Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PWM s obráceným chodem 70%

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tukanekb8



Založen: Oct 02, 2013
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 9:57    Předmět: PWM s obráceným chodem 70% Citovat

Ahoj kolegové. Stavím pro tátu jednoduchý pwm regulátor otáček medometu s jednoduchým automatem. Potřebuji poradit pouze s jedinou věcí, nikde na internetu jsem nic nenašel. Regulátor je klasický s 555kou, za ním bude relé, které bude obracet polaritu pro levý a pravý chod, to všechno je v pořádku, ale já potřebuji, aby při chodu na jednu stranu se točil motor o cca 30% méně z nastavené hodnoty potenciometru regulátoru. Prostě když zapnu ten "automat" Smile tak potřebuji aby se točil na třeba 60% z celkových nastavených 90% (nemusí to být přesně), po cca 2min se motor zastaví, přepne se polarita a roztočí se již na 90% na druhou stranu... Je to z toho důvodu že lesní med je hustý a těžký a kdyby se hned roztočil medomet naplno, tak rozláme rámečky, tímto se jim drobet ulehčí... Nenapadá někoho z vás jak to vyřešit? Jediné co mě napadlo tak tandemový pot. ale to by musel mít každý jinou hodnotu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 10:01    Předmět: Citovat

Dej sem schéma toho regulátoru. U 555ky jde ještě laborovat s úrovněma překlápěcích napětí pomocí vstupu na pinu 5. Takže při přepnutí polarity by šlo pomocí připojení vhodně zapojených odporů posunout napětí na pinu č. 5 a bylo by to.

Více až dodáš schéma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 10:11    Předmět: Citovat

Změna střídy se dá udělat např. přidáním/odebránám odporu v sérii s potenciometrem (viz vhodné zapojení 555). K tomu bych využil pomocný kontakt toho relé (pokud tam nějaký zbyl), nebo bych použil další maličké relátko a jeho kontakty bych např. zkratovával ten přidaný odpor k potenciometru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tukanekb8



Založen: Oct 02, 2013
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 10:29    Předmět: Citovat

Tak nějak jsem si to představoval, kontaktů na relé mám dost. Schéma je nejspíš tohle : http://pokusy.chytrak.cz/schemata/wmp.htm (na netu je jich mraky a jsou téměř stejné...) Dokonce jsem přemýšlel, že bych udělal v podstatě dva regulátory a potenciometry bych spojil mechanicky s tím že jeden by byl drobet posunut Smile To je ale dost nepraktický řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 13:39    Předmět: Citovat

Taky můžeš dát dva potenciometry a ty přepínat pomocí toho relé. Budeš tak mít nezávislé nastavení otáček na obě strany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 13:51    Předmět: Citovat

Pro tyhle funkce by bylo vhodnějěí použít procesorový řízení.Na netu se určitě něco přinejmenším z části hotovýho najde.

Něco pro inspiraci:
http://www.youtube.com/watch?v=LKEApoveKeE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tukanekb8



Založen: Oct 02, 2013
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 15:10    Předmět: Citovat

Procesory neumím... Vím že by to mnoho věcí usnadnilo... Takhle musím dělat pět časovačů... Navíc jsem zjistil, že to schéma které jsem sem dal nefunguje... Když připojím větráček, tak běží naplno při vytočeném trimru doleva ale jakmile pootočím o dva milimetry tak se větráček zastaví a píská. Když připojím motůrek na 12V(asi z nějakého videa) Tak se zase točí naplno celou dobu a těsně před koncem dráhy zpomalí na cca polovic a míň to nejde... Ještě mám stavebnici PWM regulátoru z tipy, ten využívá OZ, tak zkusím ten...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tukanekb8



Založen: Oct 02, 2013
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 15:58    Předmět: Citovat

Jo tak přesně jako je ta "včelka 2" chci dělat, jenom drobet očesaný... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 16:56    Předmět: Citovat

Škoda že nedisponoješ možností dělat s těma procesorama -dost se tím zjednodušší schéma.

Nejjednodušší PWM regulátor s PIC je přeba tady.
Tohle by bylo taky použitelný po úpravě softwéru.
Tady to dobře vysvětluje jak to funguje v MCU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 22:35    Předmět: Citovat

No , pokud nejsi schopen rozchodit pět součástek s 555kou , tak to dej udělat kamarádovi a do procesorů se opravdu nepouštěj . Je vidět , že nemáš o elektronice páru , když chceš větrák buzený k otáčení elektronikou ovládat PWM .. no nějak to půjde , už jsi to zkusil ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po leden 20 2014, 0:12    Předmět: Citovat

Pokud se používá PWM regulátor na motoru je velice důležité nastavit správnou frekvenci opakování těch pulsů podle použitého motoru. Pokud to neprovedeš a použiješ jen tak nějaké obšlehnuté schéma, málo kdy ti to bude správně fungovat. U těch zapojení s 555 se to dá doladit kondenzátorem připojeným mezi zemí a vývody 2,6. U té Tipy, kde bude předpokládám toto zapojení: http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT016 změnou rezistoru R5 a C1. Nejlepší je nahradit R5 trimrem, C1 různě velkými kondenzátory a nastavit tak optimální frekvenci podle „tahu“ konkrétního motoru. Budeš koukat jaký to bude mít účinky na ten motor!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: po leden 20 2014, 8:55    Předmět: Citovat

Tukanekb8 napsal(a):
Procesory neumím... Vím že by to mnoho věcí usnadnilo... Takhle musím dělat pět časovačů... Navíc jsem zjistil, že to schéma které jsem sem dal nefunguje... Když připojím větráček, tak běží naplno při vytočeném trimru doleva ale jakmile pootočím o dva milimetry tak se větráček zastaví a píská. Když připojím motůrek na 12V(asi z nějakého videa) Tak se zase točí naplno celou dobu a těsně před koncem dráhy zpomalí na cca polovic a míň to nejde... Ještě mám stavebnici PWM regulátoru z tipy, ten využívá OZ, tak zkusím ten...


-nevhodná hodnota potenciometru
.vadný potenciometr
-je omylem použit logaritmický potenciometr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tukanekb8



Založen: Oct 02, 2013
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 21:01    Předmět: Citovat

Amaro jsem našel, už to mám rozečtené... Ještě jsem našel jeden návod v jiným amaru, tak študuji a až bude čas tak se pustím do stavby, zatím děkuji za rady!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund