Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snimaci zesilovac s MDA2054 pro ANH210
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 13 2020, 13:58    Předmět: Snimaci zesilovac s MDA2054 pro ANH210 Citovat

Ahoj,

Neresil nekdo upravu korekci tohoto zapojeni https://www.belza.cz/players/pba1.htm pro snimaci hlavu ANH210 (netusim jeji parametry, nenasel jsem nikde zadny katalogovy udaj) a rychlost 9 a 19 ?

Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt únor 13 2020, 15:42    Předmět: Citovat

Jednou z cest může být analýza zapojení snímacího zesilovače magnetofonů, kde jsou tyto hlavy použity.

Nějaké sporé údaje o hlavě by mohly být v novějším vydání knihy Elektronické a elektroakustické součástky (Nečásek) z r. 1985, pokud se už tyto hlavy v té době vyráběly. Já mám vyd. 1980, v té době ty hlavy ještě neexistovaly.
Možná také Katalog elektronických součástek, konstrukčních dílů, bloků a přístrojů, 2. díl. Ale ruku do ohně za to nedám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 13:14    Předmět: Citovat

Ahoj,

Mam oba vytisky te knihy ale bouhzel v ani jednom neni o ANH200 a 210 ani tecka. V tom novejsim uz jsou ale zmineny ANH pro kazetaky ale o tech pro kotoucaky nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 18:32    Předmět: Citovat

A hlavy ANP937 a ANP938 tam jsou?
Ty se totiž, když se je podařilo sehnat, nahrazovaly tvrdými hlavami ANH200 a ANH210, aniž by bylo třeba zasahovat do nastavení. Nebo jen jemně, co vyžadoval jiný poloměr čela. Ostatní parametry byly přnejmenším hodně podobné, tak by od těch měkkých mohly být použitelné.
A snímací zesilovač pro čtvrtstopou hlavu jsem už řešil, ale po NE5532 se mi lépe osvědčil NJM4850, šumově byl ve stejném zapojení o 4 dB lepší (u ANP935, která dává jen typ. 420 µV/1 kHz/0 dB, to bylo milé).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 18:39    Předmět: Citovat

Jojo ty tu kupodivu jsou.


hlavy.jpg
 Komentář:
 Velikost:  207.51 kB
 Zobrazeno:  168 krát

hlavy.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 18:40    Předmět: Citovat

A mas nekde nejake schematko toho snimaciho zesiku prosim co jsi resil ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 19:58    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A hlavy ANP937 a ANP938 tam jsou? Ty se totiž, když se je podařilo sehnat, nahrazovaly tvrdými hlavami ANH200 a ANH210, aniž by bylo třeba zasahovat do nastavení. Nebo jen jemně, co vyžadoval jiný poloměr čela. Ostatní parametry byly přnejmenším hodně podobné, tak by od těch měkkých mohly být použitelné.
A snímací zesilovač pro čtvrtstopou hlavu jsem už řešil, ale po NE5532 se mi lépe osvědčil NJM4850, šumově byl ve stejném zapojení o 4 dB lepší (u ANP935, která dává jen typ. 420 µV/1 kHz/0 dB, to bylo milé).
To jsou užitečné informace. Mě stavba vlastního snímacího a záznamového zesilovače taky čeká, i když možná ve vzdálenější budoucnosti. Nejspíš právě s temi ANP935. Zatím si hraju s gramci, ale na mgf. přijde taky čas.
Má dnes cenu vůbec snímací zesilovač stavět s diskrétními tranzistory, s ohledem na šum? A jak šumí ten MDA2054? Míň než dnešní např. NE553x?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 20:21    Předmět: Citovat

Především bych potřeboval vědět, jaké efektivní napětí při snímání efektivní hodnoty zkratového magnetického toku 256 nWb/m (plná úroveň 0 dB) a frekvencí 1 kHz ze snímací hlavy leze. Nikdy jsem to totiž neměřil, protožr snímací zesilovače mají regulaci výstupní úrovně, jejíž změna byla jen zřídka nutná.
Odhadem: zhruba stejné průřezy i permeabilita jádra, jako ANP935, dejmr tomu, že se vykrátí; ovšem chybí zadní štěrbina, kterou musí mít univerzální hlava, takže vyšší AL (i jeho nárůst jen odhaduji), proto počet závitů je menší, než odpovídá odmocnině poměru indukčností snímací a univerzální hlavy), naproti tomu absence té štěrbiny zvyšuje účinnost... mi vychází 1,2 mV/ 1 kHz (při plné úrovni).
Tak co, je to v tom katalogu, nebo jsem se sekl o víc, než 3 dB?
Bylo by ideální, kdyby tam byly uvedené o mechanické a efektivmí šířky štěrbin, ale to bych už asi chtěl moc, co?

Výkres plošňáku jsem už našel, součástky do schématu budu muset přepočítat.
Vydrž.


