Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Signálové chassis z č/b TV, diody 1A (zimní oddechové téma)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 22:38    Předmět: Signálové chassis z č/b TV, diody 1A (zimní oddechové téma) Citovat

Jaké je podle vás dnešní využití tuneru/ů z TV řady Olympia/Corina/Andrea apod.? Na foto je verze s maďarským tunerem s "nějakými BFxxx" (značeno barevnými proužky, pouzdro ála BFR90/91), existovaly i tunery se zkosenými rohy s agresorskými GT346. Dávám ta chassis kolegovi do píseckého elektrokroužku (zbavená pár součástek, ovšem např. z modulu OMF s SF240(5) neberu vůbec nic).


Ad diody 1A (opět viz TV oné řady)...

[Typ; délka (mm)/průměr (mm)]
• KY132; 9/4
• Neo KY132 6/3,5
• KY130 (300mA); 6/3,5
• 1N4001 (Fagor); 6,5/3
• 1N4003 ("LT"); 5/3
• 1N4004 (ITT); 6,5/3

"Neo KY132" je dioda s rozměry ála KY130 se dvěma fialovými proužky, vypájená z míst, kde nacházím "normální" KY132, viz tabulka. Diody 1N400x pochází z Grundigů a Thomsonů z 90. let.

Červené C jsou z produkce NDR? Nejsem si jistý. SY210 úspěšně ignoruju, tentokrát jsem ji přiložil mezi diody, jelikož celá léta nechápu smysl těch kudrlinek na koncích, ví to někdo? KY705 v lampových TV to měly zrovna tak.


Snižující se rozměry součástek (plastového válečku i průměru drátu) mám přičítat pokroku, nebo tehdy počínajícímu šetření? Když jsem si někdy okolo roku 1990 došel (poprvé) do GME pro součástky do zdroje pro externí FDC k mému MZ-800, myslel jsem si, že mi dali špatné diody (při srovnání s tuzemskými).



PB150145.JPG
 Komentář:
Chassis signálové
 Velikost:  203.88 kB
 Zobrazeno:  42 krát

PB150145.JPG



PB220146.JPG
 Komentář:
D & C z č/b TV řady Olympia
 Velikost:  168.83 kB
 Zobrazeno:  49 krát

PB220146.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 23:10    Předmět: Citovat

V tomhle tuneru je TDA1053.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 23:35    Předmět: Citovat

V plastu futrálovaný diody Made in ČSSR s fialovýma proužkama jsou KY133, "kudrlinky" na přívodech byly zamejšlený jako chladicí - delší ponechanej přívod má větší povrchovou plochu usnadňující vyzařování tepla.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 23:41    Předmět: Citovat

Kdysi vyšel v AR návod na VKV přijímač s kanálovým voličem KTJ92T s mechanickou předvolbou. Možná by tímto způsobem šel využít i tento tuner vč. modulu ZMF a NF zesiovače na signálovém šasi. Ať si mladí pionýři v kroužku zaexperimentují Very Happy .
Ty diody jsou dnes doslova halířové zboží, nemá smysl se jimi vůbec zabývat. Dioda SY210 byla použita i v některých našich televizorech pro usměrnění anodového napětí. Proč má stočené nožičky, nevím. Asi dederonský výrobce je doporučoval nezkracovat, podobně jako u dávných germaniových tranzistorů, aby se nezničily teplem při pájení nebo tvořily jakousi minitlumivku pro omezení náběhového proudu Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 23:46    Předmět: Citovat

Vytahovat obycajne diody z vrakov ma zmysel len vtedy, ked nejaku prave potrebujem a ziadnu inu nemam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 23:52    Předmět: Citovat

Výhodou těch "kudrlinek" bylo kromě zlepšení chlazení i to, že se dalo líp přizpůsobit rozteče vývodů děrám - když ostře ohneš vývod u konců, tak s nima moc už neuděláš a taky jej můžeš u svarů ulomit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2022, 23:52    Předmět: Citovat

cena energie potřebná na demontáž těch součástek z vraku tuneru je dnes vyšší než hodnota takto získaných součástek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 8:13    Předmět: Citovat

Ale v kroužku se alespoň tímto naučí pájet . No a je tam modul zvuku . Ze vstupních modulů se stavěly generátory . Se starými přímo laděnými napětím , jako je tento . Při trše píle se dá vytěžit dost pájky , zde se ještě nešetřilo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 8:23    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Jaké je podle vás dnešní využití

Nulové až blížící se 100%. Nulové pro toho, kdo má všeho dost nového/neví k čemu to je/nemá čas, vítané pro toho, kdo se nudí/je hravý/má odpovídající znalosti. Krásný příklad jsou stránky OK1IKE, který se už na nás dívá shůry; dědek v penzi, aspoň 20 jeho článků začíná stylem "našel jsem na poli CRT monitor, u popelnice MB z 486 kde byl krystal pro pásmo 80 m" a večer už měl QRPP vysílač nebo audion. On byl navíc přesně ten talent pro vf "vezmu kus drátu a namotám cívku pro 3,56 MHz", z čehož naopak jiní dostávali pupínky. Dneska už ne tak opodstatněné, když máš online kalkulátory a testery za dvě stovky co rovnou ukážou změřené mikrohenry.
Dneska si těžko představuju ty děti v kroužku, já v reálu nic takového nepotkávám. Spíš 25letý dítě, na šmatlafounu honí panáčky "počkej, já dokončuju hru, zachraňuju životy".
http://ok1ike.nagano.cz/soubory/bastl.htm
...Na stole se mi právě povalovaly tranzistory bez označení, z mezifrekvence nějakého TV přijímače – asi typu KF173 nebo něco podobného, použil jsem tedy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4079

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 9:20    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Jaké je podle vás dnešní využití tuneru/ů z TV řady Olympia/Corina/Andrea apod.?
V medzifrekvenčnej plechovke je pružný fosfor-bronzový plech, vhodný na rôzne pružné perá, úchyty, kontakty...

Ja myslím, že tie kudrlinky boli kvôli spájkovaniu postupnou vlnou, aby veľké kovové teleso diódy neodvádzalo zo spájkovaných koncov vývodov veľa tepla a tie sa pri spájkovaní dostatočne prehriali. A možno je na tie kudrlinky v nejakom katalógu nejaký predpis, možno aj s vysvetlením.

rnbw napsal(a):
Vytahovat obycajne diody z vrakov ma zmysel len vtedy, ked nejaku prave potrebujem a ziadnu inu nemam.
petula napsal(a):
cena energie potřebná na demontáž těch součástek z vraku tuneru je dnes vyšší než hodnota takto získaných součástek
Načo sú numizmatikom a filatelistom neplatné mince alebo použité poštové známky? Rovnako súčiastky môžu mať okrem užitkovej aj zberateľskú hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 13:30    Předmět: Citovat

Sbírky si snad už ze zvyku děláme všichni, kdo jsme zažili doby, kdy bylo snadnější přehrabat nasyslené zásoby, a zkusit náhradu součástky, když ji nebylo kde koupit. Čili sběratelská hodnota samotného materiálu nijak oslnivá. Naopak výuková hodnota při pokusech o využití takových zásob se docenit ani snad nedá.
Udělat z TV signálové desky FM přijímač, to sice není tak úplně pro začátečníka, ale, když u toho bude po ruce aspoň jeden zkušenější, je vysoká šance, že se dostaví úspěch a zkopíruje část těch zkušeností do bílých míst, kde dosud byli lvi.
Konečně - nebýt jednoho fanatického souseda, třeba bych dnes dělal něco jiného. On si v těch šedesátých letech na tranzistory netroufl, připadaly mu příliš zranitelné, a v jeho případě celkem právem, zato s elektronkami to doopravdy uměl. Měřilo mu to, ukazovalo, hrálo. A to mě zajímalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 20:13    Předmět: Citovat

Kdo je tu nejlepší konstruktér?

Jak z podobných dílu postavit nějaký přijímač FM pro 1 frekvenci kolem 70MHz?

Bydlím ve vesnici, kde je BMIS, analogový na 70,6MHz
Jak začne hlášení, některé psy to rozčílí k nepříčetnosti a v jejich vřískotu se rozhlas z relativně vzdáleného repráku špatně poslouchá.

Jasně, když jsem doma, zapnu si např. YAESU FT1
Ale byl by fajn jednoduchý přijímač... Nejen pro mě
MDA4281 na 70MHz už moc ochotně nespolupracuje. A mám jich tu "hrst" co už asi nikdy nebudu potřebovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 22:56    Předmět: Citovat

citace:
Dioda SY210 byla použita i v některých našich televizorech pro usměrnění anodového napětí.
Skutečně? Nemám teď po ruce schéma, ale tato dioda je v TV Corina "někde poblíž MAA436" (možná v sérii s KT110). Na usměrnění VN je v Corině bulharské "cigáro" s označením TV20.

petula napsal(a):
cena energie potřebná na demontáž těch součástek z vraku tuneru je dnes vyšší než hodnota takto získaných součástek
O pitvání tuneru jsem nic nepsal a co se zbytkem darovaného chassis udělá osazenstvo kroužku, je jeho věc. Minimálně se pocvičí v pájení, rozebírání apod.

citace:
Jak z podobných dílu postavit nějaký přijímač FM pro 1 frekvenci kolem 70MHz?
V dobách vysílání VKV I (66..73MHz) jsem si párkrát z ČST opravdu něco nahrál (zvuk, pochopitelně). Kleť vysílala první program na kanálu VHF č.2 a naše Asahi RD-830 (od příbuzného, z Tuzexu) mělo obě pásma VKV. Smile

Co ta moje domněnka ohledně postupného zmenšování plastových diod 1A? A červené keramické C nikdo neidentifikoval?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 8:06    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):

Co ta moje domněnka ohledně postupného zmenšování plastových diod 1A? A červené keramické C nikdo neidentifikoval?

To by ti kvalifikovaně řekl technolog z oddělení vývoje dotyčné fabriky.
Zmenšování pouzder na základě spolehlivého ověření jeho důsledků bylo vidět už předtím na Ge hrotových diodách, xNN40/41 versus GA20x atd.
Pohledem do katalogu zjistíme že jde o roky 1958 až 1963, KY70x a KY13x tak asi 1970/71 atd. Neboli je to hledání pamětníka po 50-60 letech, když předpokládám že to nebyl člověk ihned po škole ale někdo s praxí, cca 40-50 letý, tak si každý odvodí kolik mu asi může být dneska.
Dost toho o rožnovských součástkách ví sinclair který sem moc nechodí, jednak je z kraje a jednak stačil asi dost pochytit od starších kolegů, diody ale tuším vyráběla Tesla Piešťany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8799
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 9:38    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Snižující se rozměry součástek (plastového válečku i průměru drátu) mám přičítat pokroku, nebo tehdy počínajícímu šetření? Když jsem si někdy okolo roku 1990 došel (poprvé) do GME pro součástky do zdroje pro externí FDC k mému MZ-800, myslel jsem si, že mi dali špatné diody (při srovnání s tuzemskými).

Co ta moje domněnka ohledně postupného zmenšování plastových diod 1A? A červené keramické C nikdo neidentifikoval?

Zřejmě je k tomu vedla ta úspora materiálu (menší pouzdro, slabší vývody, ...) - taky se zřejmě inspirovali jinými výrobci (západními, dálně-východními, ...), kteří už menší pouzdra používali. Že by něčí "zlepšovák" v Tesle, kdo se nechal inspirovat těmi zahraničními? Nevím
Porovnej si třeba původní pouzdro jednoampérových diod KY132/1000 s diodou 1N4007 - tady asi byla ta inspirace.
V katalozích TESLA najdeš provedení obou pouzder - původních-větších i pozdějších-zmenšených. Třeba: https://www.teslakatalog.cz/io0/dp3.jpg
K té keramice by skutečně asi nejvíce věděl sinclair.

K tvarování vývodů:
"Kudrlinky" jsou sice na diodě z DDR, ale montované-instalované Teslou - tady se bude jednat skutečně o její lepší chlazení, odvodu-vyzáření tepla z pouzdra-čipu.
Měli k tomu své (interní) technologické předpisy, uváděné taky v některých konstrukčních katalozích.
Tady máš (jako příklad) třeba Konstrukční katalog označený jako IIIB. I když se jedná o ještě germaniové součástky, tak (na str. 34 pdf) můžeš vidět doporučené tvarování jejich vývodů pro pájení v cínové vlně.
Takových katalogů určitě vydala Tesla hafo Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund