Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problem s StudioBass130

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 1:15    Předmět: Problem s StudioBass130 Citovat

Kamarat mi doniesol na opravu zosilnovac Tesla StudioBass130
Vydrzal zo 20 skusok potom zacal robit neprijemne veci.

Vydava hrozne hlasny zvuk puknu sumenie a kadejake pazvuky akoby tam bol daky studeny spoj a ten prerazal napatie.

Zistil som ze chyba je v preampe (koncak je uplne OK). Pomocou vyberania som zistil ze pukanie sposobuje vystupna cast prampu (konkretne 2 OZ - MAA503) dokopy ich je 5. Tieto Oz su az za regulatorom hlasitosti.

Ked mi ho doniesol tak ako prve som po nom tresol a zosilovac isiel. JAsny studal len kde a ako ho najst Sad Prepajkoval som zopar podozrivych kontaktou ale nepomohlo Sad

Mate schemu??? Dost by mi pomohla?
Ako hladat studeny spoj? (viem ze existuju dake spraye co to zamrazia ale na akom principe to moze fungovat?"
Pripadne moze to byt daka ina vada? Uz ste sa s dacim taky stretli?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 7:06    Předmět: Citovat

Se zesilovači z Vráblí jsem si užil své... Sad . Ta teslácká pájecí vlna stála za ho..., studeňáků tam najdeš stovky.. Pokud jsi jednoznačně vyloučil vadný konec, prověř jako první ELYTY !!! MAA 503 některých sérií také vyváděly roztomilosti, ale ne tolik, jako kondy. Pak také bacha na propoje-u některých zes. použili něco jako zvonkové dráty a ty byly tak zoxidované, že byly v cínu jen "nasunuty". Tuším, že je tam napětí pro preamp stabilizováno Zenerkami, koukni, co se na nich děje+celou zdrojovou část.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 8:00    Předmět: Citovat

Jestli jsou ty MAA503 v paticích, tak je připájej přímo do desky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 8:04    Předmět: Citovat

sambiliong napsal(a):
Jestli jsou ty MAA503 v paticích, tak je připájej přímo do desky

Taky pravda, patice bývají zahnojené pájecím lakem a znečištěným lihem při mytí. A ty kontakty....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 9:00    Předmět: Citovat

taktiez som mal tento problem. Bol sposobeny jednak skorodovanim patic(ono to hnilo pod tym zlatym pokovom) a taktiez tie 503ky dost casto odchadzali. No zvacsa sa im zvysil sum, isli do limitacie do 1 napajacej vetvy, malokedy sposobovali praskanie.
Na toto je dobra metoda-trieskajte po plosaku jemne skrutkovacom, na mieste, ktore je citlive, prejavi sa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 10:43    Předmět: Citovat

Nebo chladicí sprej - ochlazením se vývody "smrsknou" a nedokonalý spoj se projeví
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 12:28    Předmět: Citovat

O chlad spray som pocul len som nevedel aky ma vyznam Smile
Io su v paticiach. Vyvody som vylestil takou zubarskou lestickou na vrtacke a patice su zlate myslim ze by mali byt ok. Myslite ze ich mam priamo naletovat? No potom mozu byt vadne aj tie MAA503ky.... Najlracej by som ich nahradil. Daju sa napr s TL 071kami alebo MA1458? ?? To by bolo najlepsie

V zdroji su zenerky. Napaja sa to sym napatim +-16V to je ok (merane osciloskopom)...

Elity sa mi zdali tiez ok. Meral som ESR metrem. Mam ich vymenit?

A bohuzial uz ani to trieskanie nepomoze. Ale zda sa mi ze sa chyba zasa obnovila ked som sa dotkol keramickeho kondu 100nF ktory stabilizuje Ucc a je pri kazdom OZ. Teraz mozem chytat tie keramiky ako chcem a nic nepomaha. Moze byt vadny aj ten lebo to sa mi nezda...

Schema by nebola?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 15:30    Předmět: nešťastný amp zo Slovenska... Citovat

Schéma na přesně tento ampík nemám, ale ony jsou všechny "Vráble" stejné... Měl jsem jednu krásnou příhodu: Pracuji ve firmě, která je letitým výrobcem reproduktorů v ČR a máme na zkušebně jeden z "Vráblí".. Choval se divně, šuměl, škytal, prskal, kousal... Very Happy Strávil jsem nad ním pár desítek hodin, zjistil jsem, že u jednoho operáku je napětí tam, kde být nemá. Letěl, operák, následně patice, DPS se čistila "dryáky", vyletoval jsem podezřelý keramický kond, který mohl "pouštět" ss napětí na výstup. Tento kond měl předpisovou jmenovitou kapacitu, nevěřícně jsem jej napíchl na Ucc ss zdroj 30V, keramik držel, jak Tarzan. Kond šel zpátky do DPS a na výstupu bylo opět svodové ss napětí. Konec pohádky: Ten keram si ze mne dělal prd..., byl to skutečně on, 30V udržel,ani pikoAmpér, z 15V pouštěl skoro 10... Inu, i to jsou krásné procházky servisáckým sadem... Very Happy Hezký den!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 16:10    Předmět: Citovat

No, on se nejspíš ten kond po ohřevu zase vzpamatoval a dal nějakou dobu pokoj. Navíc byly po jisté době provozu závislé na polaritě.
100% úspěchu u vrabčáckých věcí je vyházet většinu kondů 470pF v kompenzacích těch nešťastných operáků, nebo raději to překopat na něco modernějšího, pokud to někdo umí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
svmbass



Založen: Aug 04, 2007
Příspěvky: 157
Bydliště: Val. Klobouky

PříspěvekZaslal: st září 19 2007, 22:04    Předmět: Citovat

S vrábelskými zesilovači jsem se taky něco natrápil během let a vesměs to byly ty studeňáky, ale celkově blbá koncepce s budícími transformátory a co si pamatuji vždy měly tyto zesilovače docela velké zkreslení.
Největší patálie jsem měl s mixpultem M16-4-4, který jsem koupil asi před sedmi roky, protože byl za rozumné peníze a taky trochu z nostalgie. V 1985 jsme měli v kapele ten samý mixpult ale 24 vstupů (tehdy úplná novinka) a byly s ním trvale problémy, i když svou koncepcí byl srovnatelný i s věhlasnými značkami, ale použité součástky – to je katastrofa.
Takže když jsem si po letech pořídil tu M16, věděl jsem už přesně co s tím mám udělat. V první řadě všechny MAA501 pryč cca 130 operáků, protože ty jsou zdrojem velké nestability, potažmo přestávají fungovat některé vstupy, jakmile se mix zahřeje, šum, nakmitávání atd. Taky všechny kompenzace k těmto IO pryč. Náhradou jsem dal všude MAA741, přičemž vždy do prvního obvodu každého vstupu hned za dvojicí tranzistorů vsadil IO na bázi FET - MAC156, 157. Zvláštní pozornost jsem věnoval sumárním jednotkám a vyměnil i všechny kondenzátory za jakostnější typy. Taktéž jsem vyměnil DIN konektory za Jackové stereo samice u vstupů a jiné drobné úpravy.
Od té doby nejsou s mixem problémy, nepočítám-li sem tam chrastění nekvalitních potenciometrů, ale s těmi pořád nekroutím. Tahové jsou jakž takž dobré.
Po zvukové stránce je po generálce mnohem dynamičtější, sytější, prostě bylo to ihned poznat. Úprava byla docela zdlouhavá, avšak vyplatilo se mi to. V dohledné době chci MAA741 postupně vyměnit za NE5534 apod., a to tím způsobem; mám k dispozici ještě jeden tento pult, čili výměna po sekcích.
A ještě něco; důležité je mít k dispozici schémata a servisní návod, aby byly správně udělané propojovací kabely pro vstupy a výstupy z podskupin přes efekty. Tam jsem nechal DIN konektory.
Jinak pro mé neprofesionální občasné zvukaření tento mix vyhovuje, nejvíc mě na něm vadí jeho hmotnost.

...tomu se říká "láska až za hrob" ke starým krámům, ale co už... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 10:15    Předmět: Citovat

Zrekonstruoval jsem zesilovač 50W, takovou tu slušnější verzi s kvazi-koncem a bez výstupáku a budícího trafa, tuším Studiosolo 70, do patic jsem nastrkal místo 503 MAE 411 (jsou v DIL Cool a šikovně šly do původních DIL14 strčit bez jiných úprav. Rozdíl ve zvuku je markantní již na první poslech! Ty 411 jsem měl zrovna po ruce, myslím, že mají na vstupu FET, Tesla jich vyrobila pár kousků v 80-90 letech.. Stejně dobře hrály 5534. 503 hned letěly do popelnice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 10:24    Předmět: Citovat

Ty nešťastné MAB356, MAC, 411 nebo 741 mají většinou ještě horší vlastnosti než 501-504. Ne nadarmo vrabčáci používali skoro na vše MAA501, i když už dávno byly k dispozici jiné obvody. Změna zvuku po přeosazení za něco jiného sice nastane, ale že by k lepšímu - je to cesta do pekel jiným směrem. MAB356 a spol jsou taky pro audio hodně mizerné, kdo s tím stavěl třeba kompresory, ten zaplakal. TL071 nebo NE5534 byla proti tomu zázrak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 11:41    Předmět: Citovat

Takze mozem :
1) Preletovat priamo na TL071 nebo NE5534? (co je lepsie TL maju FET - NE mensi sum)
2) Vyhodit komplet kompenzaciu tych starych OZ
3) Povymienat stabilizacne 100n keramiky na napajani kazdeho oz
4) Povymienat eleity
5) Popreletovat vsetky spoje najme prepojky

A pojde a o dost lepsie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 12:38    Předmět: Citovat

1. rychlý operák na plošáku pro pomalý - bude třeba asi úprav kvůli stabilitě atd. Doporučuji pouze u vstupu, na ostatní pozice bych se vzhledem ke konci vykašlal.
2. kompenzáky vyměnit, staré OZ otestovat a dát ty správné
3. elyty typu "zelenina" vyměnit
4. Koupit úplně jiný zesilovač
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 20 2007, 19:09    Předmět: Citovat

A já tady uvedu tu OPRAVDU PŮVODNÍ náhradu MAA501-4 - jejich vzorem je pravěký uA709 - neboli ten bys měl použít, pokud chceš JEN NAHRADIT OPERÁKY. Jinak na zvukařinu je výborná volba NE5534 - má mnohem menší šum než 709 (=503), tato záměna by pak měla být provázena opravdu výměnou kompenzačních a blokovacích keramik i podezřelých TESLA elytů.
Používat rychlé OZ s j-FETy (řady TL060, 070 a 080 + všechny jejich klony) nebo MOS-FETy (MAC - MAB - LF X55/X56/X57 i 411/412) na vstupu do zařízení se starší topologií DPS je dost risk, na těchto deskách mají docela nezvladatelné sklony k oscilacím. Některé z nich ani nemají schopnost pracovat v režimu sledovače - jsou vykompenzovány jen pro zesílení větší než 3 až 5, zapojené jako sledovače kmitají - na to pozor i u 5534/5532.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund