Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Brum zesilovače Dexon SA-25

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
michalekuba



Založen: Jun 14, 2023
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 21:47    Předmět: Brum zesilovače Dexon SA-25 Citovat

Dobrý den všem,

dostal se mi do ruky zesilovač Dexon SA-25 (pod stejným označením jej vyráběla i spousta dalších značek). Jde o 25W mono zesilovač, který lze napájet buď 230 V ze sítě, nebo přes (mně neznámý) 12 V konektor. Má vstup na mikrofon (6,3 mm jack), který lze regulovat, vstup AUX (6,3 mm jack), který lze taktéž regulovat a zezadu pak ještě dva vstupy, z nichž regulovat je možné jen ten první, druhý jede naplno. Zároveň má také možnost spuštění dvou typů sirén.

Nicméně k problému. Když k němu připojím reproduktor (v mém případě tlakáč, ale vesměs je to jedno, protože na projev závady to nemá vliv) a zapnu jej, reproduktor začne poměrně hlasitě brumlat. Změnou hlasitosti AUX nebo MIC vstupu se brum nijak nemění. Když připojím k některému vstupu zdroj zvuku, reproduktor hraje tak, jak by asi jeden očekával, nicméně brum ani tak neustane (situaci jsem zdokumentoval zde: https://www.youtube.com/watch?v=VodUr7xSJiQ).

Co jsem vyzkoušel:
- připojit zesilovač do jiné zásuvky - bez výsledku
- připojit ke všem vstupům najednou zdroj zvuku - bez výsledku
- vyměnit filtrační (a pro jistotu vůbec všechny) elektrolytické kondenzátory - bez výsledku

Zesilovač jsem zkoušel připojit i přes autokonektor na 12 V, to se žádný brum neozval, takže předpokládám, že problém je někde v části, která se stará o převod střídavých 12 V z trafa na stejnosměrných 12 V pro napájení. Osciloskopem jsem na výstupu pro reproduktor vyčenichal nějaký zhruba 90Hz bordel, stejně tak jsem proměřil ty "běžné součástky", jako rezistory a diody, jestli některá z nich není střelená nebo neposílá někam něco, co tam nepatří, nicméně vše se tváří v pořádku. Přiznám se, že už se cítím poněkud beznadějně, proto si jdu pro radu.

Tušil by někdo, kde by se mohl vyskytovat problém a na co se zaměřit? Předem děkuji a prosím nebijte mě, jednak se v audiu pohybuji spíš jako uživatel a jednak je pro mě elektronika srozumitelná do první trochu složitější desky plošného spoje.



1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  218.96 kB
 Zobrazeno:  54 krát

1.jpg



2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  254.47 kB
 Zobrazeno:  47 krát

2.jpg



3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  220.75 kB
 Zobrazeno:  80 krát

3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12334
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 22:12    Předmět: Citovat

Je to pokažené, nebo vlastnost. Co se stane, když se trafo vytáhne na drátech co nejdál od elektroniky?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalekuba



Založen: Jun 14, 2023
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 22:25    Předmět: Citovat

Těžko může jít o vlastnost, když jich po světě běhá několik, které tenhle problém nemají. Kdybych věděl, že je to vlastnost, tak to sem asi nedávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4021
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 4:34    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Je to pokažené, nebo vlastnost. Co se stane, když se trafo vytáhne na drátech co nejdál od elektroniky?

Ano, je to vlastnost. Hodně pomůže otočit trafo o 90°. Zesilovač je původně určen jako povinná výbava lodí (má lodní sirénu a mikrofonní vstup). Často je napájen z AKU a nebyl určen pro poslech hudby. Takže tato vlastnost mnoho uživatelů netrápila.


Naposledy upravil ZVUK2000 dne čt červen 15 2023, 5:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 5:13    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že je to vlastnost. Michale, jak jsi zjistil, že jiné kusy nebrumí? Podle mě bude nedostatečná filtrace napájení. Mohlo pomoci zvýšení kapacity toho největšího elytu. PS jak se to chová, když napájíš z akumulátoru a při tom necháš připojenou síť 230V?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 6:36    Předmět: Citovat

michalekuba napsal(a):
Kdybych věděl, že je to vlastnost, tak to sem asi nedávám.

no jo, jenže ty to nevíš . . .

podle charakteru zvuku ve videu to nejspíš bude přímý přenos síťového kmitočtu někde do cesty signálu, kde je vysoká impedance, velká citlivost a to místo je nedostatečně ošetřené (špatně zatížené).
zkusil bych udělat stínění v místech kolem Q6, Q7, Q8 a kolem potenciometrů.
(a přizemnit osičky a deklíky poťáků)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12334
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 7:14    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Co se stane, když se trafo vytáhne na drátech co nejdál od elektroniky?


Ještě jako první etapu doporučuji zkusit pohýbat s kabeláží, jestli se situace nebude měnit.

Edit, ono to vypadá podobně jako AudioCraft PA50 z 90. let, skutečný výkon 20W ze sítě, asi 15W z aku... tam byl jednak brum přímo indukovaný z trafa a kromě toho špatný layout zdroje, GND úplně špatně.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalekuba



Založen: Jun 14, 2023
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 10:54    Předmět: Citovat

citace:
Ano, je to vlastnost.

citace:
...jak jsi zjistil, že jiné kusy nebrumí?

citace:
no jo, jenže ty to nevíš . . .


No, možná to nevím stoprocentně a možná ani tohle nebude stoprocentně neprůstřelný důkaz, že to vlastnost není, nicméně minimálně mě zaráží, že třeba tady https://www.youtube.com/watch?v=CjtNGUOH_kg, nebo tady: https://www.youtube.com/watch?v=iMSk6ZyQYIU to mají taky připojeno na 230 V a nebrumí to (jasně, jsem si vědom toho, že to není Dexon, ale SHOW, nicméně nepředpokládám, že když ta krabice zvenku vypadá stejně, tak že by zevnitř vypadala jinak).

citace:
Ještě jako první etapu doporučuji zkusit pohýbat s kabeláží, jestli se situace nebude měnit.


Můžu vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12334
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 11:55    Předmět: Citovat

michalekuba napsal(a):
(jasně, jsem si vědom toho, že to není Dexon, ale SHOW, nicméně nepředpokládám, že když ta krabice zvenku vypadá stejně, tak že by zevnitř vypadala jinak).


Neřeš nějakou ∏čovinu na youtube, řeš to, co máš v reálu. Číňan je schopný vnitřek 3x změnit za jediný rok výroby. Kdo zažil ústředny jako Monarch, Show, Showtec, Soundking a tyhle hrůzy, může potvrdit.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund