Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1427 Bydliště: okres Písek
Zaslal: st listopad 23 2022, 22:38 Předmět: Signálové chassis z č/b TV, diody 1A (zimní oddechové téma)
Jaké je podle vás dnešní využití tuneru/ů z TV řady Olympia/Corina/Andrea apod.? Na foto je verze s maďarským tunerem s "nějakými BFxxx" (značeno barevnými proužky, pouzdro ála BFR90/91), existovaly i tunery se zkosenými rohy s agresorskými GT346. Dávám ta chassis kolegovi do píseckého elektrokroužku (zbavená pár součástek, ovšem např. z modulu OMF s SF240(5) neberu vůbec nic).
"Neo KY132" je dioda s rozměry ála KY130 se dvěma fialovými proužky, vypájená z míst, kde nacházím "normální" KY132, viz tabulka. Diody 1N400x pochází z Grundigů a Thomsonů z 90. let.
Červené C jsou z produkce NDR? Nejsem si jistý. SY210 úspěšně ignoruju, tentokrát jsem ji přiložil mezi diody, jelikož celá léta nechápu smysl těch kudrlinek na koncích, ví to někdo? KY705 v lampových TV to měly zrovna tak.
Snižující se rozměry součástek (plastového válečku i průměru drátu) mám přičítat pokroku, nebo tehdy počínajícímu šetření? Když jsem si někdy okolo roku 1990 došel (poprvé) do GME pro součástky do zdroje pro externí FDC k mému MZ-800, myslel jsem si, že mi dali špatné diody (při srovnání s tuzemskými).
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st listopad 23 2022, 23:35 Předmět:
V plastu futrálovaný diody Made in ČSSR s fialovýma proužkama jsou KY133, "kudrlinky" na přívodech byly zamejšlený jako chladicí - delší ponechanej přívod má větší povrchovou plochu usnadňující vyzařování tepla. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 27, 2014 Příspěvky: 677 Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny
Zaslal: st listopad 23 2022, 23:41 Předmět:
Kdysi vyšel v AR návod na VKV přijímač s kanálovým voličem KTJ92T s mechanickou předvolbou. Možná by tímto způsobem šel využít i tento tuner vč. modulu ZMF a NF zesiovače na signálovém šasi. Ať si mladí pionýři v kroužku zaexperimentují .
Ty diody jsou dnes doslova halířové zboží, nemá smysl se jimi vůbec zabývat. Dioda SY210 byla použita i v některých našich televizorech pro usměrnění anodového napětí. Proč má stočené nožičky, nevím. Asi dederonský výrobce je doporučoval nezkracovat, podobně jako u dávných germaniových tranzistorů, aby se nezničily teplem při pájení nebo tvořily jakousi minitlumivku pro omezení náběhového proudu .
Výhodou těch "kudrlinek" bylo kromě zlepšení chlazení i to, že se dalo líp přizpůsobit rozteče vývodů děrám - když ostře ohneš vývod u konců, tak s nima moc už neuděláš a taky jej můžeš u svarů ulomit.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: čt listopad 24 2022, 8:13 Předmět:
Ale v kroužku se alespoň tímto naučí pájet . No a je tam modul zvuku . Ze vstupních modulů se stavěly generátory . Se starými přímo laděnými napětím , jako je tento . Při trše píle se dá vytěžit dost pájky , zde se ještě nešetřilo .
Nulové až blížící se 100%. Nulové pro toho, kdo má všeho dost nového/neví k čemu to je/nemá čas, vítané pro toho, kdo se nudí/je hravý/má odpovídající znalosti. Krásný příklad jsou stránky OK1IKE, který se už na nás dívá shůry; dědek v penzi, aspoň 20 jeho článků začíná stylem "našel jsem na poli CRT monitor, u popelnice MB z 486 kde byl krystal pro pásmo 80 m" a večer už měl QRPP vysílač nebo audion. On byl navíc přesně ten talent pro vf "vezmu kus drátu a namotám cívku pro 3,56 MHz", z čehož naopak jiní dostávali pupínky. Dneska už ne tak opodstatněné, když máš online kalkulátory a testery za dvě stovky co rovnou ukážou změřené mikrohenry.
Dneska si těžko představuju ty děti v kroužku, já v reálu nic takového nepotkávám. Spíš 25letý dítě, na šmatlafounu honí panáčky "počkej, já dokončuju hru, zachraňuju životy".
http://ok1ike.nagano.cz/soubory/bastl.htm ...Na stole se mi právě povalovaly tranzistory bez označení, z mezifrekvence nějakého TV přijímače – asi typu KF173 nebo něco podobného, použil jsem tedy...
Jaké je podle vás dnešní využití tuneru/ů z TV řady Olympia/Corina/Andrea apod.?
V medzifrekvenčnej plechovke je pružný fosfor-bronzový plech, vhodný na rôzne pružné perá, úchyty, kontakty...
Ja myslím, že tie kudrlinky boli kvôli spájkovaniu postupnou vlnou, aby veľké kovové teleso diódy neodvádzalo zo spájkovaných koncov vývodov veľa tepla a tie sa pri spájkovaní dostatočne prehriali. A možno je na tie kudrlinky v nejakom katalógu nejaký predpis, možno aj s vysvetlením.
rnbw napsal(a):
Vytahovat obycajne diody z vrakov ma zmysel len vtedy, ked nejaku prave potrebujem a ziadnu inu nemam.
petula napsal(a):
cena energie potřebná na demontáž těch součástek z vraku tuneru je dnes vyšší než hodnota takto získaných součástek
Načo sú numizmatikom a filatelistom neplatné mince alebo použité poštové známky? Rovnako súčiastky môžu mať okrem užitkovej aj zberateľskú hodnotu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt listopad 24 2022, 13:30 Předmět:
Sbírky si snad už ze zvyku děláme všichni, kdo jsme zažili doby, kdy bylo snadnější přehrabat nasyslené zásoby, a zkusit náhradu součástky, když ji nebylo kde koupit. Čili sběratelská hodnota samotného materiálu nijak oslnivá. Naopak výuková hodnota při pokusech o využití takových zásob se docenit ani snad nedá.
Udělat z TV signálové desky FM přijímač, to sice není tak úplně pro začátečníka, ale, když u toho bude po ruce aspoň jeden zkušenější, je vysoká šance, že se dostaví úspěch a zkopíruje část těch zkušeností do bílých míst, kde dosud byli lvi.
Konečně - nebýt jednoho fanatického souseda, třeba bych dnes dělal něco jiného. On si v těch šedesátých letech na tranzistory netroufl, připadaly mu příliš zranitelné, a v jeho případě celkem právem, zato s elektronkami to doopravdy uměl. Měřilo mu to, ukazovalo, hrálo. A to mě zajímalo...
Založen: Jun 14, 2003 Příspěvky: 2817 Bydliště: Blížejov
Zaslal: čt listopad 24 2022, 20:13 Předmět:
Kdo je tu nejlepší konstruktér?
Jak z podobných dílu postavit nějaký přijímač FM pro 1 frekvenci kolem 70MHz?
Bydlím ve vesnici, kde je BMIS, analogový na 70,6MHz
Jak začne hlášení, některé psy to rozčílí k nepříčetnosti a v jejich vřískotu se rozhlas z relativně vzdáleného repráku špatně poslouchá.
Jasně, když jsem doma, zapnu si např. YAESU FT1
Ale byl by fajn jednoduchý přijímač... Nejen pro mě
MDA4281 na 70MHz už moc ochotně nespolupracuje. A mám jich tu "hrst" co už asi nikdy nebudu potřebovat
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1427 Bydliště: okres Písek
Zaslal: čt listopad 24 2022, 22:56 Předmět:
citace:
Dioda SY210 byla použita i v některých našich televizorech pro usměrnění anodového napětí.
