:21    Předmět: Citovat

Spiral napsal(a):
...U kvalitní antény použití zesilovače (předzesilovače) chápu (pokrýt ztráty ve svodu, nižší šumové číslo ...) ...

Já naopak nechápu, nač by kvalitní antéma musela mít přímo v krabici zesilovač. Jestli má přijímat jeden kanál, pak snad, jestli se před ten zesilovač vejde dostatečně selektivní (více)kanálová nebo pásmová propust. Jinak je vždy lepší svést signál od kvalitní antény někam, kam se dá umístit linkový zesilovač pro vyrovnání útlumu vedení, protože před tem zesilovač se můžou hodit selektivní propusti pro žádané kmitočty, případně selektivní zádrže pro ty nežádané.
Éter je zasviněný kdečím, dobu širokopásmových anténních zesilovačů jsme si stihli užít, je čas se vrátit k pozapomenutým selektivním obvodům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 12:28    Předmět: Citovat

Ale tak jistě, že je to historie. Jen širokopásmo s jedním BFRkem šlo včetně káblu a napaječe prodávat za 2-3 stovky a byla místa, kde to bylo jakžtakž použitelné. Lidi, kteří tomuhle aspoň trochu rozuměli, ze zásady používali selektivní zesilovače, kanálové antény i selektivní slučovače s útlumáky pro srovnání úrovní, pro rozumný výsledek to byl naprostý základ.
Já jen čekám, kdy se zase něco takového "zázračného" objeví.
V tradičním provedení, s jedním laciným pajcem uvnitř, na dvě AA a velkým nápisem "Digital TV" či podobnou "bombou"..
Však víme, jak nápisy a ultra nízká cena laikům prodávají. Blbců, ignorantů a žadatelů hodně muziky za stovku bylo vždy dost.
Éter je aktuálně tak zaprasený, že už to dělá problémy i velmi kvalitním FM tunerům renomovaných značek. Bez hodně ostré filtrace už to dál rozumně nepůjde. A může být už jenom hůř, protože cena. A protože cena, tak ojebávka až na kost, jako je tomu u déčkových zesilovačů..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt duben 30 2020, 12:36    Předmět: Citovat

Neobjeví, vždyť se "aktivní antény" pořád prodávají. Jen to napájení z AA už není třeba, STB i mnohé TV to umí napájet přímo po koaxu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund