Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

K: asynchronní motor do klimatizace, nebo ventilátory 12 cm

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 11:33    Předmět: K: asynchronní motor do klimatizace, nebo ventilátory 12 cm Citovat

Bohužel mi asi předloni skutečně umřel motor v první klimatizaci, doteď byla polorozdělaná že ji kdyžtak dám do kupy až umře třetí. Té se včera přidřel kompresor (byla celou dobu ve stavu vražda a poslední dobou byl kompresor víc přehřátej a vypnutej než jel, takže se to dalo čekat). Má podobné komponenty, ale jiné uspořádání, bohužel dvojmotor v jednom těle, takže pro mě na nic, nedám ho tam; každopádně jsem zkoušel připojit tento KO motor do ní a taky nejde, takže je potvrzeno že je motor vadnej.

Proto sháním malý asynchronní motor, pohání tam oběžné kolo radiálního ventilátoru, viz fotka. Rozměry cca 8 cm průměr, 5 cm výška, na druhé straně z něj čouhá 10mm hřídel dalších asi 8 cm (ideálně se závitem, ale to už není nutný, to bych nějak pořešil nebo závit udělal). Můj má dvě vinutí (resp. odbočku) pro dvě rychlosti, ale může být i jen jedna rychlost, proklemuju a pojede stále naplno. Rozběhovej kondenzátor je tu 2 uF.

Druhou variantou je celou tu šílenost vyndat a do plastového krytu, ve kterém todleto bylo, dát dva axiání ventilátory o maximálním průměru 120 mm vedle sebe. Tak jestli někdo má, dejte vědět, ale chci minimální průtok 150 m^3/h na jeden, ať to využije chladicí výkon okruhu.

Jinak celkově to malinko spěchá, dneska naštěstí není tak strašně, ale jak začne hicovat, tak tady umřu Laughing



motor.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  motor.jpg
 Velikost:  282.47 kB
 Staženo:  182 krát



Naposledy upravil Behemot dne út červen 06 2017, 11:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vasilceral



Založen: Jan 09, 2011
Příspěvky: 383
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 11:40    Předmět: Citovat

Dej přibližnou adresu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 11:46    Předmět: Citovat

Koleje Strahov Very Happy

Máš něco?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: út červen 06 2017, 11:40    Předmět: Citovat

Koukal jsem že 12cm ventilátory budou vhodnější, a i na síťový napětí jsou častější, navíc doma budeme potřevat i na odsávání koupelny/hýzlíku, takže celkem tři kusy. Nemá někdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: čt červen 22 2017, 17:50    Předmět: Citovat

We are back in happy times again!

Strčil jsem tam dva Papsty z těch pár co sem sehnal, byť průtok vzduchu je zatím jen tak na úrovni té původní nižší rychlosti, plus to není ještě úplně účinný (zapomněl sem tam dát tunel aby ved vzduch od větráků k mřížce, tak to fouká trochu dovnitř do prostoru klímy Very Happy to se ještě pošéfuje), tak ale už začíná bejt chládek!!

Tady možno zamknout, a původní motor zkusim dát na opravu…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2017, 6:55    Předmět: Citovat

No jo, už jsem musel sndat punčochu z filtru, pže průtok s ní není úplně optimální a už někdy v noci výparník zamrzl Laughing Tak to budu hlídat. Nicméně i díky ochlazení už tu je celkem příjemně (vyhřátou místnost dycky trvá nachladit, hlavně vychladit stěny až do situace kdy se obrátí tepelný spád, se to nezdá, ale je v tom možná i nějaká ta desítka kWh). Ale tak holt se buď podaří kolem litru v nejhorším případě původní motor převinout, nebo se mrknu po ventilátorech co maj aspoň 200 m3/h (tyhle Papsty asi jen nějakých 160, navíc jeden je částečně zablokován a fouká tak asi ze 3/4, takže jsem někde pod 300 m3/hod.).

V každým případě to doufám vydrží po zbytek sezóny tak, abych případný upgrade dělal až současně s vysátím výparníku Very Happy Byť ten vzduchvod musím nějak ubastlit dřív, že voda kondenzuje zvenku na stěnách a teče to dolů fakt není úplně ono. Uvnitř doufám nebude kondenzovat nic, za ventilátory vzduch může v prostoru expandovat. Aby mi nenavlhaly kabely a nestíkalo to dolů k čokoládě (ta je naštěstí oddělená plechovou přepážkou).

Nj, tahle klíma má něco kolem 12000 BTU, asi (je to starý německý cosi Elta Germany, takže přesné údaje jsem nikdy nezjistil, jen jsem se zhruba dopracoval k tomuto), a okruh to umí vychladit, tak jen do toho výparníku to teplo dodat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: po srpen 14 2017, 17:36    Předmět: Citovat

Zatim se s tím dá pořád existovat, občas to zmrzne, jindy cajk. Každopádně motor sem dal na opravu, počítal jsem s převinutím a že jo, bylo to přerušený…ono ne moc, ale občas tam něco kaplo, nebo se tam něco srazilo, takže na vinutí bylo něco nazelenalýho vidět. Tak to asi uspíšilo smrt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po srpen 14 2017, 18:39    Předmět: Citovat

Mám tyhle nové kovové ventilátory 12x12x4cm, více kusů.
Ještě jsem našel jeden použitý Papst stejně velký také na 230V.



vent-12x12.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vent-12x12.jpg
 Velikost:  131.42 kB
 Staženo:  147 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund