Konstrukce basové výhybky
Publikované: Sunday, 20.01. 2002 - 19:25:29
Věc: Audio technika a konstrukce


Konstrukce basové výhybky vhodné ke stavbě subwoferu nebo reproduktorů.

  • Nejdříve na vysvětlenou - Kmitočtová výhybka je elektronické zařízení oddělující z akustického, nízkofrekvenčního signálu určitou akustickou-frekvenční složku. Vetšinou se používá pro oddělenou reprodukci. Pro basovou reprodukci se oddělí nízké kmitočty (cca 20 až 100 Hz), pro středy střední kmitočty (100 Hz až 3 kHz) a pro výškovou reprodukci od 3 kHz do 20 kHz , kde je také limit slyšitelnosti nepoškozeného ucha. Tyto výhybky se aplikují v reproduktorových soupravách nebo také mohou sloužit jako frekvenčně - korekční obvod , který se obejde bez jakýchkoli korekčních zesilovačů . Prostě jen nízkoúrovňový výstup (např.Zvuková karta , CD , tuner aj..) , výkonový zesilovač , výhybka , reprobedny.

  • Popis této kvalitní výhybky - Popisovaná kmitočtová výhybka má klasické dva vstupy pro levý a pravý kanál. Výstupy jsou čtyři : levý a pravý subwofer pro basy, dále levé a pravé satelity, které slouží k reprodukování středových a vysokých kmitočtů.

  • Stručně k zesilovačům -
    Zapojení s jedním stereofonním zesilovačem:
    Tento zesilovač se zapojí na výstup akustického zařízení (např.zvuková karta), ještě před vstup kmitočové výhybky. Již zesílený signál se přivádí na vstup kmitočtové výhybky a z výstupu již zesílený a oddělený signál putuje na jednotlivé reproduktory. Signál se utlumí jen velmi málo. Nevýhodou zapojení je nemožnost zesilování zvlášť jednotlivých reproduktorů, ale jen levou stranu zvlášť od pravé. Reproduktory musí být dobře vyváženy, aby satelity nebyly hlasitější než basové.
    Zapojení se dvěma stereofonními zesilovači:
    Tyto zesilovače se zapojí na výstup kmitočtové výhybky a zesilují zvlášť každý jednotlivý reproduktor.
    Konstrukce jednoduchých zesilovačů:
    Doporučuji všem zesilovače, které se prodávají jako stavebnice v prodejnách GM elektronics, Hadex aj...Většinou mají jednoduché konstrukce a jsou levné. Prodávají se i sestavené a oživené. Jejik cena se pohybuje okolo 250 Kč. 2×10Wat stojí 195 Kč , 1×20 Wat stojí 170 Kč , 2×20Wat stojí 256Kč, 2×50Wat stojí 450 Kč atd...Jsou všechny integrované a musí se dobře chladit. Zesilovačům do deseti Watů stačí obyčejný hliníkový pásek. Ty větší raději chlaďte mohutnějším chladičem. Je pravda, že mají většinou vnitřní pojistku proti přehřátí, ale není je třeba pokoušet. Časem se zde nějaká konstrukce zesilovače objeví.

  • Konstrukce výhybky - Plošný spoj si navrhněte dle velikosti cívek. Podle toho jaké seženete kostřičky. Jestliže použijete kostřičky bez jádra bude cívka obrovská. Jestliže použijete jako jádra izolované plechy bude menší a jestli ferit bude kostřička nejmenší. Indukčnost cívky L1, L2 má být 7,22mH a navinuta je měděným drátem o průřezu 1mm. Kvůli velikosti cívky můžete snížit průřez drátu, ale zvýšíte tím odpor cívky a bude třeba více vybudit basové reproduktory. Cívku je dobré navíjet závit vedle závitu a ne přes sebe. Kondenzátory C1, C2 jsou elektrolytické bipolární a zapojují se do plusové větve. Kvůli ceně a nedostupnosti v obchodech je vhodné je nahradit buď svitkovým, ale ten by byl obrovský, nebo lépe dva krát dvěma elektrolytickými kondenzátory , zapojenými minusy k sobě a plusy od sebe. Velikost kondenzátorů je 47mikroFaradů. Kondenzátory C3, C4 jsou obyčejné elektrolyty s hodnotou 33mikroFaradů

    • Schéma zapojení



    • Ze strany spojů



    • Ze strany součástek



    • Dvě fotografie, již hotových výhybek

    Foto výhybky

    Foto výhybky



  • Závěrem - Basovou výhybku jsem osobně postavil a odzkoušel. Já jsem s ní spokojen.
    PS. Nevšímejte si mého provedení, stačí jak dodržíte hodnoty součástek.








Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4