Naposledy upravil Hill dne pá únor 14 2020, 20:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 20:28    Předmět: Citovat

Tohle bouhzel v tom katalogu neni. Je tam jen to co je na obrazku Sad Leda to zmerit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 20:34    Předmět: Citovat

Zrovna jsem tam dopsal, že jsem to nikdy měřit nepotřeboval, a teď iž nemám ani testovací pásek s referenční úrovní.
Budu tedy vycházet z těch 1,2 mV (nemít B116 trimry na výstupech, dalo by se to spočítat i ze servismanuálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 20:39    Předmět: Citovat

Jeste se mi podarilo na webu najit k tem hlavam toto:

záznam
ANH-200 ... L = cca 25 mH
přední štěrbina = 8 mikronů
zadní štěrbina = 50 mikronů
=================================
snímání
ANH-210 ... L = cca 370 mH
pouze přední štěrbina = 3 mikrony
=================================
mazání
ANH-220 ... L = cca 1,2 mH

Zdroj: https://www.ps-service.cz/archiv/Starestroje/starestroje.blog.cz/1102/forum-magnetofony/komentare/12.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 21:26    Předmět: Citovat

Díky, to stačí. Znamená to jen tolik, že toho musím přepočítat víc. A plošňák mám taky na jiného švába s odlišným pinoutem, použil jsem ho z jakési Aiwy, typ vraku ani označení švába nepamatuji, ale NJM do toho plošňáku určitě nepatří. Tehdy jsem potřeboval jen snímací zesilovač na přepisy a mixování.
Pak jsem ten přehrávač půjčil na neurčito kolegovi, kterému jeho stará stará totálně vyprázdnila byt, když jsme byli v Belgii na školení, a prodala všechno po bazarech. Od roku 1992 se ten přehrávač nikde neobjevil. Ten další (kazetový) jsem si stejně postavil výlučně tranzistorový.
Ale nějakou chvilku si na to najdu, jen to bude trvat déle.

EDIT: překlepy opraveny snad všechny.


Naposledy upravil Hill dne so únor 15 2020, 8:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2020, 21:28    Předmět: Citovat

v Pohode.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xy1



Založen: Jan 28, 2018
Příspěvky: 97
Bydliště: Jičín

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 12:08    Předmět: Citovat

K těm hlavám - katalogy jsou dost skoupé ; pokud Ti to trochu pomůže, přikládám 3 stránky ze sborníku z r. 1980 :


h2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  158.31 kB
 Zobrazeno:  116 krát

h2.jpg



h1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  135.68 kB
 Zobrazeno:  115 krát

h1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2020, 15:30    Předmět: Citovat

Díky, Miloši, dost podstatné doplnění informací: koukám, že jsem v přespalcovém propočtu o 3 dB pod katalogovou hodnotou, ale vejde se to i do výrobní tolerance hlav. Stejně musí být výstupní úroveň každého kanálu nastavitelná zvlášť, tak to nevadí.
>>grrrr: pro jaké posuvuví rychlosti to chceš? Nebo stačí jedna? V pšíloze je zapojení pro rychlost posuvu 9,53 cm/s, zisk asi 42 na 1 kHz, tedy podle hlavy a pásku výstupní napětí 60 - 90 mV.
Nechce se mi navrhovat sni s plošňáky, ty moje, jak jsem psal, jsou nepoužitelné (SIL9 obvod na SIL8 kvůli pinoutu nejde snadno překreslit).
S výhodou lze ale použít stavebnici od Krčmáře PS1MG-HX, jde o RIAA předzesilovač pro MM přenosku. Některé součástky neosadíš (C4 a C11), ty červeně označené hodnoty ve stavebnici nejsou, nahradíš je jinými hodnotami.
Integrovaný obvod NE5532 můžeš pro první seznámení použít, je tam v patici. Kdykoliv ho můžeš vyměnit za NJM4580D (o 3-4 dB menší šum), případně, jestli seženeš NJM2043D, můžeš odstup zlepšit o víc, než 6 dB. Na ostatní parametry zapojení záměna nemá vliv, pinově jsou všechny tyto operáky přímo záměnné.
Jestli to chceš provozovat jen na devítku, můžeš C1 zvětšit na 220 pF (slouží ve spojení s indukčností hlavy k rezonanční kompenzaci štěrbinovách ztrát, aniž by se pak v korekcích musel současně zdůrazňovat šum.

Pro rychlost 19 cm/s tam nech buď původních 100 p, těch 150 pF už možná bude trochu moc. A hlavně - zkratuj jak R4, tak R10. Jestli je budeš zkratovat dvojitým spínačem, pak to chce co nejkratší přívody, i když spínáš signál poměrně velké úrovně a na nízké impedanci, ale do každého kanálu se velde i po jednom tranzistoru, kterými ty dva odpory zkratuješ.
Součástky jako LEDlu a napájecí konektor nemusíš samozřejmě použít, nejsou pro funkci potřeba,

Výstupní úroveň vyhoví například pro AUX/LINE vstup externí zvukové karty AXAGO. Pro jiné vstupy stačit nemusí, jmenovitá výstupní úroveň 0 dB podle DIN i ČSN je totiž 775 mV, tak za to připoj lineární zesilovač (třeba stavebnici PS1-L003 SX z téhož zdroje, v ní změníš odpory R3 a R9 za nižší hodnoty, nejlépe trimry 10 k). No a těmi trimry nastavíš výstupní úrovně na potřebnou velikost.

Samozřejmě můžeš použít i vyšší napájecí napětí, než 12 V, ale u snímacího zesilovače je to zbytečné, u dále připojeného by se slušelo vyměnit zenerku za jinou o polovině použitého napájěcího napětí.



uprava_st_ANH210_eb.jpg
 Komentář:
s hlavou ANH210 má výstupní úroveň 60 - 90 mV / 1 kHz / 0 dB...
ANEB: KTERAK ZE STAVEBNICE PS1-MG HX SNÍMACÍ ZESILOVAČ K ANH210 UDĚLAT.
 Velikost:  274.76 kB
 Zobrazeno:  204 krát

uprava_st_ANH210_eb.jpg




Naposledy upravil Hill dne ne únor 16 2020, 8:38, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund