Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Do kterého roku se datují vynálezy základních el. zapojení?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jurassEbZaložen: Nov 17, 2014
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 10:44    Předmět: Do kterého roku se datují vynálezy základních el. zapojení? Citovat

Zdravím,

do kterého roku se tak datují různé vynálezy základních el. zapojení, např. kdy se přišlo na to, jak se má zapojit např. zesilovač:
Tohle zapojení je stejné analogické k tomu, jak se to dělá s tranzistorem, tzn. je tam 1 kondenzátor před a druhý za tou elektronkou. (už vidím jak EKKARovi tepe žílka že používám "před" a "za" a už už spěchá mi tu něco napsat).

Tzn. když se vynalezly a rozšířily tranzistory (první zmínky v Amaru vidím v roce 1958) tak už se vědělo, jak se s touto součástkou v principu má udělat zesilovač.

Ale kdy se na to přišlo s tou elektronkou, je tam jméno nějakého konkrétního vynálezce? Protože ten obvod není na sestrojení úplně triviální (a tím teď nemyslím to, že si cvičená elektro opice může triviálně nazpaměť naučit jak se to má sesrojit a jaké to má charakteristiky a bít se do hrudi, jak tomu opička rozumí). Tzn. jak oni tehdá, tipuju že to klidně mohlo být v roce 1900, přišli na to, že tam mají právě takhle sestrojit?

A do kterého roku se to vlastně datuje? A dále, tipuju že v té době stavěli ještě na něčem jiném, ještě než existovaly elektronky. Nevíte, co to mohlo být? Možná nějaké obdobné zapojení ze strojírenství, např. z hodinových strojků? Tzn. že když se začaly objevovat první krystalky, tak v té době zase již bylo na čem stavět, aby se takovýto obvod sestrojil.

Tak samo a nalogicky např. Astabilní mulivibrátor, ten byl jistě znám již v době elektronek, a kdoví, možná ještě před touto dobou, protože je tam jistá podobnost s hodinovým strojkem.Je to jen námět na diskuzi, a kdo nechce diskutovat, tak ať to ignoruje, a nepíše mi tady řeči typu kolik zbytečných stran tu zase bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlaskuZaložen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2257
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 10:59    Předmět: Citovat

Pred elektronkami sa pouzivali relatka, a este pred nimi mechanicke prvky, resp. mechanicke prvky a vypinace (ked sa uz elektrina rozsirila).
Krasne popisana historia je v tejto knihe: https://www.databazeknih.cz/knihy/od-jantaru-k-tranzistoru-186787

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_TechZaložen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 775

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 11:41    Předmět: Citovat

V podstatě to odstartoval léta páně 1880 Edison, když zdokumentoval emisi elektronů na vláknu jím vyvíjené žárovky. Následně jeho konzultant Fleming sestrojil první elektronku diodu. Lee de Forest pak přidal mřížku a Armstrong sestojil oscilátor.
Paralelně ve stejné době běžel vývoj elektronek plněných rtutí, ty se používali jako diody, spínače a paměti.

Čtení v angličtině:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fleming_valve
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_rectifier
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-PecaZaložen: May 06, 2007
Příspěvky: 4084
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 11:48    Předmět: Citovat

Multivibrátor byl poprvé popsán v roce 1919: https://en.wikipedia.org/wiki/Multivibrator
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 16:07    Předmět: Citovat

Třeba v roce 1906 podal F. Braun patent na detektor využívající (podle něj elektrolytických) vlastností suchých materiálů, jako galenitu, oxidu mědi, manganových sloučenin a mnoha dalších. A doprovodil ho rovnou schémátky krystalek. Zřejmě na ně chytal telegrafii, protože fónie začala až později.
Zkraje také s krystalkou (audionem podle de Foresta) k zesílení zvuku dělal Siemens elektromechanické zesilovače složené z normálního vysokoimpedančního sluchátka, jehož membrána druhou stranou stlačovala uhlíková zrnka v roli membrány telefonního mikrofonu. Konečně s rozvojem dálkové telefonie to byl dar s nebes, někdo vymyslel "vidlici", což je trafo v zapojení, ve kterém dělá z dvoudrátu, v němž nelze nějaký zesilovač použít, čtyřdrát (dva dráty tam a dva dráty zpět). A do každého páru se tak dal cestou zařadit jeden nebo více zesilovačů, pochopitelně každý v tom správném směru. A pak se zase daly ty čtyři dráty sloučit do dvou, aby se ušetřilo za dráty. Současně jistý Pupin přišel na to, že rezonance indukčnosti a kapacity vedení se dá posunout do hovorového pásma a dále zvýšil délku vedení, na jaké nebylo třeba signál zesilovat.
Ten mikrofon se pochopitelně musel napájet z nějakého zdroje, od té doby je základním principem zesilovače jeho schopnost malým signálem ovládat velikost proudu z nějakého zdroje. Pak to přešlo na triodu a začalo mřížek přibývat, přitom se přišlo na hromadu užitečných vlastností konkrétního zapojení a v konkrétním pracovním bodě. Dokonce oktoda, tedy elektronka se šesti mřížkami, je předchůdcem koincidenčních detektorů FM signálů...
Taky se přišlo na některé původně nežádoucí vlastnosti, například oblast záporného odporu na charakteristice tetrody - a začalo se ho využívat v oscilátorech a násobičích jakosti laděných obvodů...
Všichni ti vynálezci ale znali práce alespoň některých svých předchůdců a stavěli na tom. Jen vyjímečně se dostavil nápad bez předchůdce, například Nipkowův kotouč na rozklad obrazu do řádků. Předchozí patenty sice obsahují popis rozkladu obrazu, ale obvykle pohyblivými clonkami a zrcátky, kterými měl pohybovat "nějaký" superrychlý mechanismus, jen nikdo nevěděl, jaký, proto to taky nefungovalo. Po Nipkowovi, jó, to se to vynalézala televize... základní princip se jen rozvíjel a modernizoval, co současné technologie dovolily.
Pochybuji, že tady ty informace dostaneš všechny v kostce. Knih o tom byla popsaná spousta, nezbude ti, než je vyhledat a číst a číst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKARZaložen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32291
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 16:53    Předmět: Citovat

jurassEb napsal(a):
... je tam 1 kondenzátor před a druhý za tou elektronkou. (už vidím jak EKKARovi tepe žílka že používám "před" a "za" a už už spěchá mi tu něco napsat)...
....
Je to jen námět na diskuzi, a kdo nechce diskutovat, tak ať to ignoruje, a nepíše mi tady řeči typu kolik zbytečných stran tu zase bude.
Ekkar se ti směje, až se za abdominální krajinu popadá, protože jen dál víc a víc dokazuješ, kolik toho o elektronice nevíš - a to i třeba konkrétně tohle, protože používání předložek "před" a "za" ve smyslu umístění nějakýho obvodovýho prvku vůči jinýmu v cestě signálu zapojením je i v odborný elektronice naprosto běžný. Dokonce začínám nabejvat dojmu, že ani tu tebou tak zdůrazňovanou elektroprůmyslovku "vychozenou" nemáš - protože kdybys nějakou reálnou skutečně absolvoval, tyhle základní znalosti by tě prostě nedokázaly minout - a to ani kdybys byl naprostej ignorant. Věděl bys i tyhle základní období, aspoň orientačně bys dokázal dát dohromady "řadu objevů", která v minulosti sahá od starejch Řeků, kteří třením jantaru textilem nebo kůží v něm dokázali vybudit elektrostatickej náboj postupně až po nejmodernější polovodičovou éru. Potom už ani nemusí dojít k tomu, co tady napsal Hill:
Hill napsal(a):
... (kupa pravdy, kterou ale tazatel číst nechce) ...
Pochybuji, že tady ty informace dostaneš všechny v kostce. Knih o tom byla popsaná spousta, nezbude ti, než je vyhledat a číst a číst.
No a vo vo vo vo tom to právě je - že ty jako "taksamonazvanej elektroprůmyslovák s vysokou školou" bys to chtěl všecko naservírovaný na stříbrnej podnos přímo pod rypák, jenom aby ses to nemusel pokoušet vyhledat a naštudovat sám. Začínám z tebe mít takovej nevodbytnej dojem, že nejspíš i tu "vysokou" máš vyštudovanou tak leda v Plzni ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jurassEbZaložen: Nov 17, 2014
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 18:10    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
t vyhledat a naštudovat sám. Začínám z tebe mít takovej nevodbytnej dojem, že nejspíš i tu "vysokou" máš vyštudovanou tak leda v Plzni ...


Přestaň mi pořád psát do témat, když k nim nemáš co říct.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKARZaložen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32291
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 18:21    Předmět: Citovat

Bohužel pro tebe, tohle k věci je - když to řeknu na plnou hubu, lžeš nám tady všem a snažíš se z nás dělat naprostý blbce svýma kydama na téma jak dobře rozumíš elektrotechnice a elektronice. Kdejaká mlsná koza rozumí náklaďákům líp než ty elektrice, tak je to ... a ty to zkoušíš maskovat arogancí a vulgaritou. Basta.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNukeZaložen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 1021

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 18:25    Předmět: Citovat

No, on elektro nemá, nebo z Plzně. Nikoho, kdo kolem elektriky aspoň prošel by nenapadlo zkonstruovat trafo s 20 závity na primáru a dvěma na sekundáru pro 230V - jak zde v kterémsi tématu psal.
Mimochodem - jantar se řecky řekne elektron => vše kolem elektriky. (Učebnice fyziky HRW VUT Brno).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKARZaložen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32291
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 18:31    Předmět: Citovat

Jo, máš recht, je to JANTAR. A pořádnej ... A bohužel arogantní a sprostej = moderní člověk.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jurassEbZaložen: Nov 17, 2014
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 18:55    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A bohužel arogantní a sprostej = moderní člověk.


Ty jsi sociopat EKKAR, navíc s pokročilou senilitou a očividně sexuálně celoživotně frustrovaný. Tvoje chování není normální. Svými přehanýní el. znalostmi si kompenzuješ, že tě nechtěly baby, a na druhých si vylíváš zlost. Tady to je diskuzní forum, a lidi se tady chodí pobavit a diskutovat, a komu se nelíbí moje témata kde se na něco ptám, tak do nich nemusí psát, já o tvoje reakce plné urážek, s přínosem 0, nijak nestojím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKARZaložen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32291
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 19:34    Předmět: Citovat

Teda já se snad poseru smíchy, normálně mě chytají křeče do bránice z toho, jaký novinky se tvým prostřednictvím o sobě dozvídám. Člověče, víš že by ses s tím možná uplatnil jako stand-upovej účinkující, nechci říct komik, protože to bych urazil opravdický komiky - ale možná jako takovej nějakej šašek? Ale leda tak v nějaký nádražní putyce dávno zrušenýho nádraží, protože v každým normálním podniku by ti takový kecy nikdo nesežral a vypískali by tě jak sopláka...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CustZaložen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6464
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 19:59    Předmět: Citovat

Nevím, ale Plzeň elektro je podle mne docela good, možná před čtyřiceti lety to bylo horší... Když jsem spolupracoval s Ústavem technické a experimentální fyziky, který má hodně vysoký kredit, tak tam de fakto všichni elektro byli z Plzně a myslím, že byli opravdu dobří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CustZaložen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6464
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 20:08    Předmět: Citovat

jurassEb napsal(a):
do kterého roku se tak datují různé vynálezy základních el. zapojení
Něco jsem patentoval v roce 2017.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 28 2023, 20:58    Předmět: Citovat

Nehádejte se tady, nebo vás zase smáznu.
Otázka je položená špatně - co je to základní el. zapojení?
Je to baterie a kus drátu natažený nad střelkou kompasu, čímž Hans Christian Oersted v roce 1820 demonstroval jednotu elektřiny a magnetismu? Je to propojení dynamo - žárovka podle Edisona?
Nebo jde o elektronická zapojení, jejichž základem je zesilovací stupeň?
Je jedno, zda tím zesilovačem bylo relé původně určené k prodloužení vzdálenosti, na kterou se dalo telegrafovat, nebo trioda, či tranzistor.
Všechny tyto prvky umí jen jedno - malou změnou řídicího napětí nebo proudu z nějakého zdroje signálu způsobit velkou změnu proudu z jiného zdroje.
Ale pak už záleží na tom, jak jsou zapojené součástky okolo, a jaké. Vznikne tak zesilovač, oscilátor, spínač... prostě cokoli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund