Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

HW na USB konektoru.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 20:58    Předmět: HW na USB konektoru. Citovat

Nazdarte,

chtěl jsem poprosit o radu:

1. Jakýkoli HW, co připojím k pc, se musí tomu pc nějak nahlásit, že je připojený, pravda? Jak to udělá? Pošle někam log. signál? Jaký? PIN? Na jakou dobu? Odpoví mu něco HW? Co (třeba zamilovanou báseň?), na jakou dobu a na jaký PIN konektoru? A co musí odpovědět jako naprostý minimum informací, jak odpověď potom vypadá elektricky, aby se pc neurazil a nepřestal s ním mluvit?

2. Kontroluje nějak PC, že je HW nadále připojený, jest tak? V jakých intervalech? Intervaly mají vysokou přesnost času, že? Opakuje se při kontrolách stejný cyklus, jako po připojení HW, že?

3. Když pošle PC nějaká data do HW, čeká pak jako odpověď přijetí dat od HW, pravda? Jak má odpověď vypadat? Je to dlouhá báseň, nebo stačí i 01? Když posílá jen jednoduchý signál jednou za čas a jeho informace by se dala zakódovat jen do dvou bitů ( 00, 01, 10, 11).



Fenka Rózička se těší na vaši ochotu, páč taky neví. Já ještě víc. Dost dotazů, že? Hups, stačí zodpovědět jen část dotazu (proto je to v bodech). A druzí by to třeba mohli dokončit, co říkáš, chlape? Proto to členění do bodů... Ale pomohlo by to, moc, je to moc informací k pročtení a nastudování... Jen za to nemám co nabídnout, jen poděkování...

Sory za překlepy, spěchám. I v neděli, mimo koníčků, vyděláváme, když to zdraví dovolí. Až z toho magořím.

Pěkný nedělní večer.

J & R

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 21:26    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2019, 21:33    Předmět: Citovat

Díky. Asi nebyla odpověď tak snadná a rychlá, že? Tak vzhůru do studia... Chjo...
_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 9:54    Předmět: Citovat

Ale ak treba len niečo nenáročné pripojiť k PC cez USB, tak sa to dá na počkanie pomocou Arduino. To potom stačí pár riadkov kódu jak v Arduino, tak v PC, napríklad skript v dávkovom súbore s príponou .bat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 10:09    Předmět: Citovat

Na jednoduché otázky nejsou někdy jednoduché odpovědi.
Komunikace na USB probíhá vždy po paketech,8 bajtů nejméně, třeba myš.
Komunikaci vždy zahajuje počítač.Celkově je to dost složité a uživatel do toho nemůže zasahovat.Proto každé zařízení potřebuje ovladač.
V amaterské praxi ale i profi výrobky to řeší tak,že používají převodník
USB-seriový port.V PC se vytvoří virtuální seriový port a uživatelský program komunikuje se zařízením přes příkazy knihovny sériového portu, ostatní zařídí OS.Na straně zařízení je vždy inteligentní zařízení,které zpracovává data-povely.Z povahy komunikace není možné provádět časově náročné operace.
Proto všechny měřící karty nebo programátory na USB provádějí vše samostatně a pc slouží pouze k zadávaní povelů a příjímá výsledky k jejich zpracování k vizualizaci.Už to není jak v dávných dobách kdy šlo příkazy outport ovládat jednotlivé linky pararelního portu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 12:27    Předmět: Citovat

Ono by bylo jako obvykle nejlepsi napsat k cemu konkretne to vlastne potrebujes. Na jinem foru napriklad typek resil na 10 strankovem vlaknu tu komunikaci a nakonec z nej vylezlo ze potrebuje jen pozadat USB port o vyssi proud, na coz se delaji specializovane obvody za par kacek a borec tak nakonec nemusel nic resit ani programovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so listopad 02 2019, 23:50    Předmět: Citovat

Tak ještě jednou všem děkujeme za účast a ochotu.

Zvolím proto cestu nejmenšího odporu. Znám pár lidí, co umí s Arduinem, tak je poprosím o krátký prográmek, přehraju to do svýho UNO a uvidíme.

O co šlo? Jak fotím na montážičce EQ-1, k nelibosti některých ješitů (co mají mounty za desetitisíce) se podařilo ji vytunit tak, že na 900mm ohnisku a 6,4µm pixelu foťáku zvládne i delší expozice než 25s, co používám. Ale protože tam skotačí šnekový převod, a ani ustavení nikdy nebude exaktní, bude potřeba ji pointovat. Nejsnadněji to půjde přes spec. pointační prográmek, co v pravidelných intervalech do obou os montáže posílá informace, kudy se pohnout a jak dlouho má pohyb trvat. Tyhle impulsy, čtyři možnosti (východ, západ, sever, jih) a čas potřebuju dostat do svojí elektroniky, protože na rozdíl od elektronik kupovaných montáží, těch za desetitisíce, je analogová a samozřejmě moje dítko.

Nepište, ať dám vědět, až to bude hotovo. Vše má svůj správný čas a hned to nebude. Zatím jsem hledal cestu. Až to bude, kdo by měl opravdu zájem, uvidí na našem webu (odkaz v profilu). Kdo ne, zapomene.Wink

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 0:35    Předmět: Citovat

Super. Mám teleskop z Lidlu a už asi 8 rokov sa ho chystám zmotorizovať, ale ešte som si na to nenašiel čas. Predstava bola, že tam dám krokové motorčeky a že by to mohlo ísť cez Raspberry Pi, pričom by sa zároveň aj fotilo cez Raspberry kameru... Mám jednu farebnú a jednu infra. Programovať Arduino je úplne jednoduché. Zvládu to aj deti na základnejj škole. Programovať Raspberry Pi je podstatne zložitejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 3:36    Předmět: Citovat

To mile rád čtu. Doufám, že si uvědomuješ, že k astro použití potřebuješ hodně citlivou kameru. Poslední dobu by jsem se už ani nebál vlaštovek, jako je planetární SV305 výrobce SVBONY, se kterým spolupracuju. Hračky jako já nám denně ukazují, jak SV305 umí s přehledem a klidem nafotit i DSO. Jsou na ebay, např. svbonyflagstore. Určitě by byla bezva jako pointační. Teď potřebuješ nastudovat pojmy jako vyčítací šum, temný proud, QE, dark frame, offset, flat field. Pokud by jsi něco nechápal, domluvme se a můžu pomoct na telefonu 533 533 743 ve smluvený čas.

K focení stačí bez problémů zrcadlovka Canon 300D nebo 350D, na Aukru ji koupíš tak za litr, když prokličkuješ mezi hromadou nespolehlivých překupníků a najdeš si skutečný majitele. Jsou spolehlivý a hodně kvalitní. Taky můžeš pořídit CCD čip, přidat peltiera, no, tohle umíš beze mě. Ušetří to mrdu peněz.

Tyhle levný dalekohledy mají dobrou optiku, Lidl je klasika achromát se vším všudy, ale chce to pomoct mu trochou Tvojí práce. K inspiraci s pročti tohle o mým Celestronu:

http://aesobchod.cz/clanky-aes/14_recenze-celestron-powerseeker-80-eq.html

Když prolezeš další články, uvidíš, co všechno jde dělat, fotit a pozorovat takhle levným HW, když respektuješ přírodní zákony. Jsou i tací, co mají HW za mrdu desetitisíců a mají horší fotky. Naštěstí jich ale není až tak moc a většina těch s drahým vybavením fotí mnohem líp než já. Che to studovat.

Pokud píšu co už víš sám, ber to jako opakování zažitých znalostí.

K té motorizaci se můžeš inspirovat i mým pohonem, opět na mým webu k dispozici. Bohatě stačí na dlouhý hodiny okukování jednoho objektu. Ta přesnost <2,5% je počítaná jako worst case a ve skutečnosti je při běžným rozsahu teplot tak 0 až 20°C kolem 0,1%. Mám PCB, můžu poslat za nákupku.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Hledal jsem tu motorizaci na tvojim webu, ale nenašel. Můžeš sem dát link? Je to pan-tilt? Jak rychlý a kolik unese? Zajímá mne spíš ta mechanická stránka věci, elektroniku si udělám, spíš než USB tak Ethernet nebo rs422.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2019, 22:10    Předmět: Citovat

Že ty jsi byl líné?:

http://aesobchod.cz/clanky-aes/35_pohon-eq-1.html

Pochopení principu zabere tak hodinku, dvě, když se do toho zanoříš. Nesnaž se to srovnávat s konvencema, hledej nestandardní řešení, jinak se v myšlenkách nepochopíme.

