Zaslal: po duben 02 2012, 17:45 Předmět: Prasknutý ferit na magnetrone MW
Nazdar majstri,
chcel by som prosim informaciu, ci moze 2-krat prasknuty ferit na magnetrone mikrovlnky sposobit to, ze rura jednoducho nehreje. Vieme, ze na magnetrone su vlastne dva rovnake spominane ferity v tvare prstenca.V mojom pripade je navyse prerusena VN poistka. Tu som zatial nemenil,zaujima ma najskor teda hlavne nazor na ten ferit.
Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8100 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: po duben 02 2012, 19:22 Předmět:
Měla by se alespoň rozjet, magnetron může mít díky narušenýmu magnetickýmu poli vyšší spotřebu a pak může přepálit pojistku. Prostě pojistku vyměň za stejný!! typ a zapni. _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po duben 02 2012, 20:09 Předmět:
No dej zprávu , jak jsi dopadl , já jsem na tom nyní tak , že zde mám několik mikrowelle a několik TV a když chce někdo něco spravit , tak mu zdarma nabídnu ty funkční , které jsem dotáhl ze SD . Problém je jen s citovou vazbou na předměty . Čím dále tím více jsou vyhazovány věci zcela funkční .
Čistě teoreticky, poruchu i následné poškození mikrovlnky prasklý magnet způsobit může. V praxi to však nemám odzkoušeno (proto uvádím to "teoreticky"). Proč?
Magnetron je vlastně pouhá vysokonapěťová vakuová dioda. Většinou má uzemněnu anodu (na katodu se připojuje záporný potenciál). Anodu tvoří kovový blok, do kterého jsou vyraženy rezonanční dutiny, naladěné většinou kolem 12 cm (2,6 GHz). Magnetron pracuje se zkříženým elektrickým a magnetickým polem. Elektrické pole je mezi anodou a katodou, umístěnou v ose magnetronu. Magnetické pole tvoří právě permanentní magnety, kde magnetické siločáry prochází elektronkou kolmo na směr elektrického pole. Výsledkem je, že záporně nabitý elektron za provozu neletí k anodě po přímce, ale jeho dráha je zakřivena - tzv.cykloida. Elektricky nabitý elektron, při průletu kolem rezonanční dutiny, pak část své energie předá na vybuzení oscilací. Tím se zpomalí a pokud ho k sobě nepřitáhne anoda, letí po křivce dál a dopadá zpět na katodu. Tam po dopadu předá svou zbylou energii. V místě dopadu povrch katody "přihřeje" a způsobí sekundární emisi.
Tolik v kostce o fungování magnetronu - obecně.
V mikrovlnkách bývá regulace výkonu řešena cyklickým zapínáním a vypínáním anodového napětí magnetronu. Anodový proud je stálý a je nastaven přímo výrobcem. Pokud změníme intenzitu magnetického pole, beze změny anodového napětí, zákonitě změníme zakřivení dráhy, po které se většina elektronů mezi katodou a anodou v magnetronu pohybuje. Tím můžeme způsobit nárůst anodového proudu, při současném snížení VF výkonu a omezení sekundární emise, vzniklé dohříváním katody, jejím bombardováním částí elektronů (cykloida). Následkem poškození magnetu tedy může být prudký vzrůst anodového proudu magnetronu, proudové přetížení VN zdroje, nevratné poškození katody magnetronu - a spálení pojistky.
Proto doporučuji poškozený magnet neopravovat a po provedení kontroly stavu VN zdroje, celý magnetron raději vyměnit za nový.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12261 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: po duben 02 2012, 22:50 Předmět:
pefektní a dokonalý rozbor, gratulace to "Otkundes" !
už jsem se s tím taky setkal
a závadu způsobil přidřený ventilátor a následné přehřátí magnetronu a magnetů.
Roztrhly se asi tepelnou roztažností materiálu, ze kterého jsou vyrobeny . . .
. . . pokud to má dál fungovat, vyměnit magnetron a opravit nebo vyměnit motor ventilátoru !
Založen: Nov 10, 2009 Příspěvky: 2567 Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7
Zaslal: út duben 03 2012, 14:16 Předmět:
BOBOBO napsal(a):
No dej zprávu , jak jsi dopadl , já jsem na tom nyní tak , že zde mám několik mikrowelle a několik TV a když chce někdo něco spravit , tak mu zdarma nabídnu ty funkční , které jsem dotáhl ze SD . Problém je jen s citovou vazbou na předměty . Čím dále tím více jsou vyhazovány věci zcela funkční .
Souhlas, ale SD už nám nechce nic dát Je třeba krmit drtiče.
Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8100 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: út duben 03 2012, 15:49 Předmět:
Krásné vysvětlení funkce magnetronu, nevím kde přesně kmitají ale uvádí se 2450Mhz. Pracovní proud magnetronu je daný průchodem stř. anodového proudu VN kondenzátorem. Proto jsou jejich kapacity tak přesně stanoveny 0,95uF nebo 1,05uF atd. _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.