Skutečně? Nemám teď po ruce schéma, ale tato dioda je v TV Corina "někde poblíž MAA436" (možná v sérii s KT110). Na usměrnění VN je v Corině bulharské "cigáro" s označením TV20.
petula napsal(a):
cena energie potřebná na demontáž těch součástek z vraku tuneru je dnes vyšší než hodnota takto získaných součástek
O pitvání tuneru jsem nic nepsal a co se zbytkem darovaného chassis udělá osazenstvo kroužku, je jeho věc. Minimálně se pocvičí v pájení, rozebírání apod.
citace:
Jak z podobných dílu postavit nějaký přijímač FM pro 1 frekvenci kolem 70MHz?
V dobách vysílání VKV I (66..73MHz) jsem si párkrát z ČST opravdu něco nahrál (zvuk, pochopitelně). Kleť vysílala první program na kanálu VHF č.2 a naše Asahi RD-830 (od příbuzného, z Tuzexu) mělo obě pásma VKV.
Co ta moje domněnka ohledně postupného zmenšování plastových diod 1A? A červené keramické C nikdo neidentifikoval?
Co ta moje domněnka ohledně postupného zmenšování plastových diod 1A? A červené keramické C nikdo neidentifikoval?
To by ti kvalifikovaně řekl technolog z oddělení vývoje dotyčné fabriky.
Zmenšování pouzder na základě spolehlivého ověření jeho důsledků bylo vidět už předtím na Ge hrotových diodách, xNN40/41 versus GA20x atd.
Pohledem do katalogu zjistíme že jde o roky 1958 až 1963, KY70x a KY13x tak asi 1970/71 atd. Neboli je to hledání pamětníka po 50-60 letech, když předpokládám že to nebyl člověk ihned po škole ale někdo s praxí, cca 40-50 letý, tak si každý odvodí kolik mu asi může být dneska.
Dost toho o rožnovských součástkách ví sinclair který sem moc nechodí, jednak je z kraje a jednak stačil asi dost pochytit od starších kolegů, diody ale tuším vyráběla Tesla Piešťany.
Založen: Jun 21, 2008 Příspěvky: 8988 Bydliště: Valachy
Zaslal: pá listopad 25 2022, 9:38 Předmět:
judeware napsal(a):
Snižující se rozměry součástek (plastového válečku i průměru drátu) mám přičítat pokroku, nebo tehdy počínajícímu šetření? Když jsem si někdy okolo roku 1990 došel (poprvé) do GME pro součástky do zdroje pro externí FDC k mému MZ-800, myslel jsem si, že mi dali špatné diody (při srovnání s tuzemskými).
Co ta moje domněnka ohledně postupného zmenšování plastových diod 1A? A červené keramické C nikdo neidentifikoval?
Zřejmě je k tomu vedla ta úspora materiálu (menší pouzdro, slabší vývody, ...) - taky se zřejmě inspirovali jinými výrobci (západními, dálně-východními, ...), kteří už menší pouzdra používali. Že by něčí "zlepšovák" v Tesle, kdo se nechal inspirovat těmi zahraničními?
Porovnej si třeba původní pouzdro jednoampérových diod KY132/1000 s diodou 1N4007 - tady asi byla ta inspirace.
V katalozích TESLA najdeš provedení obou pouzder - původních-větších i pozdějších-zmenšených. Třeba: https://www.teslakatalog.cz/io0/dp3.jpg
K té keramice by skutečně asi nejvíce věděl sinclair.
K tvarování vývodů:
"Kudrlinky" jsou sice na diodě z DDR, ale montované-instalované Teslou - tady se bude jednat skutečně o její lepší chlazení, odvodu-vyzáření tepla z pouzdra-čipu.
Měli k tomu své (interní) technologické předpisy, uváděné taky v některých konstrukčních katalozích.
Tady máš (jako příklad) třeba Konstrukční katalog označený jako IIIB. I když se jedná o ještě germaniové součástky, tak (na str. 34 pdf) můžeš vidět doporučené tvarování jejich vývodů pro pájení v cínové vlně.
Takových katalogů určitě vydala Tesla hafo _________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.