Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Převod jednotek
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Uranin



Založen: Mar 04, 2013
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 19:47    Předmět: Převod jednotek Citovat

Zdravím,potřeboval bych přepočítat ,kolik otáček/min potřebuji,abych abych měl posuv drátu 18m/min. Kladka má průměr 40mm,nenašel jsem kloudnej převodník.Poradte prosím,děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 19:53    Předmět: Citovat

a to je problém spočítat obvod kladky a vydělit s ním potřebnou délku? vyjdou ti ot/min
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 19:54    Předmět: Citovat

To máš jednoduché - spočítáš jaký má kladka obvod (12,56cm) a pak jenom to, kolikrát se musí za minutu otočit, aby natočila 1800cm - to je 143,3 ot/min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 19:58    Předmět: Citovat

kde si na to našel převodník ?? Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 20:00    Předmět: Citovat

Sypali mi to do hlavy na ZŠ - a vůbec, toto nebyla reakce na tebe, jenom jsme najednou odeslali odpověď Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 20:04    Předmět: Citovat

já to taky nepsal kvůli tomu ("....toto nebyla reakce na tebe...")

jen mi přišlo směšný, že někdo hledá převodník na tohle..... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Uranin



Založen: Mar 04, 2013
Příspěvky: 58

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 20:22    Předmět: Citovat

Dík,nemohl sem si vzpomenout,tak sem hledal převodník.Děkuji..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 20:24    Předmět: Citovat

Uranin napsal(a):
Dík,nemohl sem si vzpomenout,tak sem hledal převodník.Děkuji..
Já bych o jednom převodníku věděl. Říkalo se tomu logaritmické pravítko. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 13:43    Předmět: Citovat

S "Logárem" jsme počítali na SŠ ještě počátkem 80-tých let ale jenom tak pár hodin na seznámení. V osnovách to bylo už spíš ze setrvačnosti. Logaritmické tabulky se ovšem používaly běžně a kalkulačky jsme na rozdíl od ZŠ měli povolené.

Logaritmické pravítko bude jistě znát dost lidí ze školy ale v praxi ho už asi používal málokdo. Osobně si základy počítání s tímto nástrojem vybavuju jenom mlhavě - nejspíš hned po škole to upadlo v zapomnění... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 14:16    Předmět: Citovat

Teda, hledat na netu kalkulátor na každou primitivní ptákovinu, to už opravdu nezakládá mnoho důvodů k optimismu, kam se to vzdělání u nás řítí, jo, právě tím směrem, aby se to rýmovalo...
Takže si dovolím OT:
my jsme nic lepšího, než logaritmické pravítko, s dostatečnou přesností neměli. A, když jsme potřebovali přesnost vyšší, zbývaly jen Valouchovy logaritmické tabulky nebo násobit a dělit ručně. U goniometrických funkcí to (až na pár vybraných úhlů) bez tabulek nešlo tak jako tak.
Kalkulačky s více funkcemi se musely pašovat ze Západu, u nás byly jen pro podniky a úřady a jejich cena je řadila mezi základní prostředky s podpisovou dobou 10 let. První kapesní Sharp s technickými funkcemi, který uměl zadávat čísla i s předponami od piko po Terra, se takto ve firmách objevil někdy kolem roku 1976, v roce 1983 už byly v papírnictvích k mání "vědecké" kalkulátory s LCD, na knoflíkové baterky s několikaletou výdrží, za třetinu až čtvrtinu měsíční výplaty, zatímco programovatelné kalkulátory, o nichž jsme roky předtím snili bez šance se k nim dostat, začaly odpočítávat svůj konec dřív, než se stihly u nás rozšířit. Vytlačily je mikropočítače jakkoli dovezené, ba i několik tuzemských.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 15:05    Předmět: Citovat

Do školy jsme nosili 30 cm logára, vhodná k nošení v aktovkách. V NASA používali 40 cm logára, nechávali si je asi v práci. A osvědčily se i pro lety na měsíc.
Před lety pár kolegů bylo na nějaké konferenci v zahraničí. Na místě zjistili, že mají noutbuky nejlepší ze všech. A Američani, kteří přednášeli, měli asi nejzaostalejší techniku. A nejnovější poznatky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 15:40    Předmět: Citovat

NEprogramovatelná "vědecká" kalkulačka (Scietific calculator) SHARP EL-514 na 2xAA stála v roce 1982-3 v prodejně TUZEX v Olomouci 250TK neboli "bonů"... Při běžný nákupce 5,- až 5,50Kčc za "bon" od známýho nebo přímo v okolí Tuzexu od veksláka to byla v tý době víc než polovička běžnýho měsíčního průměrnýho platu ... Funkčně velice obdobnou kalkulačku KARCE KC-153 jsem dostal grátis zhruba před 8-10 lety (už si přesně nepamatuju kdy to bylo) jako nefungující od člověka, nadávajícího na takovej krám, co stál celý 4 stovky a stejně nefunguje - přitom stačilo vyměnit napájecí článek za dvacku a kalkulačka funguje. No a dceři jsem kupoval předloni v rámci příprav do prváku na střední další funkčně obdobnej typ - tentokrát jde o SENCOR SEC-195 a stála mě v místním papírnictví celejch 185,- Kč ... A mimochodem, ta Sharpka "pětsetčtrnáctka" mi šlape dodnes ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 16:51    Předmět: Citovat

Sharp EL-514 mi funguje taky. Táta měl starší EL-503 a ta asi po 20 letech zdechla. Jinak mám i ruský Elorg-71, který se tady objevil někdy v půlce 80. let. Ten funguje taky, ale musím s ním na světlo, solární článek moc šťávy nedává a nemá rád zářivky. Klávesnice byla ovšem mizerná už v době nákupu, takže složitější výpočty byly za trest.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 17:31    Předmět: Citovat

Za mě těch kalkulaček mezi študákama moc nebylo, sám jsem měl vypůjčený nějaký Sharp.
Ale i některé podniky zaváděly kalkulačky pomalu. U prvního zaměstnavatele sice už měli centrální výpočetní středisko ale leckde ještě přežívaly mechanické sčítačky "Ascot" a "Nisa". Dokonce i vedoucí provozu měl jako jeden z mála "elektronizovaných" pouze nějakou stolní "kupeckou" kalkulačku s tiskem na papír.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2016, 17:42    Předmět: Citovat

Taky bych mohl vyjmenovat kalkulačky vpravdě legendární, třeba zrovna Sharp EL-5801, která sice byla pažravá kvůli zelenému itronovému displeji, ale pár hodin na akumulátory vydržela a nabíječka byla v ceně, Piratronku z roku 1983 s finančníckými funkcemi, v níž jsem baterky měnil po 10 letech, a technickou irskou za tisícovku Kčs z téhož roku, ve které vydržely baterky ještě déle...

Ale proč jsem vstoupil do této diskuse, která s kapesními kalkulačkami neměla původně nic společného:
mechanik, který si neumí z rozměru a otáček spočítat obvodovou rychlost tužkou na papíře, nedával na základce pozor. Ať zapomene na sváření a jde zametat ulice, tam snad žádnou kalkulačku potřebovat nebude.
Na druhou stranu: obvod kruhu se dnes učí AŽ v 8. třídě.
Kdo vyšel v sedmičce, už se to ve škole těžko mohl dovědět, ale musí se to doučit dřív, než to bude potřebovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund