Zaslal: út červenec 09 2013, 18:20 Předmět: Jak poznat špatný kondenzátor?
Mám několik kondenzátorů, u kterých si chci být jistý, že nejsou špatné a dají se použít.
Přečetl jsem si, že u elektrolytických se změří jeho ekvivalentní sériový odpor (ESR), kapacita (C) a příp. ztrátový činitel (D). Podle jeho jmenovitých hodnot, určení a naměřených hodnot lze zjistit jestli je ještě v pořádku. No a mě zajímá jak postupovat s vyhodnocením, když už mám naměřené hodnoty.
Našel např. že pro C > 5uF byl měl být ESR < 10 Ohm, jinak je kondenzátor špatný. Pak jsem se ale dočetl, že elektrolytické kondenzátory mívají větší ESR i když jsou nové. Na jedné stránce psali, že ztrátový činitel > 0.4 si zaslouží bližší zkoumání, nebo že pro kondíky použité jako low freq filter (120 Hz) by měl být D < 0.25.
Jaké jsou tedy zásady/pravidla jak poznat vadný kondenzátor, máte na to nějaké fígle?
Naměřil jsem všechny možné hodnoty 2 kondenzátorů, ale neumím určit jestli jsou vadné nebo ne. Určitě to bude nějak záviset na kapacitě kondíku, jeho napětí, frekvenci měření. Když bude kapacita menší než -20% tak bude nejspíše problém, to je jasné. U ESR si nejsem jist, když nově koupený kondík má 15,3 Ohm. Je to větší než 10, takže by měl být KO, ale kupoval jsem ho nový, tak je to dost nepravděpodobné.
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: út červenec 09 2013, 18:49 Předmět:
Špatný je takový, který má zpravidla zvýšené ESR.
Ten první co jsi naměřil je s největší pravděpodobností ten špatný.
Ovšem přijatelnost ESR je různá pro různé aplikace, takže i 20Ω může být někde OK, někde pak může vadit i 0,5Ω.
Já vždy změřím ESR a podle místa v obvodu se rozhodnu, jestli stačí, nebo je třeba výměna za nižší ESR.
Fígl typu Zajíc je IMHO úplně nanic. _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Ať již používáte "zajíce", RLC můstky, vlastní metody, nebo jiná udělátka... nejdůležitější je vždy přemýšlet. Nedá se paušálně stanovit, při jakém ESR, nebo kapacitě mimo výrobní toleranci, je třeba ellyt vyhodit. To vyplyne ze zatížení a požadavků na kondík, znalosti obvodu, kde je ellyt aplikován, ale i ze zkušeností, které žádná zkoušečka nenahradí. I ellyt se zvýšeným ESR a sníženou kapacitou, v mnoha aplikacích může bohatě vyhovět. V tom má AmarokCZ pravdu. Podívejte se třeba do starých Tesláckých katalogů. Patrně tam jednoznačnou hodnotu ESR ani nenajdete - a Teslácké ellyty ještě teď, v mnoha přístrojích fungují.
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 16150 Bydliště: Olomouc
Zaslal: út červenec 09 2013, 20:25 Předmět:
Pokud je kapacita v pořádku, tak se na ESR můžete vykašlat. Pokud už chce někdo porovnávat ESR, tak by měl mít tabulku pro danou kapacitu a napětí, protože elyt s 10 uF má jiné ESR na 6,3 V a jiné na 63 V.
K té první větě : ještě jsem nenaměřil elyt s dobrou kapacitou a špatným ESR, ale možná to je jen rukama.
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: út červenec 09 2013, 20:35 Předmět:
p32 napsal(a):
...ještě jsem nenaměřil elyt s dobrou kapacitou a špatným ESR, ale možná to je jen rukama.
Asi jo, mě takových prošlo rukama už dost - kapacita v toleranci, ESR v (_|_) a kondík vyschlej. _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12487 Bydliště: Ostrava
Zaslal: út červenec 09 2013, 20:38 Předmět:
No, tak kondů s "dobrou" kapacitou a vysokým ESR jsem nedávno vyhazoval kýbl . Takový 1200uF/10V s kapacitou 1120 a ESR kolem 1,5Ω je poněkud ve zdroji zbytečný.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak Zajíc měří jen ESR při 100 kHz.
Takže bych tím naměřil u 1. kondenzátoru ESR 17.35 Ohm jako je v pravém sloupci na obrázku a nic víc.
Podle Zajícovy tabulky bych určil, že pro 2.2uF má být ESR v rozmezí zhruba od 2 do 20 Ohm (2.2uF je mezi sloupci 1uF a 4.7uF). Kondenzátor s 17.35 Ohm tedy vyhovuje a prošel by Zajícovým testem.
AmarokCZ, ale napsal, že bude pravděpodobně vadný. Tak ja nevím.
Kdybych to měl vzít podle obvodu, tak ten kondík je vyhlazovací za usměrňovačem. Bude na něm 50 Hz 323V. Takže bych se řídil hodnotami ve sloupci 100 Hz a tam je ESR 45.3 Ohm, což je dost a kdybych se měl řídit tabulkou zajíce, kondík by neprošel.
Tak v čem je teda ten ESR měřák Zajíc lepší?
Jinak jsem se snažil najít datasheet k NCD kondenzátoru, ale nic, vůbec nic jsem na internetu nenašel - ani samotnou firmu
Naposledy upravil p4ul dne út červenec 09 2013, 20:57, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35910 Bydliště: Bratislava
Zaslal: út červenec 09 2013, 20:48 Předmět:
Prave tu mam vezu Sony z roku 1995 a Zajic ukazuje v zdroji takmer vsetky male elyty vyschnute. Nema zmysel rozmyslat, ci niektory z nich nahodou nevyhovuje. Jednoducho to vsetko vyhadzem, dam nove a mam istotu, ze zdroj bude fungovat ako novy.
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: út červenec 09 2013, 20:53 Předmět:
Tomu teda říkám konstruktivní řešení... rovnou můžu při opravě měnit komplet všechny.
Nový 2.2u/85°C/450V má 4,6Ω. Vytažený 2.2u/105°C/400V má 17,3Ω ... dá se vůbec pochybovat o jeho vadnosti když je na 105°C, navíc za usměrňovačem ve zdroji? _________________ http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Chce to trochu zkušeností a rozumu. Pak už člověk zhruba ví co je špatně a co ne. Ten měřič kapacit je dobrý najít takového toho neznámého vojína kdy nejede celý zdroj a dělá to jeden hajzlík. Pokud je jich víc paralelně a je třeba jen jeden nafouklý je třeba měnit všechny v dané větvi. _________________ Internet - metla lidstva
Dobrá tedy, já to dělám tak, že si schovávám kondíky s ESR do 1Ω. Zbytek vyhazuju. Stačí to takhle? _________________ Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 16150 Bydliště: Olomouc
Zaslal: út červenec 09 2013, 22:54 Předmět:
p4ul napsal(a):
Takže to děláte citem, zkušenostmi a pak vyměňujete vše. Ok.
Ne, pokud lezeš do TV a nevíš, kterej je špatnej protože všechny vypadaj "hezky", tak začneš měřit ESR. Záleží taky na zapojení, ve zdroji nebude jen špatné ESR a dobrá kapacita - to je blbina na desátou. Jinde zase i náhradou za nový-dobrý se nic nezmění. Nakonec, když jsou zkušenosti, tak vyměníš 2-3 problémové a bez měření a znovu vše funguje. Jinde jich musíš vyměnit 12 a nemá smysl to měřit hned, ale až je máš potom na stole, abys zjistil, že 10 z 12 je opravdu špatných.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.