Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4147 Bydliště: Zlín
Zaslal: so květen 12 2018, 21:24 Předmět: Transiwatt 3
Dostal jsem bastlený germaniový zesík. Je pěkně udělaný a hezky hraje. Myslel jsem, že je to čistokrevný bastl, ale na plošňácích je známé logo. Na netu jsem našel, že to je typ Transiwatt 3, ale zmínky jsou akorát na radiomuseu a v nabídce jistého blba s vodoměrnou tyčí, bez dalších podrobností. Má někdo další informace? Díky.
Založen: Oct 03, 2010 Příspěvky: 1691 Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)
Zaslal: so květen 12 2018, 21:32 Předmět:
Naklapej do Gogla "stavebnice transiwat 3" a dej obrázky. Je tam toho dost.
Třeba tohle : http://www.pctun.czechian.net/tw/tw.html _________________ Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: ne květen 13 2018, 14:28 Předmět:
Bez problémů se dá najít i předchůdce TW3G, nebo jeho následovník TW30G.
TW3G je už skoro "profesionální výrobek", odladěný a přizpůsobený tak, aby jej bylo možno vyrábět buď malosériově v tehdejším HiFi Servisu Svazarmu, anebo klidně i individuálně. Je tam i ponechána možnost některé sériové díly při individuální stavbě nahradit alternativními - to ostatně byla jakási nosná myšlenka všech konstrukcí a výrobků, které pan Jiří Janda přivedl na svět. Prodej některých hotových klíčových dílů volně přes pult tomu výrazně napomohl.
Ještě dnes se dají najít individuálně vyráběné zesilovače Transiwatt různých typů, sestavené s použitím některých volně prodávaných, již hotových a profesionálně vyrobených dílů /desky, transformátory, panely atd./. To byl obrovský přínos pro individuálně vyráběné domácí HiFi a ostatně i skvělá obchodní myšlenka, když se to tak vezme.
Předchůdce TW3, pouze pod jednoduchým názvem Transiwatt, vyšel v podobě univerzální stavebnice /samostatné předzesilovače, koncové stupně, zdroje/ v sešitech č. 24, 25 a 26, které vydával Pražský podnik potřebami pro domácnost pod názvem "Stavební návod a popis".
Kromě toho tyto samostatné předzesilovače a koncové zesilovače konstrukce Jiřího Jandy byly v různých verzích souběžně uveřejňovány i samostatně, v AR a RK.
Už počátkem 60. let minulého století to měl Jiří Janda vymyšlený tak, aby se návody v nezkreslené podobě dostaly k co největšímu počtu lidí. Dnešními slovy - Jiří Janda měl na tu dobu skvěle vymyšleno PR. V kombinaci se snadnou realizací i dosažitelnou kvalitou reprodukce to všechno byly podle mého soudu velice záslužné počiny.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: ne květen 13 2018, 17:57 Předmět:
Transiwatt 3, jehož fotka je na Radiomuseu je individuální výroba ze stavebnice dílů, kterou přibližně rok prodával "Fusek", tedy bývalá Elektra Praha, později Pražský obchod potřebami pro domácnost na Václavském nám. č. 25. Prodávaly se tam již sestavené vstupní jednotky, modul korekčních zesilovačů i s přepínači i koncové zesilovače, transformátory a některé mechanické díly.
Originální podoba TW3 je ale ta, která má upravenou tlačítkovou soupravu z nějakého televizoru, zapuštěný sítotiskový panel z kartáčovaného hliníku a knoflíky, které provedením už připomínají pozdější definitivní verzi, použitou na TW40 i jinde.
TW3G měl/má svoje mouchy, zčásti pak vychytané v nástupci TW30G a vzniklé malými zkušenostmi okolo chování Ge tranzistorů při vyšších teplotách a také vyšších kmitočtech. Ale na tehdejší dobu /1964-1965/ to byl plnokrevný HiFi přístroj s příslušnými parametry, jemuž se nemohlo rovnat nic z komerční produkce Tesly.
Založen: Dec 24, 2017 Příspěvky: 7880 Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Zaslal: ne květen 13 2018, 18:38 Předmět:
citace:
to byl plnokrevný HiFi přístroj s příslušnými parametry, jemuž se nemohlo rovnat nic z komerční produkce Tesly
Hele, laický dotaz (žádná pruda, prosím, ať nejsem ukamenován) - neslyšel jsem ty TW "v akci". Tak by mě zajímalo, jak si ty TW stály:
- v porovnání s ostatní RVHP produkcí (Videoton, RFT...)
- v porovnání se západem a Japonci
Samozřejmě - přístroje ze stejné doby (řekněme 60. - 80. léta). Zvuk, provedení, spolehlivost a podobně.
Ď. _________________ Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Hubert79: Hraje to i na dnešní dobu celkem slušně a je to výrazně lepší než pozdější teslácká produkce. V roce 1966 se v RVHP asi nic podobného nevyrábělo.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: ne květen 13 2018, 22:24 Předmět:
Okolo roku 1965 ještě v celé RVHP sériově běžely přístroje s elektronkami, kromě toho se ani v NDR, ani v Maďarsku nevyrábělo téměř nic z oboru HiFi.
V tomto směru /HiFi/ byla ČSSR a speciálně pan Janda s tranzistory výrazně vpřed.
Srovnání se západní produkcí bude vždy pokulhávat už proto, že tu oficiálně nebyla k dostání.
Nicméně v časopisu HaZ z let 69-71 lze najít srovnávací testy Transiwattů, ale nikoli se západní produkcí, ale s oficiální produkcí Tesly, která se vzbudila až někdy v onom roce 1969.
Podle oficiálně naměřených parametrů všechny TW ze sériové produkce odpovídaly normě DIN45500 pro třídu HiFi a v některých ohledech měly i značné rezervy. Při porovnávání těchto naměřených parametrů s odpovídající třídou výrobků ze Západu si naše zesilovače vedly lépe jak přímo v naměřených parametrech, tak v odolnosti proti přetížení, v konstrukčním řešení, opravitelnosti.
Při testech se často přišlo na to, že výrobci ze Západu např. v údajích sinusových výstupních výkonů i odstupů lhali jako červení psi. Udávali je buď bez dalších definic, nebo naměřených vlastními metodami a podle vlastních pravidel, které ani v jednom směru neodpovídaly žádné uznávané normě. V praktickém provozu pak přístroj podobných hodnot, jako byly udávané, nemohl dosáhnout ani teoreticky.
Co vždycky pokulhávalo, byl design, omezený možnostmi místního průmyslu. Nutno podotknout, že přístroje TW na tom byly po stránce střízlivého designu ještě mnohem lépe, než srovnatelné přístroje Tesly.
Takový teslácký AZS171 ze všeho nejvíc čelním panelem připomíná spíš panel vařiče, než stereozesilovače. Následující AZS175 na tom nebyl o moc líp a AZS179 byl sice už hezký, ale byl jednak technicky úplně špatně a pak, nedal se spárovat se žádným jiným vyráběným přístrojem.
A design, jak známo, u laické veřejnosti prodává. Lepší užitné vlastnosti i parametry proti atraktivnímu designu často neobstojí.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po květen 14 2018, 9:38 Předmět:
Tak jsem si našel TW3 v AR5 a 8 /66. Konečně po mnoha desítkách let blahý nevědomosti vím, co jsem to kdysi, ještě na základce stavěl. Spolužák přitáhl od příbuznýho z Tesly Přelouč plošáky a načmáraný schema a my jsme si stavěli koncáky TW3 aniž bychom věděli co to je. Mě chodil na první šlápnutí připojenej na B4 ale velice rychle jsem ho odpráskl. OC26 z něho mám ještě někde v šupleti se starým germániem.
Vzpomenete někdo prosím, jestli při protřepání rachtaly jen OC26 a nebo i NU73 a NU74? Mám totiž skoro na všech TO3 germániích ošoupaný nápisy. _________________ Jirka
Založen: Dec 24, 2017 Příspěvky: 7880 Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Zaslal: po květen 14 2018, 13:59 Předmět:
sinclair: Díky.
A jak "obstojí" TW (řekl bych, že se nedělaly jen v šedesátých letech) dnes?
Proč mě to zajímá - mám delší dobu k dispozici receiver Videoton RA-6386S (dobu vzniku odhaduji na rok cca 1985), napájí mi Tesly ARS 9218 (odhaduji přelom 80./90. let).
Našel jsem na popelnici krásný stříbrný receiver JVC ze stejné doby jako ten Videoton. Čili srovnání se nabízelo a nutno říci, že si pánové ze Szekésfehérváru namazali Japonce na chleba. Design, "efekt", ovládání, zde má Japonec navrch. Ale ten Videoton prostě hraje líp. Řekl bych, že by si namazal na chléb i Teslu 820.
V absolutním měřítku ale (nepřekvapivě) stejné bedny rozezvučí nejlíp jiný Japonec, Sony ES.
Tak by mě zajímalo i "absolutní" srovnání... _________________ Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8Další
Strana 1 z 8
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.