Založen: Nov 01, 2016 Příspěvky: 1064 Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi
Zaslal: út květen 19 2020, 11:54 Předmět: Radúz Činčera a Kinoautomat
Tuhle jsem večer přemýšlel o nesmrtelnosti osla a tak nějak mé přemýšlení sklouzlo k známému Kinoautomatu. Byl někde v odborné literatuře popsán způsob řešení vyhodnocování výsledků hlasování?
Z několika záběrů jsem viděl, že každé hlasovací zařízení mělo u pódia svojí žárovku, číslicové zpracování v šedesátých letech bylo ještě v plenkách. Proto mne napadly tři možnosti, které připadají do úvahy:
1. (primitivní) několik asistentek spočítá počet svítících žároviček a výsledek se sečte
2. (analogový) každý hlas by měl třeba "váhu" 1kΩ a dané odpory by se paralelně připínaly buď do sekce ANO nebo NE a vyhodnocení by bylo měřidlem v můstkovém zapojení
3. (digitální) pomocí relátek by se výsledek zformoval ve dvojkové soustavě a následně převedl na dekadickou
První řešení je pro samotnou prezentaci na výstavě asi nejsnazší a realizovatelný, druhý dává jen údaj o tom který z táborů má navrch a závislost na počtu hlasů není lineární a ta třetí by znamenala sofistikované řešení podobnou návrhu, realizaci a oživení telefonní ústředny.
Napadají vás ještě nějaká další řešení, v té době realizovatelná? nebo máte někdo detailnější informace?
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 8050 Bydliště: Brno
Zaslal: út květen 19 2020, 12:14 Předmět:
Co třeba elektromechanická počitadla? _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Založen: Nov 01, 2016 Příspěvky: 1064 Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi
Zaslal: út květen 19 2020, 12:24 Předmět:
Možná ano, ale jak to zapojit? V krátkém časovém úseku téměř naráz stiskem některého z tlačítek cca 200 účastníků zvolí buď ano nebo ne - jak bys to zapojil, aby to započítalo stisk každého účastníka a aby se opakovaným stiskem nehlasovalo vícekrát.
Druhou z podmínek bych vyřešil kondíkem, který se nabíjel delší dobu a jeho náboj by vybudil počítadlo jen jedenkrát za určitou dobu, ale současné hlasování by asi počítadlem moc nešlo.
Založen: Sep 28, 2005 Příspěvky: 1504 Bydliště: ZČ + JM
Zaslal: út květen 19 2020, 13:12 Předmět:
Třeba tlačítka se sériovým odporem paralelně na "sčítací" žárovku, jejíž jas je snímaný fotoprvkem. Následně reléová/tranzistorová logika pro zobrazení číslic ("skóre") podle jasu (= počtu zmáčknutých tlačítek). Něco jako měření RMS s topným odporem a termočlánkem. _________________ Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Mám pocit, že to byl spíš relátkostroj, ale všude v popisu to nazývají počítací stroj nebo dokonce počítač. Bylo to složitější o to, že to kromě sčítání i ukazovalo na panelu kolem plátna, kdo jak hlasoval. https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/396715/kinoautomat-clovek-a-jeho-dum
Mělo to dvě instalace. Jednu v Montrealu a po dost dlouhé době od výstavy to nainstalovali zde ve Světozoru. Pár záběrů i ze zákulisí je v Zašlapaných projektech na ČT: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10209988352-zaslapane-projekty/409235100061014-kinoautomat/
Pak to shledali ideologicky závadným, neboť ať hlasuješ jak hlasuješ, děj se zase vždy před dalším hlasováním vrátí k jedné verzi
Založen: Aug 10, 2007 Příspěvky: 695 Bydliště: 3 km od Humenného
Zaslal: út květen 19 2020, 19:24 Předmět:
To bolo niečo ako seriál so Svatoplukem Kuřátkem? Tam diváci hlasovali rozsvietením 100W žiarovky a výsledok sa zisťoval u energetikov alebo nejako podobne.
Založen: Jan 19, 2016 Příspěvky: 1524 Bydliště: Liberecko
Zaslal: út květen 19 2020, 20:36 Předmět:
Číslicové obvody samozřejmě v 60. letech znali i v ČSSR a číslicové zpracování rozhodně v plenkách nebylo, i když se to může z dnešního pohledu tak zdát. Koncem 60. let nebyl vůbec problém používat i tranzistorové obvody.
Byly tehdy už několik desetiletí známy všechny druhy klopných obvodů, které známe i my dnes. Byly známy logické obvody, čítače, posuvné registry a paměti a lidé je uměli zkonstruovat. Dokonce lidé uměli sestrojit i procesory, ale pro tenhle úkol to nebylo potřeba. I když klidně mohli použít nějaký počítač, pokud ho měli k dispozici, je to nepravděpodobné, (to nebylo jako dnes, kdy na blikání diodou musí dnešní konstruktér použít microprocessor.)
Po obvodu plátna byly čtverečky s čísly sedadel, ty se rozsvítily buď zeleně, nebo červeně, podle toho, jaké tlačítko stiskl divák v sedadle. V každém čtverečku tedy byly dvě žárovky, zelená a červená. Žárovky se rozsvěcely v okamžiku, kdy divák stiskl tlačítko, a zůstaly rozsvícené, tudíž elektronika si to zapamatovala. V určitém okamžiku pak byly sečteny zvolené možnosti. Já tam napočítal cca 120 čtverců, takže kolem 120 sedadel.
Každé tlačítko mohlo ovládat nějaký bistabilní klopný obvod, který sepl žárovku a zároveň sloužil pro zapamatování volby. Výstup každého BKO mohl být napojen na vstup něčeho na způsob multiplexoru, který během sčítání proběhl stavy všech BKO. Mohly být dva multiplexory - jeden pro zelené, druhý pro červené žárovky. Stejně tak dva čítače - pro zelené a červené volby. Multiplexor proběhl stavy svých žárovek a pokud tam byla jednička, navýšil čítač o jednu. Na konci cyklu byly oba čítače naplněné počty červených a zelených voleb.
Na obou stranách plátna byla menší projekční plátna, kam se promítly oba výsledky. Byla tam nějaká podkladová fotografie promítnutá diaprojektorem a na to se ještě druhým projektorem promítlo světlé číslo. Projekce čísel proběhla údajně také automaticky. Pokud je to tak, muselo to být opravdu zajímavé, jak to technicky provést. Asi ty číslice měli nějak na filmu - negativu a výběrem určitého políčka z negativu je promítli. Mohli např. použít filmový projektor s filmem, kde na každém políčku bylo vzestupně jedno číslo. Projektor se mohl automaticky zastavit na políčku určitého pořadí a pak ho promítnout.
Ale to je moje spekulace.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7228 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: út květen 19 2020, 21:51 Předmět:
xsc napsal(a):
ať hlasuješ jak hlasuješ, děj se zase vždy před dalším hlasováním vrátí k jedné verzi
Demokracie v kostce. _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19339 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út květen 19 2020, 23:41 Předmět:
vicious napsal(a):
To bolo niečo ako seriál so Svatoplukem Kuřátkem? Tam diváci hlasovali rozsvietením 100W žiarovky a výsledok sa zisťoval u energetikov alebo nejako podobne.
K tomu Kuřátkovi mi kámoš, co dělal na energetice v Tesle Přelouč říkal, jak narušovali výsledky hlasování. Vždy těsně před hlasováním vypnuli kompresorovnu, kde byly dva kompresory s motory každý 40 KW. Zásobník tlaku to pokryl a při vybraným hlasování zase kompresorovnu nahodili. Ten rozběhový proud vydal za pěknejch pár set žárovek v domácnosti, možná celý sídliště. Jenže pak se dozvěděli, že to byl ze strany televize podfuk a že se podle spotřeby větvení děje vůbec neřídilo. _________________ Jirka
Televize neměla s větvením problém. Příběh je natočen tak, aby se větve vždycky zase sešly. Takže je potřeba jen 2x tolik dílů, než má film. Oni to pak opakovali i někdy v 90. letech, kde hlasovali jen lidi ve studiu.
Založen: Nov 11, 2011 Příspěvky: 2239 Bydliště: Oslavany
Zaslal: čt květen 21 2020, 5:31 Předmět:
Osmdesat napsal(a):
Projektor se mohl automaticky zastavit na políčku určitého pořadí a pak ho promítnout.
Ale to je moje spekulace.
kinoprojektory nemají možnost zastaveného obrazu, ani zpomaleného chodu. To by tepelně ten film nedal. Pravděpodobnější bude použití projektoru na diapozitivy. Ty běžně pouštěli buď reklamy nebo různé informace před a po projekci a byli v kinech běžné.
Založen: Nov 01, 2016 Příspěvky: 1064 Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi
Zaslal: čt květen 21 2020, 6:51 Předmět:
Takže jde vlastně o mnou nastíněnou variantu č.3. Předpokládám, že to vyhodnocovací zařízení zřejmě připomínalo malou telefonní ústřednu. Nedochovaly se nějaké snímky tohoto zařízení nebo dokonce dokumentace?
Jinak se přiznám, že ta paralela s totalitními volbami (ať volíš jak volíš, dopadne to stejně) mne prve nenapadla.
Co se týká toho oprášení původního filmu v devadesátých letech na ČT, tak to nebylo na základě hlasování lidí ve studiu, ale každý divák si sám mohl vybrat variatnu tím, zda-li přepne na první nebo druhý program.
Založen: Jan 19, 2016 Příspěvky: 1524 Bydliště: Liberecko
Zaslal: čt květen 21 2020, 9:01 Předmět:
radioelectrum napsal(a):
Osmdesat napsal(a):
Projektor se mohl automaticky zastavit na políčku určitého pořadí a pak ho promítnout.
Ale to je moje spekulace.
kinoprojektory nemají možnost zastaveného obrazu, ani zpomaleného chodu. To by tepelně ten film nedal. Pravděpodobnější bude použití projektoru na diapozitivy. Ty běžně pouštěli buď reklamy nebo různé informace před a po projekci a byli v kinech běžné.
To by také šlo - automatický diaprojektor naládovaný snímky s čísly. Počtem pulzů by se vybral diák určitého čísla. Karuselové diaprojektory v té době už existovaly, ale asi jen v Americe. Navíc to zařízení muselo umět počítat do cca 120.
Projekce čísel probíhala na menší plátna po stranách, na to jsi nepotřeboval výkon 35mm obloukovkového projektoru. Stačil použít 16mm projektor s pookénkovým krokováním a nekonečnou smyčkou filmu.
V podstatě mohl takový projektor přímo sloužit jako čítač - pulzy obdrženými z postupného snímání stavu řady těch volicích buněk přímo spouštět krokování políček.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.