Pan- tilt? Myslíš paralaktická, ekvatoreální, nebo jak někteří taky říkají, rovníková montáž? Neboli, celýmu přístroji se říká ekvatoreál... Jasně, to si piš. Je to EQ-1, nejslabší model, co snad existuje. Snad všichni, co vím, nad ní ohrnují nos, ale chyba lávky. Je to nepochopení a lenost. Nevím, kolik to má, asi jedno kilo? A kilo lité Al slitiny, to je masivní kus materiálu! I když tak nelogicky navržený, jako EQ-1 je, má to koule. Dá se z ní udělat tuhá a pořádná montáž. Tak podobně můžeš zabít lži a dogmata a hledat zdroje vibrací, nestability (strojírensky a fyzikálně nízké tuhosti) montáže k lídlskopu. Rozeber to a uvidíš, kde si z nás kapitalisté dělají dobrý den a čím náma pohrdají. Je blbost makat měsíc v hokně na novou montáž, když stávající zrychtuješ za den, dva.

Trochu napovím. Mimo jiné budeš potřebovat tohle:

https://www.mepac-eshop.cz/sk/planzety

Možná i posuvku a umění s ní měřit (nespěchat, zamyslet se), ale i bez ní to půjde. A i bez planžet to jde. Všechno totiž jde, zkrátka co dům dal.

Co se týče nosnosti, pokud správně chápu dotaz, tak tam už musíme brát v potaz zákony mechaniky. Když si montáž pořádně vymazlíš, nosnost mnohonásobně vzroste, mj. tím, že třecí plochy se nebudou tolik otlačovat. Ale pozor, jen statická. Odlitky jsou prostě křehký, plný bordelu a nikdy nevíš, kde a kolik to má slabých míst. Kor odflinknutý odlitky s výrobní cenou pár desetikaček.

PS: Nenechme se obelhávat iluzí mazlavé vazelíny, je kapitalismus a vůle jsou prostě mega, 999,- , 89,90 , 29,90 , prostě klidně půlmilimetr a i víc. Máme doma CCCP triedr 10x50, kde je mechanika mazaná olejem a ten se nám odvděčí, že mechanika pracuje stejně za všech teplot, co lidský tělo s oblečením nebo bez vydrží. Mohli si to dovolit proto, že to udělali pořádně, přesně.

Celou dobu se bavím o EQ-1. Lidlmount sice znám, ale bohužel ne zevnitř.

Mechaniku pohonu jsem udělal nejjednodušší, jak jen to šlo, ale za cenu, že jsem nakrmil zloděje, plastový (že by silon????) kolečko stálo přes dvě stovky.

Je to hrozně moc věcí a nuancí a takhle písemně všechno nedokážu předat a vysvětlit. To by bylo na dlouhý podzimní večery u kafe a s pejskem vedle na posteli.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2019, 19:39    Předmět: Citovat

A jako audioknihu bys nám to nahrát nechtěl?
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st listopad 06 2019, 2:16    Předmět: Citovat

Kdo, co, proč? To byla narážka? Pokud jo, čím jsem si to zasloužil? Jen jsem chtěl trochu poradit, nic víc. Kdo jiný kdy tunil montáž? Je nás málo. Kdo si všiml, že EQ-1 se může v tuhosti rovnat i EQ-5? EQ-1 má tak kilo, EQ-5 má pět kg. Nicméně, já tam mám plast a spěchal jsem, tak jsem EQ-1 předělal jen na EQ-3-2.

EQ už jsou dneska NEQ nebo dokonce AZ-EQ (nový modely), ale myslím jsou jinak stejný. Nevím. Ale když je kapitalista stejný, bude stejná montáž a vývoj techniky je (víme) jen pomalý.

Některý Celestrony dávají do mountů kul. ložiska, ale neviděl jsem to zevnitř, tak nevím, jak moc je to přínos. Ale přínos to bude. To ale neznamená, že třecí jsou špatná. Záleží na vůlích. Všude a u všeho, i u kuliček. A na rozumu konstruktéra, nebo spíš jak moc u toho spěchá.

Hele, techniku líp předáš písemně, nemyslíš? Nebo Ti chybí můj líbezný hlas, má lásko?

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund